*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ανατροφής τέκνου  (Αναγνώστηκε 322805 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #168 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 04:26:47 μμ »
Αρα η λυση είναι να μην κανει μια γυναικα αμεσως δευτερο παιδι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:34:59 »

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #169 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 04:33:53 μμ »
Ναι, ή να εξαντλήσει τελείως την πρώτη άδεια ανατροφής πριν μείνει έγκυος.............δηλαδή να ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙ το παιδί!!
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #170 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 04:42:06 μμ »
Τι να πω.. λες και οι εκπαιδευικοι είναι από άλλο πλανητη. Ευτυχως αν χρειαστει παιρνουμε επαπειλουμενη σε σχεση με τον ιδιωτικο τομεα.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #171 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 05:51:36 μμ »
Πιστεύω με το δημογραφικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει η Ελλάδα δεν θα έπρεπε να αποθαρρύνουν τις γυναίκες να γίνουν μητέρες αλλά να τις βοηθούν!!!!
ναι αν είμασταν στη Σουηδία... :( Εδώ τα παλιά τα χρόνια έλεγαν να μην προσλαμβάνονται στα πρότυπα σχολεία γυναίκες ή να απολύονται όταν παντρεύονται για να μη χάνονται ώρες και μαθήματα. Στη νοοτροπία του κράτους δεν έχουν αλλάξει και πολλά από το 1930. Αλήθεια αυτοί οι έρμοι οι αναπληρωτές γι' αυτά τα κενά δεν προσλαμβάνονται; ή μήπως για τα οργανικά που δεν κατονομάζονται;  ??? >:( >:( >:(
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:34:59 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #172 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 09:04:43 μμ »
Επανερχομαι για να τα ξεμπλεξω! Εγω γενναω απριλη,πaiρνω την αδεια μου και μετα από 1.5-2 χρονια πχ κανω 2ο παιδι. Εφοσον εχω ηδη παρει το 9μηνο δεν θα παρω για το 2ο παιδι; Μπορει  να αναμασαω τα ιδια,αλλα πρεπει να καταλαβω!
Θα πάρεις κανονικά άδεια ανατροφής και για το δεύτερτο παιδί τότε. ;)
Δεν δικαιούται ένας εκπαιδευτικός άδεια ανατροφής και για τα δύο παιδιά αν τα έχει κάνει πριν διοριστεί. Δηλαδή διορίζομαι πχ φέτος και έχω δύο παιδιά 1 και 3 ετών. Θα πάρω άδεια για το ένα. Αν η τεκνοποίηση (πώς τα λέω η άτιμη! ;D 8)) γίνει ενώ είμαι ήδη διορισμένη (κι εφόσον δεν συμπέσει κύηση-αντροφή, όπως είπαν παραπάνω), τότε παίρνεις κανονικά και για τα δύο παιδιά.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #173 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 07:42:49 πμ »
Αρα η λυση είναι να μην κανει μια γυναικα αμεσως δευτερο παιδι!

Ναι, ή να εξαντλήσει τελείως την πρώτη άδεια ανατροφής πριν μείνει έγκυος.............δηλαδή να ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙ το παιδί!!

Η υπαρχει και η αλλη ιδεα! Να κανει το παιδακι της οποτε θελει, χωρις να την απασχολουν οι αδειες!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #174 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 09:28:06 πμ »
Δεν ισχύει σε καμμιά υπηρεσία στο δημόσιο τομέα.

Πού το διαβασες αυτο? Για ολες τις δημοσιες υπηρεσιες ισχυει, εκτος απο το ΥΠΕΠΘ! Μονο στο ΥΠΕΠΘ χανεται η αδεια για το πρωτο παιδι αν κανεις δευτερο στο καπακι, στο υπολοιπο δημοσιο μπορεις να τελειωσεις  κανονικα την αδεια για το πρωτο και μετα να κολλησεις κανονικα και την αδεια για το δευτερο.

Η υπαρχει και η αλλη ιδεα! Να κανει το παιδακι της οποτε θελει, χωρις να την απασχολουν οι αδειες!!  ;)

Ειναι ομως τεραστιο πλεονεκτημα για ενα βρεφος να εχει τη μητερα του διπλα του καθολη τη βρεφικη του ηλικια, δηλ. μεχρι να χρονισει. Επισης, προωθειται και ο αποκλειστικος θηλασμος (δηλ. χωρις συμπληρωμα σκονης), που ειναι πολυ δυσκολος οταν η μητερα επιστρεφει στη δουλεια μετα απο 2 μηνες. Ο θηλασμος ειναι η πολυτιμοτερη ασπιδα προστασιας για το βρεφος ΚΑΙ για τη μητερα (οσο περισσοτερους μηνες και χρονια θηλασει μια γυναικα, τοσο μειωνονται οι πιθανοτητες να προσβληθει απο καρκινο του μαστου σε σχεση με μια γυναικα που δεν εχει θηλασει ή εχει θηλασει λιγοτερο). Γι'αυτο συμφωνω με την αποψη που εκφραστηκε, οι γονεις να μην κανουν κολλητα το δευτερο παιδι, για το μεγαλυτερο συμφερον του ιδιου και της μητερας.

Μεχρι και στον ιδιωτικο τομεα θεσπισαν το 6μηνο που μπορει να κολλησει μετα την αδεια λοχειας και την κανονικη αδεια, επιτρεποντας στο βρεφος και τη μητερα να μεινουν μαζι για περισσοτερο απο 2 μηνες. Μονο το ΥΠΕΠΘ ειναι απο αλλο πλανητη!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2008, 09:30:38 πμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος didamia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #175 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 09:51:37 πμ »
Δεν καταλαβαίνω το συλλογισμό σου. Μέχρι να χρονίσει το παιδί έτσι κι αλλιώς είσαι μαζί του γιατί δεν χάνεις τίποτα από τη γέννα του δεύτερου παιδιού δηλαδή 9(άδεια ανατροφής)+3 μήνες (άδεια λοχείας). Το πρόβλημα είναι γι αυτούς που διορίζονται κι έχουν ήδη παιδιά ή είναι στη διαδικασία του δεύτερου και "χάνουν" την ευκαιρία να πάρουν άδεια και για το πρώτο. Το θέμα τίθεται γιατί οι νεοδιόριστοι διορίζονται μακρυά από τα σπίτια τους και θα ήθελαν να έχουν όση περισσότερη άδεια για να μην υπηρετήσουν στη θέση τους το οποίο είναι θεμιτό. Αλλά ξέρω έγκυρα από φίλη που δουλεύει σε υπουργείο ότι έχασε μέρες από την άδεια ανατροφής γιατί έμεινε "κολλητά" έγκυος.

Αποσυνδεδεμένος alekaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #176 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 07:14:01 μμ »
η αδεια ανατροφης μου τελειωνει 21 Μαιου.γνωριζει καποια συναδελφος τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις?σημειωτεον οτι ειμαι διορισμενη στη Δονουσα και ειναι δυσκολο να παω τον τελευταιο μηνα...

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #177 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 07:24:55 μμ »
παρε την κανονικη σου μετα..

Αποσυνδεδεμένος alekaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #178 στις: Δεκέμβριος 12, 2008, 07:48:56 μμ »
εχω την εντυπωση οτι δικαιουμαστε 10 μερες κανονικης μονο

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #179 στις: Δεκέμβριος 13, 2008, 02:47:36 πμ »
δικαιουμαστε 10 μερες κανονικη αδεια το χρονο για οικογενειακους-προσωπικους λογους,δεν ξερω ομως κατα ποσο θα στη δωσουν.Βεβαια ακομα κι αν παρεις τις μερες αυτες παλι σου  μενουν καποιες που πρεπει να 'καλυφθουν'.Μπορεις να παρεις αδεια ανευ αποδοχων (θα την παρεις σιγουρα εφοσον εχεις παιδι κατω των εξι ετων) ή να επιλεξεις την οδο της δηθεν αναρρωτικης(προ'υ'ποθετει γνωστο γιατρο σε νοσοκομειο).Σε παρομοια περιπτωση(μου εμενε εναμιση μηνας) επελεξα την πρωτη λυση

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #180 στις: Δεκέμβριος 13, 2008, 11:47:26 πμ »
για 10 μερες δε νομιζω να σου δημιουργησουν προβλημα,ξερουν οτι μπορεις να φυγεις με αναρρωτικη κτλ.παρε την κανονικη σου πρωτα και μετα αν χρειαστει και την αλλη.δικαιουμαστε και 2 μερες αιμοδοσιας.σκεψου το κ αυτο!καλο ειναι!

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #181 στις: Δεκέμβριος 13, 2008, 09:31:41 μμ »
κάποιος μου είπε ότι αν πάρεις άδεια άνευ αποδοχών πάνω από 1 μήνα δεν κατοχυρώνεις όλα τα μόρια της θέσης που υπηρετείς κανονικά. Μπορεί να έχω λάθος αλά δείτε το λίγο και αυτό, ρωτήστε αν ανδιαφέρεστε για άνευ αποδοχών στη Δ/νση σας ή στο Υπουργείο...
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162256
  • Σύνολο θεμάτων: 19245
  • Σε σύνδεση σήμερα: 584
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 548
Σύνολο: 564

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.