*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2008-2009  (Αναγνώστηκε 18812 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ipermahia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • "Αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα"
    • Προφίλ
    • ΠΑΝ.ΕΝΩΣΗ ΩΡΟΜ & ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΕΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΑ ΤΕΕ ΚΑΙ ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
Δεν μετράει απο τα ΤΕΕ-ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ δηλ δεν συνυπολογίζεται στον πίνακα διορισμού ή των αναπληρωτών του ΥΠΕΠΘ


Ο ΟΑΕΔ και οι σχολές του (ΤΕΕ< ΕΠΑΣ< ΙΕΚ) υπάγονται στο Υπουργείο Εργασίας. Ο Χ Ι  στο Παιδείας

Είναι δημόσια σχολεία της β/θμιας εκπαίδευσης (ΤΕΕ) όχι τα ΙΕΚ Ή ΤΑ ΚΕΚ,
SD 123 μην βγάζεις κακίες και μην αποσυντονίζεις τον κόσμο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ipermahia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • "Αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα"
    • Προφίλ
    • ΠΑΝ.ΕΝΩΣΗ ΩΡΟΜ & ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΕΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΑ ΤΕΕ ΚΑΙ ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
αν διαβάσεις την εγκύκλιο για αναπληρωτές-ωρομισθίους, θα δεις αναλυτικά ποια σχολεία αναγνωρίζονται που ανήκουν στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Η Σιβιτανίδειος αναγνωρίζεται, γιατί προσλαμβάνει μέσω των λιστών του Υπ. Παιδείας (αναφέρεται και στην εγκύκλιο). ΤΕΙ, ΙΕΚ ανήκουν σε άλλη βαθμίδα εκπαίδευσης- δεν αναγνωρίζονται
sd μην ψεύδεσαι και μην παραπληροφορείς τους συναδέλφους.Η ΣΙΒΙΤΑΝΙΔΕΙΟΣ σχολή προσλαμβάνει από δικούς της πίνακες μετά από δικές της προκηρύξεις.Επαναπροσλαμβάνονται οι αναπληρωτές της Σιβιτανιδείου.Το θέμα έχει καταγγελθεί αλλά μας αγνόησαν

Αποσυνδεδεμένος ipermahia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • "Αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα"
    • Προφίλ
    • ΠΑΝ.ΕΝΩΣΗ ΩΡΟΜ & ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΕΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΑ ΤΕΕ ΚΑΙ ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
παιδιά να ρωτήσω κάτι : μπορεί κάποιος να γίνει ωρομίσθιος στον οαεδ και να δουλεύει ταυτόχρονα σε ιδιωτικό φροντιστήριο;;; 

Βεβαίως μπορεί να δουλεύει όπου θέλει φτάνει όμως συνήθως πρόβλημα δημιουργεί το πρόγραμμα το οποίο είναι απογευματινό κυρίως

Αποσυνδεδεμένος ipermahia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • "Αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα"
    • Προφίλ
    • ΠΑΝ.ΕΝΩΣΗ ΩΡΟΜ & ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΕΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΑ ΤΕΕ ΚΑΙ ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
1)Η επαγγελματική προϋπηρεσία πρέπει να είναι θεωρημένη από την Επιθεώρηση Εργασίας; Υπάρχει κάποια αναφορά στην προκύρηξη σχετικά με το παραπάνω, γιατί δε βρήκα κάτι σχετικό. Παντού γράφει να καταθέσουμε βεβαίωση, χωρίς να λέει ότι πρέπει να είναι θεωρημένη. (προτιμάω να αποφύγω την επιπλέον ταλαιπωρία αν γίνεται)
2)Με ποιον τρόπο μπορώ να δηλώσω περισσότερα από ένα σχολείο σε διαφορετικούς νομούς;
Ευχαριστώ

Ποτέ μέχρι τώρα δεν έχει προσμετρηθεί η επαγγελματική μας προϋπηρεσία για τους Καθηγητές Γενικής Παδείας πχ φροντιστήρια ή μαθήματα κατ' οίκον ακόμη και αν καταθέσεις χαρτί από ΤΙς ΔΟΥ.Αυτό ισχύει για τους τεχνικούς. πχ κομμωτές, κλπ

Για κάθε νομό κάνεις διαφορετικές αιτήσεις αλλά μην ξεχάσεις να δηλώσεις στο τέλος της αίτησης ποια σχολεία δήλωσες.
Μπορείς στον ιδιο φάκελο να βάλεις όλες τις αιτήσεις αλλά να ξεχωρίζουν με υποφακέλους.Αν δεν τους εμπιστεύεσαι στέλνεις ξεχωριστό φάκελο για κάθε σχολείο χωριστά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ipermahia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • "Αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα"
    • Προφίλ
    • ΠΑΝ.ΕΝΩΣΗ ΩΡΟΜ & ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΕΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΑ ΤΕΕ ΚΑΙ ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
Υποψήφιοι ΠΕ – Πτυχιούχοι τριτοβάθμιας εκπαίδευσης όλων των ειδικοτήτων
είναι οι κατέχοντες βεβαίωση σαράντα (40) τουλάχιστον ωρών επιμόρφωσης
στα πλαίσια του ΕΠΕΑΕΚ για το έργο «Καινοτόμοι Μέθοδοι ιδασκαλίας».



τι εννοει???

Εγώ τους λέω οι ράμπο του ΟΑΕΔ.Τα καλά παιδιά που παρακολούθησαν σεμινάρια 40 ωρών και θα τους προσλάβουν για τα εργαστήρια εικονικής πραγματικότητας (διαφήμιση ΟΑΕΔ-virtual lab).Επειδή όμως υπάρχουν και "φτωχοί πλην τίμιοι"καινοτόμοι θα υπάρχει επιλογή για αυτούς.

Σχετικά με την προϋπηρεσία. Εννοείται πως η συγκεκριμένη προϋπηρεσία δεν λαμβάνεται υπόψη ως διδακτική στην κύρια ειδικότητά τους.Εκτός από τους εκπαιδευτικούς τεχνικώ ειδικοτήτων γιατί θεωρούνται ως  μαθήματα εργαστηρίων ή υποστηρικτικό υλικό . 

Αποσυνδεδεμένος ipermahia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • "Αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα"
    • Προφίλ
    • ΠΑΝ.ΕΝΩΣΗ ΩΡΟΜ & ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΕΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΑ ΤΕΕ ΚΑΙ ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
Υποψήφιοι ΠΕ – Πτυχιούχοι τριτοβάθμιας εκπαίδευσης όλων των ειδικοτήτων
είναι οι κατέχοντες βεβαίωση σαράντα (40) τουλάχιστον ωρών επιμόρφωσης
στα πλαίσια του ΕΠΕΑΕΚ για το έργο «Καινοτόμοι Μέθοδοι ιδασκαλίας».

τι εννοει???
είναι το λεγόμενο μέσο, μπαίνουν σε αυτά όσοι έχουν μπάρμπα στην Κορώνη ;)
και έτσι παίρνουν τα πολυπόθητα μόριάκια

Μην τους αδικείς. Το θέμα δεν είναι ότι είχαν μπάρμπα στην Κορώνη, αλλά οι περισσότεροι είναι συνδικαλιστές ΄- πρόεδροι συλλόγων, γραμματείς κλπ.Ξέρεις τι αγώνα έχουν κάνει αυτά τα παιδιά να έχουν το στόμα τους κλειστό; Ξέρεις  πόσο πονάει η πλάτη τους ή μέση τους ή το σβέρκο τους κλπ από το σκύψιμο;
Συνάδελφοι μπορώ με μεγάλη μου χαρά να σας πω. πως εγώ είμαι το κακό παιδί του ΟΑΕΔ.Είμαι το παιδί που εξαιρέθηκε από τα συγκεκριμένα σεμινάρια ( πρώτη σε πίνακα τυπικών προσόντων που ζητούσε η προκήρυξη για τα σεμινάρια).
Γιατί; Δεν μπήκα σε διαδικασίες ηθικού διλήμματος.Δεν πούλησα τους συναδέλφους μου.Το θετικό που εισέπραξα είναι ότι δεν έχω τους παραπάνω πόνους.
Γιατί δεν με έδιωξαν;

Έχω "υψηλές προσβάσεις" ( το Θεό ) εννοώ. Ξέρετε τι θα πει τα τελευταία χρόνια να είσαι μόνος σου στον πίνακα μοριοδότησης του Νομού σου- έτσι ώστε να μην μπορούν να σου σπάσουν τις 7 ώρες;

Αποσυνδεδεμένος ipermahia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • "Αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα"
    • Προφίλ
    • ΠΑΝ.ΕΝΩΣΗ ΩΡΟΜ & ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΕΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΑ ΤΕΕ ΚΑΙ ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
προσμετράται αφού διοριστείς ως συντάξιμη και διδακτική προϋπηρεσία

Προσμετράται και ως αναπληρωτής στα κλιμάκια

Αποσυνδεδεμένος ipermahia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • "Αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα"
    • Προφίλ
    • ΠΑΝ.ΕΝΩΣΗ ΩΡΟΜ & ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΕΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΑ ΤΕΕ ΚΑΙ ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
Αυτή την απορία έχω και εγώ zio, εγώ για παράδειγμα έκανα τα χαρτιά μου για αναπληρώτρια - ωρομίσθια σε δευτεροβάθμια και σήμετα τα έκανα και στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ, δηλαδή αν με καλέσουν από τον ΟΑΕΔ δε θα μπορέσω να πάω στα ολοήμερα αν με καλέσουν κι απο κει?
Τι μπέρδεμα...

Μπορείς να δουλέψεις όπου επιθυμείς. Το μοναδικό πρόβλημα ίσως να είναι το πρόγραμμα εφόσον και τα ολοήμερα και ο ΟΑΕΔ κυρίως έχουν απογευματινό πρόγραμμα.Αν είσαι τυχερή και στο σχολείο που σε καλέσουν έχει κάποιο πρωινό πρόγραμμα ή ώρες μετά το ολοήμερο μπορείς να το συνδυάσεις.

Αποσυνδεδεμένος ipermahia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • "Αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα"
    • Προφίλ
    • ΠΑΝ.ΕΝΩΣΗ ΩΡΟΜ & ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΕΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΑ ΤΕΕ ΚΑΙ ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
ΔΕΝ θεωρείται παράνομο να εργάζεσαι σε άλλο φορέα (ΟΑΕΔ) εφόσον έχεις υπογράψει πως αν σε πάρουν δεν θα εργάζεσαι αλλού σε δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα???

Εκτός και αν πάτε με την προϋπόθεση να σταματήσετε όταν σας καλέσουν για ωρομίσθιο... σε αυτήν την περίπτωση τι γίνετε?

Σύμφωνα με την υπουργική απόφαση όποιος προσληφθεί και παραιτηθεί από τα σχολεία του ΟΑΕΔ αντιμετωπίζει την ποινή των δύο ετών ( δεν προσλαμβάνεται για τα επόμενα δύο χρόνια)

Αποσυνδεδεμένος ipermahia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • "Αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα"
    • Προφίλ
    • ΠΑΝ.ΕΝΩΣΗ ΩΡΟΜ & ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΕΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΑ ΤΕΕ ΚΑΙ ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
dεν τοπ έθεσα ίσως σωστά. Ήθελα να πω ότι οι προσλήψεις των καθηγητών που παίρνει (με τη συνέντευξη και ότι άλλα κριτήρια έχει) γίνονται μέσω δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, όχι με ιδιωτικά συμφωνητικά κλπ. Δεν έχει σχέση σε ποιον ανήκει, και τα εκκλησιαστικά σχολεία(για τα οποία βγαίνει και ξεχωριστή εγκύκλιος για αναπλ./ωρομ.) υπάγονται, όπως και η Σιβιτανίδειος στο Υπ. Παιδείας, γι αυτό και αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία και στα δύο

sd είναι τυχαίο πως στις περισσότερες απαντήσεις που δίνεις παραπληροφορείς τους συναδέλφους;

Αποσυνδεδεμένος ipermahia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • "Αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα"
    • Προφίλ
    • ΠΑΝ.ΕΝΩΣΗ ΩΡΟΜ & ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΕΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΑ ΤΕΕ ΚΑΙ ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
SOS κορίτσια, που μπορούμε να βρούμε την προκήρυξη των ΤΕΕ ΟΑΕΔ? οι σχολές που βρίσκονται να δούμε ποια μας βολέυει? :-\
Με μηδέν επαγγελματική εμπειρία αξίζει να κάνω αίτηση? Το μεταπτυχιακό πρέπει να είναι στην ειδικότητα για να μοριοδοτηθεί?

http://www.oaed.gr/Pages/SN_754.pg

Αποσυνδεδεμένος ipermahia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • "Αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα"
    • Προφίλ
    • ΠΑΝ.ΕΝΩΣΗ ΩΡΟΜ & ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΕΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΑ ΤΕΕ ΚΑΙ ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
Με μηδέν επαγγελματική εμπειρία αξίζει να κάνω αίτηση? Το μεταπτυχιακό πρέπει να είναι στην ειδικότητα για να μοριοδοτηθεί?

Για το δικό μου κλάδο (ΠΕ02) μου είπαν στο ΤΕΕ που κατέθεσα την αίτηση πως δεν έχω πιθανότητες χωρίς διδακτική εμπειρία. Και μάλιστα ένας άλλος υπάλληλος που άκουσε τη συζήτηση υπονόησε πως ούτε με διδακτική εμπειρία μόνο έχει κάποιος πιθανότητες. Ούτε εκεί είναι αξιοκρατικά τα πράγματα?

Θα σε απογοητεύσω... από όσο ξέρω, το μέσο πάει σύννεφο.

Μπορεί η προκήρυξη να έχει τις αδικίες της, αλλά εσύ δούλεψες με μέσο συναδέλφισσα και έχεις άποψη; Μπορεί να κάνει αίτηση και ίσως να πάρει τη θέση κάποιου με μεγάλη προϋπηρεσία αν είναι άνεργη
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2008, 07:19:49 πμ από ipermahia »

Αποσυνδεδεμένος ipermahia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • "Αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα"
    • Προφίλ
    • ΠΑΝ.ΕΝΩΣΗ ΩΡΟΜ & ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΕΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΑ ΤΕΕ ΚΑΙ ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
Κι εμένα οι ίδιοι μου το είχαν πει εμέσως πλην σαφώς κάποτε που έκανα αίτηση και μου το έχει επιβεβαιώσει κάποια που ξέρω και δουλεύει πολλά χρόνια εκεί (καρα-βύσμα).

Κάποτε επίσης έκανα και αιτήσεις στην Σιβιτανίδειο κάθε χρόνο και την 3η πια φορά, κατά τη διάρκεια της "συνέντευξης" κι αφού μου είπαν ότι τα προσόντα μου είναι πολλά, πήρα το θάρρος και τους ρώτησα γιατί δε με παίρνουν. Η απάντηση ήταν :" άσε ρε κοπελιά, για να παίρνουμε αυτούς που παίρνουμε υπάρχει λόγος. Αφού δεν έχεις καλύτερο λόγο από αυτούς πώς να σε πάρουμε; Μην κάνεις τον κόπο και έρχεσαι και ξανάρχεσαι. Κρίμα είναι..."

 :o Είπατε τίποτα;

Βρε παιδιά σας παρακαλώ μην λέτε ότι σας κατέβει ή τουλάχιστον κακίες επειδή προσλήφθηκε κάποιος που είχε περισσότερα τυπικά προσόντα από σας. Πές μου ποια είναι αυτή με το βύσμα για να γίνει χαμός. ( μπορείς να μου το στείλεις με προσωπικό μήνυμα)

Αποσυνδεδεμένος ipermahia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • "Αύριο ξημερώνει μια καινούρια μέρα"
    • Προφίλ
    • ΠΑΝ.ΕΝΩΣΗ ΩΡΟΜ & ΑΝΑΠΛ. ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΕΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΑ ΤΕΕ ΚΑΙ ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
Καλημέρα παιδιά, εγώ είμαι 11η στον πίνακα στην ειδικότητα μου στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ, οσο για μέσον από οτι έδειξαν τα αποτελέσματα πέφτει πολύ μέσον.
Παιδιά πώς μπορούμε να μάθουμε πόσους θα πάρουν από την ειδικότητα μας στο κάθε ΤΕΕ? Είναι καθορισμένα εξαρχής ή προκύπτει ο αριθμός ανάλογα με τις ανάγκες?Πάντως εγώ με την 11η θέση δεν έχω ούτε μία ελπίδα στο εκατομμύριο  :(

Αφού είσαι 11 τι χρειάζεται να γίνει κατά τη γνώμη σου. Άλμα επί κοντώ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 316
Σύνολο: 316

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.