*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ανατροφής τέκνου  (Αναγνώστηκε 322635 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #392 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 10:20:57 πμ »
Νομίζω πως και στους εκπαιδευτικούς πρέπει να είναι μέχρι 4 ετών το παιδί.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:26:00 »

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #393 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 08:55:17 μμ »
Μπορείς να πάρεις την άδεια από τη όποια ημερομηνία θέλεις μέχρι το παιδί να γίνει 4 χρονών. Αυτό όμως σημαίνει ότι αν διοριστείς όταν το παιδί σου είναι 3 ετών και 7 μηνών και πάρεις άδεια, αυτή δεν θα είναι εννιάμηνη, αλλά 5μηνη ( δηλαδή δικαιούσαι το χρονικό υπόλοιπο μέχρι το παιδί να συμπληρώσει τα 4 χρόνια).
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος christa73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #394 στις: Μάιος 29, 2010, 01:40:57 πμ »
Καλώς σάς βρήκα!
Είμαι καινούριο μέλος και επαναφέρω το θέμα γιατί είμαι ακριβώς στην ίδια περίπτωση. Είμαι ΠΕ06 σε Α'θμια με οργανική στον τόπο διαμονής. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχω πρόβλημα μετακίνησης.
Το θέμα είναι όμως ότι με έχει εκνευρίσει αφάνταστα η στάση του εδώ προϊστάμενου και σκέφτομαι να εξαντλήσω κάθε περιθώριο άδειας που δικαιούμαι.
Κι εξηγώ... Δούλευα κανονικότατα μέχρι τον 8ο μήνα. Δεν πήρα ούτε μέρα άδεια, ούτε καν αναρρωτική, στη διάρκεια της εγκυμοσύνης (που ήρθε μετά από διάφορα προβλήματα) γιατι θεώρησα ότι αφού ήμουν καλά, δεν είχε νόημα να δημιουργήσω πρόβλημα στην υπηρεσία και κυρίως στο σχολείο που υπηρετώ. Μάρτιο πήρα άδεια, Μάη γέννησα και Αύγουστο έληγε το 3μηνο.
Και τα "όργανα" άρχισαν όταν πήγα να ζητήσω την άδεια ανατροφής μου. Ζήτησα ευγενικά από τον προϊστάμενο να ξεκινήσει η άδειά μου από 15/9 έτσι ώστε να μην έχω πρόβλημα τον Ιούνιο. Ούτως ή άλλως θα πήγαινα για 2 μέρες στο σχολείο μόνο στις αρχές.
Εκείνος αρνήθηκε λέγοντάς μου ότι δε γίνεται! Δυστυχώς τότε είχα ψάξει και είχα βρει μόνο τους γενικούς νόμους και δεν ήξερα πραγματικά αν μπορώ να πάρω την άδεια όποτε εγώ ήθελα ή αν ΕΠΡΕΠΕ να την πάρω από 1/9.
Όπως και να έχει, έγινε. Το άλλο είναι ότι μου είπαν στο γραφείο ότι αφού δε θα δουλέψω τη χρονιά, δε δικαιούμαι κανονική άδεια!!!!! Και ότι τον Ιούνιο να κανονίσω να πάρω αναρρωτικές!!!! Φυσικά τους την είπα! Δηλαδή είναι καλύτερα να σας φέρω αναρρωτικές που ξέρετε ότι δεν είναι πραγματικές από το να πάρω την άδεια όποτε θέλω; (αλλά ο προϊστάμενος άλλο "διέταξε"!)
Επίσης πήρα τη διευθύντριά μου και μου είπε ότι πρέπει να πάω στο γραφείο και όχι στο σχολείο την Τρίτη που λήγει η άδεια. Γιατί;;;; Άλλα ισχύουν στις διάφορες περιοχές;

Διαβάζοντας τα διάφορα τόπικ κατάλαβα ότι και το 1ο που έγινε δεν ήταν σωστό αλλά και ότι προφανώς δικαιούμαι κανονική...
Πώς θα τη ζητήσω αν μου την αρνηθούν; Προφανώς και δεν έχω σοβαρό λόγο (αν το πού θα αφήσω το παιδί για αυτές τις 10 εργάσιμες δεν είναι σοβαρός...)
Και φυσικά θέλω να εξαντλήσω ό,τι δικαιούμαι για τη στάση που είχαν απέναντί μου.


Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #395 στις: Μάιος 29, 2010, 10:32:51 πμ »
Η ανατροφής μειώνεται μόνο όταν το παιδί κοντεύει την ηλικία που παύει ο γονέας να δικαιούται την άδεια (3 ή 4 ετών δε θυμάμαι) και παίρνεις την άδεια μόνο για τους μήνες που απομένουν μέχρι να φτάσει το παιδί στην ηλικία αυτή. Κατά τα άλλα μπορείς να την πάρεις όποτε θέλεις.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:26:00 »

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #396 στις: Μάιος 29, 2010, 10:55:38 πμ »
dimGan75 θελω να μου εξηγήσεις γιατι η άδεια ανατροφής πρέπει να είναι συνεχόμενη με την άδεια λοχείας? Ο νόμος λέει οτι μέχρι το παιδι να γίνει 4 χρονών μπορείς να πάρεις την άδεια ανατροφής όποτε θέλεις.Δεν σε υποχρεώνει κανείς να την πάρεις συνεχόμενα....
Γιατί αν την πάρεις αργότερα δεν θα ειναι 9 μήνες αλλα λιγότερο?
Παιδια τι ειναι αυτα που διαβάζω???Νομίζω οτι ο Δημ. Υπ. Κώδικας είναι ξεκάθαρος....
Christa 73 γιατί δουλευες μέχρι τον 8 μήνα???Ο Νομος λέει οτι δουλευεις μέχρι 60 μέρες πριν την υπολογισμένη ημ. γέννησης....60 μέρες = 2 μήνες. Μέχρι τον 7 μήνα θα έπρεπε να δουλευεις...

Οποιος ξερει ας με απαντησει και ας αναφερει και το νομο
Γιατί σου κόβουν το κίνητρο απόδοσης εαν ιδιωτικός γιατρός σου γράψει άδεια. Την άδεια αυτη την εγκρίνει η Υγ. Επιτροπή εαν δεν κάνω λάθος....Ποιος ο λόγος που σου κόβουν το κίντρο απόδοσης και ποιος ειναι ο νόμος ???????

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #397 στις: Μάιος 29, 2010, 11:10:37 πμ »
Σε καμία περίπτωση η αδεια ανατροφής δεν οφείλει να ειναι συνεχόμενη της αδειας λοχείας. Εγώ επιστρέφω μετά απο άδεια λοχείας στο σχολέοι μου στις 7-6 και θα κάνω αιτηση για ην αδεια ανατροφής απο 1-9. Πάρόμοια ειχα κάνει και στο πρώτο μου παιδί. Όσο για την περικοπή του κινητρου απόδοσης ισχύει, παρότι περνάς απο υγειονομική επιτροπή.Υπάρχει σίγουρα νομος αλλά δεν μπορώ να στον βρω τώρα. βεβαίως ειναι παράλογο και βλακώδες. Ειναι σα να λέει ότι παίρνεις άδεια"μαιμού"και γι αυτό σε τιμωρούμε. Πάντως μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν εφαρμοζόταν σε όλες τις δυετεροβάθμιες.Δηλ κάποιες δεν έκαναν περικοπή.
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #398 στις: Μάιος 29, 2010, 11:37:08 πμ »
Χώρισέ τη στα 2. 10 μέρες αναρρωτική και 14 άνευ αποδοχών. Εγώ έτσι έκανα και δεν είχα πρόβλημα.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #399 στις: Μάιος 29, 2010, 11:51:35 πμ »
Την άδεια ανατροφής την παίρνεις όποτε θέλεις, μέχρι να γίνει το παιδί 4 ετών. Είναι άσχετη με την άδεια λοχείας. Μπορείς να την πάρεις από 15/9.
Αυτό προϋποθέτει ότι 1/9 θα παρουσιαστείς στο σχολείο, εκτός αν πάρεις κάποια αναρρωτική.

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #400 στις: Μάιος 29, 2010, 12:18:38 μμ »
Για την ακρίβεια ο νόμος λέει πως η άδεια ανατροφής χορηγείται ή αμέσως μετά την άδεια λοχείας ή με την έναρξη του σχολικού έτους. Άρα είναι στην κρίση του προϊσταμένου αν θεωρήσει αυστηρά ως αρχή του σχολικού έτους την 1/09 ή αν θα είναι λίγο πιο ελαστικός και θα τη δώσει οποτεδήποτε μεσα στον Σεπτέμβριο. Πάντως συνήθως ακολουθείται η δεύτερη τακτική αλλά δε νομίζω πως μπορείς να κάνεις κάτι αν πέσεις σε "τυπολάτρη" προϊστάμενο που σε υποχρεώνει να την πάρεις 01/09.

Αποσυνδεδεμένος ktou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #401 στις: Μάιος 29, 2010, 05:31:58 μμ »
Γεια σας. Η άδεια ανατροφής τέκνου που έχω λήγει στις 5/8. Πρέπει να παρουσιαστώ κάπου στις 30/6? Επίσης, σχετικά με την άδεια άνευ αποδοχών, μπορούμε να ζητήσουμε όση θέλουμε? υπάρχουν συγκεκριμένες ημερομηνίες για αιτηση για την άνευ αποδοχών? Επίσης, η άνευ αποδοχών μπορεί να διακοπεί σε περίπτωση εγκυμοσύνης? Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #402 στις: Μάιος 29, 2010, 05:40:27 μμ »
http://www.alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/od19_2_9_808.php
Μπες στο σαιτ να διβάσεις τι ισχύει για τις άδειες γενικά και τις αδειες ανευ αποδοχών.
Πάντως λεέι οτι για ανατροφή τέκνων εως 6 ετών μπορείς να πάρεις έως 2 χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #403 στις: Μάιος 29, 2010, 07:00:51 μμ »
Για την ακρίβεια ο νόμος λέει πως η άδεια ανατροφής χορηγείται ή αμέσως μετά την άδεια λοχείας ή με την έναρξη του σχολικού έτους. Άρα είναι στην κρίση του προϊσταμένου αν θεωρήσει αυστηρά ως αρχή του σχολικού έτους την 1/09 ή αν θα είναι λίγο πιο ελαστικός και θα τη δώσει οποτεδήποτε μεσα στον Σεπτέμβριο. Πάντως συνήθως ακολουθείται η δεύτερη τακτική αλλά δε νομίζω πως μπορείς να κάνεις κάτι αν πέσεις σε "τυπολάτρη" προϊστάμενο που σε υποχρεώνει να την πάρεις 01/09.

Η νομικη ρυθμιση που προβλεπει πως η αδεια ανατροφης χορηγειται ή αμέσως μετά την άδεια λοχείας ή με την έναρξη του σχολικού έτους αναφερεται στην τριμηνη αδεια που δικαιουνται οι τριτεκνοι εκπαιδευτικοι και όχι στην εννιαμηνη αδεια ανατροφης:

...Λαμβάνοντας υπόψη τα ανωτέρω καθώς και την ανάγκη της εύρυθμης λειτουργίας των σχολείων η τρίμηνη άδεια θα χορηγείται στους εκπαιδευτικούς που υπηρετούν σε σχολεία της δημόσιας πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, ύστερα από αίτησή τους, υποχρεωτικά είτε αμέσως μετά τη λήξη της άδειας λοχείας, είτε με την έναρξη του σχολικού έτους.

(Φ.351.5/65/84800/Δ1/30-6-2008)




Η εννιαμηνη αδεια ανατροφης χορηγειται οποιαδηποτε στιγμη μεχρι το τεκνο να συμπληρωσει το 4ο ετος από τη γεννηση του συμφωνα με την 546/2005  γνωμοδοτηση του ΝΣΚ :


Με αφορμή ερωτήματα που υποβλήθηκαν στην υπηρεσία μας σχετικά με άδειες εκπαιδευτικού προσωπικού πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και μετά την αρ. 546/2005 Γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους (Ε` Τμήμα), αντίγραφο της οποίας σας επισυνάπτουμε, σας ενημερώνουμε τα εξής:

α. Οι μητέρες εκπαιδευτικοί, σύμφωνα με το άρθρο 53, παρ. 2, του Ν. 2683/1999 μετά την άδεια τοκετού και την άδεια λοχείας, εφόσον δεν κάνουν χρήση μειωμένου ωραρίου, δικαιούνται να πάρουν άδεια ανατροφής τέκνου εννέα (9) μηνών, οποτεδήποτε εντός του χρονικού διαστήματος που ορίζει ο νόμος, ήτοι μέχρι το τέκνο να συμπληρώσει το τέταρτο έτος της ηλικίας του και όχι απαραιτήτως-μετά τη λήξη της άδειας λοχείας. Βέβαια, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η εννιάμηνη αυτή άδεια να εξαντληθεί σε συνεχές χρονικό διάστημα…

(Δ2/43237/03-05-2006)

Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #404 στις: Μάιος 29, 2010, 11:12:07 μμ »
Οποιος ξερει ας με απαντησει και ας αναφερει και το νομο
Γιατί σου κόβουν το κίνητρο απόδοσης εαν ιδιωτικός γιατρός σου γράψει άδεια. Την άδεια αυτη την εγκρίνει η Υγ. Επιτροπή εαν δεν κάνω λάθος....Ποιος ο λόγος που σου κόβουν το κίντρο απόδοσης και ποιος ειναι ο νόμος  ??? ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #405 στις: Μάιος 30, 2010, 10:28:35 πμ »
Οποιος ξερει ας με απαντησει και ας αναφερει και το νομο
Γιατί σου κόβουν το κίνητρο απόδοσης εαν ιδιωτικός γιατρός σου γράψει άδεια. Την άδεια αυτη την εγκρίνει η Υγ. Επιτροπή εαν δεν κάνω λάθος....Ποιος ο λόγος που σου κόβουν το κίντρο απόδοσης και ποιος ειναι ο νόμος  ??? ??? ??? ??? ???

Καθοτι ουδεις απαντα στα πιεστικα ερωτηματα που θετεις, θα το κανω εγω, χωρις, ωστοσο, να επιθυμω να εμπλακω σε συγκρουσιακες αντιπαραθεσεις, αν και όπως πολύ ευστοχα σημειωνει ο J-F Loytard σε καποιο βιβλιο του “dissension breeds invention”.


Γιατί σου κόβουν το κίνητρο απόδοσης εαν ιδιωτικός γιατρός σου γράψει άδεια.

Διοτι στη συντριπτικη πλειονοτητα των περιπτωσεων, οι ιδιωτες γιατροι διαγνωνουν πλασματικα ως επαπειλουμενη την εγκυμοσυνη των πελατων τους, πραγμα το οποιο είναι γνωστο τοις πασι, όπως, αλλωστε, μπορουν να διαβεβαιωσουν οι παρατηρητικοι οινοχόοι και τραπεζοκομοι που εργαζονται στις καφετεριες οπου απολαμβανουν το καφεδακι τους οι κυοφορουσες. Συνεπως, η περικοπη του κινητρου αποδοσης θεσπιστηκε ως αντικινητρο για τη χορηγηση αδειων ψευδοεπαπειλουμενης κυησης.


Την άδεια αυτη την εγκρίνει η Υγ. Επιτροπή εαν δεν κάνω λάθος....Ποιος ο λόγος που σου κόβουν το κίντρο απόδοσης και ποιος ειναι ο νόμος ???????
 
Κανενα μελος της υγειονομικης επιτροπης δεν προτιθεται να στοιχηματισει τη σταδιοδρομια του, στην περιπτωση που, ενώ αρνηθει να χορηγησει μια κατά τα φαινομενα και κατά ουσιαν πλασματικη αδεια επαπειλουμενης κυησης, ανταποκρινομενο στο αυτονοητο ελεγκτικο του καθηκον, η εγκυμοσυνη αντιμετωπισει αδοκητες περιπλοκες με ασχημη καταληξη, που ουτε ο ιδωτης γιατρος δεν ειχε προβλεψει. Κανεις γιατρος δεν διατιθεται να τζογαρει τη θεση του και τη φημη του παιζοντας με τις πιθανοτητες, εστω κι αν αυτες ειναι μηδαμινες.

Το νομικο πλαισιο που αποζητας εναγωνιως ειναι ο Ν. 3205/2003.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 805
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 734
Σύνολο: 753

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.