*

Αποστολέας Θέμα: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων  (Αναγνώστηκε 14381 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 28, 2008, 01:25:48 πμ »
Ξεκίνησα την προηγούμενη βδομάδα με Ιστορία. Σκέφτηκα να βγάλω καλά πρώτα τα σχολικά και μετά, αν μου μείνει χρόνος, να δω και κάποια άλλα από τα βιβλία που προτείνετε. Μεχρι στιγμής λοιπόν έβγαλα  αρχαία ιστορία, βυζαντινή και από σύγχρονη μέχρι την κρητική επανάσταση. Με προβλημάτισε λίγο η βυζαντινή που την τέλειωσα πολύ γρήγορα, καθώς τα σχολικά δεν λένε και πολλά πράγματα. Σκέφτομαι για ostrogorsky. εσείς τι λέτε ; είναι κατατοπιστικό ; Ο Σβολόπουλος σε ποια περίοδο αναφέρεται ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:27:38 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 28, 2008, 09:03:21 πμ »
ο σβολοπουλος νομιζω (γιατι δεν ειμαι σπιτι τωρα,αλλα στη δουλεια) ειναι για τα ετη 1900 και μετα,νομιζω μεχρι τι 1981-2(?)
η βυζαντινη πραγματι τελειωνει πολυ γρηγορα οταν τη διαβασεις απο τα σχολικα, αλλα δε νομιζω οτι ειναι αρκετο και αυτο φαινεται. εγω τουλαχιστον θα διαβασω καραγιαννοπουλο.
ΟΚ. ας απαντησω τις 7 απο τις 10 ερωτησεις της βυζαντινης. ευχαριστημενος θα ειμαι. ειναι και η αρχαια και η νεοτερη. εξαλλου ποτε δεν ξερεις τι θα βαλουν. μπορει να ειναι και μεσα απο τα σχολικα ολες οι ερωτησεις.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 28, 2008, 10:18:36 πμ »
Καλό διάβασμα σε όλους σας! :) :)
Εγώ έδωσα εξετάσεις και πέρασα στον προηγούμενο διαγωνισμό και αυτές τις μέρες καταθέτω τα΄χαρτιά μου για διορισμό. Δεν φαντάστηκα ποτέ ότι θα τα κατάφερνα τόσο γρήγορα και το λέω αυτό γιατί δεν είχα ξαναδώσει εξετάσεις, ούτε είχα ασχοληθεί ποτέ με την εκπαίδευση, ούτε με ιδιαίτερα. Αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι δεν πτοήθηκα γιατί διάβαζα έχοντας δύο παιδιά να κρέμονται από πάνω μου, τις δουλειές και τη φροντίδα του σπιτιού και καμία βοήθεια γιατί μένω με τον αντρα μου και τα παιδιά μου 500 χλμ μακριά από την πόλη που μεγάλωσα. Και το φοβερό είναι ότι την τελευταία εβδομάδα πριν τον διαγωνισμό που η αγωνία το ξενύχτι και οι καφέδες έφτασαν τους 6 και οι πολυβιταμίνες πηγαινοέρχοταν ήμουν έγκυος στο τρίτο και δεν το ήξερα. Τις μέρες που έδινα εξετάσεις είχα τάσεις εμετού και υπνηλία και τα κείμενα τα έβλεπα διπλά. Παρόλα αυτά και ενώ μέσα μου οι κασσάνδρες μου έλεγαν "που πας; οι άλλοι έχουν πιο πολύ χρόνο για διάβασμα, τα έχουν πιο φρέσκα κλπ" πέρασα, ήμουν 39 διοριστέα από τους 40 που πήραν, 1:13 αναλογία. Με συνεξεταζόμενο μάθημα φυσική, που εγώ η αφελής θεώρησα πως αρκεί να διαβάσω τα σχολικά βιβλία αλλά δεν αρκούσε και ευτυχώς έγραψα καλά διδακτική..

¨Οσο για τον τρόπο διαβάσματος .. Με βοήθησε που βρήκα ένα πρόγραμμα φροντιστηριου που έλεγε κάθε εβδομάδα ποιες ενότητες θα καλύπτονταν και το τήρησα όπως μπορούσα. Κάθε πρωί άνοιγα τα βιβλία με την ύλη που έπρεπε να βγάλω και διάβαζα όποτε έιχα καιρό. Ασ πούμε έπλενα τα πιάτα γυρνούσα διάβαζα ξαναέκανα μια δουλεία ξαναγυρνούσα. Όταν δεν μου άρεζε κάτι το έριχνα στα παιδαγωγικά και ειδική αγωγή σαν μπαλαντέρ για να μη χάνω ποτέ χρόνο. Το μυαλό μου γυρνούσε πάντοτε σε αυτά που διάβαζα όπυ και αν βρισκόμουν. Έτσι συγκεντρωνόμουν χωρίς να έχω κάτσει ποτέ για πολύ ώρα πάνω από τα βιβλία. Τη νύχτα πριν κοιμηθώ διάβαζα λίγο πρισσότερο και δεν έχανα τον ύπνο μου (όσο γίνοταν γιατί τα μωρά ξυπνάνε μέσα στη νύχτα). Ως πρόγραμμα διαβάσματος βοηθάει και η ύλη όπως είναι γραμμένη στο φεκ...
Η όλη ιστορία πήγε ένα εξάμηνο περίπου, χαλαρά πολύ στην αρχή και με τους τελευταίους 3 μήνες εντατικά.
Ένα ακόμη για τα παιδαγωγικά. Εγώ απογοητεύτηκα με τα θέματα γιατί είχα διαβάσει πολύ καλά και έβαλαν ερωτήσεις που σχετίζονταν με τη λειτουργία του σχολείου όπως πχ του συλλόγου διδασκόντων που θα τις γνώριζε σίγουρα κάποιος που θα είχε κάνει έστω ωρομίσθιος σε ένα σχολείο...

Αυτά, συγκεντρωθείτε πάρτε το ζεστά και μη χάνετε χρόνο...
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος sirina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 28, 2008, 01:17:43 μμ »
Koth κουκλιτσα μου δινει τοσο μα τοσο κουραγιο..

Εγω ειμαι 23 ετων και διαβαζω, φτιαχνω σημειωσεις, ψαχνω απο το Οκτωβρη. Εχω διαβασει διαφορα, αρκετα θα ελεγε καποιος αλλα ειναι αδυνατο να θυμηθω το οτιδηποτε. Εγκυκλοπαιδικα προφανως και τα ξερω αλλα δεν κοβω και το χερι μου οτι θα τα θυμηθω. Ειμαι απογοητευμενη και απογοητευομαι διπλα οταν σκεφτομαι οτι ανθρωποι με τα διπλα μου χρονια, παιδια, σκυλια και τα συναφη εχουν κουραγιο και διαθεση. Διαβαζω καθημερινα αλλα υπαρχουν μερες που εχω τετοιο εκνευρισμο σε σημειο που δεν με αναγνωριζω. Ρε παιδια ποτε τελειωσε το καλοκαιρι?

Τα ειπα και ξαλαφρωσα..

Το δικο μου προγραμμα ειναι να διαβαζω μια ενοτητα πχ Βυζαντινη ιστορια μεχρι να εξαντρησω τα παντα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:27:38 »

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 28, 2008, 01:53:14 μμ »
΄Το ότι διαβάζεις και δε σου μένει τίποτα είναι ίσως ότι κάνεις αποστήθιση, ή απλώς η ιδέα σου. Όταν τα διαβάζεις τα κατανοείς;Αυτό μετράει πιστεύω. Όταν θα δεις τις ερωτήσεις επιλογων στο διαγωνισμό τότε θα έρθουν οι απαντήσεις...Το διάβασμα και οι συχνές επαναλήψεις δεν πάει χαμένο.Ειδικά οι συχνές επαναλήψεις -παραβλέποντας τις λεπτομέρειες- σε κάνουν να νιώθεις οικειότητα με τα θέματα...Περισσότερα μπορώ να πω σ ε υποψήφιους θετικών επιστημών γιατί δεν είμαι φιλόλογος να ξέρω τις ιδιαιτερότητες της δικής σας σχολής...Μου φαίνεται πως αν διάβαζα βυζαντινή ιστορία ίσως να έβαζα τη φαντασία μου, να μεταφερόμουνα πίσω στο χρόνο και να έπαιζα και εγω μαζί με τα δρώμενα. Θα ήταν πιο βιωματική η μάθηση. Σίγουρα πρέπει να έχεις όρεξη για να διαβάσεις...
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 28, 2008, 02:29:38 μμ »
συμφωνω με τα παραπανω. ετσι ειναι.
τωρα, να κανω και τον Ιωαννη Βατατζη ή τον Θεοδωρο Λασκαρη για να μαθω την βυζαντινη, ομολογω δεν το ειχα σκεφτει! ( μμμμμ,..δεν ειναι και ασχημα!)
(αλλα να ενσαρκωσω ολους οσοι αναφερονται σε αρχαια βυζαντινη και νεοτερη ιστορια νομιζω οτι καπως δυσκολο...)
χιουμορ κανω.
περα απο το αστειο, θεωρω οτι εχει λογικη η παραπανω προταση.
εξαλου στην παιδαγωγικη δεν μαθαινουμε για τη βιωματικη διδασκαλια?
 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 28, 2008, 02:44:58 μμ »
να προσεξουμε μονο να μη μας μεινει κουσουρι και καταληξουμε με σχιζοφρενεια!!! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 28, 2008, 03:06:59 μμ »
Παραδείγματα σαν της Koth μας ανεβάζουν τη διάθεση! Τίποτα δεν είναι αδύνατο.. :) :) :)
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 28, 2008, 03:22:33 μμ »
Το θέμα είναι να συμμετέχει η φαντασία και να υπάρχει το χιούμορ. Ποτέ δε θα μπορούσα να διαβάσω  ιστορία και να έχω στο νου μου σελίδες και γράμματα, έτσι ξερά δισδιάστατα . Θα ανέσυρα με τη φαντασία μου όλες τις εικόνες από ταινίες εποχής κτλ. Όταν διάβαζα ιστορική γεωλογία ή παλαιοκλιματολογία, σκεφτόμουν σκηνές απ;o Jourasic Park και άλλες ταινίες.
Είναι τα "εποπτικά" μέσα που προτείνει και η διδακτική. Μόνο που στην περίπτωσή μας δεν έχουμε κανένα να μας διδάξει, πρέπει να τα εφευρίσκουμε μόνοι μας.
Πάντως έχω να πω μπράβο σε σας που νωρίς στρέφεστε στον διαγωνισμό γιατί σίγουρα κάποτε θα γίνετε εκπαιδευτικοί έστω και με 24 μηνο. Εγώ άργησα λίγο να πάρω μπρος (έπαιζα σε άλλη ταινία τόσον  καιρό... :D :D :D)
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 28, 2008, 03:54:58 μμ »
συμφωνω με τα παραπανω. ετσι ειναι.
τωρα, να κανω και τον Ιωαννη Βατατζη ή τον Θεοδωρο Λασκαρη για να μαθω την βυζαντινη, ομολογω δεν το ειχα σκεφτει! ( μμμμμ,..δεν ειναι και ασχημα!)
(αλλα να ενσαρκωσω ολους οσοι αναφερονται σε αρχαια βυζαντινη και νεοτερη ιστορια νομιζω οτι καπως δυσκολο...)
χιουμορ κανω.
περα απο το αστειο, θεωρω οτι εχει λογικη η παραπανω προταση.
εξαλου στην παιδαγωγικη δεν μαθαινουμε για τη βιωματικη διδασκαλια?
 

Μάρκο τέλειο αυτό!!! Έγραψε!

Το κακό στην Ιστορία είναι ότι ό,τι ρόλους και να παίξεις, όση φαντασία και να διαθέτεις, θα πρέπει να θυμάσαι του κόσμου τις λεπτομέρειες.

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόγραμμα διαβάσματος και επαναλήψεων
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 28, 2008, 08:34:17 μμ »
συμφωνώ με τον μαρκος. Μπορεί οι ερωτήσεις να είναι από τα σχολικά. Εγώ πιστεύω ότι οι περισσότερες από εκει θα είναι .θα έχουν όμως και κανα δυο τρεις που δεν θα αναρωτιέσαι " καλέ, έχει συμβεί αυτό; πότε;" Οπως έγινε στον προηγούμενο ασέπ με την 8η σταυροφορία. Ασε πια αυτη η μανία τους να ρωτάνε για πηγές.Που να τα ξέρουμε καλέ  τι έχει γράψει για την άλωση ο Χαλκοκονδύλης ή ο Νοταράς! παράλογα πράγματα. Επομένως αν σε κάθε περίοδο υπάρχουν από 3 ερωτήσεις εκτός σχολικών, χάνουμε  αμέσως 9 ερωτήσεις. Θα σου ξεφύγουν κι άλλες 3 , αν δε θυμάσαι καλά, φτάνουμε στις 12 μειον. Επομένως, τι κάθομαι και διαβάζω....Σιγά μην τα προλάβω. δεν είναι άλλωστε μόνο η ιστορία. Είναι τόσα μαθήματα. Παιδιά, ό,τι γίνει. Εύχομαι σε όλους να έχετε κουράγιο και να διαβάσετε όσα περισσότερα γίνεται. Εγώ πάντως καθόλου όρεξη δεν έχω να ασχολήθω με τόσα πολλά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 626
Σύνολο: 628

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.