*

Αποστολέας Θέμα: Εκπαιδευτική άδεια (μακράς διαρκείας)  (Αναγνώστηκε 144124 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #280 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 05:31:54 μμ »
Πάιρνει 1 μόριο + τα 2 της χρονιάς, άσχετα που είναι η οργανική του ή πού είναι το πανεπιστήμιο....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:08:50 »

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #281 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 12:39:24 μμ »
Σχετικά με τις άδειες για μεταπτυχιακό: Οι αιτήσεις για να σου δοθεί άδεια γίνονται Μάιο και οι εξετάσεις  του μεταπτυχιακού Οκτώβριο. Πρώτα θα κάνω την αίτηση και μετά θα δώσω εξετάσεις (και αν με δεχτούν στο μεταπτυχιακό θα μου δώσουν την άδεια) ή θα δώσω πρώτα εξετάσεις και εφ'όσον με δεχτούν θα ζητήσω αναστολή φοίτησης ώστε να κάνω την αίτηση για άδεια;
Ελπίζω να έγινα σαφής γιατί είμαι λίγο μπερδεμένη με τα διαδικαστικά αυτά..

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #282 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 05:20:24 μμ »
Συνάδελφοι,μια ερώτηση ακόμα:εστω οτι παιρνω την εκπαιδευτική άδεια.Αν έχω υπηρετήσει την οργανική μου,έχω δικαίωμα να κάνω αίτηση για μετάθεση κατά τη διάρκεια της άδειας?Αν ναι,μπορώ και από τον πρώτο χρόνο?ευχαριστώ!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #283 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 06:35:22 μμ »
Σχετικά με τις άδειες για μεταπτυχιακό: Οι αιτήσεις για να σου δοθεί άδεια γίνονται Μάιο και οι εξετάσεις  του μεταπτυχιακού Οκτώβριο. Πρώτα θα κάνω την αίτηση και μετά θα δώσω εξετάσεις (και αν με δεχτούν στο μεταπτυχιακό θα μου δώσουν την άδεια) ή θα δώσω πρώτα εξετάσεις και εφ'όσον με δεχτούν θα ζητήσω αναστολή φοίτησης ώστε να κάνω την αίτηση για άδεια;
Ελπίζω να έγινα σαφής γιατί είμαι λίγο μπερδεμένη με τα διαδικαστικά αυτά..


Σύμφωνα με την περσινή εγκύκλιο, μπορείς να κάνεις αίτηση για άδεια και να προσκομίσεις τη βεβαίωση εγγραφής έως τις 31 Οκτωβρίου.

Συνάδελφοι,μια ερώτηση ακόμα:εστω οτι παιρνω την εκπαιδευτική άδεια.Αν έχω υπηρετήσει την οργανική μου,έχω δικαίωμα να κάνω αίτηση για μετάθεση κατά τη διάρκεια της άδειας?Αν ναι,μπορώ και από τον πρώτο χρόνο?ευχαριστώ!

Αν έχεις υπηρετήσει την οργανική σου, μπορείς κανονικά να κάνεις αίτηση μετάθεσης. Τι εννοείς όμως από τον πρώτο χρόνο; Οι εκπαιδευτικές άδειες έχουν ισχύ μόνο για ένα χρόνο. Στη συνέχεια μπορείς να κάνεις αίτηση για ανανέωση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:08:50 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #284 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 08:04:43 μμ »
Για να πάρεις άδεια θα πρέπει να προσκομίσεις βεβαίωση εγγραφής στο πανεπιστήμιο. Άρα πρώτα θα πρέπει να περάσεις στο μεταπτυχιακό και μετά να κάνεις αίτηση για άδεια.
Επίσης, να ξέρεις ότι για κάθε έτος άδειας πρέεπι να υπηρετήσεις 3 χρόνια, με μέγιστο χρόνο τα 10. Επίσης, από αυτά τα χρόνια, τα 5 πρέπει υποχρεωτικά να διανυθούν στη βαθμίδα στην οποία ανήκες πριν πάρεις την άδεια.
Αίτηση για μετάθεση μπορείς να κάνεις αν έχει ήδη υπηρετήσεις την οργανική σου, καθώς η άδεια δεν θεωρείται οργανική! Μετά, θε υποβάλεις χαρτιά για ανανέωση της άδειας στο νέο ΑΠΥΣΔΕ/ ΑΠΥΣΠΕ όπου θα ανήκεις.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #285 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 08:26:23 μμ »
Για να πάρεις άδεια θα πρέπει να προσκομίσεις βεβαίωση εγγραφής στο πανεπιστήμιο. Άρα πρώτα θα πρέπει να περάσεις στο μεταπτυχιακό και μετά να κάνεις αίτηση για άδεια.

Θεωρητικά αυτό δεν ισχύει. Σύμφωνα με την περσινή εγκύκλιο:
7. 3. Χορήγηση άδειας υπηρεσιακής εκπαίδευσης με αποδοχές στο εσωτερικό για μεταπτυχιακές σπουδές.
α. Αίτηση.
β. Βεβαίωση του οικείου πανεπιστημιακού τμήματος  ότι ο αιτών έχει γίνει δεκτός σε πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών. Ο εκπαιδευτικός έχει την υποχρέωση να υποβάλει έως 31/10/2009 τηβεβαίωση εγγραφής, διαφορετικά θα διακόπτεται η άδεια.
γ. Αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών για το ζητούμενο ακαδημαϊκό έτος.
δ. Σύντομο βιογραφικό σημείωμα.

Στην πράξη όμως οι αιτήσεις είναι τόσες πολλές που είναι σχεδόν αδύνατο να πάρεις άδεια αν δεν έχεις ήδη γραφτεί στο μεταπτυχιακό.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #286 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 09:24:10 μμ »
Πάιρνει 1 μόριο + τα 2 της χρονιάς, άσχετα που είναι η οργανική του ή πού είναι το πανεπιστήμιο....

Αλήθεια;
Εγώ πίστευα ότι παίρνεις τα μόρια σου κανονικά.....
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #287 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 09:30:19 μμ »
Πάιρνει 1 μόριο + τα 2 της χρονιάς, άσχετα που είναι η οργανική του ή πού είναι το πανεπιστήμιο....

Αλήθεια;
Εγώ πίστευα ότι παίρνεις τα μόρια σου κανονικά.....

Η εγκύκλιος γράφει:
Διευκρινίζουμε ότι ο χρόνος υπηρεσιακής εκπαίδευσης με αποδοχές δε θεωρείται ότι υπηρετήθηκε στην οργανική θέση και σε κάθε περίπτωση θεωρείται ότι διανύθηκε σε σχολείο Α΄  κατηγορίας (σχετική η αρ. 394/2007 γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους).
 
Α κατηγορίας σημαίνει 1 μόριο
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #288 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 10:11:36 μμ »
Πάιρνει 1 μόριο + τα 2 της χρονιάς, άσχετα που είναι η οργανική του ή πού είναι το πανεπιστήμιο....

Αλήθεια;
Εγώ πίστευα ότι παίρνεις τα μόρια σου κανονικά.....

Η εγκύκλιος γράφει:
Διευκρινίζουμε ότι ο χρόνος υπηρεσιακής εκπαίδευσης με αποδοχές δε θεωρείται ότι υπηρετήθηκε στην οργανική θέση και σε κάθε περίπτωση θεωρείται ότι διανύθηκε σε σχολείο Α΄  κατηγορίας (σχετική η αρ. 394/2007 γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους).
 
Α κατηγορίας σημαίνει 1 μόριο

[/quote

Ευχαριστώ για την απάντηση!
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #289 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 10:20:16 μμ »
Σχετικά με τις άδειες για μεταπτυχιακό: Οι αιτήσεις για να σου δοθεί άδεια γίνονται Μάιο και οι εξετάσεις  του μεταπτυχιακού Οκτώβριο. Πρώτα θα κάνω την αίτηση και μετά θα δώσω εξετάσεις (και αν με δεχτούν στο μεταπτυχιακό θα μου δώσουν την άδεια) ή θα δώσω πρώτα εξετάσεις και εφ'όσον με δεχτούν θα ζητήσω αναστολή φοίτησης ώστε να κάνω την αίτηση για άδεια;
Ελπίζω να έγινα σαφής γιατί είμαι λίγο μπερδεμένη με τα διαδικαστικά αυτά..


Σύμφωνα με την περσινή εγκύκλιο, μπορείς να κάνεις αίτηση για άδεια και να προσκομίσεις τη βεβαίωση εγγραφής έως τις 31 Οκτωβρίου.

Συνάδελφοι,μια ερώτηση ακόμα:εστω οτι παιρνω την εκπαιδευτική άδεια.Αν έχω υπηρετήσει την οργανική μου,έχω δικαίωμα να κάνω αίτηση για μετάθεση κατά τη διάρκεια της άδειας?Αν ναι,μπορώ και από τον πρώτο χρόνο?ευχαριστώ!

Αν έχεις υπηρετήσει την οργανική σου, μπορείς κανονικά να κάνεις αίτηση μετάθεσης. Τι εννοείς όμως από τον πρώτο χρόνο; Οι εκπαιδευτικές άδειες έχουν ισχύ μόνο για ένα χρόνο. Στη συνέχεια μπορείς να κάνεις αίτηση για ανανέωση.

Σ'ευχαριστώ πολύ!Είχα μπερδευτεί,νόμιζα ότι οι εκπ.άδειες για μεταπτυχιακό είναι διετούς διάρκειας,δεν ήξερα ότι είναι για ένα έτος με ανανέωση.Ευχαριστώ και πάλι!!!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος casperini

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #290 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 11:23:02 μμ »
@emmaki: Όταν λες οτι για κάθε έτος άδειας πρέπει να υπηρετήσω 3 χρόνια, εννοείς χωρίς να έχω το δικαίωμα να πάρω άλλη άδεια (πχ για διδακτορικό) ή μέχρι να βγω στη σύνταξη θα πρέπει, κατά κάποιον τρόπο, να τα έχω "ξεχρεώσει";
Ευχαριστώ πολύ, όλους, για τις απαντήσεις, είναι πολύ κατατοπιστικές!

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #291 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 11:38:13 μμ »
Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 58 του Ν. 3528/2007 (ΦΕΚ26Α΄/9-2-2007) και του άρθρου 9, του Ν.2986/2002 (ΦΕΚ 24Α΄/13-2-2002), όπως τροποποιήθηκε με τις διατάξεις του άρθρου 4 παρ. 4 του Ν.3687/2008   ( ΦΕΚ 159Α΄/1-8-2008),  ο εκπαιδευτικός μετά το τέλος της άδειας υπηρεσιακής εκπαίδευσης υποχρεούται:
 
α) να υπηρετήσει στο Δημόσιο ή σε νομικό πρόσωπο δημοσίου δικαίου για χρονικό διάστημα  ίσο με το τριπλάσιο του χρόνου της άδειας.
 
β) από το συνολικό χρονικό διάστημα πέντε (5) τουλάχιστον έτη πρέπει να διανυθούν στην εκπαιδευτική βαθμίδα, στην οποία ανήκε κατά την αρχική χορήγηση της άδειας.

Αποσυνδεδεμένος alexmaths

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Αρχή άνδρα δείκνυσι
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #292 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 01:08:46 μμ »
Πριν τον διορισμό μου είχα ήδη μεταπτυχιακό, όμως ενδιαφέρομαι και για 2ο. Ξέρετε αν δίνουν εκπ/κη άδεια σε αυτήν την περίπτωση;
Careful with that axe Eugene...

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #293 στις: Ιανουάριος 08, 2010, 07:39:48 μμ »
Καλησπέρα. Είμαι θεολόγος και βρίσκομαι στο 2ο έτος μεταπτυχιακού στη φιλοσοφική σχολή. Φέτος έκανα αίτηση για άδεια, αλλά δεν πήρα. Τη χρειάζομαι απελπισμένα για οικογενειακούς κυρίως λόγους.Γνωρίζετε αν θα βγουν και άλλες άδειες μέχρι το τέλος του Ιουνίου;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161420
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 408
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 291
Σύνολο: 294

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.