*

Αποστολέας Θέμα: Απόψεις για την πληροφορική στα δημοτικά  (Αναγνώστηκε 32414 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 431
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την πληροφορική στα δημοτικά
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 05:05:13 μμ »
Η μεγαλυτερη ανακαλυψη στη εκπαιδευση ειναι οι ωρομισθιοι!.....

Η πιο καλή θέση και αποψη που άκουσα τα τελευταία 10 χρόνια, όσον αφορά τους εκπ/κους...
Αλήθεια ήθελα να μάθω ποιος εγκέφαλος ηταν αυτός που ανακάλυψε τους ωρομίσθιους.....
Και κατι ακόμη (αν και δεν είναι το μέρος των ωρομισθίων).. ακούγεται πως δεν θα τους πληρώνουν αλλά θα λένε αν θέλετε για προυπηρεσία έχει καλώς αν όχι υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές...

Τον μεσαίωνα τα εργασιακά ήταν σαφώς καλύτερα απο ότι σήμερα....(και δεν ανήκω στους ωρομισθίους...μόνιμος είμαι) μα αυτό πρέπει να σταματήσει.......ή τους διορίζω ή δεν τους διορίζω........και τέρμα!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόψεις για την πληροφορική στα δημοτικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:56:30 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την πληροφορική στα δημοτικά
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 10:06:00 πμ »

Αλήθεια ήθελα να μάθω ποιος εγκέφαλος ηταν αυτός που ανακάλυψε τους ωρομίσθιους.....


Η "λευκή βίβλος" της πολυαγαπημένης μας ΕΕ "ανακάλυψε" τους ωρομίσθιους και την ημιαπασχόληση, όχι μόνο στην εκπαίδευση αλλά σε όλους τους κλάδους. Το Ελληνικό δημόσιο απλά ακολουθεί τις ντιρεκτίβες της "ανταγωνιστικότητας" και προσλαμβάνει ωρομισθίους σε σχολεία, κατασκευαστικά έργα, δήμους κτλ κτλ
Και ΝΑΙ. Πρόκειται για καινούριο εργασιακό μεσαίωνα.

Αποσυνδεδεμένος cookie2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την πληροφορική στα δημοτικά
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 02:22:04 μμ »
ελεος αλλά μολις διαβασα οτι μπαινουν και τα ισπανικα στα γυμνασια, αλλα και τα τουρκικα σε ορισμενες περιοχες! Να δουμε αυτο το υπουργιο ποτε θα βαλει την πληροφορικη στα δημοτικα!

Αποσυνδεδεμένος kalli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την πληροφορική στα δημοτικά
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 11:31:15 πμ »
Καλημέρα σας!!!
Θέλω να σας ρωτήσω κάτι και ζητάω απελπισμένα πληροφορίες. Το θέμα που θα θίξω είναι το εξής: "Μπορεί ένας καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19 να διδάξει Πληροφορική σε δημοτικό (σε ιδιωτικό σχολέιο) και να υπογράψει αυτός για τους βαθμού;΄"
Απο ότι καταλαβαίνετε δουλέυω εδώ και 2 χρόνια σε ιδιωτικό στο Δημοτικό και έχουμε φτιάξει ένα δικό μας πρόγραμμα σπουδών. Η δική μου δουλειά είναι να σχεδιάσω το πρόγραμμα σπουδών το οποίο θα το διδάξουν οι δάσκαλοι του κάθε τμήματος, να βοηθάω τους δασκάλους στη διδασκαλία, να σχεδιάζω και άλλες εφαρμογές υλοποιώντας τις αναγκές του σχολείου. Καθαρή διδασκαλία δεν κάνω(που αυτό είναι το όνειρο μου!!!). Έχω ακούσει ότι τώρα στα Δημοτικά μπορούν να κάνουν μάθημα και καθηγητές, όπως φιλόλογοι,πληροφορικάριοι, και να βάζουν(υπογράφουν) εκέινοι βαθμούς.
Ξέρει κάποιος αν ισχύει αυτό;;; Ποια εγκύκλιο πρέπει να διαβάσω;;;

Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόψεις για την πληροφορική στα δημοτικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:56:30 »

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την πληροφορική στα δημοτικά
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 08:03:22 μμ »
Καθαρή διδασκαλία δεν κάνω(που αυτό είναι το όνειρο μου!!!). Έχω ακούσει ότι τώρα στα Δημοτικά μπορούν να κάνουν μάθημα και καθηγητές, όπως φιλόλογοι,πληροφορικάριοι, και να βάζουν(υπογράφουν) εκέινοι βαθμούς.
???

Αποσυνδεδεμένος kalli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την πληροφορική στα δημοτικά
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 01:04:16 πμ »
Καθαρή διδασκαλία δεν κάνω(που αυτό είναι το όνειρο μου!!!). Έχω ακούσει ότι τώρα στα Δημοτικά μπορούν να κάνουν μάθημα και καθηγητές, όπως φιλόλογοι,πληροφορικάριοι, και να βάζουν(υπογράφουν) εκέινοι βαθμούς.
???
Θέλω να πω πως κάνω μάθημα αλλά δεν έχω αποκλειστικά το τμήμα, είναι μέσα στην τάξη και ο δάσκαλος μόνο με παρουσιά, βαθμούς όμως δε βάζω εγώ γιατί μου έχουν πει πως δεν μπορώ επειδή δεν είμαι δασκαλά, άρα είμαι κάτι σαν "βοηθός???".Τώρα ψάχνω να βρω αν υπάρχει κάποια εγκύκλιος η οποία να δίνει το δικαίωμα στους καθηγητές Φιλολόγους,, Μαθηματικούς, κ.α. να διδάξουν ορισμένα μαθήματα στο δημοτικό λόγω της έλλειψης δασκάλων. Δηλαδή φιλόλογος να κάνει γλώσσα ή μαθηματικός μαθηματικά. Αυτό ρωτάω, αν ξέρει κάποιος κατι για αυτή την εγκύκλιο?

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την πληροφορική στα δημοτικά
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 01:50:26 πμ »
Δεν υπαρχει τετοια εγκυκλιος και απ οσο ξερω δεν επιτρεπονται καθηγητες β/θμιας στα Δημοτικα.

Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την πληροφορική στα δημοτικά
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 21, 2008, 10:18:16 μμ »
πρέπει να καταργηθεί η ευέλικτη ζώνη έτσι όπως γίνεται και να μπει η πληροφορική στη θέση της. στην ευέλικτη ζώνη βάζουν τα παιδιά και ζωγραφίζουν ενώ τα πιο μεγάλα ζητάνε εργασίες και τα παιδιά του ολοημέρου καταφεύγουν σε εμάς να τα βοηθήσουμε μέσω ίντερνετ.

καταργείς την ευέλικτη ζώνη, βάζεις μαθήματα χρήσης Η/Υ και περισσεύει και ώρα να κάνεις ευέλικτη ζώνη στο εργαστήριο με τις άπειρες εκπαιδευτικές εφαρμογές που έχει δώσει κατά καιρούς το υπουργείο αλλά οι δάσκαλοι δεν ξέρουν πως ανοίγει στο cd-rom πόσο μάλλον να τις εγκαταστήσουν και να τις διδάξουν.

ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΚΥΡΙΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΕ19-ΠΕ20 ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΟΙ ΚΑΙ ΜΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ

αλλά την τελευταία φορά που είδα να κινείται συνδικαλισμός ήταν για το δικαστήριο που προσπαθούσε να αποτρέψει να μπουν στα σχολεία να διδάξουν πληροφορική άτομα που ΔΕΝ είχαν σπουδάσει την επιστήμη ή είχαν πάρει μια μικρή μυρωδιά ταυτόχρονα με μια άλλη επιστήμη.
ΑΦΟΥ αυτοί διασφάλισαν τις θεσούλες τους σιγή ιχθύος...

πιέζει κάποιος σύλλογος, ένωση, συνδικάτο, οτιδήποτε για να μπει η πληροφορική στα δημοτικά;;;
εάν το κάνει κάποιος παρακαλώ ενημερώστε για να συσπειρωθούμε γύρω του.

Prosagon , μην λες ανακρίβειες... Η ΕΤΕΠ κινείται προς αυτήν την κατεύθυνση  (σε επίπεδο αλληλογραφίας προς το παρόν) και επίσης και για την θέσπιση του Επιμελητηρίου Πληροφορικής...
www.etep.org.gr
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Απόψεις για την πληροφορική στα δημοτικά
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 01:03:08 πμ »
Πάντως με το ΦΕΚ του ΑΣΕΠ όπου δεν προβλέπεται ενδεχόμενη διάθεση των νεοπροσληφθέντων πληροφορικών στα δημοτικά, το μέλλον του κλάδου φαντάζει δυσοίωνο όσον αφορά αυτήν την βαθμίδα εκπαίδευσης
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος Prosagon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την πληροφορική στα δημοτικά
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 01:34:19 πμ »
πρέπει να καταργηθεί η ευέλικτη ζώνη έτσι όπως γίνεται και να μπει η πληροφορική στη θέση της. στην ευέλικτη ζώνη βάζουν τα παιδιά και ζωγραφίζουν ενώ τα πιο μεγάλα ζητάνε εργασίες και τα παιδιά του ολοημέρου καταφεύγουν σε εμάς να τα βοηθήσουμε μέσω ίντερνετ.

καταργείς την ευέλικτη ζώνη, βάζεις μαθήματα χρήσης Η/Υ και περισσεύει και ώρα να κάνεις ευέλικτη ζώνη στο εργαστήριο με τις άπειρες εκπαιδευτικές εφαρμογές που έχει δώσει κατά καιρούς το υπουργείο αλλά οι δάσκαλοι δεν ξέρουν πως ανοίγει στο cd-rom πόσο μάλλον να τις εγκαταστήσουν και να τις διδάξουν.

ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΚΥΡΙΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΕ19-ΠΕ20 ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΟΙ ΚΑΙ ΜΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΟΣ

αλλά την τελευταία φορά που είδα να κινείται συνδικαλισμός ήταν για το δικαστήριο που προσπαθούσε να αποτρέψει να μπουν στα σχολεία να διδάξουν πληροφορική άτομα που ΔΕΝ είχαν σπουδάσει την επιστήμη ή είχαν πάρει μια μικρή μυρωδιά ταυτόχρονα με μια άλλη επιστήμη.
ΑΦΟΥ αυτοί διασφάλισαν τις θεσούλες τους σιγή ιχθύος...

πιέζει κάποιος σύλλογος, ένωση, συνδικάτο, οτιδήποτε για να μπει η πληροφορική στα δημοτικά;;;
εάν το κάνει κάποιος παρακαλώ ενημερώστε για να συσπειρωθούμε γύρω του.

Prosagon , μην λες ανακρίβειες... Η ΕΤΕΠ κινείται προς αυτήν την κατεύθυνση  (σε επίπεδο αλληλογραφίας προς το παρόν) και επίσης και για την θέσπιση του Επιμελητηρίου Πληροφορικής...
www.etep.org.gr
προς άλλο επίπεδο κινείται αλλά καλό θα ήταν να μην αρχίσουμε αυτή τη συζήτηση!
Η ΕΠΕ κατέθεσε υπόμνημα προς το υπουργείο, να δούμε οι υπόλοιποι τι κάνουν......

Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την πληροφορική στα δημοτικά
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 22, 2008, 11:04:08 πμ »
Για πες μου σε ποιο επίπεδο κινείται δηλαδή???
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος Prosagon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την πληροφορική στα δημοτικά
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 01:10:48 πμ »
Για πες μου σε ποιο επίπεδο κινείται δηλαδή???
αφού είσαι μέλος, δικό σου θέμα είναι να ψάξεις να βρεις. :)

Προσωπικά υποστηρίζω όλους τους συλλόγους που μάχονται για τα δικαιώματα των ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΩΝ με δυναμισμό.

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την πληροφορική στα δημοτικά
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 01:45:56 πμ »
Για πες μου σε ποιο επίπεδο κινείται δηλαδή???
αφού είσαι μέλος, δικό σου θέμα είναι να ψάξεις να βρεις. :)

Προσωπικά υποστηρίζω όλους τους συλλόγους που μάχονται για τα δικαιώματα των ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΩΝ με δυναμισμό.
Πετάς μια γενική φράση και μετά ψάξε. Υπάρχουν και άλλα άτομα εδώ μέσα που μπορεί να μην είναι μέλη. Δεν πρέπει να μάθουν;
Το πρόβλημα είναι μερικοί σύλλογοι μάχονται καλύτερα όταν πρόκειται για αφαίρεση δικαιωμάτων παρά για πρόσθεση...

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την πληροφορική στα δημοτικά
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 01:50:29 πμ »
Η ΕΠΕ κατέθεσε υπόμνημα προς το υπουργείο, να δούμε οι υπόλοιποι τι κάνουν......
Υπόμνημα με καταιγισμό ιδεών των μελών του pde
Καλή προσπάθεια πάντως  ;)
Άντε, σειρά των άλλων τώρα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 774
Σύνολο: 783

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.