*

Αποστολέας Θέμα: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ  (Αναγνώστηκε 12949 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 15, 2008, 11:36:40 μμ »
Για να πάρεις το επίδομα θα πρέπει κάθε μήνα να ανανεώνεις την κάρτα ανεργίας.
Εμένα σήμερα έτσι μου είπαν.
Αν πιάσεις δουλειά σε σχολείο πως θα την ανανεώσεις?
Δεν χρειάζεται ανανέωση η κάρτα αν δικαιούσαι ταμείο ανεργίας.Όταν τελειώσει το ταμείο και αν είσαι ακόμα άνεργη,τότε πας για ανανέωση!Αυτό είναι 100% σίγουρο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:51:14 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 16, 2008, 09:04:57 πμ »
για την ανανεωση της κάρτας πας στον ΟΑΕΔ καθε μήνα με καποια χαρτια? ή αρκει η ταυτότητα?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 16, 2008, 09:16:46 πμ »
η ταυτοτητα απο οσο ξερω.

Αποσυνδεδεμένος physics

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 16, 2008, 01:15:49 μμ »
Μονο ταυτοτητα αν και δεν την ζητουν παντα!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:51:14 »

Αποσυνδεδεμένος zwi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση/ ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 16, 2008, 01:23:57 μμ »
Eμένα δεν μου την έχουν ζητήσει ποτέ...
Σημαντικό είναι να μην καθυστερήσεις να πας για ανανέωση
γιατί έστω και μια ημέρα μετά να πας από την ημερομηνία που πρέπει η κάρτα σου καταργείται!
You can lose more than your patience ...

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 22, 2008, 10:33:27 μμ »
Συνάδελφε θα σου πρότεινα να απευθυνθείς στο συνήγορο του πολίτη, εφόσον έγινε λάθος από δημόσια υπηρεσία (σε έβαλαν δηλ σε λάθος πακέτο). Εγώ προσωπικά έχω ακόμα ανοικτή διένεξη με τον ΟΑΕΔ επειδή μου ενέκρινε επίδομα ανεργίας, το έλαβα κανονικά, και με τη λήξη του μου ζήτησαν να το επιστρέψω πίσω (2500 ευρώ) ούσα άνεργη, γιατί είχαν λέει κάνει λάθος και δεν το εδικαιούμην το ταμείο. Τότε προσέφυγα στο συνήγορο του πολίτη που επενέβη αμεσότατα και γνωμοδότησε υπέρ μου στην κεντρική υπηρεσία του ΟΑΕΔ. Ακόμα βέβαια δεν έχει εκδικαστει η υπόθεσή μου(από τα Χριστούγεννα), αλλά ωστόσο ευελπιστώ γιατί έχω τη γνωμοδότηση στα χέρια μου.Από αυτή μου την εμπειρία δε θέλω να ξανακούω για ΟΑΕΔ!Διδάχτηκα όμως ότι δεν μπορούμε να αφήνουμε στην τύχη τα λάθη κάποιων υπαλλήλων που από αβλεψία ή ανικανότητα καλούμαστε να πληρώσουμε εμείς!Τι πάει να πει δηλ "το ξέραμε για τα ένσημα αλλά σε ασφαλίσαμε σε αυτό το πακέτο γιατί σε κάποιους ΟΑΕΔ κάνουν τα στραβά μάτια";Είναι προφανές ότι κάποιος δεν έκανε σωστά τη δουλειά του και θα σε συμβούλευα να κινηθείς νομικά εναντίον του...Πρέπει επιτέλους και οι δημόσιοι υπάλληλοι να τιμωρούνται για τα λάθη τους και όχι να ταλαιπωρείται ο πολίτης!
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 23, 2008, 12:34:05 πμ »
Παιδιά καλησπέρα,

Εγώ πέρυσι πήρα ταμείο ανεργίας από τον ΟΑΕΔ με την σύμβαση έργου του ΙΔΕΚΕ.
Είναι καθαρά στο χέρι του ΟΑΕΔ. Το κωλόχαρτο που θέλει ο ΟΑΕΔ να συμπληρωθεί από το ΙΔΕΚΕ είναι καθαρά τυπικό και δεν είναι ούτε καν Α4, και γράφει επάνω λύση σύμβασης εργασίας. Πέρυσι έγινε ένας χαμός με το ΙΔΕΚΕ και εφόσον πρόκειται για σύμβαση έργου, το ΙΔΕΚΕ δεν το δίνει που να χτυπιόμαστε.
Όμως:
Η σύμβαση έργου που είχαμε υπογράψει γράφει ξεκάθαρα ημερομηνία έναρξης και λήξης του έργου που αυτό χρειάζεται ο ΟΑΕΔ να δει και στην ουσία το χαρτί αυτό είναι καθαρά τυπικό.
Αν βρεθεί ένας ευλογημένος άνθρωπος όπως αυτός που με βοήθησε του ΟΑΕΔ του αρκεί η σύμβαση έργου. Αφού όντως αναγράφεται ξεκάθαρα η έναρξη και η λήξη αυτού, επομένως το ΙΔΕΚΕ, δεν οφείλει να μας προσκομίσει καμία λήξη σύμβασης. Είναι καθαρά θέμα ΟΑΕΔ.
Η άλλη λύση είναι να βρείτε έναν εργοδότη ο οποίος  θα σας προλάβει εικονικά, θα σας κολλήσει έστω και 2 ένσημα, θα του πληρώσετε την εισφορά που θα πληρώσει για το ΙΚΑ σας και θα σας απολύσει οπότε του ζητήσετε, επομένως  θα σας συμπληρώσει και αυτό το περιβόητο κωλόχαρτο που θέλει ο ΟΑΕΔ.
Είναι καθαρά θέμα ΟΑΕΔ κατά την γνώμη μου, εφόσον το ΙΔΕΚΕ γράφει ξεκάθαρα από πότε έως πότε μας απασχολεί.
Νομικά βεβαία δεν ξέρω, τι πραγματικά ισχύει.
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 23, 2008, 09:28:47 πμ »
οι εξελιξεις στο ζητημα μας εχουν ως εξης... μιλησα με κεντρικα ΟΑΕΔ οπου εξήγησα την κατάσταση και ενας κυριος πολυ "ευγενικα" ο κος Τριαντ..... μου ειπε να μην του φερνω αντιρρησεις διοτι ο ΟΑΕΔ εχει πάγια θεση σε αυτα τα ζητηματα. Ουτε καν ακουσε το προβλημα. Μετα μιλησα με ΙΚΑ με μια ευγενική - επιτελους -  υπαλληλο που μου ειπε ότι οι συμβασεις του ΙΔΕΚΕ ειναι λανθασμενες. Εξ αρχης δεν θα επρεπε λεει, να τις υπογραφουμε και ότι το πακετο που επρεπε να μας ειχαν ασφαλισει ειναι το 156. Μου προτεινε να απευθυνθω στο τοπικο ΙΚΑ και να ζητησω βεβαιωση παροχων για το πακετο ΙΚΑ και να το προσκομισω στον ΟΑΕΔ ξανα. Αυτο και σκοποευω να κανω και ιδωμεν...
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 23, 2008, 09:57:20 πμ »
Συνάδελφε θα σου πρότεινα να απευθυνθείς στο συνήγορο του πολίτη, εφόσον έγινε λάθος από δημόσια υπηρεσία (σε έβαλαν δηλ σε λάθος πακέτο). Εγώ προσωπικά έχω ακόμα ανοικτή διένεξη με τον ΟΑΕΔ επειδή μου ενέκρινε επίδομα ανεργίας, το έλαβα κανονικά, και με τη λήξη του μου ζήτησαν να το επιστρέψω πίσω (2500 ευρώ) ούσα άνεργη, γιατί είχαν λέει κάνει λάθος και δεν το εδικαιούμην το ταμείο. Τότε προσέφυγα στο συνήγορο του πολίτη που επενέβη αμεσότατα και γνωμοδότησε υπέρ μου στην κεντρική υπηρεσία του ΟΑΕΔ. Ακόμα βέβαια δεν έχει εκδικαστει η υπόθεσή μου(από τα Χριστούγεννα), αλλά ωστόσο ευελπιστώ γιατί έχω τη γνωμοδότηση στα χέρια μου.Από αυτή μου την εμπειρία δε θέλω να ξανακούω για ΟΑΕΔ!Διδάχτηκα όμως ότι δεν μπορούμε να αφήνουμε στην τύχη τα λάθη κάποιων υπαλλήλων που από αβλεψία ή ανικανότητα καλούμαστε να πληρώσουμε εμείς!Τι πάει να πει δηλ "το ξέραμε για τα ένσημα αλλά σε ασφαλίσαμε σε αυτό το πακέτο γιατί σε κάποιους ΟΑΕΔ κάνουν τα στραβά μάτια";Είναι προφανές ότι κάποιος δεν έκανε σωστά τη δουλειά του και θα σε συμβούλευα να κινηθείς νομικά εναντίον του...Πρέπει επιτέλους και οι δημόσιοι υπάλληλοι να τιμωρούνται για τα λάθη τους και όχι να ταλαιπωρείται ο πολίτης!
Συνάδελφε μπορεις να μου δωσεις πληροφοριες για το συνηγορο του πολιτη? Επικοινωνησες μαζι τους προσωπικα ή με επιστολή? Πόσο διαστημα χρειαστηκε για να κριθει η υπόθεση? Και επισης υπήρχαν έξοδα απο την πλευρα σου?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος miltosmpi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 23, 2008, 10:18:51 πμ »
οι εξελιξεις στο ζητημα μας εχουν ως εξης... μιλησα με κεντρικα ΟΑΕΔ οπου εξήγησα την κατάσταση και ενας κυριος πολυ "ευγενικα" ο κος Τριαντ..... μου ειπε να μην του φερνω αντιρρησεις διοτι ο ΟΑΕΔ εχει πάγια θεση σε αυτα τα ζητηματα. Ουτε καν ακουσε το προβλημα. Μετα μιλησα με ΙΚΑ με μια ευγενική - επιτελους -  υπαλληλο που μου ειπε ότι οι συμβασεις του ΙΔΕΚΕ ειναι λανθασμενες. Εξ αρχης δεν θα επρεπε λεει, να τις υπογραφουμε και ότι το πακετο που επρεπε να μας ειχαν ασφαλισει ειναι το 156. Μου προτεινε να απευθυνθω στο τοπικο ΙΚΑ και να ζητησω βεβαιωση παροχων για το πακετο ΙΚΑ και να το προσκομισω στον ΟΑΕΔ ξανα. Αυτο και σκοποευω να κανω και ιδωμεν...
Συνάδελφε, το πακέτο κάλυψης 156, δεν στέκει... (εκτός αν στο ΙΔΕΚΕ η εκπαίδευση ενηλίκων ανήκει στα ΒΑΡΕΑ). Το σωστό πακέτο κάλυψης είναι το 154 αν έχεις επικουρικό ΕΤΕΑΜ ή το 158 αν έχεις άλλο επικουρικό ταμείο (πχ ΤΕΑΧ,ΤΣΑΥ, ΤΣΜΕΔΕ ή άλλο). Πάντως αν ΔΕΝ έχεις άλλο ασφαλιστικό φορέα εκτός από το ΙΚΑ, το πακέτο κάλυψης είναι το 101 εκτός αν είσαι άνεργος (και θες να συνεχίσεις να παίρνεις το επίδομα ανεργείας), οπότε το πακέτο κάλυψης είναι το 3101... Όπως καταλαβαίνεις η κατάσταση είναι... μύλος!!!!! Πολύ δύσκολα θα βγάλεις άκρη με το ΙΚΑ (πρέπει να πέσεις σε τζιμάνι υπάλληλο στα Έσοδα) και κυρίως με το ΙΔΕΚΕ...

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 23, 2008, 04:20:46 μμ »
catwoman2,σου έστειλα προσωπικό μην με τα στοιχεία που ρωτάς. Αν χρειαστείς κάτι άλλο είμαι στη διάθεσή σου!
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 23, 2008, 05:20:34 μμ »
οι εξελιξεις στο ζητημα μας εχουν ως εξης... μιλησα με κεντρικα ΟΑΕΔ οπου εξήγησα την κατάσταση και ενας κυριος πολυ "ευγενικα" ο κος Τριαντ..... μου ειπε να μην του φερνω αντιρρησεις διοτι ο ΟΑΕΔ εχει πάγια θεση σε αυτα τα ζητηματα. Ουτε καν ακουσε το προβλημα. Μετα μιλησα με ΙΚΑ με μια ευγενική - επιτελους -  υπαλληλο που μου ειπε ότι οι συμβασεις του ΙΔΕΚΕ ειναι λανθασμενες. Εξ αρχης δεν θα επρεπε λεει, να τις υπογραφουμε και ότι το πακετο που επρεπε να μας ειχαν ασφαλισει ειναι το 156. Μου προτεινε να απευθυνθω στο τοπικο ΙΚΑ και να ζητησω βεβαιωση παροχων για το πακετο ΙΚΑ και να το προσκομισω στον ΟΑΕΔ ξανα. Αυτο και σκοποευω να κανω και ιδωμεν...
Συνάδελφε, το πακέτο κάλυψης 156, δεν στέκει... (εκτός αν στο ΙΔΕΚΕ η εκπαίδευση ενηλίκων ανήκει στα ΒΑΡΕΑ). Το σωστό πακέτο κάλυψης είναι το 154 αν έχεις επικουρικό ΕΤΕΑΜ ή το 158 αν έχεις άλλο επικουρικό ταμείο (πχ ΤΕΑΧ,ΤΣΑΥ, ΤΣΜΕΔΕ ή άλλο). Πάντως αν ΔΕΝ έχεις άλλο ασφαλιστικό φορέα εκτός από το ΙΚΑ, το πακέτο κάλυψης είναι το 101 εκτός αν είσαι άνεργος (και θες να συνεχίσεις να παίρνεις το επίδομα ανεργείας), οπότε το πακέτο κάλυψης είναι το 3101... Όπως καταλαβαίνεις η κατάσταση είναι... μύλος!!!!! Πολύ δύσκολα θα βγάλεις άκρη με το ΙΚΑ (πρέπει να πέσεις σε τζιμάνι υπάλληλο στα Έσοδα) και κυρίως με το ΙΔΕΚΕ...
Νια εχεις δικαιο το 154 νομιζω μου ειπαν απο το ΙΚΑ...
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 23, 2008, 05:25:57 μμ »
πηγα το πρωι στο τοπικο ΙΚΑ. μου ειπαν να καταθεσουμε τις συμβασεις μας και το προγραμμα εργασιας ετσι ωστε να αποδειξουμε ότι η συμβαση εργου που υπογραψαμε ειναι παρανομη και να αποφανθει το ΙΚΑ ότι επρεπε να ειχαμε υπογραψει σύμβαση εξαρτημενου χρονου (αυτα μου ειπε η υπαλληλος). Αφου βγει η απόφαση , τοτε θα απευθυνθουμε ξανα στον ΟΑΕΔ. Ελπίζω να βγαλουμε ακρη απο κει και να μην μας τρωνε το χρονο μας αδικα ??? ???
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Καταγγελία εναντίον ΙΔΕΚΕ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 23, 2008, 05:28:37 μμ »
πηγα το πρωι στο τοπικο ΙΚΑ. μου ειπαν να καταθεσουμε τις συμβασεις μας και το προγραμμα εργασιας ετσι ωστε να αποδειξουμε ότι η συμβαση εργου που υπογραψαμε ειναι παρανομη και να αποφανθει το ΙΚΑ ότι επρεπε να ειχαμε υπογραψει σύμβαση εξαρτημενου χρονου (αυτα μου ειπε η υπαλληλος). Αφου βγει η απόφαση , τοτε θα απευθυνθουμε ξανα στον ΟΑΕΔ. Ελπίζω να βγαλουμε ακρη απο κει και να μην μας τρωνε το χρονο μας αδικα ??? ???


το πρόγραμμα εργασίας από που το παίρνουμε? απο τα κεε που δουλεύαμε? είναι η βεβαίωση με τις ώρες μας? ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160926
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 717
Σύνολο: 733

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.