*

Αποστολέας Θέμα: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!  (Αναγνώστηκε 56080 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #168 στις: Ιούλιος 01, 2008, 10:44:19 μμ »
Εγώ ήθελα να γίνω εκπαιδευτικός. Φιλόλογος, δάσκαλος, νηπιαγωγός..Δεν με απασχολούσε ιδιαίτερα. Ήθελα να ασκήσω αυτό το λειτούργημα και να μπώ σε μία τάξη. Η ηλικία των μαθητών μου δεν με ενδιέφερε..Θεωρώ, ότι δεν σε κάνει ο τίτλος του πτυχίου σου εκπαιδευτικό!
  Συμφωνώ μαζί σου!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:28:37 »

Αποσυνδεδεμένος missathens

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02!
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #169 στις: Ιούλιος 01, 2008, 10:49:51 μμ »
Θα ήθελα να επισημάνω ότι η ιδιότητα του εκαπιδευτικού εμπεριέχει από μόνη της και την ιδιότητα του ιδεαλιστή ανθρώπου (όχι βέβαια με τη έννοια του "πετώ στα σύννεφα και δεν έχω επαφή με την πραγματικότητα"). Αλλιώς η διδασκαλία δεν έχει νόημα, κατά τη γνώμη μου. Σ' αυτό νομίζω όλοι θα συμφωνήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #170 στις: Ιούλιος 01, 2008, 11:13:38 μμ »
Άν αναλύσουμε όλα αυτά που πρέπει να έχει ένας σωστός εκπαιδευτικός..θα χρειαστούμε άλλο θέμα στο forum. "Ο ΑΣΕΠ ΑΞΙΟΛΟΓΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΜΕ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ 'Η ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟΥΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ?"


Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #171 στις: Ιούλιος 01, 2008, 11:18:38 μμ »
Φυσικά. Προσωπικά θα ήθελα να πιστεύω ότι ένας εκπαιδευτικός ανεξαρτήτου βαθμίδας και αντικειμένου αποκτά αυτήν την ιδιότητα κατά κύριο λόγο από ιδεαλισμό, γιατί το επάγγελμά του αποτελεί πρώτα λειτούργημα. Γι αυτό και πολύ από εμάς δεν σπουδάσαμε πχ marketing, αλλά θα σπουδάζαμε παιδαγωγικό, νηπιαγωγοί κτλ που οδηγούν σε επάγγελματα χωρίς υψηλές οικονομικές απολαβές αλλά μας καλύπτουν σε άλλους τομείς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:28:37 »

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #172 στις: Ιούλιος 01, 2008, 11:22:30 μμ »
Πριν απάντησα στον/ στην missathens. Είναι αποδεκτό από πολλούς, αν έχω παρακολουθήσει καλά τις προηγούμενες συζητήσεις ότι ο ΑΣΕΠ δεν μπορεί ούτε καν να αξιολογήσει πολύ καλά διαβασμένους πτυχιούχους, για το πρώτο άστο καλύτερα :P

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #173 στις: Ιούλιος 02, 2008, 01:04:06 πμ »
Προσωπικά το να δουλεύω σε κάτι που με ευχαριστεί δεν το θεωρώ ιδεαλισμό αλλά είδος πρώτης ανάγκης. Και δεν σκοπεύω να απολογηθώ γι' αυτό. Από την άλλη δεν πιστεύω πως ούτε ο ιδεαλισμός ούτε η πεζότητα λείπουν από την εποχή μας όπως δεν έλειπαν και από κάθε άλλη εποχή. Συνυπάρχουν παντού και μάλιστα είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος. Το θέμα είναι πως (επιλέγεις να) βλέπεις τα πράγματα. Π.χ. μπορείς να δεις τον ασεπ ως πρόκληση αλλά και ως κάτι ακατόρθωτο. Τις σπουδές ως δρόμο για την ανεργία ή ως εφαλτήριο για επαγγελματική αποκατάσταση κοκ. Φυσικά, όλα αυτά είναι πολύ προσωπικά, αλλά τουλάχιστον ας μην μεμψιμοιρούμε.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #174 στις: Ιούλιος 02, 2008, 01:37:34 πμ »
Παίρνοντας αφορμή από προηγούμενο μήνυμα θα ήθελα να σχολιάσω, χωρίς καμία διάθεση υποτίμησης κανενός, τον τρόπο που κάποιοι από εμάς επιλέγουμε να ασκούμε κριτική. Δεν πρόκειται να σχολιάσω τις προσωπικές απόψεις του μηνύματος, αλλά μου κάνει εντύπωση ο τρόπος με τον οποίο χειρίζεται τις απόψεις ενός άλλου μηνύματος, τις μεταλλάσσει και τις συμπληρώνει με σκοπό να υποστηρίξει τη θέση του. Ο λόγος που επιλέγω να σχολιάσω αυτό τον τρόπο χειρισμού των ιδεών ενός τρίτου δεν έχει να κάνει τόσο με το συγκεκριμένο μήνυμα, αλλά με το ότι βλέπω αυτή την τάση αρκετά συχνά από χρήστες του forum.

Αν αυτό που σου αρέσει περισσότερο είναι το αντικείμενο, ακόμη και αν ποτέ δεν μπεις σε τάξη και όχι η διδασκαλία καθεαυτή, τότε φυσικά και δεν θα μετανιώνεις για τις επιλογές σου.
Το μήνυμα στο οποίο αναφέρεται η απάντηση δεν ανάφερε για προτίμηση επιστήμης έναντι διδασκαλίας. Η γράφουσα προφανώς πήρε αφορμή από το ότι το μήνυμα ανέφερε ότι στο πανεπιστήμιο σπουδάζουμε την επιστήμη και όχι τη διδασκαλία της, που σε μεγάλο βαθμό είναι και η αλήθεια. Έπειτα προχώρησε αυτή την ιδέα και την μετέστρεψε σε ένα δικό της συλλογισμό ώστε να την κάνει να μοιάζει ουτοπική και άρα απορριπτέα.

Για όλους τους υπόλοιπους όμως που βλέπουν το πτυχίο τους και ως βιοποριστικό μέσο να απαξιώνεται,νομίζω ότι λίγη ''γκρίνια '' δικαιολογείται,
Το μήνυμα στο οποίο αναφέρεται η απάντηση δεν απέκλειε σε καμία περίπτωση την βιοποριστική πλευρά ενός πτυχίου. Άρα πρόκειται για αναληθή δήλωση. 
Το να ματαιώνει κάποιος τις σπουδές του δεν είναι απλά 'λίγη γκρίνα'. Εδώ έχουμε απροσανατολισμό από την πραγματική έννοια των λέξεων. 

Γιατί πίστεψέ με οι περισσότεροι που γράφουν εδώ μέσα κάνουν και τα δύο και  δεν θα σου μιλήσω για εμένα, γιατί δεν θέλω να ανάγω τη συζήτηση σε προσωπικό επίπεδο.
Το μήνυμα προϋποθέτει συνολική θεώρηση χωρίς να είναι σε θέση να την έχει. Άρα επίσης αναληθής δήλωση.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #175 στις: Ιούλιος 02, 2008, 03:48:37 πμ »
Σε ένα σχετικιστικό σύμπαν, υπάρχει μια αναμενόμενη σχετικότητα και στις απαντήσεις.
Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #176 στις: Ιούλιος 02, 2008, 08:42:12 πμ »
  Καλημερα...συμφωνω με elbono, NIKI, chrysoyla....κτλ ακριβως γιατι πραγματικα πιστευω οτι κανεις μα κανεις οταν συμπληρωνε το μηχανογραφικο του δεν σκεφτηκε...."..τι επιστημη να ακολουθησω???"..
μπορει τωρα να το βλεπετε ετσι, μα τοτε στα 18 δεν πιστευω οτι περασε τετοια σκεψη απο το μυαλο μας....οπως δεν περασαν απο το μυαλο μας ουτε και θεματα που αφορουν την μετεπειτα επαγγελματικη μας εξελιξη......εγω παντως τοτε το συμπηρωσα καθαρα σκεπτομενη του τι μου αρεσει να κανω στη ζωη μου.....δεν με ενοιαζαν βασεις και στατιστικα στοιχεια......ημουν επηρεασμενη μονο απο τις ιδεες,τα συναισθηματα μου, καθως και απο ανθρωπους που θαυμαζα και εκτιμουσα....εννοω 'ως προτυπα"...
Δεν απαξιωνουμε καμια επιστημη.. ο θυμος και η γκρινια οφειλεται σε καταστασεις.....και το οτι υποτιματε τους βιοποριστικους λογους ειναι λαθος.....δλδ συγνωμη.....,

οταν εγω δεν μπορω να βρω δουλεια σε φροντιστηριο....δεν με παιρνουν ωρομισθια- αναπληρωτρια,δεν με παιρνουν  στην ΠΔΣ η στην ενισχυτικη , γενικοτερα οταν η μονη δουλεια που μπορω να βρω ως επιστημονας-φιλολογος να περιοριζεται σε καποια ιδιαιτερα, οταν παραμενω χωρις ενσημα και ασφαλεια...και  καταληγω να δουλευω σε ασχετα αντικειμενα....απο πωλητρια μεχρι  υπαλληλος γραφειου-παιδι για ολες τις δουλειες..και να μου λενε "αχ...κριμα..φιλολογος και να δουλευεις εδω...."...
αλλα παρα ταυτα να πρεπει να σκασω και ποσα χρηματα για να μπορεσω να διαβασω για τον ασεπ..........

οταν συμβαινουν ολα αυτα θελετε να σκεφτομαστε θετικα και να ειμαστε χαρουμενοι που σπουδασαμε κατι που θελαμε η να μην απαξιωνουμε σπουδες και επιστημες??????? η να αισιοδοξουμε ετσι απλα...γνωριζοντας οτι θα ακολουθησουν κ αλλα προβληματα?

εγω προσωπικα διαφωνω καθετα!
ειμαι περηφανη για τον εαυτο μου, για τις σπουδες μου, για τις προσπαθειες μου....για ολα....αλλα αυτο δεν σημαινει τιποτα παραπανω...και οντως συμφωνω με την κοπελα που τονισε οτι η προσωπικη ευτυχια ειναι που μετραει......ετσι ειναι.....

αλλα ρε παιδια, εγω νιωθω οτι ειμαι σε κατασατση αναμονης...ειμαι 26 στα 27 και δεν ξερω τι μου ξημερωνει.....αναμενω κ περιμενω....και καλα να περιμενω...αλλα θα υπαρχει εξελιξη η θα περιμενω ασκοπα???????

ξερω πως υπαρχουν αμετρητοι αλλοι που περιμενουν πολλα περισσοτερα χρονια απο μενα....αυτο δεν σημαινει οτι εμεις δεν πρεπει να σκεφτομαστε ετσι...αλλα να ανησυχουμε για ενα λογο επιπλεον.....γιατι ολοι οσοι περιμενουν αποτελουν μαλλον το μελλον που φοβομαστε μην ερθει.....και μην περασουν αλλα τοσα χρονια κ καθομαστε κ περιμενουμε ολοι μαζι....κ εμεις και οι "πολλα περισσοτερα χρονια"...

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #177 στις: Ιούλιος 02, 2008, 09:34:21 πμ »
Όταν σε ρωτάνε,τί έχεις σπουδάσει και όταν ακούν "φιλολογία" σε κοιτάνε όλοι με ένα ύφος "κακομοίρα, τόσα χρόνια σπουδών και έγινες πωλήτρια-υπάλληλος κ.τ.λ." Δεν στο λένε όλοι, αλλά το καταλαβαίνεις..

Έχουν υποβαθμίσει τις σπουδές και τις ζωές μας..Και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα..Το παιχνίδι είναι με δικούς τους όρους!
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #178 στις: Ιούλιος 02, 2008, 10:19:47 πμ »
ετσι οπως τα λες ΝΙΚΙ τι να την κανω την περηφανια την ευχαριστηση και τα μπραβο...αν εχω μονο αυτα σε τελικη αναλυση...?? :-\
αν ειναι να τα μετατρεψω και σε ενσημα..... :P

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #179 στις: Ιούλιος 02, 2008, 01:44:00 μμ »
μα τη συζητηση ειναι αυτη ρε παιδια?!!!!!
σας ειπε κανεις να δηλωσετε φιλοσοφικη με το ζορι?
το θελαμε και το καναμε.
ξεραμε οτι υπαρχει δυσκολια κι ομως το παραβλεψαμε γιατι
γουσταραμε να γινουμε φιλολογοι.
απλα ειναι τα πραγματα.
τι δυιλιζετε τον κονοπα?!!!!!
στη τελικη ας αλλαξει προσανατολισμο οποιος μετανιωσε.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #180 στις: Ιούλιος 02, 2008, 02:10:00 μμ »
Εγώ δέχομαι πιέσεις από παντού..Οι δικοί μου ακόμα και τώρα μου λένε να πάω παιδαγωγικό!Όχι μόνο δεν τους ακούω αλλά με τα πολύ λίγα που έβγαζα στο φροντιστήριο κατάφερνα να τα βγάζω πέρα και όταν δεν είχα δε ζητούσα από γονείς...δανειζόμουν!Έτσι έκανα αυτό που ήθελα και δε μπορούσαν να μου πούν ότι με τη σχολή που έβγαλα θα με "ταϊζουν" μέχρι τα 50!Η μόνη μου απάντηση είναι: "Εγώ αυτό ήθελα,αυτό έκανα".Ας στηρίξουμε τις επιλογές μας και ας συνεχίσουμε να παλεύουμε για τα όνειρά μας...
Θυμάμαι έναν καθηγητή που μου έλεγε:
"Δύο είναι οι σημαντικότερες επιλογές στη ζωή του ανθρώπου, η επιλογή επαγγέλματος και συντρόφου.Δηλαδή η επιλογή αυτού που θα κάνεις σε όλη σου τη ζωή και η επιλογή του ανθρώπου με τον οποίο θα ζήσεις όλη σου τη ζωή."
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #181 στις: Ιούλιος 02, 2008, 05:43:30 μμ »
Εμένα ακόμη μου το κοπανάνε που δεν είχα δηλώσει Χαροκόπειο..................φάε φυσική τώρα,μου λένε.
Το 1998 που έδωσα 1η  φορά πανελλήνιες είχα 3550 μόρια και η Οικιακή Οικονομία είχε 2800.
Πιο χαμηλά και από πολλά ΤΕΙ δηλαδή..........
Αν είχα δηλώσει τότε Χαροκόπειο........τώρα θα ήμουν διορισμένη και η ζωή μου θα πήγαινε μπροστά,όχι πίσω όπως πάει τώρα λόγω επαγγελματικών ποβλημάτων που όλοι εδώ μέσα ζήτε. Θα είχα δουλειά καταρχήν και δε θα περίμενα πάνω από το τηλέφωνο να χτυπήσει για να κανα ιδαίτερο,δε θα έκανα τεμενάδες σε κανέναν φροντιστηριάρχη που για να μη χάσει πελάτη πρέπει εγώ να χορεύω όταν βαρέει το κάθε κακομαθημένο το νταούλι. Ενδεχομένως και η προσωπική μου ζωή να ήταν αλλιώς.
Δε θα είχα σπουδάσει όμως φυσική που τη λατρεύω...............
Δε θα έλεγα τώρα ότι είχα την τύχη να περάσω στην 1η μου επιλογή.
Δε θα είχα ζήσει στην Κρήτη..........
Δε θα είχα γνωρίσει σπουδαίους καθηγητές της φυσικής που ήταν και πολύ αξιόλογοι άνθρωποι και μεγάλοι επιστήμονες.
Δε θα είχα γνωρίσει τόσους αγαπημένους φίλους που όλοι ήταν σε 15 λεπτά απόσταση από το σπίτι μου,στην Αθήνα δεν υπήρχε περίπτωση να συμβαίνει αυτό το πράγμα.
Δε μπορώ ούτε να φανταστώ τον εαυτό μου χωρίς τις παραπάνω επιδράσεις στη ζωή μου.

Οι καιροί πλέον είναι πάρα πολύ δύσκολοι και πάρα πολύ άδικοι.........τα ζούμε καθημερινά..........τα βλέπουμε...........
Δε λέω..........όλοι να δουλέψουν και οι κομμωτές και οι αισθητικοί..........να δουλέψουμε όμως και εμείς που βγάλαμε τα στραβά μας πάνω από τα βιβλία και λιώσαμε μπιτζάμες από το καθισό στα γραφεία διαβάζοντας 16 ώρες τη μέρα.
Παλέψαμε πάρα πολύ και για να μπούμε στις σχολές και για να βγούμε από αυτές........
Βλέποντας τις καταστάσεις που ζούμε και τον αγώνα που κάναμε και που για πολλούς εδώ μέσα καρπούς δεν έχει δώσει ακόμη,είναι απόλυτα λογικό να έρχονται ώρες μεγάλης απογοήτευσης και απαισιοδοξίας.
Είμαι σίγουρη ότι όσα παιδιά εδώ μέσα λένε "μετάνιωσα για τις σπουδές μου",ανάμεσά τους κι εγώ,το λένε με μεγάλη πίκρα.
Είμαι το ίδιο σίγουρη όμως ότι κατά βάθος.........δεν το πιστεύουμε.........και ότι όταν είμαστε νηφάλιοι είμαστε βέβαιοι ότι κάναμε αυτό που έπρεπε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2008, 05:50:02 μμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32321
  • Τελευταία: ikaramper
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161441
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 430
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 318
Σύνολο: 333

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.