*

Αποστολέας Θέμα: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 68458 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kshl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #168 στις: Ιούνιος 29, 2009, 10:11:21 μμ »
Ξεκινάς λέγοντας οτι θα μου απαντήσεις αλλά νοιώθω ότι δέν πήρα καμία απάντηση στους προβληματισμούς που έθεσα   ???
Ώς απόφοιτος ΑΕΙ θεωρώ τους απόφοιτους ΤΕΙ εν δυνάμει ισάξιους ή και καλύτερους σε κάθε επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:29:38 »

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #169 στις: Ιούνιος 29, 2009, 10:13:33 μμ »
Εγω θελω να απευθυνθω σε αυτους που ειναι εναντιον του ΑΣΕΠ, τον κατακρινουν και δεν εχουν ομως καποιο φοβερο ΒΥΣΜΑ να τους φτιαχνει καθε Σεπτεμβρη.
Σκεφτειται απλα τι μπορει να επινοησουν σαν συστημα διορισμου οι επομενες κυβερνησεις αν εμεις βγαλουμε τα ματια μας και βοηθησουμε να καταργηθει ενας απο τους πιο αξιοκρατικους θεσμους. Θα ειναι καποιο συστημα με καποια συνεντευξη η αξιολογηση σε ''προσωπικο επιπεδο'' που θα κανει τους διορισμους με καθαρα τυπικες φωτογραφικες διαδικασιες!!!
    Σε καμια περιπτωση δε λεω πως η επετηριδα δεν ηταν αξιοκρατικη, αλλα απλα πλεον δεν προχωρουσε...
Επειδη ισως καποιοι πιστεψουν πως ειμαι διορισμενος μεσω ΑΣΕΠ και τα λεω εκ του ασφαλους ασφαλως και δεν ειμαι διοριστεος. Εχω δωσει 2 φορες το 07 και 09 και τις δυο επιτυχων με αρκετα καλη σειρα. Αλλα δε μου ''φαγανε'' τη θεση καποιοι οπως στην προσθετη π.χ. επειδη καποιοι εβαλαν μεσω, απλα επειδη για καποιο λογο σε μια γραπτη εξεταση στο γνωστικο μου αντικειμενο (και σε παιδαγωγικα- διδακτικη) εβγαλαν υψηλοτερη βαθμολογια, μαγκια τους.
   Οποτε δικαιολογω απολυτα μονο οσους εχουν γνωστους που θα τους βαλουν καπου και λενε αυτα για τον ΑΣΕΠ οι υπολοιποι ας κανουμε υπομονη και οσο δε μπαινει συνεντευξη ας το πολεμαμε... Αν ειμαστε ικανοι θα τα καταφερουμε καποια στιγμη οπως τοσοι και τοσοι εδω και τοσα χρονια. Απλα ισως καποιοι να μην ειναι τοσο ικανοι (δεν απευθυνομαι προσωπικα σε καποιον) για το πνευμα του ΑΣΕΠ, να αναφερω και ενα παραδειγμα. Βλεπω ενα σωρο συμφοιτητες μου που ειναι καπου 8ο ετος στο φυσικο και παλευουν μονο με σκονακια να παρουν πτυχιο ε οταν το παρουν εμενα προσωπικα ξερω πως με ΑΣΕΠ τη θεση αυτοι δεν θα μου την παρουν...  

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #170 στις: Ιούνιος 29, 2009, 10:17:25 μμ »
Παιδιά ήσυχα,θα μου συγχίσετε τον knkn και το παιδί θα βγει μια ώρα αρχίτερα!


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος dimitra_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #171 στις: Ιούνιος 30, 2009, 11:53:44 μμ »
Ξεκινάς λέγοντας οτι θα μου απαντήσεις αλλά νοιώθω ότι δέν πήρα καμία απάντηση στους προβληματισμούς που έθεσα   ???

Μα αν πρόσεχες αυτά που έγραψα θα καταλάβαινες ότι οι προβληματισμοί σου με το δικό μου σκεπτικό είναι ανυπόστατοι. Ποιοι θα επιλεγούν? Μα αυτοί που έχουν προτεραιότητα φυσικά. Ποιοι είναι αυτοί? Αυτοί που είναι μεγαλύτερης ηλικίας από μένα, έχουν παιδιά και λοιπά. Και σε δεύτερο λόγο, αυτοί που θα πάνε στα γκρεμνά να διδάξουν σε διθέσια, τριθέσια κλπ. Νομίζω ότι δεν είπα κάτι που δεν το ανέφερα και προηγουμένως. Επομένως προτού πεις ότι δεν απάντησα, διάβασε και προσπάθησε να καταλάβεις τι γράφω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:29:38 »

Αποσυνδεδεμένος dimitra_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #172 στις: Ιούνιος 30, 2009, 11:57:37 μμ »
Εγω θελω να απευθυνθω σε αυτους που ειναι εναντιον του ΑΣΕΠ, τον κατακρινουν και δεν εχουν ομως καποιο φοβερο ΒΥΣΜΑ να τους φτιαχνει καθε Σεπτεμβρη.
Σκεφτειται απλα τι μπορει να επινοησουν σαν συστημα διορισμου οι επομενες κυβερνησεις αν εμεις βγαλουμε τα ματια μας και βοηθησουμε να καταργηθει ενας απο τους πιο αξιοκρατικους θεσμους. Θα ειναι καποιο συστημα με καποια συνεντευξη η αξιολογηση σε ''προσωπικο επιπεδο'' που θα κανει τους διορισμους με καθαρα τυπικες φωτογραφικες διαδικασιες!!!
    Σε καμια περιπτωση δε λεω πως η επετηριδα δεν ηταν αξιοκρατικη, αλλα απλα πλεον δεν προχωρουσε...
Επειδη ισως καποιοι πιστεψουν πως ειμαι διορισμενος μεσω ΑΣΕΠ και τα λεω εκ του ασφαλους ασφαλως και δεν ειμαι διοριστεος. Εχω δωσει 2 φορες το 07 και 09 και τις δυο επιτυχων με αρκετα καλη σειρα. Αλλα δε μου ''φαγανε'' τη θεση καποιοι οπως στην προσθετη π.χ. επειδη καποιοι εβαλαν μεσω, απλα επειδη για καποιο λογο σε μια γραπτη εξεταση στο γνωστικο μου αντικειμενο (και σε παιδαγωγικα- διδακτικη) εβγαλαν υψηλοτερη βαθμολογια, μαγκια τους.
   Οποτε δικαιολογω απολυτα μονο οσους εχουν γνωστους που θα τους βαλουν καπου και λενε αυτα για τον ΑΣΕΠ οι υπολοιποι ας κανουμε υπομονη και οσο δε μπαινει συνεντευξη ας το πολεμαμε... Αν ειμαστε ικανοι θα τα καταφερουμε καποια στιγμη οπως τοσοι και τοσοι εδω και τοσα χρονια. Απλα ισως καποιοι να μην ειναι τοσο ικανοι (δεν απευθυνομαι προσωπικα σε καποιον) για το πνευμα του ΑΣΕΠ, να αναφερω και ενα παραδειγμα. Βλεπω ενα σωρο συμφοιτητες μου που ειναι καπου 8ο ετος στο φυσικο και παλευουν μονο με σκονακια να παρουν πτυχιο ε οταν το παρουν εμενα προσωπικα ξερω πως με ΑΣΕΠ τη θεση αυτοι δεν θα μου την παρουν...  

Βασικά για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις. Δεν τίθεται κανείς ενάντια στον ΑΣΕΠ.  ;)

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #173 στις: Ιούλιος 01, 2009, 12:25:00 πμ »
νομιζω οτι το προβλημα βρισκεται αλλου και οχι στο εαν θα διοριζομαστε μονο με ασεπ ή αν θα συνεχιστει το παρον συστημα.εχει σκεγτει ποτε κανεις οτι η διδασκαλια ειναι ταλεντο και οτι καλος καθηγητης ειναι αυτος που εχει μεταδοτικοτητα και οχι καποιος με  απλα πολλες γνωσεις που δεν μπορει να τις περασει στους μαθητες του?νομιζω τουλαχιστον πως ολοι μας εχουμε τετοιες εμπειριες απο τα σχολικα και φοιτητικα μας χρονια.επομενως ας αφησουμε στην ακρη τον τροπο διορισμου και ας ασχοληθουμε με τον τροπο εξετασης.ολοι γνωριζουμε το αντικειμενο μας πολυ καλα αλλα ισως να υστερουμε στον τροπο που μεταλαμπαδευουμε τις γνωσεις μας.σε καμια περιπτωση δεν θεωρω τον ασεπ 100% αξιοκρατικο.

Αποσυνδεδεμένος kshl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #174 στις: Ιούλιος 01, 2009, 12:33:34 πμ »
Ποιοι θα επιλεγούν? Μα αυτοί που έχουν προτεραιότητα φυσικά. Ποιοι είναι αυτοί? Αυτοί που είναι μεγαλύτερης ηλικίας από μένα, έχουν παιδιά και λοιπά. Και σε δεύτερο λόγο, αυτοί που θα πάνε στα γκρεμνά να διδάξουν σε διθέσια, τριθέσια κλπ.

Άν (χτύπαω ξύλο) χρειαστείς ποτέ γιατρό για σοβαρό ζήτημα, θα ψάξεις αυτόν που έχει μεγαλύτερη ηλικία, αυτόν που έχει πολλά παιδιά, αυτόν που δουλεύει για λιγότερα, ή τον καλύτερο; Ο δάσκαλος η καθηγητής με τον οποίον θα μεγαλώσουν τα παιδιά σου είναι λιγότερο σημαντικός;

Άν οι μόνιμοι μπορούν να αποφεύγουν απομακρυσμένες περιοχές, αυτό συμβαίνει ακριβώς επειδή η υπάρχει η πολυτέλεια του να στείλεις τον μή μόνιμο. Αύριο το πρωί μπορεί να γίνει πχ. κλήρωση και να πείς εσύ θα πάς εκεί και εσύ εκεί, και άν δέν θέλεις παραιτήσου και να λυθεί μιά και καλή το ζήτημα. Ή να πληρώνονται πολύ περισσότερο για τις περιοχές αυτές μέχρι να δημιουργηθεί ισορροπία. Άπειρες λύσεις υπάρχουν προκειμένου να μήν κάνουμε καθηγητές τους πιό απελπισμένους αλλά τους καλύτερους.
Ώς απόφοιτος ΑΕΙ θεωρώ τους απόφοιτους ΤΕΙ εν δυνάμει ισάξιους ή και καλύτερους σε κάθε επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος kshl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #175 στις: Ιούλιος 01, 2009, 12:46:43 πμ »
ολοι γνωριζουμε το αντικειμενο μας πολυ καλα

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω (κάθετα  :D)

ισως να υστερουμε στον τροπο που μεταλαμπαδευουμε τις γνωσεις μας.σε καμια περιπτωση δεν θεωρω τον ασεπ 100% αξιοκρατικο.

Εδώ συμφωνώ. Κάποια μικρή αξιολόγηση του τροπου που μεταλαμπαδευουμε τις γνωσεις μας ίσως γίνεται στην ειδική διδακτική, αλλά βλέπεις εκεί μπαίνει το στοιχείο της υποκειμενικότητας (νομίζω κάτι τέτοιο αναφέρεις και στο άλλο thread). Έχεις να προτείνεις κάποιους μή υποκειμενικούς τρόπους να αξιολογείται η μεταδοτικότητα; 100% αξιοκρατία ποτέ δέν υπάρχει. Πάντα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2009, 12:59:12 πμ από kshl »
Ώς απόφοιτος ΑΕΙ θεωρώ τους απόφοιτους ΤΕΙ εν δυνάμει ισάξιους ή και καλύτερους σε κάθε επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #176 στις: Ιούλιος 01, 2009, 06:49:01 πμ »
Ρε παιδιά συγγνώμη κιόλας αλλά μας δουλεύετε? Τι μόνο ΑΣΕΠ και μπαρμπούτσαλα.. Δηλαδή ο ΑΣΕΠ είναι ο αξιοκρατικός τρόπος πρόσληψης? Και όλοι εμείς που δώσαμε και κάποιοι δυστυχώς ίσως να μην πετύχουμε, είμαστε ανάξιοι? Μπορεί να δίνω 150 φορές ΑΣΕΠ και να σπάσει και τις 150 ο διάολος το ποδάρι του. Θα μείνω αδιόριστή? Αν με στείλουν αναπληρώτρια ή και ωρομίσθια στην Αστυπάλαια θα τρέξω με τα 4. Οι διορισμένοι μέσω ΑΣΕΠ θα πάρουν 800 άδειεσ και θα κάνουν 50 αιτήσεις για απόσπαση, θα φιλήσουν κατουρημένες ποδιές αλλά ΔΕΝ πρόκειται να πάνε εν τέλει. Το σύστημα διορισμού, ναι χωλαίνει. Αλλά ας δούμε μήπως σημαντικό παράγοντα παίζει ΚΑΙ ο διαγωνισμός του ΑΣΕΠ σ'αυτό. Έδωσα για πρώτη φορά εξετάσεις, κατά πάσα πιθανότητα ανήκω στους αποτυχόντες, όχι γιατί είμαι ανίκανη αλλά επειδή είμαι άπειρη. Μαζί μου έδιναν γυναίκες ηλικίας άνω των 30 με οικογένεια και παιδιά. Και δεν ήταν η πρώτη τους φορά. Σ'αυτές τις γυναίκες, λοιπόν, παρά τις μεγαλοστομίες και τα κεφαλαία γράμματα στα posts σας γυρίστε και πείτε, "Εγώ τώρα που βολεύτηκα και διορίστηκα, τώρα θυμήθηκα να πω ότι ΜΟΝΟ με ΑΣΕΠ πρέπει να διορίζεσαι".. Αν είναι ποτέ δυνατόν...

Πες τα γιατι θα μας τρελανουν με αυτη την ψηφο στην αξιοκρατια...(=ασεπ κ καλα!)
οπου να ναι για να μας πεισουν θα το βαλει κ ο μπαμπινιωτης στο λεξικο:αξιοκρατια=ασεπ!!!

Αποσυνδεδεμένος dimitra_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #177 στις: Ιούλιος 01, 2009, 09:28:29 πμ »
Άν (χτύπαω ξύλο) χρειαστείς ποτέ γιατρό για σοβαρό ζήτημα, θα ψάξεις αυτόν που έχει μεγαλύτερη ηλικία, αυτόν που έχει πολλά παιδιά, αυτόν που δουλεύει για λιγότερα, ή τον καλύτερο; Ο δάσκαλος η καθηγητής με τον οποίον θα μεγαλώσουν τα παιδιά σου είναι λιγότερο σημαντικός;

Άν οι μόνιμοι μπορούν να αποφεύγουν απομακρυσμένες περιοχές, αυτό συμβαίνει ακριβώς επειδή η υπάρχει η πολυτέλεια του να στείλεις τον μή μόνιμο. Αύριο το πρωί μπορεί να γίνει πχ. κλήρωση και να πείς εσύ θα πάς εκεί και εσύ εκεί, και άν δέν θέλεις παραιτήσου και να λυθεί μιά και καλή το ζήτημα. Ή να πληρώνονται πολύ περισσότερο για τις περιοχές αυτές μέχρι να δημιουργηθεί ισορροπία. Άπειρες λύσεις υπάρχουν προκειμένου να μήν κάνουμε καθηγητές τους πιό απελπισμένους αλλά τους καλύτερους.
Και πάλι μου θέτεις ένα ερώτημα στο οποίο μάλλον δεν βρήκες απάντηση παραπάνω γιατί δεν πρόσεξες τι γράφω. :)
Αν χρειαστώ γιατρό (για να προσαρμόσω τα λεγόμενά μου καταρχήν στο παράδειγμά σου) θα απευθυνθώ στον πιο αξιόπιστο που γνωρίζω. Τις μέρες μας οι μεγαλογιατροί - "καλύτεροι" είναι αυτοί που παίρνουν τα καλύτερα φακελάκια και σε βλέπουν σα κομμάτι κρέας. Αλλά και πάλι ο παραλληλισμός σου είναι άκυρος γιατί δεν θα με ενδιαφέρει ούτε η προσωπικότητα ούτε η ιδιοσυγκρασία ούτε και ο χαρακτήρας του γιατρού ο οποίος θα με αναλάβει. Παρά μόνον το να με ράψει σωστά χωρίς να ξεχάσει κάνα νυστέρι πουθενά και ψάχνομαι.
Στην περίπτωση του εκπαιδευτικού ΑΝΤΙΘΕΤΑ με αυτή του γιατρού, με ενδιαφέρει η προσωπικότητα και ο χαρακτήρας καθώς πλέον πρόκειται για παιδαγωγό ο οποίος θα επηρεάσει κατά μεγάλο βαθμό τη διαμόρφωση προσωπικότητας και ιδιοσυγκρασίας του έφηβου παιδιού μου. Και ένας καθηγητής ο οποίος δεν σέβεται την άτυπη ιεραρχία, την άτυπη αλλά υπαρκτή προτεραιότητα κάποιου άλλου έναντι του ιδίου θα είναι ένας ακόμη δημόσιος υπάλληλος τον οποίο όχι, δεν θα τον ονομάσω παιδαγωγό και όχι, δεν θ του εμπιστευτώ την μόρφωση και παίδευση των παιδιών μου. Στη μια περίπτωση επαγγέλματος σε ενδιαφέρει η ψυχρότητα ενώ στην άλλη η ανθρωπιά. Αυτά είχα να πω, τα ολίγα.

Αποσυνδεδεμένος dimitra_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #178 στις: Ιούλιος 01, 2009, 09:30:50 πμ »
Πες τα γιατι θα μας τρελανουν με αυτη την ψηφο στην αξιοκρατια...(=ασεπ κ καλα!)
οπου να ναι για να μας πεισουν θα το βαλει κ ο μπαμπινιωτης στο λεξικο:αξιοκρατια=ασεπ!!!

+1  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #179 στις: Ιούλιος 01, 2009, 04:21:25 μμ »
1) Δηλαδή ο ΑΣΕΠ είναι ο αξιοκρατικός τρόπος πρόσληψης?
2) Και όλοι εμείς που δώσαμε και κάποιοι δυστυχώς ίσως να μην πετύχουμε, είμαστε ανάξιοι?
3) Μπορεί να δίνω 150 φορές ΑΣΕΠ και να σπάσει και τις 150 ο διάολος το ποδάρι του. Θα μείνω αδιόριστή? Αν με στείλουν αναπληρώτρια ή και ωρομίσθια στην Αστυπάλαια θα τρέξω με τα 4. Οι διορισμένοι μέσω ΑΣΕΠ θα πάρουν 800 άδειεσ και θα κάνουν 50 αιτήσεις για απόσπαση, θα φιλήσουν κατουρημένες ποδιές αλλά ΔΕΝ πρόκειται να πάνε εν τέλει. Το σύστημα διορισμού, ναι χωλαίνει. Αλλά ας δούμε μήπως σημαντικό παράγοντα παίζει ΚΑΙ ο διαγωνισμός του ΑΣΕΠ σ'αυτό.
4) Έδωσα για πρώτη φορά εξετάσεις, κατά πάσα πιθανότητα ανήκω στους αποτυχόντες, όχι γιατί είμαι ανίκανη αλλά επειδή είμαι άπειρη. Μαζί μου έδιναν γυναίκες ηλικίας άνω των 30 με οικογένεια και παιδιά. Και δεν ήταν η πρώτη τους φορά. Σ'αυτές τις γυναίκες, λοιπόν, παρά τις μεγαλοστομίες και τα κεφαλαία γράμματα στα posts σας γυρίστε και πείτε, "Εγώ τώρα που βολεύτηκα και διορίστηκα, τώρα θυμήθηκα να πω ότι ΜΟΝΟ με ΑΣΕΠ πρέπει να διορίζεσαι".. Αν είναι ποτέ δυνατόν...

1) κατά τη γνώμη μου είναι . 
2) όχι βέβαια. και εγώ είχα δύο αποτυχίες πριν διοριστώ.
3) γνωρίζεις ότι για να πας αναπληρώτρια πρέπει να περάσεις στον ΑΣΕΠ ? ( εκτός και μπείς απο κανένα παραθυράκι..)
    αν δεν έχεις μέσον , δεν καταλαβαίνω την ενστασή σου? 
4) Δεν κατάλαβα τι λες ?  Μιλάς για την επετηρίδα?  Ως παλαιότερος απο σένα , να σε ενημερώσω ότι με την επετηρίδα δεν υπήρχε περίπτωση να διοριστείς ποτέ !!! 

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=10822.300

Υ.Γ.1  ή έχεις μέσον ή δεν έχεις καταλάβει καλά την πραγματικότητα ...  αν είσαι στους αποτυχόντες δεν υπάρχει περίπτωση να πας στην Αστυπάλαια παρά μόνο για διακοπές... 
Υ.Γ.2  με πολύ καλή διάθεση σου λέω όλα τα παραπάνω ...

Αποσυνδεδεμένος dimitra_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #180 στις: Ιούλιος 01, 2009, 05:37:48 μμ »
1) κατά τη γνώμη μου είναι . 
2) όχι βέβαια. και εγώ είχα δύο αποτυχίες πριν διοριστώ.
3) γνωρίζεις ότι για να πας αναπληρώτρια πρέπει να περάσεις στον ΑΣΕΠ ? ( εκτός και μπείς απο κανένα παραθυράκι..)
    αν δεν έχεις μέσον , δεν καταλαβαίνω την ενστασή σου? 
4) Δεν κατάλαβα τι λες ?  Μιλάς για την επετηρίδα?  Ως παλαιότερος απο σένα , να σε ενημερώσω ότι με την επετηρίδα δεν υπήρχε περίπτωση να διοριστείς ποτέ !!! 

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=10822.300

Υ.Γ.1  ή έχεις μέσον ή δεν έχεις καταλάβει καλά την πραγματικότητα ...  αν είσαι στους αποτυχόντες δεν υπάρχει περίπτωση να πας στην Αστυπάλαια παρά μόνο για διακοπές... 
Υ.Γ.2  με πολύ καλή διάθεση σου λέω όλα τα παραπάνω ...
1. Διαφωνούμε στη βάση. Επειδή διοριστήκατε από ΑΣΕΠ δεν πάει να πει ότι είναι και αξιοκρατικός. Μη λέμε κι ό,τι θέλουμε.
2. Κι αν είχες 15?
3. Γνωρίζεις ότι μόρια δεν παίρνεις ΜΟΝΟ από τον ΑΣΕΠ? Και επιπρόσθετα πανάθεμά με, διαβάζετε που διαβάζετε, επεξεργαστείτε τα και λίγο. Μιλάω για διορισμένους σε αντίθεση με ωρομίσθιους/αναπληρωτές(=κυνηγούς μορίων).
Όλοι οι ωρομίσθιοι που δεν πέτυχαν σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ κι όμως εστάλησαν σε σχολεία τριθέσια/διθέσια είχαν μέσο? Μια σαφή απάντηση σε αυτό το ερώτημα παρακαλώ.
Ως παλαιότερος από μένα θα έπρεπε να ξέρεις ότι και οι παλιότεροι από σένα με κάποιο τρόπο διορίστηκαν και μάντεψε! Δεν ήταν ο ΑΣΕΠ. Και σε τελική, επειδή μάλλον δεν καταλαβαίνουμε τι λέμε. Δεν βλέπω κανέναν να λέει να γυρίσουμε στην επετηρίδα, οπότε μην προσπαθείτε όποιον διαφωνεί σ'αυτά που λέτε να τον κατευθύνετε εκεί. Αυτό ως προς το οποίο διαφωνούμε είναι το να υπάρχει ο ΑΣΕΠ ως ΜΟΝΟ μέσο διορισμού. Που είναι και το θέμα του thread. Τώρα αν ο δεύτερος επιπρόσθετος τρόπος ή ο χιλιοστός όγδοος είναι η επετηρίδα, δεν με ενδιαφέρει. Εγώ αυτό στο οποίο αντιπαρατίθεμαι είναι ο ΑΣΕΠ ως μοναδικό μέσο. Και καλύτερα αυτά τα "εχω, έχεις μέσο, να πάψουνε παρακαλώ και ως ερωτήματα και ως υπόνοιες.

Αποσυνδεδεμένος gefyros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
  • DIVE or die
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #181 στις: Ιούλιος 01, 2009, 05:43:30 μμ »
1) Δηλαδή ο ΑΣΕΠ είναι ο αξιοκρατικός τρόπος πρόσληψης?
2) Και όλοι εμείς που δώσαμε και κάποιοι δυστυχώς ίσως να μην πετύχουμε, είμαστε ανάξιοι?
3) Μπορεί να δίνω 150 φορές ΑΣΕΠ και να σπάσει και τις 150 ο διάολος το ποδάρι του. Θα μείνω αδιόριστή? Αν με στείλουν αναπληρώτρια ή και ωρομίσθια στην Αστυπάλαια θα τρέξω με τα 4. Οι διορισμένοι μέσω ΑΣΕΠ θα πάρουν 800 άδειεσ και θα κάνουν 50 αιτήσεις για απόσπαση, θα φιλήσουν κατουρημένες ποδιές αλλά ΔΕΝ πρόκειται να πάνε εν τέλει. Το σύστημα διορισμού, ναι χωλαίνει. Αλλά ας δούμε μήπως σημαντικό παράγοντα παίζει ΚΑΙ ο διαγωνισμός του ΑΣΕΠ σ'αυτό.
4) Έδωσα για πρώτη φορά εξετάσεις, κατά πάσα πιθανότητα ανήκω στους αποτυχόντες, όχι γιατί είμαι ανίκανη αλλά επειδή είμαι άπειρη. Μαζί μου έδιναν γυναίκες ηλικίας άνω των 30 με οικογένεια και παιδιά. Και δεν ήταν η πρώτη τους φορά. Σ'αυτές τις γυναίκες, λοιπόν, παρά τις μεγαλοστομίες και τα κεφαλαία γράμματα στα posts σας γυρίστε και πείτε, "Εγώ τώρα που βολεύτηκα και διορίστηκα, τώρα θυμήθηκα να πω ότι ΜΟΝΟ με ΑΣΕΠ πρέπει να διορίζεσαι".. Αν είναι ποτέ δυνατόν...

1) κατά τη γνώμη μου είναι . 
2) όχι βέβαια. και εγώ είχα δύο αποτυχίες πριν διοριστώ.
3) γνωρίζεις ότι για να πας αναπληρώτρια πρέπει να περάσεις στον ΑΣΕΠ ? ( εκτός και μπείς απο κανένα παραθυράκι..)
    αν δεν έχεις μέσον , δεν καταλαβαίνω την ενστασή σου? 
4) Δεν κατάλαβα τι λες ?  Μιλάς για την επετηρίδα?  Ως παλαιότερος απο σένα , να σε ενημερώσω ότι με την επετηρίδα δεν υπήρχε περίπτωση να διοριστείς ποτέ !!! 

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=10822.300

Υ.Γ.1  ή έχεις μέσον ή δεν έχεις καταλάβει καλά την πραγματικότητα ...  αν είσαι στους αποτυχόντες δεν υπάρχει περίπτωση να πας στην Αστυπάλαια παρά μόνο για διακοπές... 
Υ.Γ.2  με πολύ καλή διάθεση σου λέω όλα τα παραπάνω ...

Knkn
Θυμάμαι χαρακτηριστικά το 2005 που, ενώ είχες αποτύχει, στο forum  του kep εξακολουθούσες να ενημερώνεις τους συναδέλφους ανεξαρτήτως ειδικότητας για την εξέλιξη των αποτελεσμάτων. Μπορεί να μη σε γνωρίζω προσωπικά, αλλά -εκτός κι αν κρύβεις κάποιο "πτώμα" στη ντουλάπα σου, θεωρώ ότι είσαι ανιδιοτελής. Και παρεμπιπτόντως, χαίρομαι που τελικά τα κατάφερες να διοριστείς μέσω ΑΣΕΠ.
Κι εγώ πιστεύω πως ΑΣΕΠ=μονόδρομος.
Έχουμε φτάσει να αγνοούμε τα αυτονόητα:
το ΑΣΕΠ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι αντικατέστησε την επετηρίδα, γιατί ο οποιοσδήποτε είχε ένα πτυχίο, βάσει αυτού και μόνο διοριζόταν.
Τώρα,
αν είχαν περάσει δεκαετίες από τότε που άνοιξε τελευταία φορά βιβλίο σχετικό με την ειδικότητά του,
αν είχε απέχθεια προς τα παιδιά και την εκπαίδευση εν γένει, αλλά καλόβλεπε το διορισμό στο δημόσιο,
αν ήταν ψυχοπαθής και επικίνδυνος για την ασφάλεια των παιδιών και των συναδέλφων του (και υπάρχουν συγκεκριμένα τέτοια παραδείγματα),
όλα αυτά η επετηρίδα τα αγνοούσε.
Και ήρθε το ΑΣΕΠ για να βάλει τα πράγματα στη θέση του, αλλά στην Ελλάδα των πελατειακών σχέσεων κράτους-πολίτη, ο θεσμός του απαξιώθηκε πριν ακόμα εφαρμοστεί:
Πρώτα-πρώτα, αυτοί που θεωρούσαν δικαίωμά τους να μην ξανανοίξουν βιβλίο αφότου πήραν πτυχίο, αλλά παρ’ όλ’ αυτά το διορισμό τον θεωρούσαν επίσης δικαίωμά τους, γιατί απλά και μόνο πλησίαζε η σειρά τους (όπως στο super market που παίρνεις νούμερο και περιμένεις στα τυριά!!!)
Και φυσικά τους ξεβόλευε να ανασκουμπωθούν και να ξαναδιαβάσουν για να δώσουν ΑΣΕΠ.
Και μην ακούω μ……ες του στυλ «εγώ έχω οικογένεια» και δεν μπορώ/ δεν προλαβαίνω, γιατί κι εγώ έχω και την τελευταία φορά, φέτος, έδωσα ΑΣΕΠ με το μωρό στο στήθος, κυριολεκτικά.
Πρόκειται απλά για τεμπέληδες κλασικούς, για άτομα που έχουν πάρει διαζύγιο από την έννοια της δια βίου εκπαίδευσης και επιμόρφωσης και νομίζουν ότι το πτυχίο τους ισοδυναμεί ουσιαστικά με άδεια άσκησης επαγγέλματος! Αν είναι δυνατόν!
Και υποτίθεται ότι αυτοί θα μπουν με όρεξη να διδάξουν και να διαπαιδαγωγήσουν;
Ποιον; Τα παιδιά; Αφού τριανταρίζουν ή και σαρανταρίζουν και μυαλό δεν έβαλαν!
Και έχω κάθε δικαίωμα να τους κρίνω, γιατί μιλάω εκ των έσω.
Κι εγώ έχω πτυχίο του 2001, αλλά στο πιτσιρίκι που βγήκε πέρυσι από τη σχολή και έγραψε ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ καλύτερα από μένα στο ΑΣΕΠ, βγάζω το καπέλο και θεωρώ ότι με αντιμετώπισε στα ίσια, γιατί οι εξετάσεις αυτές εξετάζουν την ακαδημαϊκή μας ετοιμότητα και όχι το πόσο καλοί οικογενειάρχες είμαστε ή πόσο καλά τα είχαμε πάει στα μαθήματα της σχολής προπολεμικά.
Νιώθεις πιο έτοιμος από τους άλλους να διδάξεις; Απόδειξέ το στους υπόλοιπους συναδέλφους σου!
Βέβαια όλα αυτά προϋποθέτουν τη μη απαξίωση του ΑΣΕΠ (που είναι ήδη γεγονός) από τους πολιτικάντηδες που θέλουν να εξυπηρετήσουν τους «πελατάκους τους», από το κράτος που «μπάζει» από πορτοπαράθυρα τους εκάστοτε «ημέτερους» και τελικά από εμάς τους ίδιους που επιτρέπουμε να συμβαίνουν όλα αυτά.
ΠΕ05 - Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ
DUM SPIRO SPERO

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 431
Σύνολο: 438

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.