*

Αποστολέας Θέμα: Δραστηριότητες στο νηπιαγωγείο - ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 8732 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Δραστηριότητες στο νηπιαγωγείο - ΑΣΕΠ
« στις: Ιούνιος 18, 2008, 02:32:21 μμ »
Γεια σας! Έχω ξεκινήσει εδώ και λίγο καιρό να διαβάζω για ΑΣΕΠ και μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: αν π.χ. μας ζητηθεί να σχεδιάσουμε μια δραστηριότητα για τη γλώσσα πρέπει, αν δεν μας το διευκρινίζει,να κάνουμε και μια θεωρητική τεκμηρίωση στην οποία να αναφέρουμε τι λένε διάφοροι παδαγωγοί και πρόσφατες έρευνες για το πως μαθαίνουν τα παιδιά ανάγνωση και γραφή κλπ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων, θα μου ήταν πολύ χρήσιμη η απάντηση!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2012, 05:16:32 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δραστηριότητες στο νηπιαγωγείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:04:39 »

Αποσυνδεδεμένος andrian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω...τα νησιά της άγονης γραμμής
    • Προφίλ
Απ: Δραστηριότητες στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 18, 2008, 03:23:27 μμ »
Αγαπητή Elleni, στο φροντιστήριο που πήγα για τον προηγούμενο διαγωνισμό, μας έλεγαν να συνοδεύουμε τις δραστηριότητές μας με θεωρητική τεκμηρίωση και απαραιτήτως με αξιολόγηση (τόσο της νηπιαγωγού όσο και των παιδιών). Αυτό έπραξα και ο βαθμός μου ήταν αξιοπρεπής μα όχι άξιος διορισμού. Ωστόσο καλή φίλη που απλά έστησε μια δραστηριότητα χωρίς τεκμηριώσεις και αξιολογήσεις, αλλά που μάλλον έδωσε στο βαθμολογητή να καταλάβει ότι είναι δασκάλα που μπορεί να μπει σε μια αίθουσα με παιδάκια και να τους μάθει δυο πράγματα, βαθμολογήθηκε εξαιρετικά καλά και κατέλαβε μια ωραιότατη σειρά στον πίνακα.
Δε σε βοήθησα, το ξέρω. Κι εγώ επίσης αναρωτιέμαι πώς πρέπει να το χειριστώ.

Αποσυνδεδεμένος bee

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Δραστηριότητες στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 18, 2008, 03:45:40 μμ »
Και εγώ στον προηγούμενο ΑΣΕΠ δεν έγραψα καθόλου θεωρητικά... Δεν ξέρω αν με βοήθησε αυτό, πάντως διορίστηκα... Νομίζω εξάλλου ότι από τον τρόπο που δομείς τη δραστηριότητά σου, φαίνεται αν γνωρίζεις το θεωρητικό υπόβαθρο ή όχι.... Δεν νομίζω να έχει και πολύ νόημα για έναν εξεταστή να κάθεται να διαβάζει τις γνωστές ''σάλτσες''.... αν η δομή και το περιεχόμενο συμβαδίζει με τις σύγχρονες παιδαγωγικές θεωρίες, οι καθεαυτού θεωρίες είναι περιττές.... Ίσως μόνο μια απλή αναφορά ...π.χ. επιλέγω να κάνω αυτό, ορμώμενος από τη ΖΕΑ του Βυγκότσκι... Αν εγώ γνωρίζω τη ΖΕΑ θα φανεί από αυτό που επιλέγω να κάνω...
Δεν ξέρω αν έχω δίκιο ή άδικο, πάντως, αν ήμουν εξεταστής (θα μας περνούσα όλους  ;D ;D ;D) δεν θα ήθελα να διαβάζω πράγματα που έχουν χιλιοειπωθεί και χιλιογραφτεί και μάλιστα με αντιγραφή ο ένας από τον άλλο.... :P
Καλή επιτυχία σε όλους, κουράγιο και καλό διορισμό  ;)

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Δραστηριότητες στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 18, 2008, 05:27:57 μμ »
Εγώ διορίστηκα πριν από 2 διαγωνισμούς.
Όταν μας ζητήθηκε δραστηριότητα, απλά έγραψα τα βήματα που ακολουθούμε στο σχεδιασμό δραστηριοτήτων. Ανέλυσα δηλαδή τη δραστηριότητα (αφόρμηση, α' φάση, β' φάση, έλεγχος, αξιολόγηση). Θερία δεν έβαλα καθόλου. Ο βαθμός που πήρα με έφερε στον πίνακα των διοριστέων και διορίστικα την π΄ρωτη χρονιά.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δραστηριότητες στο νηπιαγωγείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:04:39 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Δραστηριότητες στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 18, 2008, 09:06:00 μμ »

Όταν μας ζητήθηκε δραστηριότητα, απλά έγραψα τα βήματα που ακολουθούμε στο σχεδιασμό δραστηριοτήτων. Ανέλυσα δηλαδή τη δραστηριότητα (αφόρμηση, α' φάση, β' φάση, έλεγχος, αξιολόγηση). Θερία δεν έβαλα καθόλου. Ο βαθμός που πήρα με έφερε στον πίνακα των διοριστέων και διορίστικα την π΄ρωτη χρονιά.

Το ίδιο! ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δραστηριότητες στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 18, 2008, 09:12:11 μμ »
συμφωνω με την bee . μεσα απο αναλυση της δραστηριότητας μπορεις να αναφερθεις και να αιτιολογησεις που βασιστηκες,σαν δευτερευουσα προταση.θα φανει ότι γνωριζεις αλλα δεν θα πλατιασεις σε κατι που δε σε ρωτησε. αν δεν αναφερεις παλι και τιποτα δεν θα τεκμηριωνεις επιστημονικα αυτο που προτεινεις.εγω μπηκα με τον πρωτο ασεπ,θυμαμαι ότι το πειραμα στις φθσικες επιστημες το στηριξα ολο με βαση τον sigel

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Δραστηριότητες στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 15, 2008, 12:37:50 μμ »
Εγώ αυτό που ακούω συνέχεια από άτομα που διορίστηκαν είναι ότι δεν έγραψαν καθόλου θεωρία και καθόλου μπλα μπλα.
Έγραψαν μόνο ότι τους ζητούσαν και τίποτε περιττό. Τα πολλα λόγια είναι φτώχια.

Αυτό έχω σκοπό να κάνω κι εγώ στον επόμενο ΑΣΕΠ. Και ο θεός βοηθος.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος edis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δραστηριότητες στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 15, 2008, 01:01:36 μμ »
Και εγω έγραψα μονο τις δραστηριότητες και ήμουνα στους διοριστέους. Συμβουλή προς τους υποψήφιους. Οχι πολλα μπλα μπλα. Σκεφτήτε αυτους που βαθμολογούνε. Ξέρουν ποιος γνωρίζει το αντικείμενο.Οι πολλές οι σαλτσες απλώς κουραζουν. Διαβάστε μονο το βιβλίο της νηπιαγωγού και το διαθεματικό. Αν κάτι αλλιώς το έχει σε ένα βιβλίο και αλλιως στο βιβλίο της νηπιαγωγού σωστό θα πάρουν αυτό που είναι απο το βιβλίο της νηπιαγωγού.΅Διάβασα μόνο αυτά τα δύο και σε συνδυασμό ότι 1)πρόσφατα είχα τελειώσει τη σχολή και είχα φρέσκα όσα μαθαμε 2) επειδή δε μπορώ να γράφω πολλή ώρα (με πιάνει ενας μικρός εκνευρισμος :-[ ) προσπάθησα αυτά που γνώριζα να τα γράψω με πυκνό λόγο, νομίζω οτι βοήθησαν στην επιτυχία μου. Καλή επιτυχία σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Δραστηριότητες στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 15, 2008, 01:35:18 μμ »
Διαβάστε μονο το βιβλίο της νηπιαγωγού και το διαθεματικό. Αν κάτι αλλιώς το έχει σε ένα βιβλίο και αλλιως στο βιβλίο της νηπιαγωγού σωστό θα πάρουν αυτό που είναι απο το βιβλίο της νηπιαγωγού

Ποιο είναι το διαθεματικό???
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος edis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δραστηριότητες στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 15, 2008, 01:44:52 μμ »
Το Διαθεματικο Ενιαιο Πλαίσιο Προγραμματων Σπουδων Για το Νηπιαγωγείο. ΔΕΠΠΣ. Πατήστε τα αρχικα στο google και θα το βγάλει γι α το νηπιαγωγείο

Αποσυνδεδεμένος edis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Δραστηριότητες στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 16, 2008, 10:55:33 μμ »
Παιδιά ,εγώ νομίζω ότι όσο περισσότερα πράγματα διαβάζεις και "φορτώνεις" στο μυαλό σου (τί να σου κάνει και αυτό ένα τό 'χουμε ) τόσο το χειρότερο.
Διαβάζεις τόσες θεωρίες από διάφορους ,τόσες γνώμες από διάφορους που παθαίνεις την ώρα της εξέτασης μια σύγχυση ...θέλεις να γράψεις όλα αυτά που έχεις διαβάσει και "αποστηθίσει" για να φανεί ότι είσαι διαβασμένος και ότι το κατέχεις το αντικείμενο που στην ουσία φλυαρείς.Ο βαθμολογητής κουράζεται (δεν είναι και πάντα του αντικειμένου ,όπως έχουμε υποψιαστεί κατά καιρούς) και έτσι ........ενώ έχεις ξεσκιστεί στο διάβασμα 6 μήνες σου ΄ρχεται μια ωραία πατατούλα στο ΄τέλος.

Αποψή μου....
Εγώ διάβασα μόνο το βιβλίο της Νηπιαγωγού ,το Διαθεματικό και διάφορα αρθρα που έβρισκα κατά καιρούς στο διαδίκτυο (προτάσεις από το διάφορες συζητήσεις που είχαμε εδώ μέσα) .Με διάβασμα 1,5 μήνα ,δε μπορούσα και περισσότερο ,διοριστέα τη δεύτερη χρονιά.
Δε θέλω να το πάιξω σπουδαία να βοηθήσω θέλω ....
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: Δραστηριότητες στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 18, 2008, 01:14:03 μμ »
Από ένα άρθρο:  Σε ερώτηση που έθεσε στη διάρκεια συζήτησης στη Βουλή,  ο Βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Παν. Σγουρίδης εάν το υπ. Παιδείας προτίθεται να κάνει  δεκτή την πρόταση περί δίγλωσσων νηπιαγωγείων στη Θράκη ο υφυπουργός Παιδείας Ανδρέας Λυκουρέντζος δήλωσε «Δεν είμαι έτοιμος να σας απαντήσω».


http://www.esos.gr/83/protovathmia/nipiagogeia-16-7-2008.htm

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2008, 04:18:22 μμ από apostolisd »
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Δραστηριότητες στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 18, 2008, 02:56:53 μμ »
αυτο που εχω να πω εγω ειναι οτι εχω παρει μερος μονο σε ενα διαγωνισμο (και ημουν στους διοριστεους) και οταν σε θεμα που ζητηθηκε να αναπτυξουμε συγκεκριμενη δραστηριοτητα απο ενα κομματι του ΔΕΠΠΣ και συγκεκριμενα φυσικο περιβάλλον χρησιμοποιησα τη θεωρια του Vygotsky καθως και του Piaget και μπορω να πω πως οι βαθμοι ηταν ιδιαιτερα ικανοποιητικοι.οποτε θα σε συμβουλευα να γραψεις αν ζητηθει κατι τετοιο καποια θεωρια για να ποστηριξεις περισσοτερο την απαντηση σου.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161400
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 490
Σύνολο: 511

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.