*

Αποστολέας Θέμα: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;  (Αναγνώστηκε 109494 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 02:09:09 μμ »
ευχαριστω για την αμεση απαντηση!
κ γω αυτο φανταστηκα,αλλα ετσι μου το μετεφεραν κ απορησα.

ξερεις η εχεις καποιο link για το με ποιο τροπο γινεται ο διορισμος?(πε02 ειμαι)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:51:48 »

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 02:18:35 μμ »
Aυτή τη στιγμή σαν φιλόλογος μόνο με σεμινάριο δεν έχεις ελπίδες να δουλέψεις...πρέπει νε έχεις προυπηρεσία στην ειδική αγωγή και καλή θέση στον ΑΣΕΠ. Προηγούνται βέβαια οι τίτλοι σπουδών (μεταπτυχιακά και διδακτορικά)...κοίτα στο forum έχει συζητηθεί πολύ αυτό το θέμα...

Αποσυνδεδεμένος Litsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 10:11:00 πμ »
συγνωμη αλλα δεν γνωριζα τπτ γι αυτο, δλδ πωσ μπορουμε να μπουμε σαν νηπιαγωγοι ειδικησ αγωγησ? καπου στο φορουμ διαβασα οτι κανουν σεμιναρια, τι σεμιναρια ειναι αυτα? με τι πιστοποιηση? εγω εχω κανει μαθηματα ελληνικησ νοηματικησ γλωσσασ σε ιδιωτικο, μετραει? αν γνωριζει καποιοσ ασ μου απαντησει παρακαλω.

Υ.Γ.: εγω σημειωσα το κουτακι στην δηλωση των αναπληρωτων για να με παρουν στην ειδικη αν χρειαστουν ατομα, υπαρχει περιπτωση να με παρουν? παει με την σειρα που χω στον ενιαιο πινακα?

Αποσυνδεδεμένος baboulino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 11:12:16 πμ »
τα απλά μαθήματα νοηματικής δεν ξέρω αν μετράνε...νομίζω πως όχι...ειδικής αγωγης γίνεσαι αν έχει τελειώσει το αντίστοιχο τμήμα νηπιαγωγών του βόλου και αν έχεις κάνει τα σεμινάρια 400 ωρών που γίνονται ανά καιρούς.και νομίζω πως αν έχεις κάποιο μεταπτυχικό ή διδακτορικο στην ειδική αγωγή

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:51:48 »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 11:20:09 πμ »
Αυτά τα σεμινάρια ίσχυσαν μόνο για δύο χρονιές. Την περσινή και τη φετινή που θα είναι η τελευταία. Από την επόμενη χρονιά θα προσλαμβάνονται μόνο αυτές του Βόλου Ειδικής Αγωγής, και αυτές που είναι ΠΕ60 με μεταπτυχιακό ή διδακτορικό στην Ειδική. Όχι αυτές από τα σεμινάρια 400 ωρών. Είμαι σχεδόν σίγουρη γι' αυτό. Ψάξ' το καλύτερα για να μη δώσει τσάμπα τα λεφτά σου. Η τιμή ήταν 2000 ευρώ νομίζω.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 11:47:36 πμ »
Ακριβώσ.Τα σεμινάρια των 400 ωρών τείνουν προς κατάργηση.Μετράει η σχολή του Βόλου και μεταπτυχιακά και διδακτορικά.Το ΤΕΑΠΗ Αθήνας έχει ένα πολύ καλό μεταπτυχιακό στην ειδική κάθε χρόνο-κόστος 2.200 ετησίως-αλλά παίρνουν γύρω στα 20 άτομα.Ψάξτο στο google και θα δεις λεπτομέρειες.Γενικά γίνονται πολλά μεταπτυχιακά,αλλά νομίζω έχουν τελειώσει οι αιτήσεις τέτοια εποχή.Εγώ ρώτησα για ένα μεταπτυχιακό στην Αγγλία και μου ζήτησαν...9000 λίρες!!Οπότε λέω αστο δε μας θέλει..Επίσης αν αγαπάς την ειδική -αυτό αν διοριστείς μόνιμα-δίνεις εξετάσεις στο Μαράσλειο Διδασκαλείο...Αυτά και εις άλλα..με υγεία και κυρίως...υπομονή!!!
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος Litsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 10:36:11 πμ »
sas eyxaristw poly!

Αποσυνδεδεμένος olgako

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 12:17:16 μμ »
Οι απόφοιτοι φπψ μπορουν να διοριστούν ως αναπλήρωτες στα ΚΔΑΥ;Χρειάζεται μεταπτυχιακό τίτλο ή κάποια εξειδίκευση;

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 19, 2010, 02:51:12 μμ »
Για να σε πάρουν αναπληρωτή σε κεδδυ κάνεις τα χαρτιά σου με την εγκύκλιο ειδικής αγωγής και ούτως ή άλλως πρέπει να έχεις εξειδίκευση για να υποβάλεις την αίτηση. Κι οι απόφοι τοι φπψ έχουν δικαίωμα αρκεί να έχουν εξειδίκευση (μεταπτυχιακό,διδακτορικό ειδικής αγωγής) Προς το παρόν σε κεδδυ δουλευουν κυρίως μόνιμοι με απόσπαση παρόλο που υπάρχουν πολλές ανάγκες. Αντε σε μια επαρχιακή πόλη κάποιος αναπληρωτής που δουλευει σε κάποιο ειδικό πλαίσιο να συμπληρώνει ωράριο σε κεδδυ. Να φανταστείς οι διευθύνσεις λένε πως περιμένουν κενά απο τα κεδδύ, τα κεδδύ λένε πως δίνουν κενά αλλά οι διευθυνσεις δεν στέλνουν άτομα...και παέι λέγοντας με τους γονεις να περιμένουν μήνες για το πρώτο τουλάχιστον ραντεβού. Αυτά γνωρίζω...

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 01:32:18 πμ »
Μέχρι τώρα μπαίνανε στην ειδική αγωγή όσοι είχανε και τα ανάλογα σεμινάρια. Απο εδώ και στο εξής όμως, όσοι θα έχουνε επιτυχία στο ΑΣΕΠ που θα διενεργηθεί. Για τις ειδικότητες πχ μαθηματικών, φιλολόγων, γεωπόνων κλπ που δε θα μπορούνε να δώσουνε στο ΑΣΕΠ, οι θέσεις τους πώς θα καλύπτονται? Λίγο χαζή η ερώτησή μου ίσως, αλλά δεν το έχω ψάξει το θέμα και μου ρθε φλασιά βραδυάτικα. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 12:04:34 μμ »
αν μπει ο ΑΣΕΠ και στην ειδική το ένα σενάριο είναι να δίνουμε κανονικά της γενικής....το άλλο είναι να διατηρήσουν της γενικής σαν γνωστικό μόνο να διαφοροποιήσουν τα θέματα της β ενότητας αν καποιος θέλει να πάει στην ειδική δηλ. να γραφει το αντίστοιχο θέμα ειδικής διδακτικής αλλά το οποίο θα είναι σαν μια προσαρμογή διδασκαλίας....το τρίτο σενάριο είναι να γίνει εξ ολοκλήρου ειδικής ΑΣΕΠ και για μας που ένας Θεός ξέρει τι θα περιλαμβάνει...αυτά μπορώ να φανταστώ....

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 12:34:59 μμ »
Δηλαδή σ αυτήν τη χώρα πάλι στα τυφλά πάμε...ωραία..και υποτίθεται ότι ΑΣΕΠ ειδικής αγωγής θα γίνει στο άμεσο μέλλον. Τέλος πάντων. Ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να μάθουμε σύντομα!

Αποσυνδεδεμένος katerina theo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 11:48:27 μμ »
Δηλαδή φέτος το να παρακολουθήσουμε ένα αντίστοιχο σεμινάριο ειδικής αγωγής θα ήταν χάσιμο χρόνου και κυρίως χάσιμων χρημάτων?

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Τι χρειαζεται για να μπω σε πίνακα Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 12:03:54 πμ »
ναι...δείτε και σε άλλα θέματα του forum τις εκτεταμένες συζητήσεις....μόνο μεταπτυχιακό και αυτό όχι στις κορεσμένες ειδικότητες... :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159544
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 313
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 305
Σύνολο: 311

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.