*

Αποστολέας Θέμα: Τιμές φροντιστηρίου  (Αναγνώστηκε 41084 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος miss_pc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Λατρεύω την εκπαίδευση - ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 14, 2007, 11:07:35 μμ »
Και πως μπορείς να ζητήσεις κάτι παραπάνω.Ξέρω ότι το αφεντικό μου δε θέλει να ρισκάρει και να προσλάβει κάποιον χωρις πτυχίο πληροφορικής που ίσως να μη του βγει καλός.Με μένα πιστεύω είναι ευχαριστημένος γιατί όσους εκπαιδευόμενους έχω και μεγάλους και παιδιά περνούν με την 1η τις ενότητες που δίνουν. Όσο για τα ιδιαίτερα συμφωνώ, συμφέρουν καλύτερα και δεν κουράζουν όσο ένα τμήμα, αλλά πως τα βρίσκεις όταν είσαι σχετικά νέος στη δουλειά???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:01:53 »

Αποσυνδεδεμένος toulipa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 19, 2007, 11:53:26 πμ »
Να κάνω μια ερώτηση και εγώ το φτωχό???
Εαν κάνεις σύμβαση με τον εργοδότη του φροντιστηρίου που δουλεύεις, τι περίπου γράφει αυτή? Φαντάζομαι οτι θα αναφέρει και τον αριθμό των ωρών διδασκαλίας ανα εβδομάδα ή μήνα!! Θα πρέπει το αφεντικό να με έχει δηλώσει ως ωρομίσθια εκπαιδευτικό στο ΙΚΑ και να μου κολλάει ένσημα με βάση τον αριθμό των ωρών που κάνω μάθημα κάθε μήνα?
Και αν εγώ δεν γνωρίζω στην αρχή του μήνα πόσες ώρες θα κάνω μάθημα, πως το αφεντικό θα δηλώσει τισ σωστές ώρες?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2007, 11:56:25 πμ από toulipa »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 19, 2007, 10:21:36 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση και εγώ το φτωχό???
Εαν κάνεις σύμβαση με τον εργοδότη του φροντιστηρίου που δουλεύεις, τι περίπου γράφει αυτή? Φαντάζομαι οτι θα αναφέρει και τον αριθμό των ωρών διδασκαλίας ανα εβδομάδα ή μήνα!! Θα πρέπει το αφεντικό να με έχει δηλώσει ως ωρομίσθια εκπαιδευτικό στο ΙΚΑ και να μου κολλάει ένσημα με βάση τον αριθμό των ωρών που κάνω μάθημα κάθε μήνα?
Και αν εγώ δεν γνωρίζω στην αρχή του μήνα πόσες ώρες θα κάνω μάθημα, πως το αφεντικό θα δηλώσει τισ σωστές ώρες?
Άλλο τι θα συμφωνήσετε και άλλο πώς θα σε δηλώσει στην εφορία και τι υποτίθεται ότι σου δίνει. Ιδιωτικός τομέας γαρ.

Αποσυνδεδεμένος annie09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 24, 2007, 10:37:11 μμ »
μια ερωτηση παιδια¨, σε φροντιστηρια ξενων γλωσσων σε φαση πρωτη συνέντευξης δεν ανεφερα τιποτα για το οικονομικο τωρα ομως που με επελεξαν και πρεπει να περασω ενα τεστ αξιολογησης θα το αναφερω. 8 -8,50 ευρω ειναι καλα?? για καποιον που δεν εχει εμπειρια διδασκαλιας? αλλου μου ειπαν 7 καθαρα...αλλα δε ξερω... να το παζαρεψω??? ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:01:53 »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 24, 2007, 11:05:35 μμ »
μια ερωτηση παιδια¨, σε φροντιστηρια ξενων γλωσσων σε φαση πρωτη συνέντευξης δεν ανεφερα τιποτα για το οικονομικο τωρα ομως που με επελεξαν και πρεπει να περασω ενα τεστ αξιολογησης θα το αναφερω. 8 -8,50 ευρω ειναι καλα?? για καποιον που δεν εχει εμπειρια διδασκαλιας? αλλου μου ειπαν 7 καθαρα...αλλα δε ξερω... να το παζαρεψω??? ευχαριστω
Η  τιμή δεν παζαρεύεται. Είναι ο,τι σου πουν. Πάρ'το ή φύγε.

Αποσυνδεδεμένος Christianna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η σημερινή μας ατυχία,είναι η αυριανή μας τύχη.
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 25, 2007, 12:16:42 πμ »
Η περσινή σύμβαση όριζε ως ωρομίσθιο για τους καθηγητές ξένων γλωσσών 8,54ευρώ μικτά. Το πόσο σου βγαίνουν καθαρά έχει να κάνει με το πόσα ένσημα σου κολλάνε.Τα πόσα ένσημα σου κολλάνε έχει να κάνει με το πόσες φορές πας στο φροντιστήριο(αν απασχολείσαι λιγότερο απο 18 ώρες την βδομάδα). Στη φετινή σύμβαση λογικά θα είναι λίγο παραπάνω, γύρω στο 5% αύξηση υπολόγισε. Υπάρχουν κάποια φροντιστήρια που σου δίνουν παραπάνω από μόνα τους, αλλά αυτό στο λένε αυτοί. άσε που είναι μετηρήμενοι στο δάχτυλο τους ενός χεριού. Γενικά μην παζαρέψεις. Απλά ζήτα τα νόμιμα.Δεν ξέρω τι κλάδος είσαι, αλλά αυτό που ξέρω είναι πως αν δεν θέλουν να στα δωσουν θα βρουν άλλον που θα συμβιβάζεται με τα νόμιμα(γιατί συμβιβασμός είναι να πληρωνόμαστε το ίδιο με τις κυρίες που καθαρίζουν τα σπίτια-που μια χαρά άνθρωποι είναι και λιγα παίρνουν-αλλά και εμείς τόσα χρόνια στα πανεπιστημια και στα εξωτερικά και αυτοί αξιολογούν την εργασία μας με το ίδιο τιμολόγιο, για να μην αναφερθώ στον χρόνο που χρειαζόμαστε για να προετοιμάσουμε το μάθημα) 
Η δικια μου συμβουλή είναι να ζητήσεις τα νόμιμα(εννοείται να ζητήσεις να πληρώνεσαι και στις διακοπές των Χριστουγέννων και του Πάσχα και γενικά για οποια φορά χάνονται μαθήματα είτε λόγω αργίας είτε για λόγους για τους οποίους δεν ευθύνεσαι εσύ-Το δικαιούσαι)
Με τον χρόνο υπάρχουν διάφορα επιδόματα που παίρνεις(πολυετίας,γάμου κλπ)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2007, 12:20:49 πμ από Christianna »
Das Schicksal des Menschen ist der Mensch selber.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 25, 2007, 10:06:09 πμ »
Η δικια μου συμβουλή είναι να ζητήσεις τα νόμιμα(εννοείται να ζητήσεις να πληρώνεσαι και στις διακοπές των Χριστουγέννων και του Πάσχα και γενικά για οποια φορά χάνονται μαθήματα είτε λόγω αργίας είτε για λόγους για τους οποίους δεν ευθύνεσαι εσύ-Το δικαιούσαι)
Με τον χρόνο υπάρχουν διάφορα επιδόματα που παίρνεις(πολυετίας,γάμου κλπ)
Συγνώμη, για την Ελλάδα δε  μιλάμε;. Υπάρχει κάποιος που παιρνεισε φροντιστήριο επιδομα πολυετίας, γάμου, παιδιών ;(εγώ τόσα χρόνια από το ΙΚΑ το παίρνω αυτό). Πού είναι όλοι αυτοί οι καλοί εργοδότες; Εκτός αν ισχύουν μόνο για τα ξενογλωσσα οι ωραίες αυτές ρυθμίσεις. Και επίδομα Χριστουγέννων και Πάσχα μη νομίζετε ότι δίνουν όλοι (ευτυχώς τα τελευταία χρονια γενικά ισχύει να το δίνουν). Να είστε όμως προσγειωμένοι σχετικά με τις συνθήκες και τις απαιτήσεις σας στα φροντιστήρια, όχι γιατί έχετε άδικο, αλά για να μην απογοητευτείτε.

Αποσυνδεδεμένος Christianna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η σημερινή μας ατυχία,είναι η αυριανή μας τύχη.
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 26, 2007, 03:04:57 πμ »
Εγώ και στην Αθήνα που έχω δουλέψει και στην επαρχία δεν είχα πρόβλημα.Πληρωνόμουν για τις ώρες που έπρεπε να πληρωθώ και έπαιρνα και τα επιδόματα και τα δώρα και όλα,άσε που΄ο εργοδότης μου έβαζε παραπάνω ένσημα από μόνος του (ενώ έπρεπε να πάρω 12 μου έβαζε 22). Ίσως έχει να κάνει με το ότι διδάσκω γερμανικά, μια ειδικότητα που ακόμα έχει ζήτηση και γι αυτό οι εργοδότες δε το ρισκάρουν. Στην επαρχία είναι τα πράγματα πολύ καλύτερα και από Αθήνα αφού εμένα μου πρότειναν 10 ευρώ ωρομίσθιο από μόνοι τους συν το ικα!!!Υπάρχουν και τέτοιοι εργοδότες.
 Εγώ είπα απλά την γνώμη μου. Δεν θα μπορούσα να πω σε κάποιον: Πήγαινε και δούλεψε κι ας ξέρεις πως σε κοροϊδεύει ο εργοδότης. Πάνω από όλα πρέπει να σεβόμαστε την δουλειά που κάνουμε.
Das Schicksal des Menschen ist der Mensch selber.

Αποσυνδεδεμένος leonidas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 26, 2007, 12:27:55 μμ »
Συνάδελφοι επισκεφτείτε όλοι την σελίδα www.sefk.gr. Αν δεν ενισχύσουμε το σωματείο μας διεκδικώντας συλλογικές συμβάσεις εργασίας τότε μια ζωή θα μας εκμεταλεύονται για ψίχουλα όπως είπατε και εσείς της τάξης των 6-7 Ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος Nema

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 27, 2007, 10:03:28 μμ »
Συγνώμη παιδιά , να ρωτήσω κι εγώ κάτι..ίσως βέβαια να έχει απαντηθεί ...για τους φιλολόγους πόσο ορίζει ο νόμος την ώρα σε φροντιστήριο? Με ΙΚΑ βέβαια.
Ευχαριστώ πολύ! :)
Δε χρειάζεται να είμαστε οι καλύτεροι. Αξίζει να έχουμε δώσει τον καλύτερο εαυτό μας!!!

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 29, 2007, 01:06:09 πμ »
NEMA,
Στην ιστοσελίδα www.sefk.gr θα βρεις τις απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματά σου

asi

  • Επισκέπτης
Εργασία σε φροντιστήριο
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 29, 2007, 11:41:49 πμ »
geia sas.eimai ma8imatikos kai sizitao me frontistirio sthn eparxia.vasika mou parexei ika..alla ego 8elo tebe.o sigekrimenos sistinei oe alla dne 8elei na me entaxei.pos mporo na ergasto sto frontistirio ektos o.e ?mporo kovontas ego prosopiki apodixi kai apallasontas ton ergodoti apo to na mou dinei ika?diladi na plirono ego tebe...na kovo apodixi gia paroxi ipiresion kai se afton me idiotiko simfonitiko na tou dino px 8 euro thn ora..(kratontas 12)...ginete afto kai an nai pos?ean eisai ektos oe.vgazontas adeia didaskalias apo defterova8mia mporo na ergasto se frontistirio??nomimo den einai>???sas efxaristo ek ton proteron
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2007, 11:51:02 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 29, 2007, 11:49:42 πμ »
asi καλωσήρθες στο PDE.
Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με Greeklish.

Ευχαριστώ πολύ  :)

Αποσυνδεδεμένος Lechuck

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Με Κατέλη υπουργό Παιδείας, κα Βας Βας Πρωθυπουργό
    • Προφίλ
Απ: Τιμές φροντιστηρίου
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 30, 2007, 12:21:14 πμ »
Οι νέοι και μη συνάδελφοι θα πρέπει να γνωρίζουν ότι υπάρχουν διαφορετικές συλλογικές συμβάσεις εργασίας για τους καθηγητές φροντιστηρίων μέσης εκπαίδευσης και διαφορετικές για τους ξενόγλωσσους. Μάλιστα για τους ξενόγλωσσους ισχύουν διαφορετικές ΣΣΕ για τους διδάσκοντες σε φροντιστήρια συμβεβλημένα με το Palso απο αυτά των μη συμβεβλημένων. Για να βρείτε τον καθαρό μισθό στα ξενόγλωσσα αφαιρείται απο το μεικτό 16%. Τα περί ωρών εβδομαδιαίως παίζουν ρόλο για την ασφάλιση. Ή θα έχετε 12-13 ώρες κάθε εβδομάδα ή τουλάχιστον μία ώρα κάθε μέρα για να διακαιούσθε πλήρη ένσημα.  Ο λογιστής στο φροντιστήριο, αν είναι συνεργάσιμος μπορεί να κάνει να φανεί ότι δουλεύετε κάθε μέρα ακόμα και αν πηγαίνετε μόνο 3 ή 4 μέρες.
Σε ότι αφορά τους μισθούς υπάρχουν στο net όλες οι συλλογικές συμβάσεις αρκεί να ψάξει κανείς. Τα χριστούγεννα δικαιούσθε περίπου άλλον ένα μισθό ενώ το Πάσχα μισό. Κατά τη διάρκεια των εν λόγω διακοπών δεν υποχρεούσθε να δουλεύετε, ενώ πληρώνεστε κανονικά. Επίσης το Μάιο τον πληρώνεστε ολόκληρο και όχι μόνο τις ώρες που δουλέψατε. Αν τύχει πχ να δίνουν εξετάσεις τα παιδιά και να μην γίνεται μάθημα. Μην ξεχνάτε ότι ο ιδιοκτήτης έχει πληρωθεί απο τους γονείς για όλο το μήνα. Τέλος με την απόλυση το Μάιο δικαιούσθε εκτός του μισθού και επίδομα αδείας και ολοκλήρωσης του συμβολαίου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159771
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 460
Σύνολο: 469

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.