*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34  (Αναγνώστηκε 258866 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 29, 2008, 04:41:07 μμ »
BUONGIORNO A TUTTI,
Οπως υποσχέθηκα χθες, σας στέλνω τις εντυπώσεις μου απο μία πρώτη επαφη με το βιβλίο των εκδόσεων Πελεκάνος.
Εχω στα προαναφερόμενα να συμπληρώσω τα εξεις
Το "Κλαδος Ιταλικής" ξεχάστε το!! Είναι ένα έργο συλλογικό που απευθύνεται  σε όλους τους κλάδους, ξενόγλωσσους και μή.
Περιέχει θέματα ψυχοπαιδαγωγικα και αναλυτικότερα: για την προσωπικότητα (έννοια-δομή παράγοντες διαμόρφωσης) για την μάθηση (τα είδη -προυποθέσεις και παράγοντες-ψυχοπαιδαγωγικές αρχές-μαθησιακές θεωρίες-ενθάυυνση-κίνητρα) για τον εκαπιδευτικό (χαρακτηρσιτκά-αυθεντία-μορφές συμπεριφοράς-προσδοκιες-Rogers-ομοιγένεια) για την σχολική συμπεριφορά (αταξία επιθετικότητα -παραβατικότητα)
θέματα γενικής διδακτικής: για τις μορφες τις διδασκαλίας (μονολογική-διαλογική-μέθοδοι-μαιευτική-διευρευνητική κλπ )
Οπτικοακουστικα μέσα-Αντιμετώπιση του λάθους-Αξιολόγηση του μαθητη
Περιέχει, επίσης, multiple, με τις απαντ΄ησεις και προηγούμενα θέματα
Εγραψα αναλυτικά τα περιεχόμενα γιατι εαν καποιος συνάδελφος έχει ήδη προμηθευτεί κάποια βιβλια να μπρεσει να συγκρίνει την υλη και να αποφασίσει εαν θέλει να προμηθευτεί και το παρόν
Αυτό που μου κίνησε το ενδιαφέρον είναι μία κριτική ανάλυση που κάνει στα προηγούμενα θέματα και ο σχολιασμός τους που μου φάνηκε πιο εντυπωσιακός απο την απλή θεωρία (Πάντα δηλώνω ευθαρσώς ότι προκειται για προσωπική μου αποψη, που σαφώς και θα διαφέρει με πολλών άλλων-και ότι στην διδακτική δεν είμουν καλή!! )
Θέματα για την ξενόγλωσση με μία πρώτη ματια είδα στους σχολιασμούς σελ 457-459
ως "μεθοδολογικες προσεγγίσεις στην ξ/γλωσση τάξη"
Ανάπτυξη διαθεματικου σχεδίου  μαθήματος
η ζωή στις πολύχρυσες Μυκήνες σςλ 423-427
διάκριση μετάλλων σελ 432-436
που ίσως θα μπορούσε να αποτελέσει μία "σχετική" πυξίδα για σχέδιο, δεν είδα να υπάρχει κάτι συγκεκριμένο για τους Ιταλούς εαν υπήρχαν 2-3 θεματα με σχεδια ανάπτυξης ίσως να ήμουν ενθουσιασμένη.
Σε γενικές γραμμές καλογραμμένο χωρίς να έχω δει και πολλά άλλα, σίγουρα,  όμως, δεν εξειδικευμένο στο κλάδο.
Επαναλαμβάνω προκειται για προσωπική αποψη
la vita e' bella



Σ'ευχαριστουμε συναδελφισσα για τις πληροφορίες που μας έδωσες. Εγω να σου πω λεω να διαβασω Ματσαγγουρα, γιατι όλο αυτόν ακουω. Για γνωστικό δεν ξερω τι θα κάνω, αλλά ελπιζω να τη βρουμε την ακρη...Σε ευχαριστω και παλι που ασχολήθηκες






Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:56:30 »

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 30, 2008, 10:52:06 πμ »
Buongiorno
Δεν χρειάζεται να λες ευχαριστώ, είμαι σίγουρη ότι το ίδιο θα έκαναν όλοι!
Β-βάθμιας συνέχεια...
Πήρα το μωρ'ο μου και κατέβηκα κέντρο, έκανα τη χαζή και έβαλα και εγώ συν τοις άλλοις τα ερωτήματα που έθεσες για το Καρπενήσι!!!
Μου απάντησαν ότι εάν έιναι να ανοίξει θέση σε περιοχή άλλη απο αυτή που τώρα αναφέρεται, θα γνωστοποιηθεί με καινούργια εγκύκλιο!
Συνεπως καθηερινα στη σελιδα τοτ ΥΠΕΠΘ
-Ρε παιδια κάτι άλλο, γιατί λαμβάνεται υπόψη ο χρόνος διδασκαλίας στα ΣΔΕ και όχι στα ΚΕΕ, δεν είναι και αυτά στο ΙΔΕΚΕ???
Δε φτάνει που με τη "συμβαση έργου" κοντέψαμε να χάσουμε τον ΟΑΕΔ, θα βγούμε και εδώ χαμένοι???? 

la vita e' bella
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2008, 10:59:25 πμ από artsatal »

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 30, 2008, 10:58:53 πμ »
Buongiorno
Δεν χρειάζεται να λες ευχαριστώ, είμαι σίγουρη ότι το ίδιο θα έκαναν όλοι!
Β-βάθμιας συνέχεια...
Πήρα το μωρ'ο μου και κατέβηκα κέντρο, έκανα τη χαζή και έβαλα και εγώ συν τοις άλλοις τα ερωτήματα που έθεσες για το Καρπενήσι!!!
Μου απάντησαν ότι εάν έιναι να ανοίξει θέση σε περιοχή άλλη απο αυτή που τώρα αναφέρεται, θα γνωστοποιηθεί με καινούργια εγκύκλιο!
Συνεπως πρέπει (καθημερινά) να μπαίνουμε στον ιστοτοπο του υπουργειου.
la vita e' bella


buongiorno....βαλαμε και το μωρο μεσα στο κλιμα....αντε να δουμε τι θα γίνει....

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 30, 2008, 04:27:56 μμ »
[quote author=artsatal link=topic=6768.msg84028#msg84028 date=12174043
-Ρε παιδια κάτι άλλο, γιατί λαμβάνεται υπόψη ο χρόνος διδασκαλίας στα ΣΔΕ και όχι στα ΚΕΕ, δεν είναι και αυτά στο ΙΔΕΚΕ???
Δε φτάνει που με τη "συμβαση έργου" κοντέψαμε να χάσουμε τον ΟΑΕΔ, θα βγούμε και εδώ χαμένοι???? 

la vita e' bella
[/quote]

εμενα στον ΟΑΕΔ δεν τη δεχτηκαν τη συμβαση εργου του ΚΕΕ. Και δεν εβγαλα ταμείο, αλλα θα περιμενω 3 μηνες μεχρι τον Οκτωβρη για να δω αν θα παρω έστω το βοήθημα...αλήθεια σου λέω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:56:30 »

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 30, 2008, 06:05:57 μμ »
Γιατί δεν είχες ένσημα απο αλλού?
Εγώ να δεις τί έπαθα που 'ετρεχα 1 μήνα
Πάω ωραία και καλά με την απόλυση απο το φροντιστήριο, και τα ένσημα απο το ΙΚΑ και βλέπουν το ΚΕΕ.
Μου λένε θέλουμε και απο εδω απόλυση.
τους λεω οκ
Ζητάω απο Αθηνα την απόλυση , μου λένε φαξ
το στέλνω και αναφέρω το σημαντικο και το επείγον της υπόθεσης...... και μάλλον εσυ τώρα  που στο γράφω συγκινήσαι περισσότερο!!!
Τους στέλνω β' φαξ -1 εβδομάδα μετά-με μί α σημείωση "β' παρακληση", και με παίρνει πίσω μια κοπέλλα που στην αρχη μου φάνηκε στριμάδι αλλα μετά με βοήθησε και μου λέει "ξέρετε εγω τα προωθώ αμέσως, δεν ξέρω τι κάνουν απο το πρωτόκολλο" και όλα αυτα, ενώ έκλαιγα για τις προθεσμίες , οκ της ζητώ τηλ λογιστηριου.
Με παίρνουν απο την διοίκηση, μου λένε Δεν δικαιούστε κανένα ταμείο ανεργίας γιατι έχουμε σύμβαση έργου (στην υπογραφή δεν μου το είπαν ότι δεν δικαιούμαι ταμείο)
Απο τον Οαεδ λένε οτι γίνονται  κρατήσεις για Ικα - θέλουμε απόλυση. Πάρε ένα χαρτι να λέει λήξη σύμβασης έργου!
Ματα-ξανα-παιρνω και ζητώ να μου το επιστρεψουν με το φαξ. Μου ξανατηλεφωνούν απο διοίκηση και μου λένε εμεις δεν στέλνου με τίποτε, πάνε όλοι οπι συνάδελφοι σας με την σύμβαση και ένα χαρτί προυπηρεσίας (που σημειωτέον το είχα για  άλλη δουλεια-κατά λ'άθος) και είναι οκ, αρκεί να διακαιούστε απο άλλη εργασία. Ξαναπάω ΟΑΕΔ, τους δίνω τις εγκυκλίους που σημειωτέον αυτοί οι ίδιοι έστειλαν στο κεε και πλακο-παίρνω το επίδομα!!!!!!!!!! Κου΄ραστηκα και που τα έγραφα, φαντάσου την σύγχυση κάθε φορα που έβρισκα πόρτες κλειστές.
Και πεστε μου τώρα συνάδελφοι, εαν δεν είχα συμπληρώσει ίσα -ίσα τις ώρες απο το φροντιστήριο (πες βρε αδελφε για 2-3 ένσημα και νόμιζα ότι ήμουν οκ εξ αιτιας του ΚΕΕ, οποία η θέσις μου?)-αφού αντιμετωπίσαμε πολλοί το ίδιο πρόβλημα απ' οτι μου είπαν απο τα κεντρικα του ΙΔΕΚΕ, δεν ήμουν εγώ που δεν κατάλαβα κάτι, ήταν γενικό το φαινόμενο-κάποιο λάκκο έχει η φάβα, πόσο χαζοι μπορεί να είμαστε???!!!!!   Tο άλλο, .......αφου δεν διακαιούμαστε επίδομα τότε για τί στις κρατήσεις των ενσήμων κάνουν κρατήσεις και για τον ΟΑΕΔ?????????????????? Ουτε αυτοί ξέρουν τί τους γίνεται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!   
 Σημειωτέον ότι εαν χρειαστέιται κάτι απο το ΚΕΕ, θέλουν μία -2 εβδομάδες να το διεκπεραιώσουν για την επαρχία!!
ο ΣΩζων εαυτον σωθείτο!!!!!!!!!!!!
la vita e' bella

(
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2008, 06:11:01 μμ από artsatal »

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 07, 2008, 12:20:19 μμ »
καλημέρα..παιδιά βοηθηστε με σας παρακαλώ. Όσοι πολύτεκνοι διορίζονται, αυτοί είχαν επιλεξει με τις δηλωσεις που καναμε ως αναπληρωτες τις περιοχες προτίμησεις, ή τις μαθαινουν τωρα, ασχέτως αν τις δήλωσαν? ευχαριστω εκ των προτέρων
  ;)

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 07, 2008, 12:23:44 μμ »
Οι πολύτεκνοι κάνουν αίτηση για μόνιμο διορισμό με ειδική εγκύκλιο, δηλώνουν μόνο μια περιοχή και σε αυτήν διορίζονται.

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 07, 2008, 12:44:07 μμ »
Οι πολύτεκνοι κάνουν αίτηση για μόνιμο διορισμό με ειδική εγκύκλιο, δηλώνουν μόνο μια περιοχή και σε αυτήν διορίζονται.

Σε ευχαριστώ Ιωαννα που ανταποκρίθηκες ;)

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 10, 2008, 07:11:26 μμ »
Mόλις διαβασα τους πίνακες με τους διορισμούς των πολυτέκνων και των δυο συναδελφων , στο σύνολο δηλαδή 8 άτομα,
και τους εύχομαι από καρδιάς να 'ναι σιδερένιοι!!
Άντε παιδια και στα δικά μας!!!!!!!!!!!!!!!!

la vita e' bella 

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 10, 2008, 08:55:57 μμ »
Συγχαρητήρια λοπόν στους πρώτους συναδέλφους μας που διορίστηκαν..Είναι πραγματικά πολύ συγκινητικό...Καλή αρχή παιδιά... ;)

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 11, 2008, 01:08:03 μμ »
καλημέρα και από μένα. Εκτός από τους 8 διορισμούς υπάρχει καμια ενημερωση για το τι θα γινει απο δω και περα? Θα υπαρξουν αναπληρωτές ή μόνο ωρομίσθιοι? Θα ανοιξουν άλλες πολεις απο Σεπτεμβρη, ή ό,τι υπάρχει ήδη??

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 11, 2008, 04:48:16 μμ »
καλησπέρα και από μένα. Εκτός από τους 8 διορισμούς υπάρχει καμια ενημερωση για το τι θα γινει απο δω και περα? Θα υπαρξουν αναπληρωτές ή μόνο ωρομίσθιοι? Θα ανοιξουν άλλες πολεις απο Σεπτεμβρη, ή ό,τι υπάρχει ήδη??
 
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 12, 2008, 11:15:13 πμ »
Καλημέρα και από εμένα,
Δυστυχώς ούτε και εγώ έχω κάποια ενημέρωση σχετικά με τα σχολεία στα οποία θα διδαχθούν φέτος τα Ιταλικά. Πάντως όταν έκανα τα χαρτιά μου για Αναπληρώτρια και Ωρομίσθια και ζήτησα να μου δώσουν τον κατάλογο με τα σχολεία για να τα δηλώσω μου έδωσαν εκείνο που είχαν και οι άλλοι κλάδοι της Δευτεροβάθμιας ο οποίος είχε ουσιαστικά όλες τους νομούς της Χώρας. Πριν τα καταθεσω πήγα και τους ρώτησα μήπως έκαναν λάθος γιατί τα Ιταλικά διδάσκονταν μέχρι πέρσυ σε 10 σχολεία σε όλη την χώρα και μου είπαν πως όχι, δεν υπάρχει άλλος κατάλογος για εσάς της Ιταλικής. Μήπως λοιπόν μπουν και σε άλλα σχολεία από φέτος; Πάντως μία συνάδελφος που πήρε στην Δευτεροβάθμια της είπαν πως θα βγεί οδηγία από το Υπουργείο από φέτος τα Ιταλικά να διδάσκονται ως μάθημα επιλογής  σε όλα τα Γυμνάσια της χώρας και ότι θα εξαρτάται από τους γυμνασιάρχες και από την ζήτηση που θα έχουν, χωρίς να της πει αν θα μπουν μόνο αναπληρωτες ή και ωρομίσθιοι. Τώρα αν θα γινει ή όχι κανείς δεν ξέρει.

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 12, 2008, 11:23:46 πμ »
καλημερα συναδελφισσα. Εγω παντως δηλωσα μονο τα σχολεια στα οποια υπηρχαν τα ιταλικα, δηλαδη σε 6-7 πόλεις, γιατι ειχα παρει στο υπουργειο και μου ειπε "πως θα βαλεις αυθαιρετα σε άλλες πολεις"?  Ασε που αν ηταν να μπουν σε άλλες πολεις, τα γυμνασια θα επρεπε ηδη να το γνωριζουν γιατι τις προτιμησεις για τις ξενες γλωσσες τα παιδια τις δηλωνουν απο τον Μαιο-Ιουνιο. Οπότε...Το θεμα ειναι θα παρουν αναπληρωτες (θα χουμε δηλαδη ατομα με 21 ωρες ιταλικά) ή μονο ωρομισθιους?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 220
Σύνολο: 221

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.