*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2008-2009  (Αναγνώστηκε 18822 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
ε ναι αν ξέρει κάποιος... μην τρέχουμε τζάμπα :) 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος BlackAdder

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Α. ΥΠΟΒΟΛΗ, ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗ¬ΤΙΚΩΝ

Εκπαιδευτικοί οι οποίοι δεν εμπίπτουν στην κυρωθείσα με την παρ.5 του άρθρου 27 του Ν.2190/94 (ΦΕΚ 28 Α΄) απόφαση, όπως  ερμηνεύθηκε με την διάταξη του άρθρου 6 του Ν.3552/07 (ΦΕΚ 77 Α΄) και υπηρετούσαν με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου ή με ωριαία αντιμισθία στις σχολές του Οργανισμού Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (Ο.Α.Ε.Δ.), είτε κατά την σχολική περίοδο 1988-1989, είτε κατά την σχολική περίοδο 1993-1994, προσλαμβάνονται, ύστερα από υποβολή σχετικής αίτησης τους στον Ο.Α.Ε.Δ. κατά προτεραιότητα έναντι όλων των άλλων υποψηφίων.

Μόνο λίστα με ονόματα δεν έβαλαν...

Παράθεση
Εκπαιδευτικοί όλων των κλάδων και ειδικοτήτων, άνεργοι ή για όσους δε χορηγείται κάρτα ανεργίας και το εισόδημα που δηλώνεται για το προηγούμενο οικονομικό έτος είναι μικρότερο από το διπλάσιο ελάχιστο αφορολόγητο όριο φυσικού προσώπου από μισθωτές υπηρεσίες, προσλαμβάνονται κατά προτεραιότητα έναντι των άλλων υποψηφίων εφόσον έχουν επιμορφωθεί ως πολλαπλασιαστές ή δημιουργοί στα πλαίσια του ΕΠΕΑΕΚ για το έργο Καινοτόμοι Μέθοδοι Διδασκαλίας, και κατέχουν βεβαίωση.
Στο αναφερόμενο εισόδημα δεν υπολογίζεται αυτό που αποκτήθηκε από απασχόληση στις Σχολές Μαθητείας του Ο.Α.Ε.Δ.
Όσοι εκ των υποψηφίων με βεβαίωση στις Καινοτόμους Μεθόδους Διδασκαλίας έχουν εισόδημα μεγαλύτερο του αναφερθέντος, εντάσσονται στους πίνακες των εργαζομένων.
Η προτεραιότητα των ανωτέρω ισχύει υπό τους όρους της παρ.ΣΤ της παρούσας και αφορά τις ανάγκες των σχολών του Ο.Α.Ε.Δ. όπως αυτές διαμορφώνονται ανά νομό.

• έχεις παιδαγωγικό;
• έχεις διδακτορικό;
• έχεις 10 χρόνια επαγγελματική;
• έχεις 10 χρόνια διδακτική;
• νομίζεις ότι αρκούν;

Μάλλον γελασμένος είσαι. Θα σε περάσει ο/η εκλεκτός/η που έγινε δεκτός/η στο "Καινοτόμοι Μέθοδοι Διδασκαλίας".

Με μια βεβαίωση (για 40 ώρες) σε πήδηξε (στον πίνακα του ΟΑΕΔ) κανονικότατα και με τον νόμο.

Εδώ δεν μιλάει για επίδομα ανεργίας.
Θέλει απλώς την κάρτα ανεργίας.
Π.χ.  ένας ωρομίσθιος εκπαιδευτικός που έχει απολυθεί μέσα στον Ιούνιο.

Οι αναπληρωτές από τους πίνακες του υπουργείου απολύονται στις 30 Ιουνίου.
Πότε τελειώνει η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων;
30 Ιουνίου.

Και για να μην υπάρξει κανένα παραθυράκι επισημαίνουμε ότι:
Παράθεση
...η κάρτα ανεργίας των υποψηφίων πρέπει να είναι σε ισχύ κατά την υποβολή της αίτησης.
ΣΥΜΠΩΣΗ ΔΙΑΒΟΛΙΚΗ!!!

Πέρσι, οι αιτήσεις έγιναν μέσα Ιουλίου.

Άρα αναπληρωτής το 2007-8 = μειονέκτημα

Κάρτα ανεργίας + εισόδημα κάτω των 22.000* + βεβαίωση "Καινοτόμοι Μέθοδοι Διδασκαλίας" = Εκπαιδευτικός στον ΟΑΕΔ.
* Στο αναφερόμενο εισόδημα δεν υπολογίζεται αυτό που αποκτήθηκε από απασχόληση στις Σχολές Μαθητείας του Ο.Α.Ε.Δ.
(για την ακραία περίπτωση που ο εκλεκτός έχει κάτι παραπάνω).

Με λίγα λόγια, αν κατάλαβα καλά:
Παράθεση
...οι κατέχοντες βεβαίωση σαράντα (40) τουλάχιστον ωρών επιμόρφωσης στα πλαίσια του ΕΠΕΑΕΚ για το έργο "Καινοτόμοι Μέθοδοι Διδασκαλίας"

= Εκπαιδευτικός στον ΟΑΕΔ

ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΚΛΕΙΣΤΟ CLUB ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΚΛΕΚΤΟΥΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

Τώρα εσύ που έχεις (νομίζεις οτι έχεις!!!) τα προσόντα (μεταπτυχιακά, προυπηρεσία, κλπ), ψάξε να μάθεις πως θα πάρεις την "βεβαίωση" και τι έγινε στο "Καινοτόμοι Μέθοδοι Διδασκαλίας".

...εκτός εάν κάνω λάθος στην ερμηνεία των ανωτέρω και ζητώ προκαταβολικά συγνώμη από τους κατέχοντες της "βεβαίωσης".

Παράθεση
Αποκλεισμός από τη Διαδικασία Επιλογής
...
- Έχει διαπιστωθεί ότι υπέβαλε ανακριβή στοιχεία στον Ο.Α.Ε.Δ. ενόψει πρόσληψής του με οποιαδήποτε σχέση.
Μακριά απο εμάς οι ενοχλητικοί...

Αποσυνδεδεμένος goodman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μπορει να μου πει καποιος αν τα ΚΕΤΕΚ ειναι τα ΤΕΕ, ή τα ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ, ή τελωσπαντων τι ειναι τα ΚΕΤΕΚ του ΟΑΕΔ?

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
Α. ΥΠΟΒΟΛΗ, ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗ¬ΤΙΚΩΝ

Εκπαιδευτικοί οι οποίοι δεν εμπίπτουν στην κυρωθείσα με την παρ.5 του άρθρου 27 του Ν.2190/94 (ΦΕΚ 28 Α΄) απόφαση, όπως  ερμηνεύθηκε με την διάταξη του άρθρου 6 του Ν.3552/07 (ΦΕΚ 77 Α΄) και υπηρετούσαν με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου ή με ωριαία αντιμισθία στις σχολές του Οργανισμού Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (Ο.Α.Ε.Δ.), είτε κατά την σχολική περίοδο 1988-1989, είτε κατά την σχολική περίοδο 1993-1994, προσλαμβάνονται, ύστερα από υποβολή σχετικής αίτησης τους στον Ο.Α.Ε.Δ. κατά προτεραιότητα έναντι όλων των άλλων υποψηφίων.

Μόνο λίστα με ονόματα δεν έβαλαν...

Παράθεση
Εκπαιδευτικοί όλων των κλάδων και ειδικοτήτων, άνεργοι ή για όσους δε χορηγείται κάρτα ανεργίας και το εισόδημα που δηλώνεται για το προηγούμενο οικονομικό έτος είναι μικρότερο από το διπλάσιο ελάχιστο αφορολόγητο όριο φυσικού προσώπου από μισθωτές υπηρεσίες, προσλαμβάνονται κατά προτεραιότητα έναντι των άλλων υποψηφίων εφόσον έχουν επιμορφωθεί ως πολλαπλασιαστές ή δημιουργοί στα πλαίσια του ΕΠΕΑΕΚ για το έργο Καινοτόμοι Μέθοδοι Διδασκαλίας, και κατέχουν βεβαίωση.
Στο αναφερόμενο εισόδημα δεν υπολογίζεται αυτό που αποκτήθηκε από απασχόληση στις Σχολές Μαθητείας του Ο.Α.Ε.Δ.
Όσοι εκ των υποψηφίων με βεβαίωση στις Καινοτόμους Μεθόδους Διδασκαλίας έχουν εισόδημα μεγαλύτερο του αναφερθέντος, εντάσσονται στους πίνακες των εργαζομένων.
Η προτεραιότητα των ανωτέρω ισχύει υπό τους όρους της παρ.ΣΤ της παρούσας και αφορά τις ανάγκες των σχολών του Ο.Α.Ε.Δ. όπως αυτές διαμορφώνονται ανά νομό.

Μάλλον γελασμένος είσαι. Θα σε περάσει ο/η εκλεκτός/η που έγινε δεκτός/η στο "Καινοτόμοι Μέθοδοι Διδασκαλίας".

Με μια βεβαίωση (για 40 ώρες) σε πήδηξε (στον πίνακα του ΟΑΕΔ) κανονικότατα και με τον νόμο.

Εδώ δεν μιλάει για επίδομα ανεργίας.
Θέλει απλώς την κάρτα ανεργίας.
Π.χ.  ένας ωρομίσθιος εκπαιδευτικός που έχει απολυθεί μέσα στον Ιούνιο.

Οι αναπληρωτές από τους πίνακες του υπουργείου απολύονται στις 30 Ιουνίου.
Πότε τελειώνει η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων;
30 Ιουνίου.

Και για να μην υπάρξει κανένα παραθυράκι επισημαίνουμε ότι:
Παράθεση
...η κάρτα ανεργίας των υποψηφίων πρέπει να είναι σε ισχύ κατά την υποβολή της αίτησης.
ΣΥΜΠΩΣΗ ΔΙΑΒΟΛΙΚΗ!!!

Πέρσι, οι αιτήσεις έγιναν μέσα Ιουλίου.

Άρα αναπληρωτής το 2007-8 = μειονέκτημα

Κάρτα ανεργίας + εισόδημα κάτω των 22.000* + βεβαίωση "Καινοτόμοι Μέθοδοι Διδασκαλίας" = Εκπαιδευτικός στον ΟΑΕΔ.
* Στο αναφερόμενο εισόδημα δεν υπολογίζεται αυτό που αποκτήθηκε από απασχόληση στις Σχολές Μαθητείας του Ο.Α.Ε.Δ.
(για την ακραία περίπτωση που ο εκλεκτός έχει κάτι παραπάνω).

Με λίγα λόγια, αν κατάλαβα καλά:
Παράθεση
...οι κατέχοντες βεβαίωση σαράντα (40) τουλάχιστον ωρών επιμόρφωσης στα πλαίσια του ΕΠΕΑΕΚ για το έργο "Καινοτόμοι Μέθοδοι Διδασκαλίας"

= Εκπαιδευτικός στον ΟΑΕΔ

ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΚΛΕΙΣΤΟ CLUB ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΚΛΕΚΤΟΥΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

Τώρα εσύ που έχεις (νομίζεις οτι έχεις!!!) τα προσόντα (μεταπτυχιακά, προυπηρεσία, κλπ), ψάξε να μάθεις πως θα πάρεις την "βεβαίωση" και τι έγινε στο "Καινοτόμοι Μέθοδοι Διδασκαλίας".

...εκτός εάν κάνω λάθος στην ερμηνεία των ανωτέρω και ζητώ προκαταβολικά συγνώμη από τους κατέχοντες της "βεβαίωσης".

Παράθεση
Αποκλεισμός από τη Διαδικασία Επιλογής
...
- Έχει διαπιστωθεί ότι υπέβαλε ανακριβή στοιχεία στον Ο.Α.Ε.Δ. ενόψει πρόσληψής του με οποιαδήποτε σχέση.
Μακριά απο εμάς οι ενοχλητικοί...



Παράθεση
• έχεις παιδαγωγικό;
• έχεις διδακτορικό;
• έχεις 10 χρόνια επαγγελματική;
• έχεις 10 χρόνια διδακτική;
• νομίζεις ότι αρκούν;

Μόρια


έχεις πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας = πάρε 1000 μοριάκια

έχεις διδακτορικό = πάρε άλλα 3000

έχεις μεταπτυχιακό = πάρε άλλα 1000


έχεις βεβαίωση καινοτόμων μεθόδων διδασκαλίας = πάρε 5000 μαζεμένα και ας τους άλλους να κουρεύονται ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ε ναι αν ξέρει κάποιος... μην τρέχουμε τζάμπα :) 


έχεις γνωστό?Αν δεν έχεις μη το ψάχνεις.

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Παιδιά μήπως ξέρει κάποιος να μου λύσει την εξής απορία: Καταρχάς εγώ κάρτα ανεργίας δεν έχω διότι περιμένω μια απόλυση τη Δευτέρα 30 Ιουνίου.Εάν λοιπόν προλάβω τη Δευτέρα να βγάλω κάρτα ανεργίας και να πάω και στον ΟΑΕΔ για το επίδομα (θέλει και χαρτί από κει ότι επιδοτούμαι?) θα τα στείλω. Διαφορετικά τι εννοεί με αυτό που λέει κάτι για χαμηλόμισθους?Εάν δεν έχεις κάρτα ανεργίας είναι το ίδιο με το αν είσαι χαμηλόμισθος?Και σ'αυτήν την περίπτωση μέχρι πόσο εισόδημα πρέπει να έχεις δεν έχω καταλάβει..Μέχρι 12.000ευρώ?Και αυτά πρέπει να τα έχεις το 2007 ή το 2008?Ποια φορολογική ακριβώς ζητάει?Εγώ είμαι ΠΕ20 και κάπου στην αίτηση πάνω γράφει ότι αφορά μόνο καινοτόμους,ιατρούς,φαρμακοποιούς, δικηγόρους και μηχανικούς ΑΕΙ.Παίρνω τηλ να ρωτήσω δεν απαντάει κανείς.Μήπως ξέρει κάποιος να μου απαντήσει?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2012, 10:48:43 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2012, 10:55:22 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, όμως και πάλι δε μου λύθηκαν οι απορίες. :P
Ποια φορολογική ακριβώς θέλει; Του 2007 ή του 2008;
Εαν δεν προλάβω να βγάλω την κάρτα και να τη στείλω, αν στείλω μόνο τη φορολογική είναι το ίδιο πράγμα;
Πάνω στην αίτηση λέει Ν.2190/94-Ν.3552/07, Καινοτόμος, Επιδοτούμενος Άνεργος, Άνεργος Χαμηλό Εισόδημα.
Τι ακριβώς από όλα αυτά είναι κάποιος χωρίς κάρτα ανεργίας, αλλά με χαμηλό εισόδημα;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2012, 10:52:34 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος ipermahia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • "Αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα"
    • Προφίλ
    • ΠΑΝ.ΕΝΩΣΗ ΩΡΟΜ & ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΕΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΑ ΤΕΕ ΚΑΙ ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
Παιδιά μήπως ξέρει κάποιος να μου λύσει την εξής απορία: Καταρχάς εγώ κάρτα ανεργίας δεν έχω διότι περιμένω μια απόλυση τη Δευτέρα 30 Ιουνίου.Εάν λοιπόν προλάβω τη Δευτέρα να βγάλω κάρτα ανεργίας και να πάω και στον ΟΑΕΔ για το επίδομα (θέλει και χαρτί από κει ότι επιδοτούμαι?) θα τα στείλω. Διαφορετικά τι εννοεί με αυτό που λέει κάτι για χαμηλόμισθους?Εάν δεν έχεις κάρτα ανεργίας είναι το ίδιο με το αν είσαι χαμηλόμισθος?Και σ'αυτήν την περίπτωση μέχρι πόσο εισόδημα πρέπει να έχεις δεν έχω καταλάβει..Μέχρι 12.000ευρώ?Και αυτά πρέπει να τα έχεις το 2007 ή το 2008?Ποια φορολογική ακριβώς ζητάει?Εγώ είμαι ΠΕ20 και κάπου στην αίτηση πάνω γράφει ότι αφορά μόνο καινοτόμους,ιατρούς,φαρμακοποιούς, δικηγόρους και μηχανικούς ΑΕΙ.Παίρνω τηλ να ρωτήσω δεν απαντάει κανείς.Μήπως ξέρει κάποιος να μου απαντήσει?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΑΠΟΡΙΕΣ:

Αν και εμείς που δουλεύουμε πολλά χρόνια έχουμε μπερδευτεί με αυτήν την προκήρυξη θα προσπαθήσω να σου απαντήσω:

1. Διάβασε προσεκτικά την προκήρυξη.

http://www.oaed.gr/Pages/SN_754.pg

2. Αν έχεις κάρτα ανεργίας (όπως μας έχουν πει) και δικαιούσαι επίδομα ανεργίας λέγεσαι επιδοτούμενος άνεργος.

3. Σχετικά με το εισόδημα όλοι είμαστε χαμηλού εισοδήματος, αλλά νομίζω πως αυτό γίνεται γιατί μερικοί επαγγελματίες που έχουν χαμηλό εισόδημα 1500 ευρώ περίπου ετησίως θεωρούνται χαμηλοί εισοδηματίες.

4.Μόλις πάρεις την κάρτα ανεργίας θα σου δώσουν ένα χαρτί που λέει πότε θα πας να πληρωθείς.Διαφορετικά θα γράψεις μια υπεύθυνη δήλωση και θα λες ότι πχ στα τέλη του άλλου μήνα θα πάρω το επίδομα ανεργίας.

5. Σχετικά με τους καινοτόμους επειδή όλοι τους είναι εκλεκτά παιδιά - προσλαμβάνονται για τα εργαστήρια εικονικής πραγματικότητας.
Επειδή υπάρχουν πλούσιοι και φτωχοί πλην τίμιοι καινοτόμοι θα υπάρξει για αυτούς επιλογή.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2012, 10:55:47 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος ipermahia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • "Αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα"
    • Προφίλ
    • ΠΑΝ.ΕΝΩΣΗ ΩΡΟΜ & ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΕΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΑ ΤΕΕ ΚΑΙ ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, όμως και πάλι δε μου λύθηκαν οι απορίες. :P
Ποια φορολογική ακριβώς θέλει; Του 2007 ή του 2008;
Εαν δεν προλάβω να βγάλω την κάρτα και να τη στείλω, αν στείλω μόνο τη φορολογική είναι το ίδιο πράγμα;
Πάνω στην αίτηση λέει Ν.2190/94-Ν.3552/07, Καινοτόμος, Επιδοτούμενος Άνεργος, Άνεργος Χαμηλό Εισόδημα.
Τι ακριβώς από όλα αυτά είναι κάποιος χωρίς κάρτα ανεργίας, αλλά με χαμηλό εισόδημα;

1.Αν σου έχει έρθει το εκκαθαριστικό της εφορίας θα πρέπει να ζητήσεις από τον λογιστή σου το Ε1 που κατέθεσες φέτος.

2.Σχετικά με αυτούς που προηγούνται, χρόνια τώρα αγωνίζομαι να σταματήσουν αυτές οι συγκεκριμένες φωτογραφικές προσλήψεις αλλά βλέπεις στο όνομα της αδικίας αντί να σταματήσουν έχουν προστεθεί και άλλες.

3.2190/1994

(Σαν παραμύθι θα σου το πω για να το καταλάβεις)

Το 1994 όταν είχε έρθει το ΠΑΣΟΚ τότε στην εξουσία διόρισε σε μόνιμες θέσεις όσους εκπαιδευτικούς είχαν 2 χρόνια και 10 ώρες προϋπηρεσία με απαραίτητη προϋπόθεση να εργάζονταν το Μάιο του 1989.
Αυτοί που δεν πληρούσαν τις προϋποθέσεις του έβαλαν με τον νόμο να προηγούνται στην πρόσληψή τους σαν ωρομίσθιοι.

Το 2004, όταν ήρθε η ΝΔ, προσπάθησε (λέει) να αποκαταστήσει την αδικία αυτών που δεν μπόρεσαν να μονιμοποιηθούν τότε που δούλευαν δηλαδή την ημερομηνία ψήφισης του νόμου αλλά όχι το Μάιο του 1989 και τους έβαλε με ΥΑ η οποία αντικαταστάθηκε ( έγιναν προσφυγές αλλά δεν ξέρω αν δικαιωθήκαμε)να προηγούνται και αυτοί.

Με τον νόμο 3552/2007 μονιμοποιήθηκαν και όλοι οι υπόλοιποι  που πληρούσαν τις προϋποθέσεις να έχουν δηλαδή 2 χρόνια και 10 ώρες εβδομαδιαίως αλλά να δούλευαν το 1993-1994 και να είχαν κάνει τότε αίτηση μονιμοποίησης.Αυτούς που δεν πληρούσαν τις προϋποθέσεις του έβαλαν να προηγούνται.
Έτσι προηγούνται αυτοί και οι μεν και οι δε και αλί σε μας τους υπόλοιπους.

Ποιοι είναι οι καινοτόμοι:

Εγώ τους λέω οι ράμπο του ΟΑΕΔ.Τα καλά παιδιά που παρακολούθησαν σεμινάρια 40 ωρών και θα τους προσλάβουν για τα εργαστήρια εικονικής πραγματικότητας (διαφήμιση ΟΑΕΔ-virtual lab). Ούτε και αυτό το αφήσαμε έτσι αλλά μας έγραψαν.

Σε κούρασε ε; Τι να πω εγώ που τα ζω χρόνια τώρα και τα πολεμώ;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2012, 10:56:15 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Όχι δε με κούρασες αντιθέτως σ'ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.
Να ανακεφαλαιώσω? Πρέπει να στείλω 1)κάρτα ανεργίας 2)χαρτί που λέει ότι επιδοτούμαι και 3)φορολογική του 07 εφόσον δε μου έχει έρθει εκκαθαριστικό του 08.
Εάν τώρα δεν προλάβω να βγάλω την πολυπόθητη κάρτα ανεργίας και στείλω μόνο τη φορολογική κατατάσσομαι στους ανέργους με χαμηλό εισόδημα?
Άλλος είναι ο πίνακας των επιδοτούμενων ανέργων και άλλος αυτός των ανέργων με χαμηλό εισόδημα?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2012, 10:56:38 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος ipermahia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • "Αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα"
    • Προφίλ
    • ΠΑΝ.ΕΝΩΣΗ ΩΡΟΜ & ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΕΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΑ ΤΕΕ ΚΑΙ ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
Όχι δε με κούρασες αντιθέτως σ'ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.
Να ανακεφαλαιώσω? Πρέπει να στείλω 1)κάρτα ανεργίας 2)χαρτί που λέει ότι επιδοτούμαι και 3)φορολογική του 07 εφόσον δε μου έχει έρθει εκκαθαριστικό του 08.
Εάν τώρα δεν προλάβω να βγάλω την πολυπόθητη κάρτα ανεργίας και στείλω μόνο τη φορολογική κατατάσσομαι στους ανέργους με χαμηλό εισόδημα?
Άλλος είναι ο πίνακας των επιδοτούμενων ανέργων και άλλος αυτός των ανέργων με χαμηλό εισόδημα?

Την φορολογική του 07-δηλαδή αυτή που γράφει δήλωση φορολογίας εισοδήματος οικονομικού έτους 2008.

Τα κριτήρια που γνωρίζαμε μέχρι τώρα ήταν τα τυπικά προσόντα.πχ Προϋπηρεσία, μεταπτυχιακό, διδακτορικό, ΑΣΠΑΙΤΕ για τους τεχνικών ειδικοτήτων.Γίνεται πολύς σαματάς για ανύπαρκτες έως ελάχιστες θέσεις εργασίας.

Τηλέφωνο επικοινωνίας της Διοίκησης του ΟΑΕΔ

2109989653
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2012, 10:57:24 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος ipermahia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • "Αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα"
    • Προφίλ
    • ΠΑΝ.ΕΝΩΣΗ ΩΡΟΜ & ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΕΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΑ ΤΕΕ ΚΑΙ ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
Συνάδελφοι,

Ονομάζομαι Υπερμαχία Χριστοδούλου και εργάζομαι για 10 χρόνια ως ωρομίσθια στα ΤΕΕ ΤΟΥ ΟΑΕΔ.10 Χρόνια τώρα η ίδια αγωνία η ίδια ανασφάλεια.Είμαι πρόεδρος της ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑΣ ΕΝΩΣΗΣ ΩΡΟΜΙΣΘΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΑ ΤΕΕ ΚΑΙ ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ

Ομολογώ πως η φετινή προκήρυξη μας μπέρδεψε όλους γιατί περισσότερο την έβγαλαν για να δημιουργήσουν εντυπώσεις και να πουλήσουν ελπίδες και όνειρα, παρά για τις ίδιες τις θέσεις εργασίας.
Πχ στην προκήρυξη μιλάει για πρόσληψη φιλολόγων, μαθηματικών κλπ.
Ερώτηση:

Που θα εργαστούν οι καθηγητές γενικής παιδείας εφόσον τα μαθήματά μας έχουν καταργηθεί βάσει του αναλυτικού προγράμματος σπουδών στις ΕΠΑΣ;

http://www.edra.gr/modules1.php?name=News&file=article&sid=34106

Ποιες βεβαιώσεις προϋπηρεσίας μπορούμε να καταθέσουμε;

1. Προϋπηρεσία που αποκτήθηκε στην Δημόσια β/θμια εκπαίδευση (ανεξαρτήτως υπουργείου)

2. Προϋπηρεσία που αποκτήθηκε στην Ιδιωτική β/θμια εκπαίδευσης (αλλά για να έχει ισχύ πρέπει να σφραγιστεί από το γραφείο β/θμιας εκπαίδευσης)

3. Η επαγγελματική προϋπηρεσία για τους καθηγητές  δεν λαμβάνεται υπόψη (πχ φροντιστήρια )- μόνο για τους τεχνικούς

στη διάθεσή σας

6942500 110


Αποσυνδεδεμένος ipermahia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • "Αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα"
    • Προφίλ
    • ΠΑΝ.ΕΝΩΣΗ ΩΡΟΜ & ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΕΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΑ ΤΕΕ ΚΑΙ ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
Παιδιά δεν έχω προσωπική πείρα,αλλά σε άλλη συζήτηση ειπώθηκε γοα 13 μικτά
Επίσης δεν αναγνωρίζεται για  το ΥΠΕΠΘ η  προϋπηρεσία

Tι εννοείς όταν λες δεν αναγνωρίζεται για τον ΥΠΕΠΘ , Βίκυ; Αφού για την κατάταξη στους πίνακες των αναπληρωτών και ωρομισθίων μετράται ως προυπηρεσία η προυπηρεσία σε ΤΕΕ.. ::)Έτσι δεν είναι; :-\

Για αυτό αγωνιζόμαστε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159792
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 496

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.