*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34  (Αναγνώστηκε 259253 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kate45

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #532 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 10:56:12 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι η συνέλευση του Συλλόγου μας στην Θεσσαλονίκη θα γίνει τελικά στην αίθουσα 109 του Νέου Κτιρίου της Φιλοσοφικής Σχολής, στις 12 το μεσημέρι. Η Συνέλευση της Αθήνας θα γίνει στο φροντιστήριο ΜΠΟΝΙΑ αλλά δεν ξέρω τι ώρα ακριβώς. Μπορείτε να ενημερώνεστε απο το site του συλλόγου.
A presto

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:44:48 »

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #533 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 12:01:03 μμ »
Buongiorno ragazze,
Η συνέλευση του Συλλόγου στην Αθήνα θα γίνει:
29 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΣΤΙΣ  4.ΟΟ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΣΕ ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΩΝ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΩΝ ΜΠΟΝΙΑΣ(ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΧΑΡΤΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΙΘΟΥΣΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ)ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΟΡΟΦΟ,ΠΑΤΗΣΙΩΝ 20,ΟΜΟΝΟΙΑ.
Ciao e a presto!!

Αποσυνδεδεμένος vecchiarella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #534 στις: Νοέμβριος 24, 2008, 08:33:59 πμ »
Ueee raga'  buongiorno!!!! :D :D :DΜου λείψατε πολύ,δεν είχα internet για ένα μήνα ΄,είμασταν συμβεβλημένοι σε εταιρεία που ξαφνικά πτώχευσε και για να ξανακάνουμε σύνδεση ξέρετε πως είναι...Εύχομαι κάλη επιτυχία σε όλες και όλους όσους θα δώσουν ΑΣΕΠ.Εάν σας ενδιαφέρει ξεκίνησαν οι αιτήσεις για εκπαιδευόμενους , πρώτα, στα ΚΕΚ και σε πολλούς νομούς διδάσκονται και ιταλικά 50 ώρες συνήθως πρωί. Μόλις λήξει η προθεσμία ανάλογα με την ζήτηση που θα έχουν θα προκυρήξουν τις ανάλογες θέσεις.Η προκύρηξη γίνεται συνήθως μέσω ΙΔΕΚΕ .Πιστεύω αρχές με μέσα Δεκέμβρη να γίνουν.Όποιοι ενδιαφέρονται μπορούν να ενημερώνονται απο το www.IDEKE.EDU.GR και μόλις εμφανίσεις την κεντρική σελίδα θα πάτε στις προκυρήξεις.Θέλω να εγγραφώ στο μητρώο εκπαιδευτών του ΙΔΕΚΕ,το αμέλησα εδω και καιρό,μήπως ξέρει καμμιά να με ενημερώσει? Καλή δύναμη σε όλους ;)Σας παραθέτω και το ακόλουθο μην απο το forum του alfavita που διάβασα πρίν απο λίγο.
  Re: ΙΤΑΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ
Απάντηση #52 - 13. Noε 2008 στις 10:55   Καλημέρα σε όλους.
Μόλις σήμερα είδα ότι υπήρχε αυτός ο χώρος επικοινωνίας και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι που μας αφορά.
Είμαι από τους ελάχιστους τυχερούς που διορίστηκα φέτος μετά από έναν ολόκληρο χρόνο αγώνων και σχεδόν καθημερινών επικοινωνιών με το υπουργείο. Ανήκω στην ευαίσθητη ομάδα των πολυτέκνων. Πολλοί από εσάς ίσως να μην ξέρετε καν ότι υπάρχουν και μερικοί πολύτεκνοι που διορίστηκαν.
Είχαμε κάνει τα χαρτιά μας τον Ιούλιο του 2007 αλλά και λόγω εκλογών ταλαιπωρηθήκαμε πάνω από χρόνο. Ο σύλλογος όταν του είπαμε ότι θα ήταν μία καλή αρχή για όλους να φανούμε σαν κλάδος με αφορμή αυτό το γεγονός δεν ενδιαφέρθηκε να μας βοηθήσει.
Τα όσα καλά έγιναν φέτος για τον κλάδο μας είναι και αποτέλεσμα των απίστευτων προσπαθειών μας όλη την περσυνή χρονιά. Μέχρι και το συνήγορο του πολίτη εμπλέξαμε για να πιέσουμε το Υπουργείο να βάλει πέρισυ τον Μάιο τον κλάδο μας στη λίστα των ειδικοτήτων που αποστέλλονται στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους και που είναι η βάση για οποιονδήποτε διορισμό (βλέπετε φετινό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ).
Η πουσία του συλλόγου ήταν εντυπωσιακή. Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν θα έπρεπε καν να περιμένει να ενημερώνεται από εμάς αλλά μόνος του να αναζητεί καθε θέμα που μας αφορά. Μας άφησε μόνους απέναντι στην αδιαφορία και την ακαμψία του Κράτους.
Χαιρόμαστε που εμείς καταφέραμε να ανοίξουμε τον δρόμο για όλους μας. Και ξέρουμε ότι δεν είναι καθόλου εύκολα τα πράγματα.
Θα ήθελα να δώσω ένα μπράβο στα παιδιά που οργώνουν τη χωρα και δέχονται 2 και 4 ώρεςτην εβδομάδα. Ήμουν και γω στη θέση σας για δύο ολόκληρα χρόνια και ξέρω ότι δεν είναι καθόλου εύκολο. Σας εύχομαι καλό κουράγιο. Να θυμήσω σε όλους ότι ούτε οι των γερμανικών δεν είχαν εύκολη πορεία στην αρχή αλλά τώρα αρκτοί είναι διορισμένοι.
Να συμφωνήσω με κάποιον που ανεφερε ότι τα πράγματα δεν θα είναι καθόλου εύκολα και ό,τι πετύχουμε ως κλάδος θα είναι αποτέλεσμα προσωπικών θυσιών. Το κλίμα είναι αρνητικό. Οι των γαλλικών και των γερμανικών μας βλέπουν όχι με μισό αλλά μην πω με τι μάτι. Είμαστε απειλή για αυτούς. Θα υπάρξουν κακίες εκ μέρους τους (εμένα η γαλλικού χρειάστηκε έναν χρόνο να μου πει καλημερα). Πολλοί διευθυντες ενώνουν τμήματα ή ακόμα και αναγκάζουν τα παιδιά να πάρουν άλλη γλώσσα για να αποφύγουν δυσκολίες οργάνωσης των ωρών. Να επισημάνω το 3ο Λύκειο Νίκαιας που αν και δημοσιεύτηκε εγκύκλιος το καλοκαίρι ότι είναι ένα από τα ελάχιστα λύκεια της χώρας που προσέρουν τα ιταλικά ως πρώτη ξένη γλώσσα τελικά κατάντησε να αρνηθεί στους μαθητές την δυνατότητα να συνεχίσουν τα ιταλικά που έκαναν πί τρεία χρόνια στο γυμνάσιο και να τους αναγκάσει να επιλέξουν άλλο μάθημα επιλογής. Ο σύλλογος δεν το ξέρει ούτε αυτό; 3 ή 4 λύκεια είχαν ανακοινωθεί. Τόσο δύσκολο ήταν να ελέγξει;
Η στάση η δική μας (τόσο ως άτομα αλλά και ως σύλλογος) απέναντι σε όλα αυτά τα προβλήματα θα κρίνει και το μέλλον της πορείας. Ελπίζω να καταφέρουμε όλοι να αντεπεξέλθουμε στις δυσκολίες με συνεργασία και χαμόγελο. Έτσι και αλλιώςέχουμε τους μαθητές με το μέρος μας και αν είματσε έξυπνοι θα πάρουμε και τη διοίκηση.
Να τονίσω εδώ ότι εγώ είχα στείλει και ηλεκτρονικό μήνυμα στο σύλλογο και το 2006 ζητώντας να αναρτήσουν στην ιστοσελίδα την πληροφορία ότι είχαν καλέσει ωρομίσθιους για το πιλοτικό τότε πρόγραμμα διδασκαλίας και ποτέ δεν το έκαναν αλλά ούτε μου απάντησαν.
Συγγνώμη αν σας κούρασα και για το διδασκαλίστικο ύφος μου ίσως.
Εγώ δεν είμαι μέλος του συλλόγου και δεν πρόκειται να γίνω γιατί δεν είδα μέχρι τώρα καμία προσπάθεια για το κοινό μας καλό. Στο χέρι τους είναι να με εκπλήξουν αλλά θα τονίσω ότι η πικρία θα μείνει για πολύ καιρό ακόμα.
Καλή σας μέρα
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2008, 08:40:22 πμ από vecchiarella »

Αποσυνδεδεμένος LunaLoca

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #535 στις: Νοέμβριος 24, 2008, 01:03:02 μμ »
Γεια σας και απο μένα κορίτσια!! Πω πω πόσοι είμαστε!! εγώ άνοιξα το θέμα και μετά χάθηκα.. Έκανα και εγώ τα χαρτιά μου αν και για να πω την αλήθεια δεν τρέφω μεγάλες ελπίδες.. Είναι λίγες οι θέσεις, υποθέτω ότι θα είναι και ήδη κατειλλημένες και δεν έχω και πολύ ώρα για διάβασμα οπότε... Είμαι λιγάκι χαμένη!! Αλήθεια τι κάνετε με την ειδική διδακτική? Ξεκίνησαν τα μαθήματα στα φροντιστήρια Μπόνια? Αξίζει άραγε τον κόπο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:44:48 »

Αποσυνδεδεμένος PE-34

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ιταλικής
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #536 στις: Νοέμβριος 24, 2008, 01:44:52 μμ »
Εγώ είμαι κατά των φροντιστηρίων και ειδικά του Μπόνια. Είναι μεγάλη απάτη και κοροϊδία. Έχω οργανωθεί με βιβλία και σχέδια μαθήματος.
Καλό διάβασμα σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος melinula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ34
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #537 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 01:44:25 μμ »
Εγώ είμαι κατά των φροντιστηρίων και ειδικά του Μπόνια. Είναι μεγάλη απάτη και κοροϊδία. Έχω οργανωθεί με βιβλία και σχέδια μαθήματος.
Καλό διάβασμα σε όλους.
καλημερα...μήπως θα μπορουσεs να μου πειis για αυτο το περιβοητο σχεδιο μαθήματοs κανεναν τίτλο βιβλιου ι site στο internet? grazie e buono studio

Αποσυνδεδεμένος melinula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ34
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #538 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 01:47:30 μμ »
Εγώ είμαι κατά των φροντιστηρίων και ειδικά του Μπόνια. Είναι μεγάλη απάτη και κοροϊδία. Έχω οργανωθεί με βιβλία και σχέδια μαθήματος.
Καλό διάβασμα σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #539 στις: Νοέμβριος 26, 2008, 08:29:19 πμ »
salve a tutti
1/Χάρηκα όταν είδα ότι άρχισε να ξανακινείται το forum. 
Xάθηκα γιατί είμαι στο τρέξιμο, με πήραν ωρομίσθια για 10 ώρες, εύχομαι και στους υπόλοιπους και μην απογοητεύεστε γιατί ε εγω τουλάχιστον δεν το περιμενα με τίποτα και με εξ'επληξε ευχάριστα! Δεν είναι πολύ, αλλά είναι μιά καλή αρχή!
Την ε'υχομαι σ' όλους μας.
2/ Είδα στο alfavita ότι:
 "Τον Ιανουάριο, με πιθανότερη ημερομηνία τις 17-18 του μηνός, θα εξεταστούν οι ειδικότητες της προκήρυξης 3Π (Γυμναστές, Καθηγητές Ξένων Γλωσσών, Θεολόγοι κ.λπ.)."
Aναλογία ιταλικής 1:90
Καλή δύναμη σ' όλους
 


Αποσυνδεδεμένος LunaLoca

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #540 στις: Νοέμβριος 26, 2008, 10:24:07 πμ »
Buongiorno ragazzi e ragazze!!

Κάτι που ακουσα ότι μπορεί να μας βοηθήσει στην διδακτική Ευρωπαικο Κοινο Πλαισιο Αναφορας για την εκμαθηση των ξενων γλωσσων
Το βρίσκεται και στο ιντερνετ σε αυτή την διεύθυνση..http://www.komvos.edu.gr/Common%20European%20Framework.pdf
Προσοχή ορισμένα φροντιστήρια το πουλάνε κιόλας. Μιά γνωστή μου της Αγγλικής έσκασε 200 ευρουλάκια!!! Εγώ μόλις το κατέβασα και 8α δω τι είναι.. Δεν έχω όρεξη για διάβασμα και το γεγονός ότι δεν ελπίζω κιόλας κάνει χειρότερη την κατάσταση!!

Αποσυνδεδεμένος vecchiarella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #541 στις: Νοέμβριος 26, 2008, 02:22:27 μμ »
Συγχαρητήρια artsatal!! :D :D :DΑντε και στα δικά μας!!

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #542 στις: Νοέμβριος 27, 2008, 10:04:57 μμ »
Buongiorno ragazzi e ragazze!!

Κάτι που ακουσα ότι μπορεί να μας βοηθήσει στην διδακτική Ευρωπαικο Κοινο Πλαισιο Αναφορας για την εκμαθηση των ξενων γλωσσων
Το βρίσκεται και στο ιντερνετ σε αυτή την διεύθυνση..http://www.komvos.edu.gr/Common%20European%20Framework.pdf
Προσοχή ορισμένα φροντιστήρια το πουλάνε κιόλας. Μιά γνωστή μου της Αγγλικής έσκασε 200 ευρουλάκια!!! Εγώ μόλις το κατέβασα και 8α δω τι είναι.. Δεν έχω όρεξη για διάβασμα και το γεγονός ότι δεν ελπίζω κιόλας κάνει χειρότερη την κατάσταση!!

salve a tutti,
LulaLoca, σ' ευχαριστούμε , το συγκεκριμένο site είναι πολύ κατατοπιστικό, τουλάχιστον να ξεστραβωθούμε με το κοινό πλαίσιο. Όσο για τα πεσιμιστικά , να τα αφήσεις  και να ελπίζεις, γιατι, αν σου έλεγαν πέρσυ αυτό που  αυτό που συμβαίνει φέτος, δηλαδή τα ιταλικά στα σχολεία, θα γέλαγες!!!! Μην ξεχνάς.... la vita e' bella, άλλωστε όλοι μας προσπαθούμε για το καλύτερο.
Vecchiarella σ' ευχαριστώ πολύ, αντε και στα δικά σου!! και σ' όλους σας!!!!
la vita e' bella   

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #543 στις: Νοέμβριος 30, 2008, 06:16:40 μμ »
salve a tutti,
Παιδιά πήγε κάποιος στη συνέλευση του συλλόγου?
 Όποιος έχει την καλοσύνη ας ενημερώσει και εμάς της επαρχίας !
Σηζητήθηκαν μήπως θέματα όπως:  η συστηματική  μας κινητοποίηση, τα ιταλικά από το δημοτικό ως ξένη γλώσσα, αν τελικά υπήρξε ανταπόκριση για την ανάπτυξη ενός "σχεδίου μαθήματος" απο καθηγητες μας, το ζωντάνεμα του sito του συλλόγου????
Ευχαριστώ a priori
la vita e' bella
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2008, 06:21:46 μμ από artsatal »

Αποσυνδεδεμένος vecchiarella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #544 στις: Δεκέμβριος 01, 2008, 07:30:06 πμ »
Buongiorno a tutti!!Καλό μήνα ;)Τώρα μπήκα στο site του συλλόγου και δεν έλεγε τίποτα για τα αποτελέσματα της συνέλευσης.Ας ενημερώσει κάποιος όταν μπορέσει ;)Μήπως πραγγείλατε το chiavi του Progetto3?Καλή δύναμη σε αυτούς που διαβάζουν ;)

Αποσυνδεδεμένος vecchiarella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #545 στις: Δεκέμβριος 02, 2008, 08:51:18 πμ »
Buongiorno!Σήμερα στο esos διάβασα για τα προγράμματα στα Κ.Ε.Κ που σας είχα προαναφέρει.Αξίζει να δείτε τον αριθμό των ατόμων που επέλεξαν τα ιταλικαΉδη κατά την περίοδο 2005 - 2008, τα προγράμματα αυτά έχουν παρακολουθήσει συνολικά 59.238 εκπαιδευόμενοι.

Πιο αναλυτικά:

Αγγλικά: 31.789 άτομα

Γαλλικά: 7.896 άτομα

Γερμανικά: 5.845 άτομα

Ιταλικά: 11.708 άτομα
Για τις εκπαιδευτικές περιόδους 2008 – 2012, υπάρχουν στα Κέντρα Εκπαίδευσης Ενηλίκων 340.000 θέσεις εκπαίδευσης διαθέσιμες, για όλα τα προγράμματα, συμπεριλαμβανομένων και των ξένων γλωσσών.

Ήταν η δεύτερη κατα σειρά προτίμησης γλώσσα ;D
Καλύ δύναμη σε όλους! ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.