*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ 2008 - Θέσεις Οικονομολόγων ΠΕ09  (Αναγνώστηκε 13603 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
ΑΣΕΠ 2008 - Θέσεις Οικονομολόγων ΠΕ09
« στις: Ιούνιος 25, 2008, 09:10:28 μμ »
Ανακοινώθηκαν επίσημα οι θέσεις στον επικείμενο ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών.
Σύμφωνα με το ΥΠΕΠΘ θα είναι 36.
Από αυτούς οι 18 θα διοριστούν το σχολικό έτος 2009-10 και οι επόμενοι 18 το 2010-11.

Φυσικά προηγούνται όσοι έχουν ΑΣΠΑΙΤΕ και πιάσουν τη βάση.

Γίναμε και εμείς σαν τις υπόλοιπες ειδικότητες. Πλέον όποιος δεν έχει ΑΣΠΑΙΤΕ δεν θα διορίζεται.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Θέσεις Οικονομολόγων ΠΕ09
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:58:13 »

Αποσυνδεδεμένος rouso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Θέσεις Οικονομολόγων ΠΕ09
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 26, 2008, 12:30:15 μμ »
Καλά το περίμενα αυτό...Για αυτό άλλωστε δυσκόλεψαν και την ύλη τόσο! Τέλοσπάντων τι να κάνουμε...??? Αυτό που μου φαίνεται είναι ο υπερδιπλασιασμός των γυμναστών, οι 120 θέσεις πληροφορικής (από το μηδέν) και οι μεγάλες μειώσεις σε άλλες ειδικότητες που ξέρω ότι υπάρχουν αρκετά κενά...Δεν ξέρω πως να τα εξηγήσω...Σας ευχομαι υπομονή και πάνω από όλα υγεια και καλό καλοκαίρι!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος niele

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Θέσεις Οικονομολόγων ΠΕ09
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 28, 2008, 01:51:42 πμ »
Γεια σας...

είναι μία εβδομάδα που ξεκίνησα φροντιστήριο για τον ΑΣΕΠ, αλλά μόλις είδα σήμερα τον αριθμό των οικονομολόγων που θα πάρουν απογοητεύτηκα τελείως... Φυσικά δεν έχω κάνει ΑΣΠΑΙΤΕ, οπότε... υπάρχει καμία πιθανότητα να περάσω όσο και να προσπαθήσω;  Έψαξα να βρω τον αριθμό αυτών που είχαν πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ στον διαγωνισμό του 2007 αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι. Μήπως κάποιος γνωρίζει πόσοι είχαν πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ και πόσοι από αυτούς πέρασαν; Έτσι απλά για να δω αν αξίζει τον κόπο να κάνω μια καλή προσπάθεια...

Και κάτι ακόμη. Αν γράψω πάνω από την βάση στις 2 θεματικές ενότητες, παίρνω κάποια μόρια για αναπληρώτρια, έτσι δεν είναι; Παίρνω καθόλου μόρια και για τον επόμενο διαγωνισμό ΑΣΕΠ (πχ του 2011, αν γίνει);

Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Θέσεις Οικονομολόγων ΠΕ09
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 28, 2008, 05:11:14 μμ »
Γεια σας...

είναι μία εβδομάδα που ξεκίνησα φροντιστήριο για τον ΑΣΕΠ, αλλά μόλις είδα σήμερα τον αριθμό των οικονομολόγων που θα πάρουν απογοητεύτηκα τελείως... Φυσικά δεν έχω κάνει ΑΣΠΑΙΤΕ, οπότε... υπάρχει καμία πιθανότητα να περάσω όσο και να προσπαθήσω;  Έψαξα να βρω τον αριθμό αυτών που είχαν πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ στον διαγωνισμό του 2007 αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι. Μήπως κάποιος γνωρίζει πόσοι είχαν πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ και πόσοι από αυτούς πέρασαν; Έτσι απλά για να δω αν αξίζει τον κόπο να κάνω μια καλή προσπάθεια...

Και κάτι ακόμη. Αν γράψω πάνω από την βάση στις 2 θεματικές ενότητες, παίρνω κάποια μόρια για αναπληρώτρια, έτσι δεν είναι; Παίρνω καθόλου μόρια και για τον επόμενο διαγωνισμό ΑΣΕΠ (πχ του 2011, αν γίνει);

Ευχαριστώ πολύ

Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω και σε καμία περίπτωση δεν σου λέω να μη δώσεις εξετάσεις αλλά να το παλέψεις.

Αυτοί που έχουν ΑΣΠΑΙΤΕ είναι περίπου 80-90 άτομα και πρόσθεσε άλλους 40 που θα αποφοιτήσουν φέτος από την ΑΣΠΑΙΤΕ.

Αναπληρωτής χωρίς ΑΣΠΑΙΤΕ όσο και να γράψεις στον ΑΣΕΠ χλωμό το κόβω δεδομένου ότι φέτος πήρε μόνο 5 αναπληρωτές ΠΕ09.

Στον προηγούμενο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ διοριστέοι με ΑΣΠΑΙΤΕ ήταν 17 άτομα. Σε αυτούς δεν περιλαμβάνονται οι ΑΣΠΑΙΤΕ που έγραψαν κάτω από τη βάση.

Σε αυτό τον ΑΣΕΠ προβλέπω ότι μόνο όποιος έχει ΑΣΠΑΙΤΕ θα διοριστεί (δεδομένου ότι σε κάθε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ διαχρονικά παρατηρείται μια σταθερή άνοδος αριθμού διοριστέων με ΑΣΠΑΙΤΕ).

Σου εύχομαι καλή επιτυχία.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Θέσεις Οικονομολόγων ΠΕ09
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:58:13 »

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Θέσεις Οικονομολόγων ΠΕ09
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 05, 2008, 06:04:24 μμ »
δεν διαφωνώ με ksainon---παρόλα αυτά να διορθώσω ότι οι αναπληρωτές οικονομολόγοι ήταν 17 για το έτος 2007-2008------

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Θέσεις Οικονομολόγων ΠΕ09
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 08, 2008, 10:40:13 πμ »
Είσαι σίγουρος πόσες φορές φέτος κάλεσε ΠΕ09 ?  Τρεις φορές εγώ θυμάμαι .
Μήπως ξέρεις μέχρι ποια σειρά του πίνακα έφτασε ? Δηλαδή τι σειρά είχε στο πίνακα ο 17ος ?
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Θέσεις Οικονομολόγων ΠΕ09
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 08, 2008, 12:21:51 μμ »
Όπως τα λες φίλε ksainon 3 φορές και έφτασε μέχρι το νούμερο 31!!!!!!Εντυπωσιακό για την ειδικότητα μας-----

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Θέσεις Οικονομολόγων ΠΕ09
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 08, 2008, 01:21:48 μμ »
Ναι όντως είναι πολύ για την ειδικότητά μας. Πήγε πολύ κάτω.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος delilah

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Θέσεις Οικονομολόγων ΠΕ09
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 29, 2008, 11:29:48 πμ »

Γεια σας,

είμαι καινούργια στο φόρουμ και αρκετά μπερδεμένη!! Θέλω να δώσω ΑΣΕΠ, αλλά δεν έχω ιδεά για το τι πρέπει να κάνω, που στέλνω χαρτιά και λοιπά. Υπάρχει κάποιο λίνκ με την προκήρυξη?

Γενικά, όσοι έχουν ΑΣΠΑΙΤΕ πρέπει να δώσουν και ΑΣΕΠ? δεν διορίζονται απο ξεχωριστό ποσοστό?? Δηλαδή όταν λέμε ότι θα πάρουν 36 άτομα, εννοούμε ότι 36 θα μπούν απο το γραπτο διαγωνισμό και είναι το 60% και το υπόλοιπο 40% θα μπεί απο τους πίνακες των αναπληρωτών??

Συγγνώμη αν οι απορίες μου είναι κουραστικές!!

Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος shark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • the ocean is deep!
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Θέσεις Οικονομολόγων ΠΕ09
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 29, 2008, 11:45:55 πμ »

Γεια σας,

είμαι καινούργια στο φόρουμ και αρκετά μπερδεμένη!! Θέλω να δώσω ΑΣΕΠ, αλλά δεν έχω ιδεά για το τι πρέπει να κάνω, που στέλνω χαρτιά και λοιπά. Υπάρχει κάποιο λίνκ με την προκήρυξη?

Γενικά, όσοι έχουν ΑΣΠΑΙΤΕ πρέπει να δώσουν και ΑΣΕΠ? δεν διορίζονται απο ξεχωριστό ποσοστό?? Δηλαδή όταν λέμε ότι θα πάρουν 36 άτομα, εννοούμε ότι 36 θα μπούν απο το γραπτο διαγωνισμό και είναι το 60% και το υπόλοιπο 40% θα μπεί απο τους πίνακες των αναπληρωτών??
Συγγνώμη αν οι απορίες μου είναι κουραστικές!!

Ευχαριστώ πολύ

Αναφορικά με το Διαγωνισμό του ΑΣΕΠ:
Η προκήρυξη δεν έχει εκδοθεί ακόμη. Στο κείμενό της θα υπάρχουν όλες οι πληροφορίες ως προς τα απαιτούμενα δικαιολογητικά (Πτυχίο οπωσδήποτε) και τη διεύθυνση που θα στείλουμε την αίτησή μας. Πέραν του πτυχίου, όσοι είναι κάτοχοι Μεταπτυχιακού, το επισυνάπτουν στην αίτησή τους, ώστε να έχουν προσαύξηση σε περίπτωση που είναι επιτυχόντες, περάσουν δηλαδή τη βάση. Καταθέτουν και αντίγραφο της Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., γιατί ουσιαστικά το πιστοποιητικό αυτό παρέχει το πλεονέκτημα να προτάσσονται οι επιτυχόντες με Παιδαγωγική Κατάρτιση έναντι όλων των υπολοίπων επιτυχόντων, οι οποίοι δεν το κατέχουν.
Συνεπώς, οι κάτοχοι Παιδαγωγικής κατάρτησης είναι απαραίτητο να συμμετέχουν στο Διαγωνισμό και δε διορίζονται για μόνο το λόγο ότι αποφοίτησαν από την Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.
Αναφορικά με τις 36 θέσεις:
Ναι, από τις 36 θέσεις το 60% αφορά σε διορισμούς που θα γίνουν από τους Επιτυχόντες του ΑΣΕΠ, ενώ το 40% από τον Ενιαίο Πίνακα Διορισμών, όχι από τον Πίνακα Αναπληρωτών, όπως γράφεις, γιατί στον Πίνακα Αναπληρωτών υπάρχουν και άτομα που ήταν απλά επιτυχόντες σε προηγούμενο ΑΣΕΠ (με ή χωρίς Παιδαγωγική Κατάρτιση). Ο Ενιαίος Πίνακας Διορισμών αφορά σε άτομα που έχουν Προϋπηρεσία Διδακτική. Και τέλος, από τον Ενιαίο Πίνακα Διορισμών αυτοί που έχουν το maximum των πιθανοτήτων για διορισμό με το 40% είναι οι κάτοχοι Παιδαγωγικής Κατάρτισης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2008, 12:02:22 μμ από shark »

Αποσυνδεδεμένος panicline

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Θέσεις Οικονομολόγων ΠΕ09
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 12:07:10 μμ »
Γεια σας παιδια.Εχω βγαλει ΤΕΙ λογιστικης.Γνωριζετε σε ποιον κλαδο ειμαι; Εψαξα στο site και δεν βρισκω τι γινεται με μας στον διαγωνσιμο του ΑΣΕΠ. Υπαρχουν θεσεις για μας η τζαμπα θα δωσω;

Ποτε γινεται ο διαγωνισμος;

Αποσυνδεδεμένος shark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • the ocean is deep!
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Θέσεις Οικονομολόγων ΠΕ09
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 12:21:08 μμ »
Γεια σας παιδια.Εχω βγαλει ΤΕΙ λογιστικης.Γνωριζετε σε ποιον κλαδο ειμαι; Εψαξα στο site και δεν βρισκω τι γινεται με μας στον διαγωνσιμο του ΑΣΕΠ. Υπαρχουν θεσεις για μας η τζαμπα θα δωσω;

Ποτε γινεται ο διαγωνισμος;

Καταρχήν, είσαι σε λάθος topic (εδώ, είναι για τους Οικονομολόγους).
Η ειδικότητά σου είναι η 18.02. Μπες στο e-aitisi.school.gr, για να δεις τους σχετικούς πίνακες.
Προκηρύχθηκαν 6 θέσεις για τη συγκεκριμένη ειδικότητα.
Ο διαγωνισμός αναμένεται να διεξαχθεί αρχές του νέου έτους.
Σιτς τεχνικές ειδικότητες κρίνεται απαραίτητη η Παιδαγωγική Κατάρτιση (βλ. Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.).

Αποσυνδεδεμένος EUDO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Θέσεις Οικονομολόγων ΠΕ09
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 03:42:19 μμ »
ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ FORUM. ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΣΕΠ. ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΣΠΑΙΤΕ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ.
ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΛΑΠΛΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΤΟ ΓΝΩΣΤΙΚΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ. 

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - Θέσεις Οικονομολόγων ΠΕ09
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 15, 2008, 06:36:52 μμ »
ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ FORUM. ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΣΕΠ. ΑΠΟ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΣΠΑΙΤΕ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ.
ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΛΑΠΛΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΤΟ ΓΝΩΣΤΙΚΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ. 

Όχι τα παιδαγωγικά μαθήματα στο πτυχίο δεν μετράνε καθόλου. Είναι ένα μεγάλο παραμύθι που μας πουλάγανε στις Οικονομικές Σχολές. Θέλουν ΑΣΠΑΙΤΕ ή πτυχίο καθηγητικής σχολής.
Όσον αφορά βιβλία υπάρχουν αρκετά αλλά δεν τα εμπιστεύομαι.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 261
Σύνολο: 262

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.