*

Αποστολέας Θέμα: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ  (Αναγνώστηκε 12995 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 08, 2008, 09:10:59 πμ »
για οσους ενδιαφερει η υποθεση.... ο συνηγορος του πολιτη εστειλε επιστολη στον ΟΑΕΔ για να μας δωσει το επιδομα, αλλα δεν εγινε τιποτα. Προχθες πήρα την απορριψη της ενστασης μου στα κεντρικα του ΟΑΕΔ.
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:32:41 »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 01, 2010, 01:05:55 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα. Διαβάστε τι έπαθα εγώ απ'τον αγαπημένο μου ΟΑΕΔ. Πήγα σήμερα να εισπράξω το επίδομα ανεργίας για να πληροφορηθώ απ'τους αξιολάτρευτους υπαλλήλους του ότι δεν δικαιούμαι απολύτως τίποτα για λόγους καθαρά ημερολογιακούς!!!!!!! Έχω συγκεντρώσει με το παραπάνω τα απαιτούμενα ένσημα καθώς δούλευα σε ολοήμερα δημοτικά σχολεία στην πρόσθετη διδακτική στήριξη αλλά και σαν σερβιτόρος. Το μεγάλο μου λάθος; Το γεγονός ότι δούλεψα σαν ωρομίσθιος και σε σχολείο δεύτερης ευκαιρίας με σύμβαση έργου απ'το θρυλικό ΙΔΕΚΕ!! Το ΙΔΕΚΕ δεν κάνει κρατήσεις υπέρ ΟΑΕΔ, παρ' όλα αυτά τα υπόλοιπα ένσημα που έχω συγκεντρώσει φτάνουν και περισσεύουν. Έλα όμως που η σύμβαση του ΙΔΕΚΕ είναι η τελευταία που λήγει ημερολογιακά, στις 30 Ιουνίου! Απ'τις υπόλοιπες, η πιο κοντινή είναι στις 20. Μου είπαν λοιπόν ότι αφού αυτή που λήγει τελευταία είναι σύμβαση έργου δεν δικαιούμαι απολύτως τίποτα!! Αν είχα απολυθεί 19 Ιουνίου θα εισέπραττα το επίδομα κανονικότατα!! Τώρα εισέπραξα να μην πω τι.... Είχε κανείς αντίστοιχο πρόβλημα; Προσπαθώ να βγάλω άκρη απ'το πρωί και δεν καταλήγω πουθενά.. Ούτε με λογική ούτε με παραλογισμό! Λείπει και το μέντιουμ που συμβουλεύομαι σε διακοπές στην Αφρική και όπως καταλαβαίνετε έχω ανάγκη τη βοήθειά σας αν γνωρίζει κάποιος κάτι...
Ευχαριστώ

Ειλικρινά ελπίζω και εύχομαι να μη το άφησες έτσι το ζήτημα...από που να το πιάσεις και που να τελειώσεις με αυτό το αίσχος!! Ίσως αν μπορούσες να κάνεις κάπου εικονική πρόσληψη και απόλυση μετά τις 30..
παρόμοια περίπτωση με τη δική σου ακριβώς επειδή τράβηξα τα ίδια πριν 3 χρόνια, έκ τοτε απλά δεν αναφέρω τπτ στον οαεδ για ιδεκε!! καταθέτω όλα τα υπόλοιπα δικαιολογητικά, ένσημα, άλλη/ες απόλυση/σεις...πέρσι πήρα κανονικά επίδομα και μάλιστα συνέχισα να επιδοτούμαι το υπόλοιπο του ποσού ακόμα κι όταν ξεκίνησα το σεπτέμβρη να δουλεύω ( εφόσον δεν είχα ένσημα για πάνω από 3 μέρες τη βδομάδα και 12 το μήνα ) Βέβαια φέτος επειδή ξεμπέρδεψα πολύ εύκολα με τον οαεδ μου μπήκαν κάποιες υποψίες, κυρίως όταν η υπάλληλος μου είπε να πάω σε ένα μήνα με την ταυτότητα και το αντίγραφο της αίτησης για να μου πουν αν εγκρίθηκε!

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 02, 2010, 12:46:05 πμ »
Παιδιά είναι απλό,

Η σύμβαση έργου λήγει από μόνη της και λήγει και το παραμύθι.
Γιατί να το αναφέρετει στον ΟΑΕΔ?
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 02, 2010, 01:15:07 μμ »
Παιδιά είναι απλό,

Η σύμβαση έργου λήγει από μόνη της και λήγει και το παραμύθι.
Γιατί να το αναφέρετει στον ΟΑΕΔ?


Το αναφέρεις με την λογική ότι το ΙΔΕΚΕ κολάει κάποια ένσημα, τα οποία αυτή τη στιγμή δεν φαίνονται, ΑΛΛΑ σε δυο μήνες θα φαίνονται. Οπότε αν το αποκρύψεις, μπορεί κάπου παρακάτω να φανεί και σου κάνουν ανάκληση, αν ημερολογιακά η σύμβαση του ΙΔΕΚΕ είναι η τελευταία. Επίσης αυτό που εγώ κυρίως φοβάμαι είναι το εξής: πες ότι δεν το λες στον ΟΑΕΔ και βγαίνεις κανονικά στο επίδομα και δεν γίνεται τίποτα φέτος. Κάποια στιγμή κάνεις διακοπή γιατί προσλαμβάνεσαι κάπου το φθινόπωρο. Πας του χρόνου να συνεχίσεις το επίδομα και καταθέτεις πάλι όλα τα δικαιολογητικά, μέσα σε αυτά και τα ένσημα. Οπότε φαίνεται ότι είχες αποκρύψει την σύμβαση ΙΔΕΚΕ και βρίσκεις το μπελά σου του χρόνου. Δε στέκει αυτό το σκεπτικό;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2010, 01:21:41 μμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:32:41 »

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 02, 2010, 03:05:00 μμ »
Προσωπικά μεταγενέστερα απο το ΣΔΕ πηρα 3 ένσημα μετά την τελευταια απόλυση.
Οπότε?

Δεν υπάρχει πρόβλημα για τα 3 αυτά ένσημα.
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 02, 2010, 03:25:17 μμ »
Lucinda υπαρχει λογικη σε αυτο που λες, αλλα μας κλεβουν αυτοι αρχικα οποτε δεν συμφερει σε κανεναν να αποκαλυφθει η αληθεια!

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 02, 2010, 06:33:11 μμ »
Αχ βρε catwoman δίκιο έχεις, αλλά ο διάολος πολλά ποδάρια έχει και φέτος γενικά εγώ με την τύχη δεν τα πάω και πολύ καλά, όλο αναποδιές μου τυχαίνουν, γι' αυτό θέλω να είμαι εντάξει, μην γίνει κάτι και μετά τραβάω τα μαλλιά μου.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 02, 2010, 07:11:30 μμ »
Προσωπικά μεταγενέστερα απο το ΣΔΕ πηρα 3 ένσημα μετά την τελευταια απόλυση.
Οπότε?

Δεν υπάρχει πρόβλημα για τα 3 αυτά ένσημα.

Τι εννοείς; Πήρες από το ΣΔΕ 3 ένσημα ή πήρες από αλλού 3 ένσημα;Αν είναι από αλλού δεν υπάρχει πρόβλημα, αν είναι από το ΣΔΕ μάλλον υπάρχει. Sorry κιόλας, αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω ακριβώς τι εννοείς.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 03, 2010, 11:19:18 πμ »
παιδια φαινονται τα ενσημα απο που ειναι? σε ποιο χαρτι ? διοτι απο το ΙΚΑ που πήρα περυσι δεν καταλαβα...

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 03, 2010, 11:47:47 πμ »
Έχει κάτι κωδικούς. Εγώ δε ξέρω να τους ερμηνεύσω, αλλά οι υπάλληλοι μάλλον ξέρουν. Αυτό ισχύει για όλα τα ένσημα, εκτός του τελευταίου μήνα (ή δύο μηνών), που δεν φαίνονται στην αναλυτική του ΙΚΑ, γι' αυτό και δίνουμε την βεβαίωση εργοδότη και μετά εκτυπώνονται όλα. Αλλά εγώ δεν καταλαβαίνω πού θα βρούμε βεβαίωση ενσήμων του ΙΔΕΚΕ; Εεεε;Που; Κι όχι ότι με νοιάζει γιατί συμπληρώνω από αλλού τα απαιτούμενα, αλλά ένας συνάδελφος σε άλλο θέμα ανέφερε ότι τα ζητάνε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32325
  • Τελευταία: MariaK.
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161601
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 449
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 352
Σύνολο: 354

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.