*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34  (Αναγνώστηκε 261154 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #140 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 11:11:30 μμ »
και εγω ρε ΝΑΤΙ εκει πηγα....αλλα γιατι λες δεν πηγαμε και σε πρωτοβαθμια???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:51:53 »

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #141 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 11:19:04 μμ »
Δεν πήγαμε γιατί δεν είχαμε την ανάλογη ενημέρωση από κανέναν και δεν πιστεύω να πήγε κάποιος από τον κλάδο μας σε γραφείο Πρωτοβάθμιας. Εκτός και αν του το σφύριξε κάποιος γνωστός του από το Υπουργείο! Δεν ξέρω αν ήταν όλα προγραμματισμένα από καιρό και τώρα βγαίνουν στην επιφάνεια ή τώρα τα αποφάσαν όλα μαζι, διότι ως λαός είμαστε της τελευταίας στιγμής!! Και το site του συλλόγου είναι ανενεργό από τον Μάιο. Επομένως ποιός να μας ενημερώσει και για ποιό πράγμα.....!!!  :( :(

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #142 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 11:22:38 μμ »
ναι ρε συ....δεν καταλαβαινω....αυτο που μας ενημερωνουν τωρα, δεν μπορουσαν να μας το πουν απο τον Μαιο, Ιουνιο? Δεν ξερω....δεν ξερω τι να σκεφτώ....

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #143 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 11:28:10 μμ »
Δεν ξέρω, ειλικρινά δεν ξέρω!! Ίσως τα αποφάσισαν όλα τώρα! Τι να πω..... ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:51:53 »

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #144 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 11:30:25 μμ »
και η πρωτοβαθμια ειναι το λιγοτερο....τι γινεται άραγε με τις περιοχες που δηλωσαμε για αναπληρωτές? σημερα δεν μπορεσα να βρω κανεναν στο υπουργειο...μιλουσε

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #145 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 11:37:04 μμ »
Ας ελπίσουμε πως θα είμαστε μέσα ως ειδικότητα στην β'φάση αναπληρωτών μπας και καταλάβουμε τι παίζει. Τα ονόματα των αναπληρωτών για την β'φάση λένε ότι θα ανακοινωθούν μέχρι το Σάββατο.
Θα προσπαθήσω και εγώ πάλι αύριο μπας και μπορέσω να μιλήσω με κάποιον! Αν έχω νέα θα ενημερώσω. ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #146 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 11:40:11 μμ »
ναι ρε ΝΑΤΙ...κριμα να μην ειμαστε κοντα, να πιουμε εναν καφε της παρηγοριας......μακαρι να δουμε ενα φως γιατι αυτη η αγνοια με σκοτωνει

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #147 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 11:48:28 μμ »
Α, δεν θέλω απαισιοδοξία!! Όλα καλά θα πάνε να το δεις!!!! ;D ;D
Και εγώ λίγες περιοχές δήλωσα, αλλά δεν χάνω την αισιοδοξία μου. Αν δεν είναι φέτος να μας πάρουν για αναπληρωτές ή ωρομίσθιους θα είναι του χρόνου! Προς το παρόν κάνω focus για τον Ασέπ που σίγουρα θα βοηθήσει την κατάσταση με επιπλέον μόρια,αν γράψουμε πάνω από την βάση. Εξάλλου πρώτη φορά μπαίνουμε σε αυτή την διαδικασία θα μάθουμε, που θα πάει!!
Για καφεδάκι είναι λίγο δύσκολο μιας και μένω Αθήνα. :( 

Αποσυνδεδεμένος cara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #148 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 12:33:36 πμ »
γεια χαρα σε όλους είμαι καινουργια στο φορουμ και ειλικρινα χαιρομαι που υπαρχει ενδιαφερον απο πολλους συναδελφους να ενημερωνομαστε για οτιδηποτε νεοτερο .Ταπεινη μου αποψη οτι τα ιταλικα θα σκισουν σε προτιμηση απο τα παιδια , ευχομαι καλη επιτυχια σε ολους!

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #149 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 12:50:38 πμ »
γεια χαρα σε όλους είμαι καινουργια στο φορουμ και ειλικρινα χαιρομαι που υπαρχει ενδιαφερον απο πολλους συναδελφους να ενημερωνομαστε για οτιδηποτε νεοτερο .Ταπεινη μου αποψη οτι τα ιταλικα θα σκισουν σε προτιμηση απο τα παιδια , ευχομαι καλη επιτυχια σε ολους!

ΚΑΛΩς ΗΡΘΕΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΣΣΑ

Αποσυνδεδεμένος Cagliari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #150 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 02:57:46 πμ »
Βασικά αποκλείεται να γίνουν εκ νέου αιτήσεις ωρομίσθιων-αναπληρωτών στις διευθύνσεις δευτεροβάθμιας. Όσες έγιναν, έγιναν και όποιος ήθελε πήγε και έκανε αίτηση. Όποιος δεν ήθελε ή δεν ενημερώθηκε εγκαίρως δεν έκανε, και τελειώνει εκεί το θέμα. Όσο για τα δημοτικά, εκεί δεν πρόκειται να μπουν τα ιταλικά στα σχολεία, για φέτος τουλάχιστον, οπότε δεν χρειάζεται να γίνουν αιτήσεις. Σε όσα γυμνάσια διδαχθούν τα ιταλικά, κι αυτό θα εξαρτηθεί από τις δηλώσεις προτίμησης των μαθητών, θα ακολουθηθεί η σειρά προτεραιότητας του καταλόγου ο οποίος προέκυψε από τις δηλώσεις που κάναμε στις διευθύνσεις δευτεροβάθμιας.

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #151 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 10:42:41 πμ »
Καλως ήρθες στην παρέα μας! Ευχόμαστε και σε εσένα καλή επιτυχία!! ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2008, 11:10:03 πμ από NATI »

Αποσυνδεδεμένος stevi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #152 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 12:21:50 μμ »
Είμαι και εγώ καινούργια στην παρέα και σας εύχομαι καλή επιτυχία και για τον ασέπ και για τις θέσεις των αναπληρωτών.

Δεν ξερω τι έχει ο/η Cagliari και γκρινιάζει αλλά να σας θυμίσω οτι με αυτή την γκρίνια και τον ωχαδελφισμό τόσα χρόνια τα Ιταλικά δεν έφτασαν πουθενά. Αντί να είμαστε ενωμένοι και να προσπαθούμε να κάνουμε΄ο,τι περνάει από το χέρι μας να γίνουμε μια φωνή και να πιέσουμε το υπουργείο να βάλει τα Ιταλικά και στα δημοτικά, όπως έκαναν πριν από δύο χρόνια οι συνάδελφοι της Γερμανικής (μέχρι και τον Πρέσβη ενέπλεξαν στην υπόθεση δίνοντας στο θέμα διαστάσεις "διπλωματικού επεισοδίου" όπως έγραφαν οι εφημερίδες. Εμείς πάλι χαιρόμαστε γιατί κάποιοι συνάδελφοι δεν πρόλαβαν να κάνουν τα χαρτιά τους για αναπληρωτές  :-\

Πότε θα καταλάβουμε επιτέλους ότι δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε? Αντιθέτως θα πρέπει να ενωθούμε γιατί αν θέλουμε να επιβιώσουμε στα σχολεία θα πρέπει να ξέρουμε τι "παίζει".... Ρίξτε μια ματιά παρακάτω και θα καταλάβετε...

Παράδειγμα α. (οι συνάδελφοι της Γερμανικής καταγγέλουν συναδέλφους της Γαλλικής)

Ο ΣΥ.ΚΑ.Γ.Ε - DLV δημοσιεύει επιστολή συναδέλφων καθηγητών γαλλικής γλώσσας (τη σελ. 2), που διανεμήθηκε σε δημοτικά σχολεία και καλούσε μαθητές και γονείς να επιλέξουν τα γαλλικά αντί των γερμανικών ή άλλων ξένων γλωσσών, σύμφωνα με όσα καταγγέλθηκαν στον Σύλλογο, ενώ παρουσιάζουν τη γαλλική και άλλες 6 ξένες γλώσσες ως τις πιο σημαντικές στον κόσμο, πλην, φυσικά, της γερμανικής (βλ. επιστολή, σημείο 11).
  Οι ίδιοι, ωστόσο, ως Σύλλογος, κατέθεταν κοινή πρόταση με άλλους Συλλόγους Γαλλικών και Γερμανικών προς το ΥΠΕΠΘ, να υπάρχει υπεύθυνη και αντικειμενική ενημέρωση προς γονείς και μαθητές σε σχέση με την β΄ ξένη γλώσσα επιλογής, δηλ. "από καθηγητές Ξένων γλωσσών οι οποίοι θα ορίζονται γι αυτόν το σκοπό από τους αντίστοιχους Επιστημονικούς Συλλόγους σε συνεργασία με τις κατά τόπους Διευθύνσεις Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης." (4 Οκτ. 2005)

Παράδειγμα β. (με τη σειρά τους οι συνάδελφοι της Γερμανικής χάρηκαν με την είσοδο των Ιταλικών στο Γυμνάσιο!!!)

"Συγχαρητήρια! Δικαιώθηκαν στον κλάδο μας αυτοί που κατέθεταν υπομνήματα για την πολυγλωσσία στο ΥΠΕΠΘ χωρίς να έχουν κατοχυρωθεί τα επαγγελματικά δικαιώματα του κλάδου.
     
Δεν το λέμε με συντεχνιακή αντίληψη ή από οποιαδήποτε άλλη παρόρμηση. Δε ξεχνάμε και μεις ως κλάδος πως ξεκινήσαμε, όταν ο ΣΥ.ΚΑ.Γ.Ε. πριν 15 χρόνια έβαλε τα Γερμανικά στη Δημόσια Εκπαίδευση, αλλά το λέμε από την άποψη της κατοχύρωσης των κεκτημένων μας. Για άλλη μια φορά αποδεικνύεται ότι απρογραμμάτιστες ενέργειες και θετικές εκβάσεις στα θέματα του κλάδου δεν πάνε μαζί.   
     
Η έλλειψη συνεννόησης, επαφής, πνεύματος ομόνοιας και  ενότητας στον κλάδο και η επιμονή σε διαχωριστικές γραμμές θα επιφέρουν, ενδεχομένως, και άλλα αρνητικά. Ο ΣΥ.ΚΑ.Γ.Ε. - DLV με 20 χρόνια παρουσίας και επιτυχούς προσφοράς και μάλιστα σε αντιξοότατες τότε συνθήκες, κάνει για ακόμα μια  φορά έκκληση σε όλους τους συναδέλφους για ενότητα. Δε ζητούνται "θύματα" ή "ένοχοι". Πρέπει να είμαστε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ. Μας ενώνουν πολλά, δε μας χωρίζει τίποτα."

Και τα δύο αποσπάσματα είναι από το site του Συλλόγου της Γερμανικής! Αυτά και άλλα πολλά που δεν θα τα βρείτε σε κανένα site συμβαίνουν όσο εμείς χαιρόμαστε που κάποιοι δεν πρόλαβαν να κάνουν αιτήσεις... Ελεος ρε παιδιά!!!!



Αποσυνδεδεμένος kersoras

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #153 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 12:39:46 μμ »
Παιδιά, κι εγώ είμαι συνάδελφος Γερμανικής και σας συγχαίρω για την είσοδό σας στα γυμνάσια της χώρας. Αν και φυσικά εμάς της β' ξένης γλώσσας δε μας συμφέρει πρακτικά η πολυγλωσσία, το βρίσκω πολύ θετικό το ότι μπήκαν και τα ιταλικά γιατί το μάθημα της ξένης γλώσσας αναβαθμίζεται και όπως και να το κάνεις είναι σωστό. Είμαι αδιόριστος κι εγώ και περιμένω να κληθώ ως ωρομίσθιος και ίσως μειωθούν κάπως οι θέσεις τώρα αλλά δε θα υπάρξει πρόβλημα αν υπάρχει σωστή συνεννόηση μεταξύ μας και κατανόηση. Στο κάτω κάτω σε όλην την Ευρώπη διδάσκονται πολλές γλώσσες στα σχολεία. Απλά να μην προσπαθεί ο ένας να σκάψει το λάκο του άλλου. Αυτό προσπαθήσαμε να εξηγήσουμε και στους γαλλικών όταν μπήκαμε κι εμείς στο παιχνίδι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160915
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 795
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 787
Σύνολο: 800

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.