*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34  (Αναγνώστηκε 261256 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kyrdim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1078 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 03:10:27 μμ »
Ρωτάτε τους πόσες ώρες έβγαλε η δευτεροβάθμια ή πόσα τμήματα, είναι πολύ σημαντικό και συνήθως απαντάνε, η γνώση είναι δύναμη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:14:02 »

Αποσυνδεδεμένος stellata

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1079 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 03:12:48 μμ »
Δίκιο έχεις αλλά όσες φορές έχω ρωτήσει δεν απαντούν! Λένε ότι δεν ξέρουν.

Αποσυνδεδεμένος zanzara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1080 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 03:15:51 μμ »
Stellata,εγω λέω ότι κάθε χρόνο τα ίδια λένε. Πέρυσι η Β' Αθηνών ξεκίνησε αρχές Νοέμβρη (οι τυχεροί). Ξέρεις ότι πολλοί μπροστά στη λίστα θέλουμε Β΄Αττικής και δεχόμαστε αλλού, άρα παίρνουμε θέσεις που ίσως να εξυπηρετούσαν άλλους και αντίστροφα. Τι σύστημα και αυτό!

Αποσυνδεδεμένος kyrdim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1081 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 03:17:01 μμ »
Ερώτηση, και συγνώμη αν είναι χαζή, το μαγαζί της Β Αθήνας λέει ότι παγώνει τις κλήσεις λόγω υποχρηματοδότησης και οι άλλες περιοχές καλόυν κανονικά...θα μου στρίψει δηλαδή τα παιδια που έχουν επιλέξει Ιταλικά πόσο θα περιμένουν στην Β Αθήνας....μπορούμε να μάθουμε περισσότερα διότι δεν είναι λογικό αυτό. Η χρηματοδότηση δεν έχει άμεση σχέση με τα κενά που πρέπει να καλυφθούν.... έτσι και αλλιώς πληρώνουν του αγίου...ανήμερα, πως άλλες δευτεροβάθμιες δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα ? Έτσι είπαν και για την ΠΔΣ και μέσα σε μία ημέρα ανακάλεσαν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:14:02 »

Αποσυνδεδεμένος stellata

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1082 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 03:26:14 μμ »
Κι εμένα όταν μου το είπαν μου έκανε εντύπωση, δηλαδή δε δίνει το Υπουργείο πιστώσεις για ωρομίσθιους; Σιγά το κόστος!
Μήπως σιγά σιγά κάνουν αυτό που είπαν για κατάργηση της ωρομισθίας; Ελπίζω να τους αντικαταστήσουν με μόνιμους-αναπληρωτές γιατί αλλιώς...
Πάντως αν δείτε το forum των φιλολόγων μιλούν για τελευταία χρονιά ωρομισθίας τη φετινή, και φυσικά πρέπει να καταργηθεί σαν θεσμός αλλά δε μου φαίνονται τόσο ανοιχτοχέρηδες να μας κάνουν τους περισσότερους αναπληρωτές!

Αποσυνδεδεμένος kyrdim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1083 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 03:30:07 μμ »
Υπάρχει έτοιμη αίτηση για να μας δώσουν στοιχεία οι δευτεροβάθμιες απο τον σύλλογο - εικοινωνήστε με το προεδρείο να σας την στείλει.
Η αίτηση πρέπει να πρωτοκολληθεί στην δευτεροβάθμια και μετά αμέσως απαντάνε.
Ήταν υποχρεωμένοι να στείλουν ηλεκτρονικά όλα τα στοιχεία στο ΥΠΕΠΘ 30/9 οπότε όλοι τα έχουν.
Εμένα μου δώσανε σε ηλεκτρονική μορφή όλη την Ανατολική Αττική στις 1/10/2009 με αυτήν την διαδικασία χωρίς κανένα πρόβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2009, 03:44:52 μμ από kyrdim »

Αποσυνδεδεμένος kyrdim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1084 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 03:33:14 μμ »
ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΗΚΕ ΣΗΜΕΡΑ.

ΠΑΣΟΚική διγλωσσία

Ολο και πιο καθαρή γίνεται τις τελευταίες μέρες η προσπάθεια συνδικαλιστών του ΠΑΣΟΚ να ωραιοποιήσουν τα πρώτα βήματα και τις δεσμεύσεις της κυβέρνησης, δίνοντας το σήμα στους εργαζόμενους «τα κεφάλια μέσα». Μάλιστα, το ΠΑΣΟΚ επαναφέρει και την παλιά δοκιμασμένη τακτική της διγλωσσίας, με άλλα να λέει το ένα στέλεχος εδώ και άλλα να λέει εκεί ή με άλλα να λέει ένας υπουργός στη Βουλή και άλλα στο υπουργείο του...

 Στο χώρο της Παιδείας, είχαμε προχτές το εξής καταπληκτικό: Αμέσως μετά τη συνάντηση της υπουργού Παιδείας με το ΔΣ της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας (ΔΟΕ), τα πέντε μέλη της ΠΑΣΚ στο ΔΣ της ΔΟΕ έβγαλαν μια πανηγυρική ανακοίνωση ως δελτίο Τύπου της συνάντησης. Βέβαια, δηλώσεις έκανε και η ίδια η υπουργός Παιδείας μετά τη συνάντηση, ενώ μια μέρα πριν είχε τοποθετηθεί στη Βουλή στη συζήτηση για τις προγραμματικές δηλώσεις. Στην πρεμούρα τους, λοιπόν, οι ΠΑΣΚίτες να ωραιοποιήσουν την κυβερνητική πολιτική έρχονται, σε δύο τουλάχιστον σημεία, σε κάθετη αντίθεση με τα όσα δήλωσε η υπουργός. Αλλες οι δεσμεύσεις της υπουργού και ...άλλα λένε οι ΠΑΣΚίτες στους δασκάλους ότι δεσμεύτηκε. Συγκεκριμένα:

 
1. Τα μέλη της ΠΑΣΚ ισχυρίζονται ότι η υπουργός «επανέλαβε τη δέσμευση για κατάργηση του θεσμού των ωρομισθίων»! Ο κύριος όγκος των ωρομισθίων στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση απασχολείται στο ολοήμερο σχολείο. Να, λοιπόν, τι είπε σχετικά με το θέμα η υπουργός στη Βουλή: «Είναι προτεραιότητα η καθολική λειτουργία ολοήμερων σχολείων, σε όλη την Ελλάδα (...) με μόνιμο εκπαιδευτικό προσωπικό στα βασικά μαθήματα». Δηλαδή, στα υπόλοιπα μαθήματα και δραστηριότητες, η ωρομισθία και οι ελαστικές μορφές απασχόλησης καλά θα κρατούν!


2. Οι συνδικαλιστές του ΠΑΣΟΚ στη ΔΟΕ ισχυρίζονται ότι για τα κενά εκπαιδευτικών στα σχολεία «η υπουργός δήλωσε ότι εντός της βδομάδας θα καλυφθούν όλα τα κενά». Στην πραγματικότητα, η υπουργός δήλωσε αμέσως μετά τη συνάντηση: «Θα ανακοινώσουμε εντός της εβδομάδος το χρονοδιάγραμμα για την κάλυψη όλων των κενών». Είναι προφανές ότι από τη μια ως την άλλη τοποθέτηση υπάρχει μεγάλη απόσταση...

Αποσυνδεδεμένος stellata

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1085 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 03:34:17 μμ »
Φαντάζεστε να καταργηθεί η ωρομισθία και να συνεχιστούν οι προσλήψεις αναπληρωτων με τον ίδιο ρυθμό;
Δηλαδή όσοι μάζεψαν μόρια, μάζεψαν!
Είμαι η μόνη που νιώθω πως παίζω στο θέατρο του παραλόγου;
Πώς γίνεται να αλλάζουν οι κανόνες συνέχεια κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού;
Γιατί μας έβαλαν σε όλη αυτή την ταλαιπωρία αφού δεν είχαν σκοπό να κάνουν προσλήψεις ή και απλά να προωθήσουν τα ιταλικά;

Αποσυνδεδεμένος kyrdim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1086 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 03:53:03 μμ »
Δεν πιστεύω ότι θα καταργηθεί διότι στα κονδύλια συμμετέχει η Ε.Ε. και είναι μέχρι (αν δεν κάνω λάθος)  το 2012-2013.
Απλά αν επιλέξουν να πάρουν για τα βασικά μαθήματα μόνο αναπληρωτές και μόνιμους τότε θα αναγκαστούν να μην παίρνουν αναπληρωτές για τα "μη" βασικά μαθήματα.
Τελικά θα καταλήξουνε για αυτά τα μαθήματα - τα μη βασικά - να παίρνουν περισσότερους ωρομίσθιους (αφού θα μεταφέρουν τους αναπληρωτές στα βασικά), οπότε θα πρέπει να σκεφθούμε.... ανήκουμε στα βασικά μαθήματα ?
Πιθανολογώ πως όχι, και κάτι ακόμα πως θα πληρώνουν τους αναπληρωτές ???? Αφού....ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος....προβλέπω μεγαλοπρεπείς κωλοτούμπες σε αυτά που έχουν πει.

Αποσυνδεδεμένος kyrdim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1087 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 06:27:40 μμ »
2000 αναπληρωτές... να δούμε πόσοι δικοί μας...

http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=2717&Itemid=231

τελικά 1000 και άλλοι 1000 σε .... βάθος χρόνου όταν θα έχει ξεχαστεί...(πως τα πράγματα αλλάζουν σε τόσο λίγο χρόνο)

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank21_10_9_0814.php

πάντως θα λάβει σοβαρά υπόψη τις προτάσεις Μπαμπινιώτη ...αυτό τι σημαίνει στην διπλωματική γλώσσα? Θα δούμε.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2009, 09:28:45 μμ από kyrdim »

Αποσυνδεδεμένος pat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1088 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 11:02:51 μμ »
Καλησπερα παιδια!! Υπαρχει κινητικοτητα για τη νεα φαση αναπληρωτων απο αλλες ειδικοτητες. Ακουγονται και αριθμοι.. Εχει κανεις καμια πληροφορια αν θα ειναι και δικοι μας και ποσοι?

Αποσυνδεδεμένος Kekaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1089 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 12:24:27 πμ »
Γειά σας! Παρακαλώ πολύ εάν κάποιος συνάδελφος έχει επίσημη πληροφορία ή την εγκύκλιο για την αλλαγή βιβλίων στο γυμνάσιο να ενημερώσει γιατί στα σχολεία μου δώσαν την παλιά απόφαση 2005-2006 να παραγγείλω rete junior και δεν ξέρω τι να κάνω. Η δευτεροβάθμια σήμερα δεν είχε ιδέα για την αλλαγή. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1090 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 09:44:24 πμ »
Καλημέρα. Επικοινώνησα χτες με την Edilingua και είπαν ότι το Progetto junior  δεν είναι διαθέσιμο για τα Γυμνάσια. Aπό του χρόνου θα είναι σίγουρα στη λίστα,είπαν. Έτσι κι εγώ προώθησα την παραγγελία του Rete.
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος zanzara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #1091 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 10:33:54 πμ »
Καλή αρχή σε όσους ξεκίνησαν αυτή τη βδομάδα, μίλησα με β' Αθήνας και μου είπαν ότι έχουν παγώσει τη διαδικασία κλήσης ωρομίσθιων λόγω έλλειψης πιστώσεων από το Υπουργείο, τί λέτε; Μήπως περιμένουν να απορροφηθούν και άλλοι αναπληρωτές από τη Γ' φάση;

Stellata, πότε πήρες την Β'Αθηνών ; Εγω είχα παει Δευτέρα και δεν γνωρίζαν πότε θα ξανακαλέσουν. Δυστυχώς με καλέσαν από Α'και δέχτηκα. Σήμερα ξαναπαίρνω και μου λένε ότι έχει ξεκινήσει , ρωτάω από πότε και μου λεει ΄"αυτή την βδομάδα". Της λεω ότι είχα παει Δευτέρα και το αλλάζει και μου λέει ότι από σήμερα θα ξεκινήσουν!! Τα έχω πάρει, διότι ή ήταν αφηρημένη ή με δούλευε! Γιατί τηλεφώνησα ενω είχα ήδη τακτοποιηθεί; Γιατί έμαθα ότι την προηγούμενη μέρα είχαν καλέσει μια πολύ κάτω από εμένα στη λίστα. Έχω βέβαια τις επιφυλάξεις μου για αυτά που λεω διότι μπορεί όλοι όσοι ακολουθούν να μην είχαν δηλώσει Β' Αθηνών και να ήρθε η σειρά της /του  ή να τους είχαν καλέσει μέσα σε μια μέρα ,το πολύ δυο, από άλλες διευθύνσεις. Εγω σας το λεω γιατί όσοι είστε αρκετά ψηλά πρέπει να το παρακολουθείτε συνεχώς!! >:( 
Υ.Σ: Μπορεί όλα να ωφείλονται  στη δυσλειτουργία του συστήματος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160972
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 540

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.