*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34  (Αναγνώστηκε 258255 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 28, 2008, 05:55:32 μμ »
ciao,
θα το έχω αργά το βραδυ, οπότε θα σε ενημερώσω

la vita e' bella!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:57:35 »

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 28, 2008, 05:59:23 μμ »
mille grazie! Εχεις καμια ενμερωση για το τι θα γινει φετος?? θα ανοιξουν αλλες πολεις για ωρομισθιους? Η θα είναι οι ήδη υπάρχουσες? ;)

Δεν ξερω, δεν μπορω να βγαλω άκρη, δεν ξερω τι μου γινεται

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 28, 2008, 06:08:01 μμ »
Είδα στο πίνακα με τις πόλεις μόνο Α' Πατρών και Α' Θεσσαλονίκης,
απο εκεί που μιλούσαμε για 15 θέσεις , λέμε ευχαριστώ για τις 9,
υπαρχουν πίνακες με όλους όσους εχουν 30μηνα (Κύπρος κλπ) που βγάζει εκτός τον ενιαίο
...δεν απαντάει κανείς στη Β΄βάθμια ..και στο υπουργείο δεν σηκώνουν το τηλεφωνο, κι έτσι
έχω χάσει τον μπουσουλα και δεν ξέρω εαν θα πρέπει να πάω να δηλώσω και εγω, (όχι ότι έχω ελπίδα αλλα 'ετσι για να βρίσκεται) και επειδή δεν τα βαζω κάτω 
Παντως το τηλ του υπουργείου είναι 210-3442813 κα Σερβελή,μ πάίρνε και εσυ μήπως ξεκαθαρίσεις κάτι
Εαν τυχον εχεις νεώτερα, απο κάποιον χριστιανο που του ξέρει τί του γίνεται, σε παρακαλώ, ενημέρωσέ με
οι θέσεις λέει των αναπληρωτων είναι απο το υπουργείο
οι ωρομίσθιοι εξαρτώνταιαπο τη ζήτηση,
δηλαδη εαν σε ενα σχολείο ο λυκειάρχης πει οτι προσφέρονται και ιταλικα και τα δηλώσουν τα παιδιά τότε ανόιγουν θέσεις ωρ/σθίων απο την β-βάθμια κάθε περιοχής .ΣΥΝΕΠΩΣ, πρπει να στηθούμε  έξω απο τα σχολέια και να μοιράζουμει το περιοδικό του συλλόγου!!!!   la vita e' bella
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2008, 06:17:39 μμ από artsatal »

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 28, 2008, 06:13:56 μμ »
άκου...στην αχαια και τη θεσσαλονικη θα διορισουν αυτους απο το 30μηνο.Ομως εγω δεν εχω καταλαβει...υπαρχει περιπτωση να ανοιξει θεση π.χ ιταλικων στο καρπενησι χωρις να το ξεραμε ηδη για ναο το δηλωσουμε? Αυτο δεν εχω καταλαβει...Ή τα ιταλικά θα διδαχθουν και φετος στις πολεις που ηδη υπαρχουν με το πιλοτικό??? ??? ??? Οι 9 θεσεις εχουν να κανουν με τον ασεπ, λογικά αυτο για φετος δεν μας αφορα....φέτος ομως τι θα ισχυσει εκτος απο τους διορισμους??? ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:57:35 »

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 28, 2008, 06:27:53 μμ »
Συμπλήρωσα το προηγούμενο μήνυμα αλλά τα ξαναγράφω γιατί μπορεί να μην είδες την αλλαγή
Οι θέσεις των αναπληρωτών ειναι απο το υπουργείο παιδείας οπότε βράσε όρυζα!!
Οι θέσεις των ωρ/σθίων είναι απο τις β-βάθμιες κάθε περιοχής, αναλογα με την ζήτηση,
δηλαδή θα πρέπει να βρούμε κάποιον τρόπο να ενημερώσουμε ΕΜΕΙΣ τα σχολέια λυκειάρχες και μαθητές(ίσως μοιράζοντας το περιοδικο του συλλόγου )  οτι προσφέρονται και τα ιταλικά ως L2,
 οι λυκειάρχες ζητούν απο το γραφείο μέσης καθηγητή και αυτοί πιάνουν τα τηλέφωνα με την σειρά.
θέλω να ελπίζω ότι δεν σε παραπληροφορώ αλλά το μόνο που έμαθα απο την β-βάθμια ειναι αυτό!!
Με βλέπω στον αγώνα έξω απο τα σχολείο με το μωρό παραμάσχαλα, αλλα "ας όψεται" 
Eαν ανοίξει άλλη θεση εκτος αυτων που ήδη αναφέρονται στον πίνακα τότε είναι φωτογραφική!!!
αλλά μην περιμένεις λογική!!
la vita e' bella

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 28, 2008, 06:33:48 μμ »
Δεν ξερω, αισθανομαι ανασφαλεια γιατι κανεις δεν ξερει να μας απαντησει. Για να παρουν αναπληρωτη στις ηδη υπαρχουσες πολεις θα πρεπει να συμπληρωθουν 21 ωρες, και όσο για τα λύκεια θα πρεπει να αποτελουν συνεχεια των γυμνασιων των πολεων που ηδη διδαχθηκαν ιταλικα... Δεν ξερω...

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 28, 2008, 06:43:14 μμ »
Εχεις δίκιο, κανεις δεν ξέρει να aπαντήσει  με σαφήνεια αφού δεν  δίνουν απαντήσεις απο το υπουργείο ή τις β-βάθμιες.΄
Τα λέμε!!
La   vita e' bella

Αποσυνδεδεμένος riaili

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 28, 2008, 06:45:40 μμ »
καλησπέρα και απο μένα! το πρόβλημα είναι οτι όταν στα παιδιά της έκτης δημοτικού δόθηκε ερωτηματολόγιο για το ποιά γλώσσα επιθυμούν να διδαχθούν σαν Β'ξένη γλώσσα στο γυμνάσιο δεν περιλαμβανόταν η ιταλική αλλά μόνο η γαλλική και η γερμανική (απο όσο μπορώ να ξέρω τουλαχιστον). Σε μια γνωστή μου είπαν απο το υπουργείο οτι θα δωθεί ξανά τέτοιο ερωτηματολόγιο και στο γυμνάσιο με την έναρξη του σχ.έτους και τότε ίσως να υπάρχει σαν επιλογή και η ιταλική...Ως τότε υπομονή!

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 28, 2008, 06:53:23 μμ »
ciao riaili
Σε αυτό ελπίζουμε,
θέλουμε μέσον και στους διευθυντες!!!!!!!!!!!!!!!!!!! όποιος έχει βύσμα σώθηκε (εαν είναι η σειρά του βέβαια - και εαν τον συμφέρει να μπεί στον χορό των 11ωρων/εβδομάδα το μέγιστο)
είναι να γελάει κανει΄ς (ή να κλαίει!!! ανάλογα με την οπτική γωνία)
la vita e' bella   

Αποσυνδεδεμένος riaili

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 28, 2008, 07:16:34 μμ »
Το ζήτημα είναι να γινόταν μια οργανωμένη προσπάθεια για ενημέρωση των σχολείων αλλα ακόμα και ο σύλλογος αποφοίτων" κοιμάται τον ύπνο του δικαίου" . Πέρσι τέτοια εποχή όταν δεν υπήρχε καμιά προοπτική  για τα ιταλικά στα σχολεία γίνονταν κάποιες προσπάθειες, τώρα που βελτιώθηκαν ελαφρώς τα πράγματα κανείς δεν ξέρει τίποτα, από το σύλλογο δεν υπάρχει καμία ανακοίνωση και το site είναι ουσιαστικά "νεκρό"...
 Και στο μεταξύ οι σύλλογοι των άλλων τμημάτων (π.χ. γερμανικών ) είναι υπερδραστήριοι , γιαυτό και κατάφεραν ότι κατάφεραν!

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 28, 2008, 07:42:52 μμ »
δεν ξερω παιδια....τοσα ερωτηματα και δεν εχουμε ενημερωση απο πουθενα.... ???

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 28, 2008, 08:43:22 μμ »
Παιδια έχετε δικιο, αλλα που να το βρείτε!!
Όταν έψαχνα για να δώ μήπως και υπάρχει φως,
ως πρωτάρα έμπαινα στο site του συλλόγου,
πολύ ωραία η "Σχολή των Αθηνων" αλλά βρε παιδιά την ανακοίνωση για το ότι πρέπει να φτιάξουμε τα χαρτιά μας την έβαλαν ως "δίδεται παράταση" ... και ρωτάω ΣΕ ΤΙ??????
αφού δεν ενημέρωσαν την ιστοσελίδα ότι γίνονται αιτήσεις!
Ηθελα να στείλω τα χρήματα (παρόλο που ήμουν παλιό μέλος) αλλά νευρίασα με αυτο και το ανέβαλα. Θέλω να στηρίξω τον σύλλογο για να με στηρίξει, αλλα έλεος!!!!!   
Απο την άλλη μόνο να κάνουμε και εμεις παράπονα ΄ξέρουμε... πρέπει να πιέσουμε τα παιδιά στο σύλλογο για να δραστηριοποιηθουν και να δραστηριοποιηθούμε ΟΛΟΙ μας, γιατί η προσπάθεια θα πρέπει να είναι σλλογική. (Θα παω αυριο στην τράπεζα!!!! και θα τους πάρω τηλέφωνο μήπως και φανώ χρήσιμη σε κάτι!! )
Εντωμεταξύ ιδιαίτερα κακή εντύπωση μού έκανε η συμπεριφορά των συναδέλφων που κανένας δεν ενημέρωνε κανένα, τουλάχιστον στη δική μου πόλη για τις αιτήσεις των αναπληρωτών και να είναι καλά η Αγλαία που με βοήθησε και μου το είπε και έφτιαξα τα χαρτιά μου!!!!
Ήθελα να ξέρω γιατί τ'οση μυστικοπάθεια, μήπως  για να λείψουν συνάδελφοι απο τις λίστες και να "πλησιάσουμε" στην πολυπόθητη θέση!!????  ΑΜΑΝ ότι και να κάνουμε είμαστε 490 για λίγες θέσεις.
Αφού ξεκίνησαν να βάζουν τα ιταλικά στα σχολεία ..ο καθένας με την τύχη του, δεν χρειάζεται να γινόμαστε κακοί, θα προσπαθήσουμε και έχει ο Θεός!!!!!!!
Στοχος είναι παραπάνω θέσεις, όταν δοθεί η ευκαιρία στα παιδιά να επιλέξουν είμαι σίγουρη ότι θα ζητάνε ιταλικά πολύ περισσότερο απο άλλες γλώσσες.
la vita e' bella
 

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 29, 2008, 08:50:14 πμ »
BUONGIORNO A TUTTI,
Οπως υποσχέθηκα χθες, σας στέλνω τις εντυπώσεις μου απο μία πρώτη επαφη με το βιβλίο των εκδόσεων Πελεκάνος.
Εχω στα προαναφερόμενα να συμπληρώσω τα εξεις
Το "Κλαδος Ιταλικής" ξεχάστε το!! Είναι ένα έργο συλλογικό που απευθύνεται  σε όλους τους κλάδους, ξενόγλωσσους και μή.
Περιέχει θέματα ψυχοπαιδαγωγικα και αναλυτικότερα: για την προσωπικότητα (έννοια-δομή παράγοντες διαμόρφωσης) για την μάθηση (τα είδη -προυποθέσεις και παράγοντες-ψυχοπαιδαγωγικές αρχές-μαθησιακές θεωρίες-ενθάυυνση-κίνητρα) για τον εκαπιδευτικό (χαρακτηρσιτκά-αυθεντία-μορφές συμπεριφοράς-προσδοκιες-Rogers-ομοιγένεια) για την σχολική συμπεριφορά (αταξία επιθετικότητα -παραβατικότητα)
θέματα γενικής διδακτικής: για τις μορφες τις διδασκαλίας (μονολογική-διαλογική-μέθοδοι-μαιευτική-διευρευνητική κλπ )
Οπτικοακουστικα μέσα-Αντιμετώπιση του λάθους-Αξιολόγηση του μαθητη
Περιέχει, επίσης, multiple, με τις απαντ΄ησεις και προηγούμενα θέματα
Εγραψα αναλυτικά τα περιεχόμενα γιατι εαν καποιος συνάδελφος έχει ήδη προμηθευτεί κάποια βιβλια να μπρεσει να συγκρίνει την υλη και να αποφασίσει εαν θέλει να προμηθευτεί και το παρόν
Αυτό που μου κίνησε το ενδιαφέρον είναι μία κριτική ανάλυση που κάνει στα προηγούμενα θέματα και ο σχολιασμός τους που μου φάνηκε πιο εντυπωσιακός απο την απλή θεωρία (Πάντα δηλώνω ευθαρσώς ότι προκειται για προσωπική μου αποψη, που σαφώς και θα διαφέρει με πολλών άλλων-και ότι στην διδακτική δεν είμουν καλή!! )
Θέματα για την ξενόγλωσση με μία πρώτη ματια είδα στους σχολιασμούς σελ 457-459
ως "μεθοδολογικες προσεγγίσεις στην ξ/γλωσση τάξη"
Ανάπτυξη διαθεματικου σχεδίου  μαθήματος
η ζωή στις πολύχρυσες Μυκήνες σςλ 423-427
διάκριση μετάλλων σελ 432-436
που ίσως θα μπορούσε να αποτελέσει μία "σχετική" πυξίδα για σχέδιο, δεν είδα να υπάρχει κάτι συγκεκριμένο για τους Ιταλούς εαν υπήρχαν 2-3 θεματα με σχεδια ανάπτυξης ίσως να ήμουν ενθουσιασμένη.
Σε γενικές γραμμές καλογραμμένο χωρίς να έχω δει και πολλά άλλα, σίγουρα,  όμως, δεν εξειδικευμένο στο κλάδο.
Επαναλαμβάνω προκειται για προσωπική αποψη
la vita e' bella








« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2008, 02:41:02 μμ από artsatal »

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 29, 2008, 09:14:48 πμ »
To ότι θα έχετε ζήτηση από τα παιδιά είναι σίγουρο !!!!

 Απορώ γιατί δεν διδάσκονται ακόμη ειδικά στα σχολεία των νησιών του Ιονίου που η πλειοψηφία των τουριστών είναι Ιταλοί και είναι πολύ χρήσιμη γλώσσα για τα παιδιά (σχεδόν τα μισά πιδά στο σχολείο που δουλεύω έχυν ενοικιαζόμενα δωμάτια).

Pazienza , cari amici . Con il ditto nel cullo della balena , come dicono a Napoli per buona fortuna . La risposta : Speriamo che cachi.
To teach or not to teach?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 567
Σύνολο: 592

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.