*

Αποστολέας Θέμα: Η ΚΥΡΙΑ Χ.  (Αναγνώστηκε 27549 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leonigp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #112 στις: Ιούλιος 13, 2008, 12:09:10 πμ »
Παράδειγμα άχρηστου υπάλληλου στον ιδιωτικό: η γκόμενα του φίλου ή συνέταιρου του αφεντικού, η οποία πήρε τη θέση του αδερφού μου (που είχε λιώσει). Μισθός ανύπαρκτος ακόμα και για την προ ευρώ εποχή (αυτός που έδιναν στον αδερφό μου τουλάχιστον), αλλά εκείνος δούλευε άπειρες ώρες. Οι υπόλοιποι υπάλληλοι μαλλιοτραβιόντουσαν, γιατί η κοπέλα δεν έκανε σχεδόν τίποτα.
Κάποιοι θα πείτε ότι είναι μία περίπτωση, αλλά, αν έχεις τις πλάτες, κάθεσαι (ή βγάζεις θητεία στα στρατιωτικά νοσοκομεία της Αθήνας). Τα ανήψια του διευθυντή θα πιεστούν μόνο αν ο διευθυντής έχει  δεν τα προσέλαβε μόνο και μόνο για το μηνιάτικο "χαρτζηλίκι άνευ γονέων".
Μήπως να βάλουμε κάμερες στις τάξεις του δημόσιου, για να κάνουμε παρατήρηση ατους εκπαιδευτικούς αν κάνουν μια παύση μεγαλύτερη (δώσουν λίγο χρόνο στον "κακό" μαθητή να απαντήσει), αντί να προχωράνε τρέχοντας στην απέραντη ύλη (εν είδει επιτηρητών στα σούπερ μάρκετ που "δίνουν" τις ταμίες γιατί αφιέρωσαν μισό δευτερόλεπτο για να μαζέψουν λίγο το μαλλί); Αυτές είναι οι αρετές του ιδιωτικού; Ή οι 36 διδακτικές ώρες στο φροντιστήριο ανά βδομάδα; Ή ο αλκοολικός καθηγητής; Ή οι γονείς που βρίζουν ασύστολα καθηγητές επειδή στη μαθήτρια του 15 βάζουν 15 και όχι 18 και ο προφορικός μετράει στις Πανελλήνιες (ιδιωτικό λύκειο με απαιτήσεις);

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:42:40 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #113 στις: Ιούλιος 13, 2008, 12:11:33 πμ »
k_k
Δε νομίζω ότι είμαι σε θέση να προτείνω κάτι,πέρα από το να προσπαθεί ο κάθε ένας μας να κάνει τη δουλειά του όσο καλύτερα μπορεί,ανεξέρτητα ποια είναι αυτή.

Σχετικά με τα ιδιωτικά που ανέφερες.........τι να πω............υπάρχουν γονείς που δε φοβούνται να στεναχωρέσουν το παιδί τους και να του χαλάσουν χατίρι...........
και υπάρχουν και γονείς που απλώς δίνουν λεφτά στο παιδί και απαιτούν όλοι να του κάνουν τεμενάδες............
Η κάθε κατηογορία θέλει το δικό της ιδιωτικό. ;)



Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος returnaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #114 στις: Ιούλιος 13, 2008, 12:17:18 πμ »
Ιωάννα με παρεξήγησες... εγώ δεν καταφέρθηκα εναντίον των καθηγητών (και Δ.Υ. γενικότερσ) επειδή είναι τεμπέληδες και χασομέρηδες... άλλο είπα, και άλλο εννοούσα λέγοντας "στην Ελλάδα είμαστε, κοιτάξτε γύρω σας".

Θεωρώ ότι ζω στην Ευρώπη. Σωστά; Ας πούμε ναι. Δεν ζω λοιπόν στην Κολομβία, στο Πακιστάν, ή σε μια οποιαδήποτε τριτοκοσμική χώρα. Βλέπω όμως γύρω μου, ανθρώπους μορφωμένους και μη, να αγωνίζονται να τα βγάλουν πέρα, να αναγκάζονται να δανειστούν, να φτάνουν σαράντα χρονών δουλεύοντας και να μην έχουν στην κατοχή τους ούτε ένα δυάρι στην Αχαρνών. Από την άλλη, βλέπω κάθε μέρα να σκάει και από ένα σκάνδαλο εκατομμυρίων, και εμείς να παλεύουμε για να ζήσουμε. Και φυσικά, οργίζομαι.

Η πλειονότητα των νέων στην Ελλάδα ανήκει στην κατηγορία αυτή, άρα όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε. Γιατί λοιπόν πρέπει σώνει και καλά να σκύψω να προσκηνύσω στα πόδια του λειτουργού καθηγητή; Ας τολμούσα να κάνω απεργία εγώ και άλλοι τόσοι, να δεις για πότε θα ήμουν στο δρόμο. Και η ουσία είναι μια: στην Ελλάδα επαναλαμβάνω του σήμερα, όπως την περιέγραψα, οι Δ.Υ. είναι άρχοντες και πρέπει να νιώθουν ευγνωμοσύνη για την καλή τους τύχη που διορίστηκαν και πέφτει ο μισθός κάθε 15 και δεν θα πεινάσουν. Και να το έχουν καλά στο μυαλό τους αυτό, και να κάνουν και μια προσευχούλα το πρωί που ξυπνάνε, ξέροντας ότι μέχρι τα βαθιά γεράματα θα έχουν τουλάχιστον ψωμί να φάνε. Δεν θά'πρεπε καν να διανοούνται να ταλαιπωρήσουν άλλες, λιγότερο τυχερές ομάδες του πληθυσμού με τις απεργίες τους, ή διεκδικώντας πεισματικά σε βάρος των υπολοίπων όσα μόνο εκείνοι έχουν την πολυτέλεια να διεκδικούν. Έτσι είναι δυστυχώς. Ο μισθός δεν είναι "φαντασμαγορικός", αλλά έχεις όλο το χρόνο αν θέλεις να κάνεις και δεύτερη δουλειά, ή ιδιαίτερα (μαύρα φυσικά, οπότε ας μη μιλάμε για φορολογούμενους πολίτες). Για ρώτα εμάς που χτυπάμε 10ωρο καθημερινά, πόσο μπορούμε να κάνουμε δευτερη δουλειά τις καθημερινές... ότι βγάλουμε το Σαβ/κο. Αν και όταν διοριστώ, αυτό θα θυμάμαι - την κούραση, τα ξενύχτια, την αβεβαιότητα, και θα κάνω το σταυρό μου με τα δυο μου χέρια. Αν - επεναλαμβάνω - δεν έχω αγανακτήσει μέχρι τότε, και να φύγω για ένα πραγματικά Ευρωπαϊκό κράτος.

Α, και όταν μείνει έγκυος η γυναίκα μου (υποθετικά μιλάω), θα δουλεύει μέχρι τον 8ο στον ιδιωτικό τομέα, ενώ οι φίλες σου θα έχουν πάρει επαπειλούμενη από τον 3ο... είναι τεράστια η ψαλίδα ιδιωτικού - δημόσιου τομέα, γι'αυτό αφήστε τις θεωρίες και δείξτε τουλάχιστον ευγνωμοσύνη.

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #115 στις: Ιούλιος 13, 2008, 12:20:31 πμ »
Ναι βρε συ Αγάπη , αλλα ως μελοντική εκπαιδευτικός , για το δημόσιο σχολείο τι όραμα έχεις ?

Φανταζομαι κάποιο ιδιωτικό σχολείο θα εχεις για πρότυπο , για να θεωρείς τον ιδιωτικό τομέα καλύτερο .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:42:40 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #116 στις: Ιούλιος 13, 2008, 12:23:17 πμ »
Δεν έχω κανένα ιδιωτικό για πρότυπο,γιατί δεν τα γνωρίζω,αν και φοβάμαι ότι θα συμβαίνει συχνά αυτό που συμβαίνει και σε πολλά φροντιστήρια.
Γλείψιμο ομαδικώς των μαθητών-πελατών.

Ως μελλοντική διορισμένη εκπαιδευτικός,και τώρα νομίω,εκπαιδευτικός θεωρούμαι,κάνω το εξής όνειρο:

Να μην αλλοτροιωθώ και καταλήξω σαν αυτά που κοροιδεύω τώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2008, 12:26:19 πμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #117 στις: Ιούλιος 13, 2008, 12:29:33 πμ »
Δεν έχω κανένα ιδιωτικό για πρότυπο,γιατί δεν τα γνωρίζω,αν και φοβάμαι ότι θα συμβαίνει συχνά αυτό που συμβαίνει και σε πολλά φροντιστήρια.
Γλείψιμο ομαδικώς των μαθητών-πελατών.



Βλεπεις λοιπον οτι ο δημοσιος τομέας έχει τα καλά του ?


Ως μελλοντική διορισμένη εκπαιδευτικός,και τώρα νομίω,εκπαιδευτικός θεωρούμαι,κάνω το εξής όνειρο:

Να μην αλλοτροιωθώ και καταλήξω σαν αυτά που κοροιδεύω τώρα.


Το να αλλοτριωθείς στον ιδιωτικό μπορεί να είναι και πιο ευκολο , διότι αν δεν γλύψεις και λιγάκι , μπορεί να μην επιβιώσεις .
Στο δημόσιο σχολείο , μπορείς όμως να επιλέξεις να αγνοήσεις αυτούς που φοβάσαι οτι θα σε αλλοτριώσουν . Θα βρεις και ανθρώπους με όρεξη !  :)


Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #118 στις: Ιούλιος 13, 2008, 12:46:26 πμ »
Βλέπω όμως γύρω μου, ανθρώπους μορφωμένους και μη, να αγωνίζονται να τα βγάλουν πέρα, να αναγκάζονται να δανειστούν, να φτάνουν σαράντα χρονών δουλεύοντας και να μην έχουν στην κατοχή τους ούτε ένα δυάρι στην Αχαρνών. Από την άλλη, βλέπω κάθε μέρα να σκάει και από ένα σκάνδαλο εκατομμυρίων, και εμείς να παλεύουμε για να ζήσουμε. Και φυσικά, οργίζομαι.
Η πλειονότητα των νέων στην Ελλάδα ανήκει στην κατηγορία αυτή, άρα όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε.

Περιγράφεις την πραγματικότητα. Ποιοι ευθύνονται γι' αυτήν; Γιατί δεν τα βάζεις με αυτούς, αλλά μπορεί και να τους ψηφίζεις κιόλας;
Μέχρι πέρυσι ήμουν στην ίδια κατάσταση με σένα και σε ακόμα χειρότερη, αλλά δεν κατηγορούσα τους δασκάλους ή όποιον κλάδο έκανε απεργία, ούτε θεωρούσα ότι πρέπει να είναι ευγνώμονες επειδή αυτοί παίρνουν 1000 ευρώ κι εγώ λιγότερα.

Παράθεση
Γιατί λοιπόν πρέπει σώνει και καλά να σκύψω να προσκηνύσω στα πόδια του λειτουργού καθηγητή;


Ποιος είπε ότι πρέπει να τους "προσκυνήσεις"; (!  :o)

Παράθεση
Ας τολμούσα να κάνω απεργία εγώ και άλλοι τόσοι, να δεις για πότε θα ήμουν στο δρόμο.


Έχεις δίκιο. Αν μπορούσες, όμως, να κάνεις απεργία, θα έκανες; Αν ναι, γιατί κατηγορείς αυτούς που μπορούν (ακόμα, ευτυχώς) να κάνουν απεργία χωρίς να κινδυνεύουν να βρεθούν στο δρόμο;

Παράθεση
Και η ουσία είναι μια: στην Ελλάδα επαναλαμβάνω του σήμερα, όπως την περιέγραψα, οι Δ.Υ. είναι άρχοντες και πρέπει να νιώθουν ευγνωμοσύνη για την καλή τους τύχη που διορίστηκαν και πέφτει ο μισθός κάθε 15 και δεν θα πεινάσουν. Και να το έχουν καλά στο μυαλό τους αυτό, και να κάνουν και μια προσευχούλα το πρωί που ξυπνάνε, ξέροντας ότι μέχρι τα βαθιά γεράματα θα έχουν τουλάχιστον ψωμί να φάνε.


Κάτι ανάλογο θα λένε για σένα οι άνεργοι που σκέφτονται όπως εσύ: "εσύ έχεις δουλειά, δεν πεινάς, πρέπει να νιώθεις ευγνωμοσύνη"

Παράθεση
Δεν θά'πρεπε καν να διανοούνται να ταλαιπωρήσουν άλλες, λιγότερο τυχερές ομάδες του πληθυσμού με τις απεργίες τους, ή διεκδικώντας πεισματικά σε βάρος των υπολοίπων όσα μόνο εκείνοι έχουν την πολυτέλεια να διεκδικούν.


Τι διεκδικούν σε βάρος των υπολοίπων; Αν αυξανόταν ο μισθός των δασκάλων θα μειωνόταν ο μισθός των υπολοίπων, ή μήπως αν πάρουν οι δάσκαλοι λιγότερα, θα κερδίσουν οι υπόλοιποι;

Παράθεση
Αν - επεναλαμβάνω - δεν έχω αγανακτήσει μέχρι τότε, και να φύγω για ένα πραγματικά Ευρωπαϊκό κράτος.


Μη μυθοποιείς τα άλλα ευρωπαϊκά κράτη. Αν διάβασες προσεκτικά τα προηγούμενα σχετικά μηνύματα που μεταφέρουν γνώσεις και εμπειρίες για το τι συμβαίνει εκεί, θα είδες ότι εκεί δεν είναι καλύτερα τα πράγματα από άποψης εργασιακών συνθηκών (σε πολλές χώρες είναι χειρότερα). Κάποια μέτρα, όπως η κατάργηση του 8ώρου, το 65ωρο, οι ελεύθερες απολύσεις προωθούνται κεντρικά από την Ε.Ε.

Θα συμφωνήσω με τον Τηλέμαχο, κι ας με βάλετε κι εμένα στη μαύρη λίστα. Έμπαινα στο φόρουμ ως επισκέπτης τότε με τη μεγάλη απεργία των δασκάλων, και δεν τα πίστευα αυτά που έβλεπα... ήμουν τότε ένας από την περίφημη πια "γενιά των 700 Ευρώ" (πολύ πριν γίνουμε μόδα), και βλέποντας τους εκπαιδευτικούς να εξαναγκάζουν ολόκληρη κοινωνία - γονείς που ίσα ίσα να τα βγάζουν πέρα - να κάνουν "ταρζανιές" επί ενάμιση μήνα, γιατί οι εκπαιδευτικοί σκέφτηκαν ότι ΕΚΕΙΝΟΙ  αξίζουν 1400Ε και έπρεπε να κάνουν πάση θυσία απεργία εις βάρος όλων των υπόλοιπων - ε, ένιωθα οργή (και τυχερός που δεν έχω παιδιά). Οι εκπαιδευτικοί στην Ελλάδα του σήμερα, είναι άρχοντες. Μισθός τουλάχιστον 1000Ε. Ωράριο ανθρώπινο και με το παραπάνω (για ρωτάτε και τους... 700). Διακοπές αβέρτα. Έλεγχος μηδέν. Και θέλετε και απεργία. Επαναλαμβάνω: στην Ελλάδα ζείτε, κοιτάξτε γύρω σας, και δείτε τι γίνεται. Δυστυχώς, έτσι είναι. Όσοι μένουμε, υπομένουμε. Όσοι δεν έχουν υπομονή, αναγκάζονται να φύγουν έξω, για να μην πεινάσουν. Τουλάχιστον, εσείς δεν θα πεινάσετε.
Δεν είμαστε "εμείς" που βάζουμε ανθρώπους σε μαύρη λίστα... Απλά να σε ρωτήσω κάτι θεωρείς πως αυτό που ανέπτυξες είναι επιχειρηματολογία? Αν ναι τότε πως θα σου φαινόταν αν κάποιος συνταξιούχος των 500 Ευρώ σου έλεγε: τι λες παιδάκι μου παίρνεις 700 και φωνάζεις? Εσύ που θέλεις κινητό, αυτοκίνητο και κλαμπάκι? Τι να πω εγώ που ούτε τα φάρμακα μου δεν μπορώ να αγοράσω? Μη μιλάς κάτσε στα αβγά σου που έχεις το θράσος και μιλάς από πάνω...
Είναι επιχειρηματολογία αυτή?

....

Υπάρχουν κι αυτοί που παίρνουν 400 ευρώ, ενώ άλλοι είναι άνεργοι. Με τη λογική σου, οι "700" πρέπει να είναι ευχαριστημένοι, αφού υπάρχουν άλλοι που είναι σε χειρότερη θέση, και να μη διεκδικούν κάτι καλύτερο, αν έχουν τη δυνατότητα.

Συγγνώμη, mat, ήταν πολλά τα μηνύματα και δεν είχα προσέξει ότι είχες δώσει την ίδια απάντηση στον/ην returnaround  :-[

Mat με το παράδειγμα που έφερες, ίσα-ίσα που ήρθες στα λόγια μου. Σκέψου το και θα δεις.

Το σκέφτομαι κι εγώ εδώ και ώρα, και δεν μπορώ να καταλάβω πώς ήρθε η mat στα λόγια σου...  ??? Τι είδους συλλογισμός είναι αυτός;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2008, 12:52:43 πμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #119 στις: Ιούλιος 13, 2008, 12:48:17 πμ »
Ωραίο κείμενο, αλλά ποιός κάθεται να τα διαβάσει αυτά...

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_2_13/07/2008_277576
Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος leonigp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #120 στις: Ιούλιος 13, 2008, 12:54:05 πμ »
Δεν θά'πρεπε καν να διανοούνται να ταλαιπωρήσουν άλλες, λιγότερο τυχερές ομάδες του πληθυσμού με τις απεργίες τους, ή διεκδικώντας πεισματικά σε βάρος των υπολοίπων όσα μόνο εκείνοι έχουν την πολυτέλεια να διεκδικούν.

Αν δηλαδή κάποια μέρα κάποιος από εμάς είναι διορισμένος καθηγητής και έρθει ένα νομοσχέδιο που λέει ότι θα πρέπει να πληρώνονται από την καταχρεωμένη τοπική αυτοδιοίκηση να κάτσουν να πεινάσουν για συμπαράσταση;
Αν κάποια μέρα οργανωθεί απεργία των καθηγητών στα φροντιστήρια ???, θα πρέπει να ανακληθεί αμέσως με το σκεπτικό ότι υπάρχουν κάποιοι που έχουν λιγότερα και από αυτούς και στερούνται τα πάντα για να στείλουν τα παιδιά τους στο φροντιστήριο;
Οι προνομιούχοι της χώρας είναι, λοιπόν,  κατώτεροι δημόσιοι υπάλληλοι;

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #121 στις: Ιούλιος 13, 2008, 01:01:08 πμ »

Συγγνώμη, mat, ήταν πολλά τα μηνύματα και δεν είχα προσέξει ότι είχες δώσει την ίδια απάντηση στον/ην returnaround  :-[
Kανένα πρόβλημα ioanna89. Iσα ίσα που λέγοντας κι εσύ ξανά το ίδιο με καλύτερη διατύπωση ενδυνάμωσες τη δική μου. :)


Mat με το παράδειγμα που έφερες, ίσα-ίσα που ήρθες στα λόγια μου. Σκέψου το και θα δεις.

Το σκέφτομαι κι εγώ εδώ και ώρα, και δεν μπορώ να καταλάβω πώς ήρθε η mat στα λόγια σου...  ??? Τι είδους συλλογισμός είναι αυτός;
Το ίδιο κι εγώ προσπαθώ να το καταλάβω και λυπάμαι δεν.... ??? ::)
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #122 στις: Ιούλιος 13, 2008, 01:08:01 πμ »
Η δυνατότητα να απεργείς όποτε θέλεις, με ότι πιθανό ή απίθανο αίτημα θέλεις, ταυτόχρονα να μπλοκάρεις εκβιαστικά κομβικές λειτουργίες που αφορούν στο κοινωνικό σύνολο, όντας ταυτόχρονα ισόβιος στη θέση σου, άρα μη διατρέχοντας κανένα κίνδυνο από τον απεργιακό σου "αγώνα", αποτελεί προκλητικό, σκανδαλώδες και πρωτοφανές καταχρηστικό δικαίωμα σε βάρος του κοινωνικού συνόλου, το οποίο καθόλου δεν ερωτάται σε τέτοια θέματα, αλλά είναι υποχρεωμένο να πληρώνει το κόστος τους.

Το ίδιο προκλητικό, σκανδαλώδες, πρωτοφανές και καταχρηστικό δικαίωμα είναι η ισοβιότητα του κάθε ανίκανου, βλάκα, τεμπέλη, λουφαδόρου, διεφθαρμένου Δημοσίου Υπαλλήλου, τον οποίον υποχρεούται το κοινωνικό σύνολο να συντηρεί ισόβια ενώ η γενικότερη ζημία που προκαλεί αυτός αν τυχόν έχει και κάποια κρίσιμη θέση είναι πολλαπλάσια της απλής οικονομικής ζημιάς στο κοινωνικό σύνολο που επιφέρει η ισόβια χρηματοδότησή του. Φυσικά και πάλι δεν ερωτάται καθόλου το κοινωνικό σύνολο για το θέμα, αλλά είναι υποχρεωμένο να πληρώνει το κόστος.

Και τέλος, ακόμα πιο σκανδαλώδες, πρωτοφανές και εξαιρετικά βλαβερό, είναι το πρότυπο για τη νέα γενιά και την κοινωνία μας γενικότερα, που δημιουργούν τα παραπάνω. Επειδή υποτίθεται ότι είμαστε και "εκπαιδευτικοί"...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2008, 01:10:38 πμ από Da_Kancho »
Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #123 στις: Ιούλιος 13, 2008, 01:18:47 πμ »
Πάνε οι "φορολογούμενοι πολίτες"... Τώρα έγιναν "κοινωνικό σύνολο"... Κατά τα άλλα, τα ίδια...

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #124 στις: Ιούλιος 13, 2008, 01:20:08 πμ »
Αλήθεια τη γνώση του τι θέλει το κοινωνικό σύνολο από που την αντλείτε? Πως ξέρετε τι θέλει το κοινωνικό σύνολο?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2008, 01:22:13 πμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #125 στις: Ιούλιος 13, 2008, 01:23:11 πμ »

Πάνε οι "φορολογούμενοι πολίτες"... Τώρα έγιναν "κοινωνικό σύνολο"... Κατά τα άλλα, τα ίδια...


Να υποθέσω, ότι αν ζεις σε αυτή τη χώρα, έχεις ακούσει για το Φ.Π.Α. Σου θυμίζει κάτι; Ειδικά το "Φ";

Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161401
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 478
Σύνολο: 497

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.