*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ανατροφής τέκνου  (Αναγνώστηκε 315049 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgetta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #588 στις: Αύγουστος 09, 2011, 02:57:54 μμ »
Η κατάσταση για ακόμη μια φορά είναι τραγική! Πότε θα γνωρίζουμε τι θα γίνει; Από αυτό εξαρτάται που θα είμαι προσωπικά με την οικογένειά μου την επόμενη χρονιά. Αν δεν πάρω την άδεια (στη περίπτωση του 1 μορίου) θα πρέπει να φροντίσω για σπίτι, οικοσυσκευές και όλα τα υπόλοιπα όπως και για ένα σωρό ακόμη πράγματα σε σχέση με τα παιδιά...

Έλεος με την απαράδεκτη Άννα Διαμαντοπούλου...
Βασανίζει τόσο κόσμο !!!

ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΑΝΝΑ ???


Ευχαριστούμε πάντως τους συναδέλφους που προσπαθούν να μας ενημερώσουν για ότι γνωρίζουν!


Συνάδελφοι κάνω παράθεση στο μήνυμά μου για να δουν όσοι δεν γνωρίζουν τι έγραψα παραπάνω. Με δεδομένο ότι προς το παρόν δεν ψηφίστικε κάτι.... Τι λέτε ? Αισιοδοξώ πλέον ότι δεν θα αλλάξει κάτι με τα μόρια !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:44:26 »

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #589 στις: Αύγουστος 09, 2011, 05:16:06 μμ »
Παιδιά για να μην ανοίγω άλλο θέμα θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι εδώ.Το λειτουργικό κενό που αφήνει πίσω του κάποιος που κάνει χρήση της άδειας ανατροφής φαίνεται μετά τις 1/9; ή όταν θες να κάνεις χρήση της το ζητάς πριν την έναρξη της σχολικής χρονιάς;

Αποσυνδεδεμένος mama3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όπου αγαπαει παιδεύει
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #590 στις: Αύγουστος 09, 2011, 06:43:59 μμ »
εμένα με ενημερωσαν ...(πήραν τηλέφωνο τη διευθύντριά μου και καλά να με ψαρέψει αν θα πάρω την άδεια από Σεπτέμβρη ή όχι και να τους ενημερωσει και της είπαν αν σκοπεύω να φύγω από 1/9 να κάνω την αιτηση μου οσο το δυνατον γρηγορότερα για να δουν πως θα καλύψουν το κενο )Τους ΄εκανα το χατίρι και τους έτειλα την αίτηση 30/6 , αλλά τους είχαμε ενημερώσει νωρίτερα και τηλεφωνικά γιατί εμεις είχαμε υπεράριθμο και τον αφησαν εκει για να καλυψει το λειτουργικό. Ξερεις το κλασσικό..... για την καλή λειτουργία του σχολείου!!!

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #591 στις: Αύγουστος 09, 2011, 06:59:07 μμ »
ευχαριστώ πολύ mama3(ευφυές το ψευδώνυμο)!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:44:26 »

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #592 στις: Αύγουστος 09, 2011, 07:50:03 μμ »
Συνάδερφοι καλημέρα!  Έχω ήδη ένα παιδί, μετά τη γέννηση του οποίου επέστρεψα κανονικά στο σχολείο και δεν έχω κάνει ακόμα χρήση της 9μηνης άδειας ανατροφής τέκνου.  Όμως, είμαι έγκυος για δεύτερη φορά και αναρωτιέμαι αν μετά τη γέννηση του δεύτερου παιδιού θα μπορώ να πάρω δύο άδειες, μια για κάθε παιδί, για δύο συνεχόμενες σχολικες χρονιές.  Ο προιστάμενος του γραφείου στο οποίο ανήκω με διαβεβαίωσαι ότι θα μου χορηγήσει κανονικά και τις δύο άδειες γιατί εξαρτάται από αυτόν.  Τηλεφώνησα όμως σε κάποια άλλη διεύθυνση και μου είπαν ότι ενώ αυτό ισχύει για όλους τους άλλους δημοσίους υπαλλήλους, για τους εκπαιδευτικούς το υπουργείο μας δεν το δέχεται και δικαιούμαι μόνο τη μία άδεια.   Αν κάποιος συνάδερφος γνωρίζει κάτι σχετικά, θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια!

Δυστυχως ισχυει αυτο που σου ελεχθη απο την αλλη Διευθυνση και ενω υφισταται γνωμοδοτηση του ΝΣΚ, την οποια εχει κανει δεκτη το υπουργειο Εσωτερικων, το υπουργειο Παιδειας αρνειται να την εφαρμοσει.
Όπως ακριβώς τα λέει ο Damien.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος mariakriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #593 στις: Αύγουστος 22, 2011, 03:04:46 μμ »
Συνάδελφοι γεια σας, είμαι στους διοριστεους και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ως νεοδιοριστη δικαιούμαι την άδεια ανατροφής τέκνου.¨(έχω ένα μωρό 3 μηνών) Επίσης πότε πρέπει να τη ζητήσω μόλις παρουσιαστώ στη Β/θμια διορισμού μου ή όταν θα έχω τοποθετηθεί σε κάποιο σχολείο;; Θα παίρνω τα μόρια του σχολείου ενώ είμαι σε αδεια;; Επίσης ο χρόνος αυτός της άδειας λογίζεται μέσα στην υποχρεωτική τριετία ή πρέπει να τον υπηρετήσω ξανά αργότερα;;;Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #594 στις: Αύγουστος 22, 2011, 03:41:41 μμ »
Και βέβαια μπορείς!!!θα την ζητήσεις με το που θα παρουσιαστείς στη δευτεροβάθμια. Ο χρόνος της αδειας υπολογίζεται κανονικά σαν να υπηρετείς.νομίζω ότι παίρνεις και τα μόρια του σχολείου στο οποίο θα σε τοποθετήσουν.

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #595 στις: Αύγουστος 22, 2011, 03:49:46 μμ »
Σίγουρα παίρνεις τα μόρια του σχολείου που θα τοποθετηθείς

Αποσυνδεδεμένος mariakriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #596 στις: Αύγουστος 22, 2011, 04:40:35 μμ »
Αν τη ζητήσω και ξεκινήσει χωρίς να έχω τοποθετηθεί σε σχολείο, πώς θα ξέρω τα μόρια που θα πάρω για αυτή τη χρονιά;;;

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #597 στις: Αύγουστος 22, 2011, 04:49:10 μμ »
Αν τη ζητήσω και ξεκινήσει χωρίς να έχω τοποθετηθεί σε σχολείο, πώς θα ξέρω τα μόρια που θα πάρω για αυτή τη χρονιά;;;

Πρώτα θα επιλέξεις σχολείο και, μετά, απ' αυτό θα αιτηθείς όποια άδεια.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος atripol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #598 στις: Αύγουστος 22, 2011, 05:26:10 μμ »
επειδή και η γυναίκα μου είναι στους διοριστέους και αναρωτιώμασταν εάν μπορεί να πάρει άδεια ανατροφής (για τη μικρή μας που είναι βέβαια 2,5 ετών)...δεν θα μπουν οι νεοδιόριστοι στο ΙΚΑ; ισχύει και εκεί η άδεια ανατροφής;

Αποσυνδεδεμένος hpapa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα....
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #599 στις: Αύγουστος 22, 2011, 07:45:30 μμ »
Και εγω ειμαι στην ιδια περιπτωση με την γυναικα σου.....
Ψαχνοντας βρηκα τον νομο 3863/2010 αρθρο 27, οπου αναφερει οτι "ολοι οι διοριστεοι δημοσιου απο 1.1.2011 και μετα μπαινουν στο ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ. Οι ανωτερω ασφαλιζονται για ασθενεια, επικουρικη συνταξη και εφαπαξ, στους οικειους φορεις στους οποιους υπαγονται...."
Τί σημαινει οικειοι φορεις???
Υποψιν οτι στους εκπαιδευτικους ειμαστε οι πρωτη" φουρνια" του 2011....

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #600 στις: Αύγουστος 22, 2011, 07:52:57 μμ »
στο ΙΚΑ μπαίνουν υποχρεωτικά όσοι διορίζονται από 1/1/11 ΑΛΛΑ δεν έχουν ούτε ένα ένσημο σε οποιονδήποτε φορέα πριν τον διορισμό τους. 'Οσοι έχουν έστω και ένα ένσημο σε οποιονδήποτε ασφαλιστικό φορέα πριν την 1/1/11 μπορούν να επιλέξουν σε ποιον φορέα θα ασφαλιστούν.
Αν θέλετε μπορώ αύριο να βρω τον σχετικό νόμο και διάταξη στη διεύθυνση και να σας ενημερώσω σχετικά.  :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος hpapa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα....
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #601 στις: Αύγουστος 22, 2011, 07:59:32 μμ »
Αυτο το στοιχειο (με τα ενσημα εννοω) ειναι πολυ σημαντικο, γιατι να διοριστεις στο δημοσιο και να εχεις ΙΚΑ.....,
επισης ειναι και θεμα υπολογισμου μισθου, διαφορετικες κρατησεις κλπ.
Θα σου ειμαστε υποχρεοι, μολις το βρεις και το ανακοινωσεις!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 503

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.