*

Αποστολέας Θέμα: Παιδαγωγική κατάρτιση και ΑΣΕΠ 2008  (Αναγνώστηκε 8400 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ooo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Παιδαγωγική κατάρτιση και ΑΣΕΠ 2008
« στις: Ιούνιος 28, 2008, 10:15:29 μμ »
Γνωρίζει άραγε κανείς στην ΠΕ 13, όπου φέτος 30 θέσεις μονίμων υπάρχουν μέσω ΑΣΕΠ, τί θα παίξει εν σχέσει προς όσους έχουν ΑΣΠΑΙΤΕ/μη ΑΣΠΑΙΤΕ;

Αυτή η ειδικότητα είναι πολύ ιδιαίτερη πάντως. Σε κάθε διαγωγισμό έχει το μεγαλύτερο ποσοστό αποχής (θα συμβεί επίσης φέτος;), ενώ σίγουρα παρουσιάζει και ελάχιστο αριθμό αναπλήρωτών/ωρωμισθίων.


Γνώμες;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση και ΑΣΕΠ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:05:43 »

Αποσυνδεδεμένος RENE81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση και ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 08:15:23 μμ »

Ο συγκεκριμένος κλάδος είναι όντως ιδιαίτερος αν σκεφτούμε τον περιορισμένο αριθμό θέσεων αλλά και την απαραίτητη προϋπόθεση να έχει κανείς παιδαγωγική κατάρτιση/ΑΣΠΑΙΤΕ.
Η προσωπική μου εμπειρία έχει δείξει ότι χωρίς παιδαγωγική κατάρτιση/ ΑΣΠΑΙΤΕ είναι σύσκολο να επέλθει διορισμός τουλάχιστον μέσω ΑΣΕΠ. Και αυτό γιατί είναι λίγες οι θέσεις και ακόμη υπάρχουν πολλοί επιτυχόντες με ΑΣΠΑΙΤΕ, οι οποίοι δεν τα κατάφεραν να διοριστούν αλλά ήταν στους πίνακες των επιτυχόντων.
Το ερώτημα μου είναι το εξής: από τη στιγμή που ζητείται απαραίτητα παιδαγωγική κατάρτιση και παράλληλα υπάρχει ζήτηση και για τον κλάδο ΠΕ13 γιατί δεν εισάγουν μαθήματα στο πανεπιστήμιο;
Δεύτερον: γιατί κάποιος χωρίς ΑΣΠΑΙΤΕ που έχει γράψει σχεδόν άριστα να μην διορίζεται ενώ κάτοχοι ΑΣΠΑΙΤΕ με χαμηλότερες επιδόσεις (ιδίως στο μάθημα της Ειδικής Διδακτικής, το οποίο το διδάχθηκαν στη σχολή ΑΣΠΑΙΤΕ επί ένα χρόνο) να είναι στους πίνακες των διορισθέντων;
Δεν θα ήταν καλύτερα ο νομοθέτης να εξετάσει αυτά τα 2 ζητήματα;
Βέβαια τα ίδια ερωτήματα ισχύουν και για τους κλάδος των Οικονομολόγων και Κοινωνιολόγων.
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος nancyk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση και ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 11, 2008, 07:54:11 μμ »
Είδα τα αποτελέσματα που ανακοινώθηκαν σήμερα - εντελώς απογοητευτικά, καθώς οι βάσεις έχουν εκτιναχθεί στα ύψη...
Αναρωτιέμαι για ποιό λόγο διεξάγεται γραπτός διαγωνισμός αφού εκ των πραγμάτων τεκμαίρεται ότι ικανοί να διδάξουν είναι όσοι έχουν τα περισσότερα μεταπτυχιακά και διδακτορικά και όσοι μιλούν τουλάχιστον 2 γλώσσες. Οι επιδόσεις στις εξετάσεις δεν έχουν την παραμικρή σημασία, παρά μόνο για να δίνουν ελπίδες στους επιτυχόντες μη διοριστέους ότι θα μπουν στον πίνακα αναπληρωτών ... άσχετα αν δεν πρόκειται να τους καλέσουν ποτέ.
Η νομοθεσία που διέπει τις προσλήψεις εκπαιδευτικών από κλάδους χωρίς παιδαγωγική επάρκεια είναι εντελώς αντιφατική και χαοτική και αν αλλάξει κάτι θα είναι, κατά τη γνώμη μου, μόνο με δικαστικές αποφάσεις.
Εγώ τουλάχιστον δυσκολεύομαι να δεχτώ ότι κάποιος που είχε περισσότερα χρήματα από μένα και έκανε ένα μεταπτυχιακό στην Αγγλία κρίνεται ικανότερος, μόνο και μόνο επειδή μάζεψε περισσότερα μόρια.

Αποσυνδεδεμένος ooo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση και ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 07:08:35 πμ »
Εφόσον είναι δύσκολη η απόκτηση παιδαγωγικής κατάρτισης μέσω ΑΣΠΑΙΤΕ, ο άλλος δρόμος για Οικονομολόγους-Κοινωνιολόγους-Πολ. & Νομ. Επιστήμονες είναι ένα δεύτερο πτυχίο ΑΕΙ από Καθηγητική Σχολή.....αλλά πόσοι είναι διατεθειμένοι για άλλα 4 χρόνια σπουδών;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση και ΑΣΕΠ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:05:43 »

Αποσυνδεδεμένος Persona

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση και ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 12:08:03 πμ »
Πρώτη φορά έκανα τα χαρτιά μου για αναπληρώτρια, δεν έχω ΑΣΠΑΙΤΕ ούτε δεύτερο πτυχίο.

Να προσπαθήσω στον ΑΣΕΠ ή χαμένος χρόνος.................................

Βοήθεια από κάποιον παλιό pleaseeeeeeeeeeeeeeeeee :o

Αποσυνδεδεμένος ooo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση και ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 09:15:21 μμ »
Σίγουρα είναι δύσκολο, αλλά κάνε την προσπάθεια για να μπεις στο κλίμα των εξετάσεων και που ξέρεις καμιά φορά...

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση και ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 01:06:03 μμ »

Ο συγκεκριμένος κλάδος είναι όντως ιδιαίτερος αν σκεφτούμε τον περιορισμένο αριθμό θέσεων αλλά και την απαραίτητη προϋπόθεση να έχει κανείς παιδαγωγική κατάρτιση/ΑΣΠΑΙΤΕ.
Η προσωπική μου εμπειρία έχει δείξει ότι χωρίς παιδαγωγική κατάρτιση/ ΑΣΠΑΙΤΕ είναι σύσκολο να επέλθει διορισμός τουλάχιστον μέσω ΑΣΕΠ. Και αυτό γιατί είναι λίγες οι θέσεις και ακόμη υπάρχουν πολλοί επιτυχόντες με ΑΣΠΑΙΤΕ, οι οποίοι δεν τα κατάφεραν να διοριστούν αλλά ήταν στους πίνακες των επιτυχόντων.
Το ερώτημα μου είναι το εξής: από τη στιγμή που ζητείται απαραίτητα παιδαγωγική κατάρτιση και παράλληλα υπάρχει ζήτηση και για τον κλάδο ΠΕ13 γιατί δεν εισάγουν μαθήματα στο πανεπιστήμιο;
Δεύτερον: γιατί κάποιος χωρίς ΑΣΠΑΙΤΕ που έχει γράψει σχεδόν άριστα να μην διορίζεται ενώ κάτοχοι ΑΣΠΑΙΤΕ με χαμηλότερες επιδόσεις (ιδίως στο μάθημα της Ειδικής Διδακτικής, το οποίο το διδάχθηκαν στη σχολή ΑΣΠΑΙΤΕ επί ένα χρόνο) να είναι στους πίνακες των διορισθέντων;
Δεν θα ήταν καλύτερα ο νομοθέτης να εξετάσει αυτά τα 2 ζητήματα;
Βέβαια τα ίδια ερωτήματα ισχύουν και για τους κλάδος των Οικονομολόγων και Κοινωνιολόγων.
Ευχαριστώ πολύ

Η απάντηση στα ερωτήματά σου είναι ότι για τις συγκεκριμένες ειδικότητες η Βθμια εκπαίδευση δεν έχει πολλές ανάγκες και έτσι η παιδαγωγική κατάρτιση είναι ένα φίλτρο περικοπής της ζήτησης. Όλες αυτές οι ειδικότητες δεν είναι δυνατό να απορροφηθούν από την εκπαίδευση όπως φιλόλογοι κλπ. Έτσι η ΑΣΠΑΙΤΕ είναι ένα καλό φίλτρου ελέγχου του συστήματος.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος Eviloula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση και ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 20, 2008, 10:43:00 πμ »
Γειά σας...παρακολουθώ και εγώ αυτόν τον υπέροχο ιστότοπο που δίνει κουράγιο σε αυτόν τον κλάδο που νιώθεις μόνος και έρημος.....δυστυχώς είναι τόσες πολλές οι ερωτήσεις και τόσο λίγοι ξέρουν τις απαντήσεις....

Λοιπόν:

1. Εντάξει θα δώσω ΑΣΕΠ....Πότε θα είναι αυτό??? Έχω καταμπερδευτεί!!!! Εντάξει δεν ήταν 20-21 Δεκεμβρίου (αναβλήθηκε το ξέρω) γιατί δεν ήταν μέσα η κατηγορία μας....σε ποιο διαγωνισμό δηλαδή θα είναι??? γίνονται 2 διαγωνισμοί ΑΣΕΠ??? Συγνώμη έχω καταμπερδευτεί και ντρέπομαι να ρωτήσω γιατί φοβάμαι μην γίνω ρεζίλι....

2. Είμαι ΠΕ 13, με 0 προβλεπόμενη προυπηρεσία και χωρίς ΑΣΠΑΙΤΕ. Έκανα πέρσι τα χαρτιά μου για αναπληρώτρια, εντάξει δεν είμαι στο τέρμα (100+ θέση).......... Τί μπορώ να κάνω για να αυξήσω τα μόρια μου???

Που μπορώ να βρώ να δουλέψω για να πάρω προυπηρεσία???

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!


χχχ Εύη

Αποσυνδεδεμένος styx

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση και ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 02:19:32 μμ »
Εφόσον είναι δύσκολη η απόκτηση παιδαγωγικής κατάρτισης μέσω ΑΣΠΑΙΤΕ, ο άλλος δρόμος για Οικονομολόγους-Κοινωνιολόγους-Πολ. & Νομ. Επιστήμονες είναι ένα δεύτερο πτυχίο ΑΕΙ από Καθηγητική Σχολή.....αλλά πόσοι είναι διατεθειμένοι για άλλα 4 χρόνια σπουδών;

Τι ισχύει όμως για την βεβαίωση διδακτικής επάρκειας που μας χορήγησε το  τμημα μας??? Για παράδειγμα, εγώ τελείωσα το 2008 το πολιτικό της νομικής και είχε ηδη εισαχθεί στο πρόγραμμα σπουδών η διδακτική σαν μαθημα επιλογής, που ολοκληρώνονταν σε δυο εξάμηνα. Δηλαδή το γεγονός οτι εξεταστήκαμε και μας χορηγήθηκε απο τη γραμματεία βεβαίωση διδακτικής επάρκειας, δεν μετράει στο ΑΣΕΠ????

Αποσυνδεδεμένος ooo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Παιδαγωγική κατάρτιση και ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 11:14:20 μμ »
Εφόσον είναι δύσκολη η απόκτηση παιδαγωγικής κατάρτισης μέσω ΑΣΠΑΙΤΕ, ο άλλος δρόμος για Οικονομολόγους-Κοινωνιολόγους-Πολ. & Νομ. Επιστήμονες είναι ένα δεύτερο πτυχίο ΑΕΙ από Καθηγητική Σχολή.....αλλά πόσοι είναι διατεθειμένοι για άλλα 4 χρόνια σπουδών;

Τι ισχύει όμως για την βεβαίωση διδακτικής επάρκειας που μας χορήγησε το  τμημα μας??? Για παράδειγμα, εγώ τελείωσα το 2008 το πολιτικό της νομικής και είχε ηδη εισαχθεί στο πρόγραμμα σπουδών η διδακτική σαν μαθημα επιλογής, που ολοκληρώνονταν σε δυο εξάμηνα. Δηλαδή το γεγονός οτι εξεταστήκαμε και μας χορηγήθηκε απο τη γραμματεία βεβαίωση διδακτικής επάρκειας, δεν μετράει στο ΑΣΕΠ????


Όχι, δεν μετρά, το Πολιτικό Νομικής δεν θεωρείται "καθηγητική σχολή".

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 275
Σύνολο: 284

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.