*

Αποστολέας Θέμα: Τιμές φροντιστηρίου  (Αναγνώστηκε 41090 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 12:22:19 πμ »
yot,  η καινουρια συμβαση για τους καθηγητες ξενων γλωσσων ειναι εδω http://www.taxheaven.gr/sse/article.php?id=654
Αυτα ειναι τα μεικτα. Αυτα που πρεπει να παιρνεις στο χερι ειναι μεικτα - 16%

Αν θελεις να διαβασεις γενικα καποια πραγματα για να ενημερωθεις για τα κξγ πηγαινε  http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2740.0

Βεβαια ειναι 5 σελιδες αλλα αν τις διαβασεις θα καταλαβεις πολλα απο τα δικαιωματα σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:32:40 »

Αποσυνδεδεμένος snowhite

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 11, 2008, 05:07:50 μμ »
ειδα στο http://www.sefk.gr το σχετικο αρχειο αλλα δεν καταλαβα αν οι "τιμες" που εχει ειναι μονο για τους εργαζόμενουσ στην αττικη η ισχύουν και για την επαρχια.
εμενα παντωσ μου εδινε φετοσ 7,5 την ωρα, εννοειται δωρα κ τετοια δεν πηρα κ τα ενσημα ηταν στην τελικη λιγότερα απο τισ μερεσ που δουλεψα.
να νιωσω κοροιδο αν κα σιγουρα δεν ειμαι η μονη;;;

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 11, 2008, 05:57:11 μμ »
Η απάντηση που θα σου δώσω δε μου αρέσει καθόλου αλλά αντιπροσωπεύει την πραγματκότητα.

"Αν μπορείς κάνε αλλιώς"


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος snowhite

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 11, 2008, 07:27:35 μμ »
δηλαδη αυτα ισχυουν και για την επαρχια;
η αληθεια ειναι οτι κ εγω δεν ειπα ποτε τιποτα για δωρα κ τετοια γιατι δεν ηξερα αλλα καλα να παθω που δεν ρωταγα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:32:40 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 11, 2008, 08:20:18 μμ »
Σε μια κουβέντα που είχα εγώ με τη γραμματέα,η οποία αφορούσε ένα άλλο φροντιστήριο,μου είπε..........

"Κανονικά πρέπει να δίνουμε δώρο Χριστουγέννων,αλλά εμείς δε δίνουμε,΄βέβαια......το μισθό τον δίνουμε νωρίτερα όταν είναι κοντά οι γιορτές.........."

Στην επαρχία το μόνο καλύτερο ίσως να είναι τα λεφτά που μπορεί να σου δώσουν...........
Ενώ στη Θεσ/κη για παράδειγμα θα σου πουν 5 ευρώ την ώρα,σε μια κωμόπολη θα σου δώσουν 7.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος toulipa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 19, 2008, 07:05:58 μμ »
Ξέρει κανείς πόσο είναι normal την ώρα να πληρώνεται κάποιος που δουλεύει σε φροντιστήριο Πληροφορικής.
Τι είναι ποιό συμφέρον για μένα
α) Να με δηλώσει στο ΙΚΑ ως ωρομίσθια (οι ώρες είναι πολλές, πάνω από 35 το μήνα) ή
β) Ως εκπαιδευτικό αλλά με 25 ένσημα το μήνα (ενώ εγώ κανονικά πληρώνομαι με τις ώρες που έχω διδάξει) ;

Δώρο Πάσχα - Χριστουγέννων κ.λ.π. μπορώ να παίρνω και αν ναι από που το παίρνω αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 19, 2008, 10:31:20 μμ »
Το αφεντικό σου έκανε αυτήν την ερώτηση για να διαλέξεις? ???


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος toulipa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 20, 2008, 06:33:36 μμ »
Πρόκειται να εργαστώ σε ένα τέτοιο φροντιστήριο και από τους μελλοντικούς μου συναδέλφους έμαθα ότι σε κάποιους δεν έχει καθόλου ΙΚΑ και σε κάποιους άλλους τους έχει με βάση το δεύτερο μοντέλο που ανέφερα, δηλ. κανονικά 25 ένσημα το μήνα αλλά ενώ ο εργαζόμενος υπογράφει οτι κάθε μήνα παίρνει π.χ. 700€ τελικά παίρνει 8€ επί τις ώρες μαθημάτων του μήνα που έκανε.

Εγώ να το δεχτώ αυτό ή να του ζητήσω ένσημα ωρομίσθιου, και πόσο να του ζητήσω για την ώρα, 8€/ώρα που παίρνουν οι άλλοι εκει μέσα είναι καλά;

Αποσυνδεδεμένος maria_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Θέε μου τι ακούω!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 20, 2008, 07:30:56 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι σου προτείνει. Εμένα με έχει με σύμβαση όπου γράφει ότι δουλεύω τρεις ώρες την τετάρτη και πχ τέσσερις ώρες το σάββατο, κλπ Είμαι ωρομίσθια με ένσημα καθηγητή εκεί. Επειδή δουλεύω σε δυο φροντιστήρια με ίδια διεύθυνση ('ιδιος εργοδότης)συνέβη το εξής: Το ένα φροντιστήριο στο οποίο δουέυω πουλήθηκε σε άλλον ο οποίος με πλήρωνε όσα είχα συμφωνήσει με τον προηγούμενο. Αλλά ανακάλυψα ότι είμαι ανασφάλιστη εκεί. Και πήγα και του το είπα (του καινούριου εργοδότη) και αυτός μου πρότεινε να του κόβω δελτίο παροχής υπηρεσιών. Εγώ φυσικά αρνήθηκα και του ζήτησα να μου τα δώσει μικτά (κάτι το οποίο έκανε). Επειδή το έχω ξεφτιλίσει με τις συμβάσεις της ωρομισθίας και τα ένσημα τους  ενός φροντιστηρίου μου φάνηκε γελοίο να μπω ΤΕΒΕ. Γι αυτό του πρότεινα να μη μου πληρώνει το ΙΚΑ και να μου τα δίνει μεικτά. Μου είπε ότι δε θα μπορούσε να το κάνει και να σταματήσουμε τη συνεργασία.
¨
Το αστείο είναι ότι όταν συμφώνησα αυτός έκανε πίσω και τελικά συμφώνησε να μου τα δίνει μεικτά. Αυτό βέβαια θα κρατήσει για 15 μέρες μέχρι να κλείσει το φροντιστήριο. Όσο καιρό δεν το είχα αναφέρει με είχε άνετα ανασφάλιστη αλλά όταν το έθιξα είχε πρόβλημα.

Πραγματικά μεγάλο μπέρδεμα. Αλλά ο εργαζόμενος έχει μεγαλύτερη δύναμη από όσο νομίζει. Απλά μην μπεις στη διαδικασία να επιλέξεις από αυτά που σου προτείνει. Πήγαινε στην εργατική εστία και ρώτα ποιο είναι το σωστό και τι σε συμφέρει. Ενημερώσου σωστά και συμφώνησε σε κάτι που να συμφέρει και σένα.

Γιατί αν νιώσεις αδικημένη θα κουραστείς γρήγορα και δε θα μπορείς να αποδώσεις ούτε μέσα στην τάξη..

Μαρία
Για ό,τι κι αν κάνω εμένα χρεώνω και θέλω σε μένα να καταλήγω...

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 20, 2008, 07:52:13 μμ »
Πρόκειται να εργαστώ σε ένα τέτοιο φροντιστήριο και από τους μελλοντικούς μου συναδέλφους έμαθα ότι σε κάποιους δεν έχει καθόλου ΙΚΑ και σε κάποιους άλλους τους έχει με βάση το δεύτερο μοντέλο που ανέφερα, δηλ. κανονικά 25 ένσημα το μήνα αλλά ενώ ο εργαζόμενος υπογράφει οτι κάθε μήνα παίρνει π.χ. 700€ τελικά παίρνει 8€ επί τις ώρες μαθημάτων του μήνα που έκανε.

Εγώ να το δεχτώ αυτό ή να του ζητήσω ένσημα ωρομίσθιου, και πόσο να του ζητήσω για την ώρα, 8€/ώρα που παίρνουν οι άλλοι εκει μέσα είναι καλά;

Κανονικά,πρέπει να σου βάζει ένα ένσημο για κάθε μέρα που πας εκεί και ας κάνεις και μια ώρα μάθημα.
Εννοείται ότι σε συμφέρει να παίρνεις 25 ένσημα το μήνα που είναι και ο μέγιστος αριθμός ενσήμων που μπορεί να πάρει κάποιος.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 20, 2008, 09:41:38 μμ »
εγω νομιζω οτι πας και ρωτας στην επιθεωρηση εργασιας ποια ειναι τα δικαιωματα σου (αυτο και σε συμβουλευω). επισης αν εισαι ωρομισθιος καθε 4 ωρες διδασκαλιας παιρνεις 1 ενσημο.αν δηλαδη σε 1 μερα κανεις 5-8 ωρες θα παρεις 2 ενσημα.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 20, 2008, 11:02:50 μμ »
Οσες μερες δηλωνει  ο εργοδοτης τοσα ενσημα μπαινουν αρκει να δουλευει απο 2 ωρες και πανω την ημερα. Με μια ωρα ενσημο δεν μπαινει.
Βεβαια αλλης αξιας ενσημο μπαινει αν εχεις 7 ωρες σε μια μερα και αλλο αν εχεις δυο. Αυτο που ειναι σιγουρο ειναι οτι ειναι καλυτερο ο ιδιοκτητης να σου μοιραζει τις εβδομαδιαιες ωρες και στις πεντε ημερες. Σε αυτον δεν υπαρχει κοστος γιατι το ενσημο πληρωνεται αναλογα με τις ωρες. Ομως αν εχεις σε 3 ημερες 15 ωρες, δε σε συμφερει να σε δηλωσει τρεις μερες. Σε συμφερει να σε δηλωσει 3 ωρες καθε ημερα για να μαζευεις ενσημα και να παιρνεις οαεδ καθε καλοκαιρι.

Αποσυνδεδεμένος maria_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Θέε μου τι ακούω!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 21, 2008, 12:31:34 πμ »
Μαρια, ετσι οπως διαβασα την περιπτωση σου με τον δευτερο εργοδοτη σου μπορει να περιμενει να περασουν οι 15 μερες και μετα να μη σε ξανακαλεσει.Μαλλον ρωτησε τον λογιστη του κ υποχωρησε για να μη νευριασεις και φερεις "καρφωτο" το ικα την ωρα που θα εκανες μαθημα

Το συνθημα απο το λογιστη στον εργοδοτη ειναι "ο υπαλληλος εκπαιδευτικος να μη σταματαει την εργασια απο το φροντιστηριο νευριασμενος"

Πιστεύω ότι και αν όντως ισχύει αυτό, δε με απασχολεί αν δε με ξανακαλέσει γιατί σε αυτόν δεν έχω πολλές ώρες γιατί δεν ε'ιναι πολύ μεγάλο το φροντιστήριο. Εδώ σκέφτομαι εγώ να μην ξαναπατήσω γιατί δε με πληρώνει στην ώρα μου. Πραγματικά το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί στη δουλειά είναι να σε πληρώνουν μετά από δυο μήνες. Είναι ότι πιο εξευτελιστικό. Με έχει φέρει σε σημείο να μην είμαι καθόλου συνεργάσιμη με τον εργοδότη και το μισώ αυτό.

εγω νομιζω οτι πας και ρωτας στην επιθεωρηση εργασιας ποια ειναι τα δικαιωματα σου (αυτο και σε συμβουλευω). επισης αν εισαι ωρομισθιος καθε 4 ωρες διδασκαλιας παιρνεις 1 ενσημο.αν δηλαδη σε 1 μερα κανεις 5-8 ωρες θα παρεις 2 ενσημα.

Μπράβο! Επιθεώρηση εργασίας λέγεται. Εγώ πέταξα μ...κία πριν.
Για ό,τι κι αν κάνω εμένα χρεώνω και θέλω σε μένα να καταλήγω...

Αποσυνδεδεμένος ammy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 21, 2008, 11:11:15 πμ »
    Εργαζόμουν 17 χρόνια σε φροντιστήρια και έχω να καταθέσω ότι το πρόβλημα με το ΙΚΑ ήταν πάντα μπροστά μου, καθώς λίγοι είναι οι τυπικοί εργοδότες. Πράγματι για κάθε 2 ώρες μπαίνει και ένα ένσημο. Οι περισσότεροι όμως κλέβουν τα ένσημα καθώς ,αν κάποιος έχει 4 ώρες σε μία μέρα του βάζουν μόνο 1 ένσημο αντί για 2 όπως θα έπρεπε. Αυτό στο σύνολο του μήνα κάνει τη διαφορά. Επίσης όσες λιγότερες ώρες βάζει ο εργοδότης δεν είναι μόνο λιγότερα τα ένσημα αλλά και οι εισφορές που δίνει στο ΙΚΑ άρα η προσδοκώμενη σύνταξη -αν υπάρξει ποτέ-  θα είναι χαμηλή. Είναι σημαντικό να μην αφήνουμε να μας κλέβουν ούτε ένα ένσημο αλλά δεν είναι εύκολο να το αποτρέψουμε τελικά με την ανεργία που υπάρχει. Πάντως περισσότερο από την επιθεώρηση εργασίας, πρέπει να απευθυνθεί κανείς στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, στο τμήμα για την ιδιωτική-φροντιστήρια, όπου θα ενημερωθεί για το ύψος της αμοιβής του ανάλογα με την προϋπηρεσία του. Εύχομαι καλή τύχη

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 512
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.