*

Αποστολέας Θέμα: Τιμές φροντιστηρίου  (Αναγνώστηκε 41076 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fading

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τιμές φροντιστηρίου
« στις: Σεπτέμβριος 09, 2006, 06:06:25 μμ »
Γειά σας. Καταρχήν συγχαρητήρια για την πολυ καλή δουλειά που κάνετε. Είναι η πρώτη φορά που στέλνω μήνυμα, αν και σας παρακολουθώ εδώ και καιρό. Είμαι ΠΕ19 από επαρχεία και μου πρότειναν να κάνω μάθημα σ'ενα φροντιστήριο που θα περιλαμβάνει βασικές γνώσεις του Η/Υ (Windows, Word, Excel κλπ) χωρίς να παρέχει ECDL. Γνωρίζει κανείς να μου πει, τι τιμή θα μπορούσα να ζητήσω για 2 ώρες την εβδομάδα?
Ευχαριστώ. Συνεχίστε να μας ενημερώνετε. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:03:44 »

Αποσυνδεδεμένος DiM@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 13, 2006, 09:52:17 πμ »
Μιλώντας από προσωπική εμπειρία και γνωρίζοντας πάνω κάτω τις τιμές στα φροντιστήρια μπορώ να σου πω το εξής: Μικτά βγαίνουν γύρω στα 9.5€/ ώρα ενώ καθαρά μπαίνουν στην τσέπη γύρω στα 8€. Και όλα αυτά εφόσον έχει προηγηθεί σύμβαση φυσικά. Τώρα σε περίπτωση που δεν σου κάνει σύμβαση για 2 μόνο ώρες την εβδομάδα νομίζω ότι θα μπορούσες να ζητήσεις περισσότερα.
Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι.. :P
D.i_M.i

Αποσυνδεδεμένος darknemus01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 23, 2006, 06:13:12 μμ »
Μιλώντας από προσωπική εμπειρία και γνωρίζοντας πάνω κάτω τις τιμές στα φροντιστήρια μπορώ να σου πω το εξής: Μικτά βγαίνουν γύρω στα 9.5€/ ώρα ενώ καθαρά μπαίνουν στην τσέπη γύρω στα 8€. Και όλα αυτά εφόσον έχει προηγηθεί σύμβαση φυσικά. Τώρα σε περίπτωση που δεν σου κάνει σύμβαση για 2 μόνο ώρες την εβδομάδα νομίζω ότι θα μπορούσες να ζητήσεις περισσότερα.
Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι.. :P


Ποια η διαφορά του να υπογράψεις σύμβαση? δλδ ποιο το πλεονέκτημα για σένα που κάνεις μάθημα κ ποιο για τον εργοδότη σου...

Αποσυνδεδεμένος vassilis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα καλύτερα έρχονται ! ! ! (ΠΕ 02)
    • Προφίλ
    • http://dradio.gr
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 23, 2006, 10:33:17 μμ »

Ποια η διαφορά του να υπογράψεις σύμβαση? δλδ ποιο το πλεονέκτημα για σένα που κάνεις μάθημα κ ποιο για τον εργοδότη σου...
Με την υπογραφή της σύμβασης το φροντιστήριο είναι "καλυμμένο" ,σχετικά με τυχόν επιδρομή της Εφορίας ή της επιθεώρησης εργασίας.Εννοείται ότι μόνο έτσι θα μπορέσει να σου κόψει απόδειξη παροχής υπηρεσιών.
 Γι' αυτό το λόγο είναι και λιγότερα τα χρήματα που τελικά εισπράτεις (μεικτά#καθαρά)... ;)

Από τη πλευρά σου, έχεις ασφάλιση, μιας και έχω την εντύπωση ότι αυτού του είδους οι συμβάσεις είναι συμβάσεις έργου και η ασφάλιση είναι του ΙΚΑ.

Τώρα, σε περιπτώσεις όπως η δική σου, δηλ με μονάχα ένα 2ωρο την εβδομάδα, συνήθως -προς αποφυγήν της χαρτούρας, κυρίως :o - εσύ δε φαίνεσαι πουθενά ότι διδάσκεις και μπορείς έτσι να παζαρέψεις με τον εργοδότη μεγαλύτερη αμοιβή.

Παράθεση
Γνωρίζει κανείς να μου πει, τι τιμή θα μπορούσα να ζητήσω για 2 ώρες την εβδομάδα?
Η Dimitra έχει δίκιο για τις τιμές περίπου, αλλά παιζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο. Όπως πχ αν είσαι σε επαρχιακή πόλη ή όχι.
Anyway, καλό ξεκίνημα ;)
<br />blog:adioristos <br /><br /><br />radio station dRadio

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:03:44 »

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 25, 2006, 11:07:51 πμ »
Παράθεση
Από τη πλευρά σου, έχεις ασφάλιση, μιας και έχω την εντύπωση ότι αυτού του είδους οι συμβάσεις είναι συμβάσεις έργου και η ασφάλιση είναι του ΙΚΑ.

αν κάποιος έχει ασφάλιση π.χ ΤΣΜΕΔΕ τον συμφέρει να δουλέψει με ή χωρίς ΙΚΑ?
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος modistra

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 05, 2006, 06:17:23 μμ »
Να πω κι εγώ την εμπειρία μου σε φροντιστήριο; Δουλέψα  το καλοκαίρι σε γνωστό πολυδιαφημισμένο φροντιστήριο στην Πάτρα και η τιμή για απλά μαθήματα ecdl ήταν 5,80 ευρώ καθαρά... Στη φτήνια. Ο προγραμματισμός 8 ευρώ την ώρα. Εννοείται δε δουλεύω πλέον εκεί. Καλύτερα άνεργη. Ίσως να μην ήμουν εγώ καλή στα παζάρια, αλλά όταν ο άλλος σου ξεκινά με 5,80 δεν μπορείς να του ανεβάσεις και πολύ την τιμή.

Αποσυνδεδεμένος vassilis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα καλύτερα έρχονται ! ! ! (ΠΕ 02)
    • Προφίλ
    • http://dradio.gr
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 05, 2006, 06:29:51 μμ »
Ίσως να μην ήμουν εγώ καλή στα παζάρια, αλλά όταν ο άλλος σου ξεκινά με 5,80 δεν μπορείς να του ανεβάσεις και πολύ την τιμή.
Εγώ πιστεύω πως δεν είναι θέμα "παζαριών"...
Είναι -πλέον- θέμα "ταρίφας" και δείκτη ανεργίας-(απελπισίας). ;)
<br />blog:adioristos <br /><br /><br />radio station dRadio

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 05, 2006, 06:50:20 μμ »
Εμένα εκεί που δουλεύω τώρα μου είπανε 10 την ώρα αλλά αν θέλω ΙΚΑ θα το πληρώνω εγώ (φυσικά). Και αποφάσισα χωρίς ΙΚΑ. Εξάλλου μιλάμε για 7 ώρες την εβδομάδα προς το παρόν. Οπότε δεν με συμφέρει.
Πάλι καλά που υπάρχουν και τα ιδιαίτερα...

Αποσυνδεδεμένος Nikii

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 08, 2006, 02:30:58 μμ »
Γειά σας! Μπορεί να μου πεί κάποιος πόσα είναι τα προβλεπόμενα χρήματα την ώρα (σε φροντιστήριο) για καθηγητή Αγγλικών που εργάζεται για πρώτη φορά? Μου έχουν πει οτι τα καθαρά είναι 6,25 ισχύει? Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος miss_pc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Λατρεύω την εκπαίδευση - ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 14, 2007, 02:52:32 πμ »
Παιδία καμιά γνώμη ακόμη για τιμές που παίζουν σε φροντιστήρια για διδασκλία ECDL?Είμαι ΠΕ19 και παίρνω 8 € καθαρά + ΙΚΑ. Είνια καλά ή εκμετάλευση??

Αποσυνδεδεμένος tho

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 14, 2007, 11:36:59 πμ »
ο αντρας μου δουλευε σε φροντιστηριο την προηγουμενη χρονια και επαιρνε 10 ευρω την ωρα αλλα χωρις ενσημα. παραπανω δε δινουνε πουθενα. αφου σου πληρωνουν και ικα μη περιμενεις παραπανω.και που ξερεις ,αν μεινουν ευχαριστημενοι μπορει να στο ανεβασουν την επομενη χρονια.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 14, 2007, 01:00:45 μμ »
8-10 την ώρα σε φροντιστήριο θεωρούνται πολύ καλά. Δεν έχω ακούσει πουθενά για παραπάνω. Μόνο παρακάτω!

Αποσυνδεδεμένος mavoglou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τι σκέψεις θα μας θυμούνται οι μαθητές μας;
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 14, 2007, 08:13:27 μμ »
miss_pc

είναι καθαρή εκμετάλλευση. Τόσα παίρνουν από το κάθε παιδί την ώρα (ρώτησε να μάθεις τα παιδιά πόσα πληρώνουν) και δεν έχεις ένα παιδί.
Η διαφορά του Πληροφορικού από ένα Μαθηματικό είναι:
1) η ενημέρωσή του στην επιστήμη του κοστίζει και μάλιστα πολύ,
2) έχει εναλλακτικές λύσεις.

Εγώ προσωπικά, αν είμουνα σε ανάγκη, θα προτιμούσα να παίρνω 10 Ευρώ την ώρα σε ιδιαίτερο παρά τα ίδια λεφτά από φροντιστήριο.
Θυμάμαι πριν 7 χρονια στο μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον τα φροντιστήρια έδιναν 15-20 ευρώ σε φοιτητές, οι οποίοι έκαναν πρόχειρη δουλειά. Αλλά λόγω της ανάγκης τα φροντιστήρια τα έδιναν.

Αν δεχόμαστε με 5, 4 και 3 ευρώ γιατί να μην μας δώσουν τόσα οι επιχειρηματίες;

Μία γνωστή αθηναϊκή καθημερινή εφημερίδα βγαίνει πληρώνοντας ελάχιστα τους δημοσιογράφους που απασχολεί, με τη δικαιολογία: σας δίνω μια ευκαιρία να αποκτήσετε πείρα, μη ζητάτε και λεφτά. Και η συγκεκριμένη εφημερίδα βγαίνει με αυτή την πρακτική για πάνω από 25 χρόνια! Και όταν λέμε ελάχιστα μιλάμε για λιγότερα από το μισό του βασικού!!!

Από κει και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
Σε ελεύθερη αγορά είμαστε.
Αλλά αυτό όσο αδύνατο σημείο είναι, τόσο δυνατό σημείο μπορεί να γίνει.
Σκεφτείτε το.



Ο πολύς ιδρώτας δε σημαίνει ότι και το σπίτι που χτίστηκε είναι γερό.

Αποσυνδεδεμένος Kotsios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 14, 2007, 08:29:15 μμ »
miss_pc

είναι καθαρή εκμετάλλευση. Τόσα παίρνουν από το κάθε παιδί την ώρα (ρώτησε να μάθεις τα παιδιά πόσα πληρώνουν) και δεν έχεις ένα παιδί.
Η διαφορά του Πληροφορικού από ένα Μαθηματικό είναι:
1) η ενημέρωσή του στην επιστήμη του κοστίζει και μάλιστα πολύ,
2) έχει εναλλακτικές λύσεις.

Εγώ προσωπικά, αν είμουνα σε ανάγκη, θα προτιμούσα να παίρνω 10 Ευρώ την ώρα σε ιδιαίτερο παρά τα ίδια λεφτά από φροντιστήριο.
Θυμάμαι πριν 7 χρονια στο μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον τα φροντιστήρια έδιναν 15-20 ευρώ σε φοιτητές, οι οποίοι έκαναν πρόχειρη δουλειά. Αλλά λόγω της ανάγκης τα φροντιστήρια τα έδιναν.

Αν δεχόμαστε με 5, 4 και 3 ευρώ γιατί να μην μας δώσουν τόσα οι επιχειρηματίες;

Μία γνωστή αθηναϊκή καθημερινή εφημερίδα βγαίνει πληρώνοντας ελάχιστα τους δημοσιογράφους που απασχολεί, με τη δικαιολογία: σας δίνω μια ευκαιρία να αποκτήσετε πείρα, μη ζητάτε και λεφτά. Και η συγκεκριμένη εφημερίδα βγαίνει με αυτή την πρακτική για πάνω από 25 χρόνια! Και όταν λέμε ελάχιστα μιλάμε για λιγότερα από το μισό του βασικού!!!

Από κει και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
Σε ελεύθερη αγορά είμαστε.
Αλλά αυτό όσο αδύνατο σημείο είναι, τόσο δυνατό σημείο μπορεί να γίνει.
Σκεφτείτε το.





Μην ξεχνάς αυτό που λένε οι Αμερικάνοι για την ελεύθερη αγορά,
"Όσο και φτηνά να χρεώσεις ένα προιόν ή μία υπηρεσία πάντα θα βρεθεί ένας ηλίθιος που θα δεχτεί να κάνει την δουλειά με λιγότερα λεφτά"

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159748
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 411

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.