*

Ψηφοφορία

συμφωνειτε με τη διδασκαλια β΄ξενης γλωσσας στο δημοτικο;

Συμφωνω
48 (35.3%)
Μαλλον συμφωνω
15 (11%)
Μαλλον δεν συμφωνω
19 (14%)
Δεν συμφωνω
54 (39.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 135

Αποστολέας Θέμα: Δευτερη ξενη γλωσσα στο δημοτικο  (Αναγνώστηκε 13651 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Δευτερη ξενη γλωσσα στο δημοτικο
« στις: Ιούνιος 22, 2008, 04:08:00 μμ »
ειναι σωστο κατα τη γνωμη σας να ξεκινα δευτερη ξενη γλωσσα στην πεμπτη δημοτικου;
Εγω παντως βρεθηκα σε διλημμα αν επρεπε να συμπληρωσω την αιτηση του παιδιου μου ή να ζητησω εξαιρεση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δευτερη ξενη γλωσσα στο δημοτικο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:25:39 »

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δευτερη ξενη γλωσσα στο δημοτικο
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 22, 2008, 04:17:51 μμ »
Ναι , θεωρώ πως είναι σωστό.

Στους γονείς μπορεί να φαίνεται βάρος μεγάλο , αλλά πραγματικά είναι βάρος για το παιδί μόνο αν παράλληλα με τις ξένες γλώσσες στο σχολείο  διδάσκεται τις ίδιες ξένες γλώσσες και στα φροντιστήρια.

Διδάσκω Αγγλικά στο δημοτικό και πολλοί μαθητές μου μου έχουν πει πως ζητούν από τους γονείς τους να μην πηγαίνουν και φροντιστήριο αλλά εκείνοι δεν συμφωνούν. Επίσης βλέπω ότι οι μαθητές μου που δεν πάνε φροντιστήριο , πέρα από την όρεξη να μ'αθουν είναι καλ΄΄υτεοι από εκείνους που πάνε γιάτί δεν παθαίνουν υπερφόρτωση και δεν μπερδεύονται με δύο διαφορετικούς τροπους επεξήγησης (κι αν πηγαίνουν ολοήμερο τρεις).

Αν λοιπόν την 2 και την πρώτη ξένη γλώσσα την διδάσκονται μόνο στο σχολείο , τότε θα την μάθουν πιο ευχάριστα και πιο ξεκούραστα. Οι εξωσχολικές δραστηριότητες όταν είναι πολλές κουράζουν τα παιδιά , όχι το ίδιο το σχολείο και το πρόγραμμα του.
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Δευτερη ξενη γλωσσα στο δημοτικο
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 23, 2008, 01:31:46 πμ »
Ναι , θεωρώ πως είναι σωστό.

Στους γονείς μπορεί να φαίνεται βάρος μεγάλο , αλλά πραγματικά είναι βάρος για το παιδί μόνο αν παράλληλα με τις ξένες γλώσσες στο σχολείο  διδάσκεται τις ίδιες ξένες γλώσσες και στα φροντιστήρια.

Διδάσκω Αγγλικά στο δημοτικό και πολλοί μαθητές μου μου έχουν πει πως ζητούν από τους γονείς τους να μην πηγαίνουν και φροντιστήριο αλλά εκείνοι δεν συμφωνούν. Επίσης βλέπω ότι οι μαθητές μου που δεν πάνε φροντιστήριο , πέρα από την όρεξη να μ'αθουν είναι καλ΄΄υτεοι από εκείνους που πάνε γιάτί δεν παθαίνουν υπερφόρτωση και δεν μπερδεύονται με δύο διαφορετικούς τροπους επεξήγησης (κι αν πηγαίνουν ολοήμερο τρεις).

Αν λοιπόν την 2 και την πρώτη ξένη γλώσσα την διδάσκονται μόνο στο σχολείο , τότε θα την μάθουν πιο ευχάριστα και πιο ξεκούραστα. Οι εξωσχολικές δραστηριότητες όταν είναι πολλές κουράζουν τα παιδιά , όχι το ίδιο το σχολείο και το πρόγραμμα του.
Vassilo θα συμφωνησω εν μερει μαζι σου.Φυσικα και πρεπει να διδασκεται και δευτερη ξενη γλωσσα στο δημοτικο και οι γονεις(οχι τα παιδια)θεωρουν το βαρος μεγαλο.Δουλεψα 8 χρονια σε ΚΞΓ και μολις 4 μηνες σε δημοτικο και διαφωνω στο οτι τα παιδια που πηγαινουν φροντιστηριο ειναι χειροτερα απο τα  αλλα.Προσωπικα στο δικο μου σχολειο υπηρχε χασμα...γενεων αναποδα ομως,αφου αυτα που δεν πηγαιναν φροντιστηριο ητανε 3 λαλουν και 2 χορευουν,οχι μονο απο ελειψη γνωσεων αλλα περισσοτερο(αυτο μου εσπαγε τα νευρα)απο αδιαφορια για την ξενη γλωσσα.Πιστευω οτι στα ΚΞΓ γινεται πραγματικα καλη δουλεια επειδη οι γονεις που πληρωνουν θελουν το παιδι τους να παρει πτυχιο και ο ανταγωνισμος στην αγορα ειναι μεγαλος.Φυσικα αυτη η ιδια καλη δουλεια θα μπορουσε να γινει στο δημοτικο,αλλα νομιζω οτι απεχουμε πολυ απο αυτο:τα βιβλια ειναι χαλια,η γραμματικη ανυπαρκτη,το ακουστικο υλικο εγω ουτε το ειδα ουτε το ακουσα..Οσο για την υπερφορτωση,χωρις να θελω να ακουστω σκληρη,νομιζω πως  δεν εχουν αναγκη!   
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δευτερη ξενη γλωσσα στο δημοτικο
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 23, 2008, 11:09:15 πμ »
ρε παιδια , μωπως να τους διναμε λιγο χρονο να γνωρισουν πολυ καλα την ελληνικη γλωσσα πριν τους εισαγουμε σε 2 νεες γλωσσες? και επισης δεν ειναι ετοιμα ολα τα παιδια για κατι τετοιο, χρειαζεται εξατομικευμενη αντιμετωπιση...
επισης να ρωτησω κατι.... ειμαι αγγλικος και εχω κορη που θα παει τωρα πρωτη δημοτικου . ποτε να την αρχισω αγγλικα λετε? μια συναδελφος την αρχισε στην πρωτη δημοτικου αλλα εμενα μου φαινεται λιγο νωρις...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2008, 11:11:46 πμ από catwoman2 »
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δευτερη ξενη γλωσσα στο δημοτικο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:25:39 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Δευτερη ξενη γλωσσα στο δημοτικο
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 23, 2008, 11:55:31 πμ »
ρε παιδια , μωπως να τους διναμε λιγο χρονο να γνωρισουν πολυ καλα την ελληνικη γλωσσα πριν τους εισαγουμε σε 2 νεες γλωσσες? και επισης δεν ειναι ετοιμα ολα τα παιδια για κατι τετοιο, χρειαζεται εξατομικευμενη αντιμετωπιση...
επισης να ρωτησω κατι.... ειμαι αγγλικος και εχω κορη που θα παει τωρα πρωτη δημοτικου . ποτε να την αρχισω αγγλικα λετε? μια συναδελφος την αρχισε στην πρωτη δημοτικου αλλα εμενα μου φαινεται λιγο νωρις...
εγω παντως το γιο μου τον ξεκινησα στην τεταρτη δημοτικου και ας εκανε στην τριτη αγγλικα στο σχολειο.
χωρις ιδιαιτερο κοπο τελειωσε την a class σε φροντιστήριο. εχοντας  μαθει γραμματικη και καποιο συντακτικο  στα ελληνικα μπορουσε να κατανοησει και την αντιστοιχη γραμματικη των αγγλικων. οσο για το επιπεδο του σχολειου δεν δυσκολευτηκε, παρολο που τα περισσοτερα παιδια κανανε ηδη δυο χρονια.

Αποσυνδεδεμένος sko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Δευτερη ξενη γλωσσα στο δημοτικο
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 23, 2008, 04:24:58 μμ »
Δουλεύω 2 χρόνια στο δημοτικό σαν καθηγήτρια γαλλικών και πιστεύω ότι πολλά εξαρτώνται από τη προσέγγιση του καθηγητή.Πρωταρχικός στόχος είναι τα παιδιά να αγαπήσουν τη γλώσσα και να τη μάθουν σταδιακά μέσα από το παιχνίδι.Σαφώς και πρέπει να αποκτήσουν και κάποιες επικοινωνιακές δεξιότητες αλλά αυτό δευτερευόντως.Η εισαγωγή στη γλώσσα γίνεται με χαλαρούς ρυθμούς και η δουλειά που ανατίθεται στο σπίτι είναι ελάχιστη.Άλλωστε η προσωπική μου γνώμη είναι ότι στην εποχή μας οι ξένες γλώσσες θα πρεπε να αποτελούν τη βάση του εκπαιδευτικού συστήματος και όχι 'συμπληρωματικά' μαθήματα.

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δευτερη ξενη γλωσσα στο δημοτικο
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 23, 2008, 10:16:08 μμ »
Σύμβουλος δασκάλων είχε έλθει πέρσι στο σχολείο και μας προειδοποίησε , όλο το τημ , ότι η δουλειά που θα δίνουμε για το σπίτι στην Τρίτη δημοτικού δεν θα πρέπει να ξεπερνάει την μισή ώρα .

Ρώτησα και εγώ αφελέστατα , μαζί με τα Αγγλικά ; Και μου απάντησ καταφατικά.
Και ρωτάω : πως είναι δυνατό να δουλέψεις έτσι;

Επιμένω επίσης ότι οι μαθητές μου που δεν πάνε φροντιστήριο είναι καλύτεροι ή έστω ισάξιοι με εκείνους που πάνε, αλλά αυτό βέβαια ισ΄χύει στο σχολείο που δουλεύω . Επίσης ισχύει το ότι δεν μπερδεύονται με διαφορετικούς τρόπους παρουσίασης της γραμματικής κλπ.

όσον αφορά την catwoman 2  θεωρώ ότι δεν πρέπει να την ξεκινήσει πριν από την Τετάρτη και αν βλε΄πεις ότι γίνεται δουλειά ξεκινήστε στο γυμνάσιο που γίνεται το μπέρδεμα με τα επίπεδα. Καμιά φορά όμως τα ίδια τα παιδιά θέλουν να πάνε φροντιστήριο οπότε βλέποντας και κάνοντας... Εμένα πάντως μου έτυχε στο φροντιστήριο που δούλευα προ αμνημονεύτων να πιάσω τον μοναδικό μου τότε μαθητή που είχε αρχίσει Αγγλικά στην Πρώτη να κάνει σκονάκι στην ορθογραφία ... μπούχτησε το παιδάκι !

Παρεμπιπτόντως (το διόρθωσα siobaras)  από Σεπτέμβρη θα έχουμε σίγουρα καινούριο βιβλίο στην Τετάρτη , κι ο Θεό ς βοηθός !!!!!!!!  ;D
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δευτερη ξενη γλωσσα στο δημοτικο
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 24, 2008, 12:51:48 μμ »
παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Και γω νομιζω ότι δεν πρεπει να βιαστω...
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Δευτερη ξενη γλωσσα στο δημοτικο
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 24, 2008, 02:58:40 μμ »
Catwoman2 και εγω εχω το ιδιο ερωτημα στο μυαλο μου παρολο που ο γιος μου ειναι μολις στα νηπια.Απογοητευομαι ομως πολυ με τον εαυτο μου οταν ξενοι με ρωτανε αν του μαθαινω αγγλικα και βγαζουν το συμπερασμα μονοι τους οτι θα τα μαθει το ιδιο καλα με την μητρικη του γλωσσα,επειδη δεν εχω ασχοληθει καθολου μαζι του και νομιζω πως δεν εχω την υπομονη να του τα μαθω εγω.Πιστευω οτι η Γ Δημοτικου θα ειναι καλη στιγμη για να τον στειλω φροντιστηριο μιας και η υλη συμβαδιζει με της Αj.Mηπως ομως ειναι και λιγο ρεζιλικι σκεφτομαι,η μαμα της Αγγλικης και το παιδι σε φροντιστηριο;Φανταζομαι τι εχουν να μου σουρουν οι συγγενεις μου..
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος andrian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω...τα νησιά της άγονης γραμμής
    • Προφίλ
Απ: Δευτερη ξενη γλωσσα στο δημοτικο
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 24, 2008, 03:13:18 μμ »
Σιγά το ρεζιλίκι! κι εγώ διάβαζα παιδάκια του δημοτικού και τώρα τα δικά μου αρνούνται να καθίσουν. Ο δε σύζυγος είναι μαθηματικός, παρόλα αυτά ο γιος μου (Ε δημοτικού) τον αμφισβητεί και δε θέλει να διαβάσει μαζί του (!?)
Η δική μου εμπειρία από την εισαγωγή της δεύτερης γλώσσας στο δημοτικό ήταν καλή. Ο γιος μου είχε διαλέξει γαλλικά. Η δασκάλα των γαλλικών έκανε καλή δουλειά. Δούλευε πολύ με τα παιδιά στην τάξη και ερχόταν και λίγη δουλειά στο σπίτι. Το παιδί δεν αγχώθηκε και δεν προβληματίστηκε, συνεπώς ούτε κι εμείς. Το εντελώς αντίθετο συμβαίνει με τα αγγλικά. Ας μην το θίξω καθόλου το θέμα.
Μια ερώτηση: η δεύτερη γλώσσα δε βαθμολογείται στο δημοτικό?

Αποσυνδεδεμένος pepe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Δευτερη ξενη γλωσσα στο δημοτικο
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 24, 2008, 04:01:46 μμ »
Όχι, δε βαθμολογείται.
les pensees se couchent dans les etoiles et elles te parlent quand tu les regardes

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δευτερη ξενη γλωσσα στο δημοτικο
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 24, 2008, 11:34:31 μμ »
Tο λάθος που νομίζωότι κάνουμε εμείς της Αγγλκής είναι ότι έχοντας πάντα απέναντι μας την σύγκριση με τα φροντιστήρια , προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι κάνουμε την ίδια δουλειά με εκείνα (που μπορούμε να την κάνουμε φτάνει να προσπαθήσουμε) , και αυτό πάει καλά ... μερικές φορές όμως θέλουμε να κάνουμε περισσότερη δουλειά για να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε η ώρα του παιδιού με αποτέλεσμα να επιβαρύνουμε τα παιδιά .

Αναρωτιέμαι όμως πως θα νιώθατε όσοι δεν είσαστε καθηγητές αγγλικής που δουλεύουν στο δημόσιο αν έρχονταν οι μαθητές σας και σας έλεγαν πως δεν άνοιξαν καν το βιβλίο γιατί είχαν να διαβάσουν για το φροντιστήριο ή να μην βγάζουν καν τα βιβλία τα οποία έχουν στην τσάντα τους γιατί η μαμά τους τους είπε ότι θα τα μάθουν στο φροντιστήριο ;;; :(

Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο συγκινήθηκα όταν ήλθαν γονείς στο τέλος της χρονιάς φέτος και με παρακαλούσαν να μην φύγω γιατ'ι λ'εει 'ετσι φαντάζονταν και ήλπιζαν να είναι τα Αγγλικά στο σχολείο. Σαφέστατα ήταν γονείς που δεν έστειλαν τα παιδιά τους φροντιστήριο. Για τους υπόλοιπους , ή τηνπλειοψηφία τουλάχιστον , απλά δεν υπάρχω. Ή μάλλον υπάρχω μόνο όταν δεν τους αρέσει ο βαθμός.

Και καλά το μάθημα δεν τους νοιάζει. Το πως συμπεριφέρεται το παιδί τους όμως ;;;;

Αυτό που με θλίβει είναι ότι βλέπω τα παιδιά του δημοτικού όλο και πιο κουρασμένα , απλά νομίζω ότι είναι στο χέρι μας να κάνουμε το μάθημα πιο ξεκούραστο , πιο ευχάριστο και τα παιδιά να αποκτούν γνώσεις επίσης. Απλά όταν μας λένε φτάνει πρέπει να τα ακούμε και όχι να βιαζόμαστε να τελειώσουμε την ύλη.
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Δευτερη ξενη γλωσσα στο δημοτικο
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 25, 2008, 11:13:30 πμ »
ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΏ ΜΕ ΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ 2ΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΤΡΟΜΕΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΛΟΓΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ. ΟΠΟΤΕ ΑΣ ΤΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΡΤΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΣΤΗ ΔΟΜΗ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 2Η ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ. ΑΣ ΜΑΘΟΥΝ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ!

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Δευτερη ξενη γλωσσα στο δημοτικο
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 24, 2008, 10:14:42 πμ »
Τα παιδια αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα με τα ελληνικά. Καλό είναι στο Δημοτικό να μάθουν γραμματικη, λεξιλόγιο και συντακτικό της Ελληνικης Γλώσσας και αργότερα στον ελεύθερο χρόνο να ασχοληθουν με 2 ξένη γλώσσα. Οντως στο γυμνάσιο υπάρχουν σοβαρα προβλήματα. Παιρνεις ένα γραπτό και σκέφτεσαι αν πρέπει να αρχίσεις να διορθώνεις τη δομή του (ορθογραφικά και συντακτικά λάθη) ή να δώσεις βάση μόνο στο νόημα?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 619
Σύνολο: 635

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.