*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...  (Αναγνώστηκε 54154 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maRIA74

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 30, 2015, 10:37:45 πμ »
καλημέρα σε όλους!εγώ αυτό που κατάλαβα οτι οι " ειδικής αγωγής " βρέθηκαν στις πρώτες θέσεις.Δηλαδή αν καλέσουν πρώτα γενικής θα πάνε αυτοί και στη συνέχεια αν καλέσουν ειδικής δεν θα μπορούμε οι υπόλοιποι γιατι θα μας πουν οτι δεν εχουμε το 400ωρο ή μεταπτυχι;ακό στην ειδική!δεν ξερω αν έχω καταλάβει καλά αλλά νομίζω οτι το ξεχναω για φέτος να με πάρουν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:32:25 »

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 30, 2015, 11:04:02 πμ »
καλημέρα σε όλους!εγώ αυτό που κατάλαβα οτι οι " ειδικής αγωγής " βρέθηκαν στις πρώτες θέσεις.Δηλαδή αν καλέσουν πρώτα γενικής θα πάνε αυτοί και στη συνέχεια αν καλέσουν ειδικής δεν θα μπορούμε οι υπόλοιποι γιατι θα μας πουν οτι δεν εχουμε το 400ωρο ή μεταπτυχι;ακό στην ειδική!δεν ξερω αν έχω καταλάβει καλά αλλά νομίζω οτι το ξεχναω για φέτος να με πάρουν!
Συνήθως της Γενικής καλούν πρώτα. Εκτός αν φέτος καλέσουν ταυτόχρονα. Πάντως όπως και να χει οι της Ειδικής βρίσκονται σε πλεονεκτική θέση μια και έχουν διπλές πιθανότητες να κληθούν. Όλο καινοτομίες αυτό το υπουργείο...Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιο σχέδιο στο μυαλό τους ή αν όλα γίνονται έτσι όπως τους έρχονται, πρόχειρα και αποσπασματικά...

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 30, 2015, 11:24:38 πμ »
Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με κάτι; Το 2012-13 υπηρέτησα στο Νευροκόπι, που είναι ονομαστικά στα δυσπρόσιτα, δεν βλέπω όμως διπλασιασμό μορίων για την ίδια χρονιά. Μήπως θα μπορούσε να μου εξηγήσει κάποιος τι δεν έχω καταλάβει;;  ???
έχουν κάνει λάθος σε σένα, όπως και σε πολλούς άλλους. Όταν θα πας να κάνεις την αίτησή σου ζήτα να σου δείξουν στο σύστημα ότι υπάρχουν αυτά τα μόρια και είναι διπλασιασμένα. Και με τους κανονικούς πίνακες  ένσταση.

Αποσυνδεδεμένος ranger

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 30, 2015, 11:53:53 πμ »
Συνάδελφοι, καλημέρα! Ξέρεις κανείς αν στην δευτεροβάθμια θεωρούνται πλέον δυσπρόσιτα και δίνουν διπλά μόρια μόνο τα σχολεία ΙΑ και ΙΒ (11 και 12 μόρια) ή και όσα ίσχυαν παλιά των 9 μορίων και πάνω; Από ό,τι βλέπω στους προσωρινούς πίνακες έχουν προσμετρηθεί διπλά και τα παλιά σχολεία. Τώρα τι ισχύει; Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:32:25 »

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #88 στις: Ιούλιος 30, 2015, 12:01:16 μμ »
Syllas σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Πριν από λίγο πήρα στη δευτεροβάθμια Δράμας και μου είπαν ότι τους ζητήθηκε από το  υπουργείο να ελέγξουν τις προϋπηρεσίες για Νευροκόπι και Παρανέστι (τα δυσπρόσιτα του νομού) και να τις στείλουν. Μάλλον αυτό ισχύει για όλες τις δευτεροβάθμιες, οπότε μάλλον θα διορθώσουν τους πίνακες.
Haroulalki μάλλον θα σου προσθέσουν 4,5-5 μόρια για τη χρονιά που πέρασε.

Αποσυνδεδεμένος vasia1980

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #89 στις: Ιούλιος 31, 2015, 11:04:36 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι,

Μόλις μίλησα με βουλευτή του σύριζα και εξέθεσα τις ενστάσεις μου σχετικά με :
Την αναγνώριση της προυπηρεσίας των ιδιωτικών
Την αναγνώριση της προυπηρεσίας των συναδέλφων της ειδικής στους πίνακες της γενικής
Έδειξε να συμφωνεί ότι όντως εχουν γίνει αδικίες στα θέματα αυτά και μου ζήτησε να στείλουμε κάποιο έγγραφο επίσημα με τα επιχειρήματά μας.Ανέφερε ότι και στα δύο αυτά ζητήματα οι πιέσεις που δέχτηκαν ήταν αφόρητες.
Υπάρχει κάποιο έγγραφο με τα αιτήματά μας έτοιμο μπας και προλάβουμε να κάνουμε κάτι έστω και τώρα;Μπορώ να το συντάξω εγώ προσωπικά αλλα θα έχει αλλη ισχυ αν το στείλουμε ως σύλλογος αδιορίστων συλλογικά.
Σας παρακαλώ δώστε μου κάποιο τηλ.από το σύλλογο αδιοριστων...
 

Αποσυνδεδεμένος vasia1980

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #90 στις: Ιούλιος 31, 2015, 11:18:18 πμ »
Καταλαβαίνουμε όλοι ότι ανθρωποι με ασεπ και προυπηρεσία θα μείνουμε άνεργοι ες αει...θα φτάσουν να παίρνουν στην ειδική συναδέλφους με μηδενικη προυπηρεσία και με το σεμινάριο γιατί οι ψηλά στον πίνακα πιθανότατα θα μεταπηδήσουν στη γενικη.Από την άλλη γίνεται χαμός με προυπηρεσίες ιδιωτικών...κρίμα που απολύθηκαν συνάδελφοι που δούλευαν χρόνια σε ιδιωτικά..αλλά δούλευαν!!! Ενώ τόσοι άλλοι με το σταυρό στο χέρι δίναμε ασεπ, κάναμε μεταπτυχιακά, τρέχαμε σε άλλους νομούς με οικογένειες και παιδιά...για να μείνουμε τώρα στην ανεργία...ΟΧΙ...στα φροντιστήρια με το φπα θα δίνουν και λογικά πλέον ψίχουλα...τα ιδιαίτερα πέθαναν...θα πρέπει να κάνουμε μεταπτυχιακό στην ειδική για να έχουμε ελπίδα; Με τί κουράγια ρε παιδιά;;;

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #91 στις: Ιούλιος 31, 2015, 11:33:44 πμ »
απο εγγραφα εχουν χορτασει ... καθε λογης συλλογων ! μονο ενας μεγαλος αριθμος υπογραφων μπορει ισως να τους μετακινησει...σαν το sign the petition φτιαχνουμε ενα κειμενο και το υπογραφουν οι υπολοιποι...εγω μεσα!
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #92 στις: Ιούλιος 31, 2015, 12:19:02 μμ »
Συνάδελφοι, καλημέρα! Ξέρεις κανείς αν στην δευτεροβάθμια θεωρούνται πλέον δυσπρόσιτα και δίνουν διπλά μόρια μόνο τα σχολεία ΙΑ και ΙΒ (11 και 12 μόρια) ή και όσα ίσχυαν παλιά των 9 μορίων και πάνω; Από ό,τι βλέπω στους προσωρινούς πίνακες έχουν προσμετρηθεί διπλά και τα παλιά σχολεία. Τώρα τι ισχύει; Ευχαριστώ
από 9 και επάνω

Αποσυνδεδεμένος vasia1980

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #93 στις: Ιούλιος 31, 2015, 12:27:21 μμ »
Έστειλα mail και στο σύλλογο αναπληρωτών δευτεροβάθμιας....αναμένω απάντηση..μακάρι για όλους μας να επικρατήσει το δίκαιο επιτέλους και όχι τα συντεχνιακά συμφέροντα...οι της ειδικής γιατί επέμεναν να μπουν στην γενική και δεν διεκδικούσαν με το ίδιο σθένος να πάρουν οργανικές στην ειδικη,που είναι το πλέον λογικό;

Αποσυνδεδεμένος vasia1980

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #94 στις: Ιούλιος 31, 2015, 12:42:35 μμ »
Επίσης είναι οι τρίτεκνοι και οι πολύτεκνοι...τί θα γίνει με αυτό το θέμα; Γιατί να αποτελεί κριτήριο πρόσληψης ; Είναι αδικία για όλους τους υπόλοιπους που από επιλογή δεν θέλουν 3 παιδιά ή καθόλου παιδιά ή δεν μπορούν να κάνουν παιδια; Είναι!! Γιατί να προηγούνται ημών; Ας δώσει το κράτος κάποιο επίδομα , ας φροντίσει για αυτες τις ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες με άλλους τρόπους , όχι αδικώντας την πλειοψηφία...ευαισθησία ναι,κράτος πρόνοιας ναι όχι έτσι όμως...γιατί και εγώ που έχω δύο παιδιά και αυτος που δεν έχει παιδια έχουμε ανάγκη να δουλέψουμε...έχουμε αγωνιστεί και μοχθήσει για αυτο το λόγο για να βλέπουμε τρίτεκνους χωρίς ασεπ και με ελάχιστη ή μηδενική προυπηρεσία να παίρνουν θεσεις και εμείς να μένουμε άνεργοι..δεν νιώθω να βάλλω τους συναδέλφους αλλά κάνω μία ψυχρή και λογική αποτίμηση της κατάστασης που επικρατεί....

Αποσυνδεδεμένος v.femmes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #95 στις: Ιούλιος 31, 2015, 01:17:33 μμ »
Το όλο θέμα με την ειδική θα τελείωνε εάν προηγούνταν οι προσλήψεις σ’ αυτήν και ακολουθούσε η γενική. Έτσι όσοι έχουν τα προσόντα και  για την ειδική θα δουλεύουν εκεί.
Η ειδική δεν αποτελεί ξεχωριστό κλάδο της γενικής, γ’ αυτό δικαίως υπολογίζεται η προϋπηρεσία στους πίνακες όπως άλλωστε αναφερόταν πάντα και αναφέρεται και στην φετινή εγκύκλιο «34.α. Όπου στις κείμενες διατάξεις αναφέρεται προϋπηρεσία……»
 

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #96 στις: Ιούλιος 31, 2015, 01:19:53 μμ »
Έστειλα mail και στο σύλλογο αναπληρωτών δευτεροβάθμιας....αναμένω απάντηση..μακάρι για όλους μας να επικρατήσει το δίκαιο επιτέλους και όχι τα συντεχνιακά συμφέροντα...οι της ειδικής γιατί επέμεναν να μπουν στην γενική και δεν διεκδικούσαν με το ίδιο σθένος να πάρουν οργανικές στην ειδικη,που είναι το πλέον λογικό;

Για να τρωνε με 2 χερια

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #97 στις: Ιούλιος 31, 2015, 01:27:57 μμ »
Εγω που ειμαι της ειδικης συμφωνω να μην μετραει η προυπηρεσια στη γενικη.διαχωρισμος πινακων και μονιμεσ θεσεις στην ειδικη αμεσα!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2015, 08:15:41 πμ από δηιάνειρα »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160911
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 694
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 693
Σύνολο: 699

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.