*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34  (Αναγνώστηκε 261283 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stevi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #154 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 01:05:18 μμ »
Παιδιά, κι εγώ είμαι συνάδελφος Γερμανικής και σας συγχαίρω για την είσοδό σας στα γυμνάσια της χώρας. Αν και φυσικά εμάς της β' ξένης γλώσσας δε μας συμφέρει πρακτικά η πολυγλωσσία, το βρίσκω πολύ θετικό το ότι μπήκαν και τα ιταλικά γιατί το μάθημα της ξένης γλώσσας αναβαθμίζεται και όπως και να το κάνεις είναι σωστό. Είμαι αδιόριστος κι εγώ και περιμένω να κληθώ ως ωρομίσθιος και ίσως μειωθούν κάπως οι θέσεις τώρα αλλά δε θα υπάρξει πρόβλημα αν υπάρχει σωστή συνεννόηση μεταξύ μας και κατανόηση. Στο κάτω κάτω σε όλην την Ευρώπη διδάσκονται πολλές γλώσσες στα σχολεία. Απλά να μην προσπαθεί ο ένας να σκάψει το λάκο του άλλου. Αυτό προσπαθήσαμε να εξηγήσουμε και στους γαλλικών όταν μπήκαμε κι εμείς στο παιχνίδι.

Καλημέρα συνέδελφε!

Αυτό που θέλησα να δείξω με την παράθεση των αποσπασμάτων από το site της Γερμανικής ήταν η ενημέρωση και η ενότητα που έχετε ως κλάδος, καθώς και τα παιχνίδια αθέμιτου ανταγωνισμού που παίζονται μέσα στα σχολεία απλά γιατί εμείς παραγματικά βρισκόμαστε στο δικό μας ροζ συννεφάκι όπου όλα τα προβλήματα λύνονται με μια ανακοίνωση από το Υπουργείο, ότι τα Ιταλικά μπαίνουν στα σχολεία! Θέλει ενότητα, συντονισμό και συνεχή αγώνα!

Καλή επιτυχία σου εύχομαι σε εσένα και σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:38:02 »

Αποσυνδεδεμένος cara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #155 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 01:07:15 μμ »
παιδια δεν εχω καταλαβει κατι τους ωρομισθιους με τι κριτηραι θα τους καλεσουν ο βαθμος πτυχιου παιζει ρολο Ή η χρονολογια κτησης πτυχιου κι αν καποιοι εχουν την ιδια χρονολογια και τον ιδιο βαθμο τι γινεται?

Αποσυνδεδεμένος Cagliari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #156 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 03:05:56 μμ »
Είναι ντροπή κάποιοι να χαίρονται, επειδη κάποιοι δεν μπόρεσαν να κάνουν τα χαρτιά τους! Άλλα αν το υπουργείο δεν έθετε προθεσμίες, τα ιταλικά δεν θα έμπαιναν ποτέ στα σχολεία. Πάντα θα υπάρχει κάποιος που θα βαριέται να πάει ή δεν θα πηγαίνει επίτηδες να κάνει αίτηση για να γκρινιάζει μετά και να κάνει πλάκα. Όλα τα παιδια των υπόλοιπων ειδικοτήτων παρακολουθούν τις ανακοινώσεις του ΥΠΕΠΘ και σέβονται τις προθεσμίες. Δεν καταλαβαίνω γιατί μόνο κάποιοι της Ιταλικής πρέπει να δημιουργούν προβλήματα και να εκθέτουν την συντριπτική πλειοψηφία των αποφοίτων Ιταλικής Φιλολογίας που είναι συνεπείς. Αν το υπουργείο άκουγε αυτούς τους λίγους ασυνεπείς και έδινε συνεχείς παρατάσεις, τα Ιταλικά δεν θα έμπαιναν ποτέ στα σχολεία. Είναι ντροπή κάποιοι να κοιμούνται στο σπίτι τους και μετά να κατηγορούν όσους στήνονται στις ουρές και ενημερώνονται συνεχώς. Ο καθένας πρεπει να προσπαθεί να βελτιώνει τον εαυτό του και όχι να ζηλεύει τους συναδέλφους του, να χαίρεται για τις κακοτυχίες τους και να αράζει σπίτι του και μετά να ζητάει και τα ρέστα.

Αποσυνδεδεμένος Cagliari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #157 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 03:13:32 μμ »
Αν η ημερομηνία κτήσης και ο βαθμός πτυχίου είναι ίδια, τότε παίζει ρόλο η οικογενειακη κατάσταση (παντρεμένη με παιδια κλπ). Αν και οι δυο πτυχιούχοι είναι ανύπαντροι,  και έχουν ίδια ημερομηνία κτήσης και βαθμό πτυχίου, τότε ο μεγαλύτερος σε ηλικία προηγείται. Έτσι ορίζει ο νόμος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:38:02 »

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #158 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 03:16:57 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου stevi. Πρέπει να είμαστε ενωμένοι για να πετύχουμε κάτι. Δεν σου κρύβω ότι όταν έμαθα πως μας καλούν για να κάνουμε αιτήσεις για αναπληρωτές και ωρομίσθιους καταχάρηκα και έσπευσα να το πω σε όλους τους συναδέρφους που γνώριζα!  
Εγώ όπως και οι περισσότεροι συνάδερφοι, για να μην πω όλοι, πιστέυω ότι είμαστε διατεθειμένοι να βοηθήσουμε. Να βοηθήσω και να διαμαρτυρηθώ αν δω παρατυπίες σε βάρος των Ιταλικών, αλλά πρώτα θα πρέπει να ενημερωθώ για το τι συμβαίνει έτσι ώστε να μπορέσω να αντιδράσω. Καλά κάνεις και παραθέτεις αποσπάσματα από το site των Γερμανικών για να ξέρουμε τι θα κληθούμε να αντιμετωπίσουμε αργότερα. Στο κάτω κάτω οι μαθητές είναι αυτοί που θα αποφασίσουν για την δεύτερη γλώσσα, οπότε δεν αξίζει να σκοτωνόμαστε μεταξύ μας οι των ξένων φιλολογιών... ;) ;) ;)
Επίσης δεν νομίζω ότι η Cagliari γκρίνιαξε ή ότι χάρηκε που κάποιοι δεν πρόλαβαν να κάνουν τα χαρτιά τους διότι δεν ενημερώθηκαν εγκαίρως. Απλά πιστεύω ότι εξέφρασε την αποψή της σχετικά με όσους δεν πήγαν για τον χ, ψ λόγο, αν και το ήξεραν. Παιδία ηρεμία!! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2008, 03:23:29 μμ από NATI »

Αποσυνδεδεμένος cara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #159 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 03:21:10 μμ »
Grazie tante cagliari!
παιδια εσεις που τελειωσατε θεσ/κη εχετε κανα καλο βιβλιο ειδικης διδακτικης να προτεινετε?
τελικα να παμε φροντιστηριο για ασεπ ή να περιμενουμε πρωτα να δουμε τι μελει γενεσθαι με τα θεματα?

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #160 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 03:26:05 μμ »
Cagliari ξέρεις μήπως αν θα κληθεί φέτος και κάποιος από όσους δεν έχουν προϋπηρεσία;
Από το τηλ. κέντρο του Υπουργείου Παιδείας (210-3442000) μου έδωσαν αυτά τα 2 τηλέφωνα: 210-3443426 και 210- 3442311. Αλλά, μάλλον μας δουλεύουν, γιατί παίρνω από τις 10 το πρωί και μια δείχνει ότι μιλάει μια δεν το σηκώνει κανείς. Τι ζήτησα η γυναίκα το τμήμα Αναπληρωτών αναφέροντας και τον κλάδο στον οποίο ανήκουμε.............!!!
Μου φαίνεται πως πιο εύκολα θα πετύχω το τζόκερ παρά κάποιον υπάλληλο από το Υπουργείο!! ;D ;D
Ξέρετε κανα άλλο τηλέφωνο;;;;
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2008, 03:48:27 μμ από NATI »

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #161 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 04:38:16 μμ »
Παιδια καταρχήν ψυχραιμία,
άλλωστε δεν είναι φέτος ....θα ' ναι του χρόνου!!! Τα πράγματα αυτή τη στιγμή είναι πολύ θετικά για εμας, ακόμα και το  pde μας έκανε επιτέλους κλάδο!!!!
κατά δεύτερον έχω τα εξέις τηλέφωνα, 
210-3443624 -2279 -2566 - 3316 (σ' ένα απο αυτά μου είπαν ότι είναι για τους αναπληρωτές της α/βάθμιας) και με παρέπεμψαν στα: 210-3443657 kai 3442995 , που ποτε δεν απάντησαν.
 Απ΄όσο βλέπω ,όμως προβλέπεται να πάρουν την β φάση μέχρι το τέλος της εβδομάδας!!
Είμαι ,δε ισοψηφίσασα σε βαθμό και ημερομηνία κτήσης με μία συνάδελφο, και μία βγαίνει εκείνη πάνω απο εμένα μία εγω, (δεν έχω κάνει καμμία κίνηση και είμαι σχεδόν βέβαιη ότι ούτε και η Έφη έχει κάνει κάτι, τα κριτήρια του υπουργείου ειλικρινά δεν τα ξέρω, αλλά εμένα τουλάχιστον μία θέση δεν μου κάνει άλλη διαφορά πέρα απο την ζαλάδα από το "πάνω -κάτω")   
Για βιβλία και σημειώσεις γίνονται αναφορές εκτεταμένες σε προηγούμενες σελίδες
la vita e' bella!!!

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #162 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 05:01:32 μμ »
Grazie tante cagliari!
παιδια εσεις που τελειωσατε θεσ/κη εχετε κανα καλο βιβλιο ειδικης διδακτικης να προτεινετε?
τελικα να παμε φροντιστηριο για ασεπ ή να περιμενουμε πρωτα να δουμε τι μελει γενεσθαι με τα θεματα?

Ciao cara... στη σχολή δεν καναμε ειδικη διδακτική, δεν ειχαμε τετοιο μαθημα δυστυχώς....Τις επομενες μερες όμως (και δυστυχως το αναβαλλω όλο)θα κοιταξω και καποια επιλεγομενα μαθηματα που ειχα παρει στη σχολή, μπας και υπαρχει κατι και δεν το θυμαμαι...μακαρι να βρω κατι και τα βγαζετε φωτοτυπιες οι υπόλοιπες.... ;)

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #163 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 05:04:24 μμ »
Παιδια καταρχήν ψυχραιμία,
άλλωστε δεν είναι φέτος ....θα ' ναι του χρόνου!!! Τα πράγματα αυτή τη στιγμή είναι πολύ θετικά για εμας, ακόμα και το  pde μας έκανε επιτέλους κλάδο!!!!
κατά δεύτερον έχω τα εξέις τηλέφωνα, 
210-3443624 -2279 -2566 - 3316 (σ' ένα απο αυτά μου είπαν ότι είναι για τους αναπληρωτές της α/βάθμιας) και με παρέπεμψαν στα: 210-3443657 kai 3442995 , που ποτε δεν απάντησαν.
 Απ΄όσο βλέπω ,όμως προβλέπεται να πάρουν την β φάση μέχρι το τέλος της εβδομάδας!!
Είμαι ,δε ισοψηφίσασα σε βαθμό και ημερομηνία κτήσης με μία συνάδελφο, και μία βγαίνει εκείνη πάνω απο εμένα μία εγω, (δεν έχω κάνει καμμία κίνηση και είμαι σχεδόν βέβαιη ότι ούτε και η Έφη έχει κάνει κάτι, τα κριτήρια του υπουργείου ειλικρινά δεν τα ξέρω, αλλά εμένα τουλάχιστον μία θέση δεν μου κάνει άλλη διαφορά πέρα απο την ζαλάδα από το "πάνω -κάτω")   
Για βιβλία και σημειώσεις γίνονται αναφορές εκτεταμένες σε προηγούμενες σελίδες
la vita e' bella!!!

Δηλαδή, οι θεσεις μας "παιζουν"? τη δικια μου τη βρισκω σταθερή...άλλο παλι και αυτο

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #164 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 05:14:27 μμ »
Σε αντίθεση με τη δική μου που με ζάλισε!!! Απ' οσο βλέπω μόνο εγώ και η Εφη το έχουμε αυτό, έτσι δεν επηρεάζεται κνένας άλλος απο τη σειρά μας  ,αλλά εαν υπάρχει παρόμοιο φαινόμενο δεν το έψαξα ...δεν είδα κάτω απο μένα τί παίζει !!
Anthouleta, μιας και είσαι στο forum,μαε λες σε παρακαλώ ποιό βιβλίο διδάσκατε στο πιλοτικό?
la vita e' bella

Αποσυνδεδεμένος Cagliari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #165 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 05:17:42 μμ »
Δυστυχώς, οι πρώτοι 300 στις επετηρίδες ναπληρωτών και ωρομισθίων είναι απόφοιτοι πριν το 2000. Πραγμα που σημαίνει ότι για τα επόμενα 5-6 χρόνια οι καινούριοι απόφοιτοι, μετά το 2000, δεν πρόκειται να διοριστούν ως ωρομίσθιοι, εκτός αν αφήσουν κενά οι παλιοί σε κάποια απομακρυσμένη περιοχή. Αλλά ποιός μπορεί να ζήσει στη Σαμοθράκη πχ, με 5 ώρες την εβδομάδα και 7,5 ευρώ ανά ώρα, αν δεν τον πληρώνουν οι γονείς του ή αν δεν ζει εκεί μαζί με την οικογένειά του? Αυτές θα είναι οι θέσεις που δεν θα προτιμήσουν οι παλιοί και θα καλυφθούν από κάποιους καινούριους. Οι θέσεις για αναπληρωτές και ωρομίσθιους απευθύνονται σε πολύ παλιούς απόφοιτους ηλικίας 45-55 ετών.
Σημασία, όμως έχει να βρούν δουλειά οι νέοι απόφοιτοι, ηλικίας 25-35 ετών, για να ζήσουν σαν άνθρωποι. Αυτό μπορεί να γίνει μέσω του επόμενου ΑΣΕΠ, οπότε και οι θέσεις ελπίζουμε να είναι γύρω στις 150. Γενικά με άλλη όρεξη θα διδάξει ιταλικά σε ένα σχολείο μια 25άρα και με άλλη όρεξη μια 45άρα. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να εκφραστώ ρατσιστικά, όλοι έχουν δικαίωμα στην εργασία όποια ηλικία και αν έχουν, άλλα σε αυτή τη χώρα έχουμε καταντήσει να βρίσκουμε μόνομη εργασία γύρω στα 50. Ας μην περιμένουν οι σημερινές 25 να γίνουν 50ρες για να βρουν δουλειά και να πάνε κουρασμένες στα σχολεία για να αράξουν. Μια 25 καθηγητρια έχει και όρεξη και κατάρτιση και ζωτικότητα και οι μαθητές χαίρονται πιό πολύ.
Η ιταλική φιλολογία έχει τεράστια δυναμική στην Ελλάδα. Η Ιταλική Αθηνών είναι η δεύτερη ξενόγλωσση φιλολογία(με βάση 13,5 περίπου) μετά την Αγγλικη. Ξεπέρασε και την γαλλική φιλολογία , και την γερμανική φιλολογία και την ισπανική φιλολογία (οι οποίες κινήθηκαν μεταξυ 11 και 12,5). Η Ιταλική Φιλολογία Αθηνών ξεπέρασε κατά πολύ και την Ιταλική Θεσσαλονίκης, η οποία είναι ένα καλό τμήμα! Αυτό σημαίνει ότι κάτι γίνεται στην Αθήνα, στο πρώτο πλέον τμημα Ιταλικής στην Ελλάδα, ότι η Ιταλική φιλολογία έχει μέλλον και ότι νέοι απόφοιτοι, άρτια καταρτισμένοι στην κορυφαία Φιλοσοφική Σχολή Αθηνών (με καθηγητές του επιπέδου του Γεράσιμου Ζώρα), είναι έτοιμοι να στελέχώσουν τα γυμνάσια και λύκεια της χώρας, μέσω του ΑΣΕΠ, δίνοντας νέα πνοή στην διδασκαλία της Ιταλικής Γλώσσας. Όλοι μαζί οι απόφοιτοι και από την Αθήνα και από την Θεσσαλονίκη μπορούμε.
Όταν έλθει ο καιρός που θα δούμε κάποια 23χρονη καθηγήτρια να είναι διορισμένη και να διδάσκει ιταλικά σε κάποιο Λύκειο, τότε θα έχουμε αρχίσει να πετυχαίνουμε τους στόχους μας.

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #166 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 05:24:58 μμ »
παιδια (μη με κοροιδεψετε), ειμαι πολυ συγκινημένη που επιτελους ακουγομαστε, ειμαστε εδω,  έχουμε κλαδο, ανταλλάσουμε αποψεις....ειμαι συγκινημένη

Αποσυνδεδεμένος Cagliari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #167 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 05:30:04 μμ »
Παιδιά, διδακτική της ιταλικής γλώσσας διδάσκει στην Φιλοσοφική Αθηνών η prof. Bertinelli, στην οποία θα απευθυνθεί και το ΑΣΕΠ για να θέσει τα θέματα. Αντί λοιπόν να ψάχνουμε εδώ κι εκεί για αμφιβόλου ποιότητος σημειώσεις ή να δίνουμε χιλιάδες ευρώ στα αμφιβόλου ποιότητος φροντιστήρια, γιατί δεν πάμε στης παραδόσεις της καθηγήτριας? Θέσεις υπάρχουν και οι παραδόσεις στην Φιλοσοφική Αθηνών είναι ελεύθερες για τον καθένα. Όποιος εργάζεται μπορεί να παίρνει σημειώσεις από φοιτητές ή από κάποιες από εμάς που θα πάνε να παρακολουθήσουν. Αν και άλλο είναι να βλέπεις και να ακούς την καθηγήρια του πανεπιστημίου. Νομίζω ότι είναι μια καλή ιδέα. Τί λέτε?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 474
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.