*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ανατροφής τέκνου  (Αναγνώστηκε 312771 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Elina16

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1092 στις: Δεκέμβριος 22, 2021, 10:17:35 πμ »
Ευχαριστώ για την πληροφορία!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:50:10 »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1093 στις: Δεκέμβριος 22, 2021, 10:14:16 μμ »
εχω μπερδευτεί, εκτός από την 9μηνη άδεια ανατροφής (αυτή που πετσοκόφτηκε για τους νεοδιόριστους και αναμένονται νεότερα από δικαστικές προσφυγές) υπάρχουν κι άλλες άδειες ανατροφής;
Τι είναι αυτή η τετράμηνη άνευ αποδοχών;
Από τη διδε εδώ που είμαι, ενημέρωσαν για ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΓΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΕΚΝΟΥ έως 5 σχολικά έτη
(περ.Ε', παρ.2, άρθρο 16 ν.1566/1985 παρ.2, άρθρο 51, ν.3528/2007 παρ.1, άρθρο 53, ν.3528/2007 παρ.1, άρθρο 56, ν.4830/2021)
Επίσης αναφέρονται τα εξής:
Για τους υπαλλήλους που έχουν έως 2 τέκνα και δικαιούνται την άδεια του πρώτου εδαφίου, η υπηρεσία που βαρύνεται με την υποχρέωση μισθοδοσίας του υπαλλήλου, υποχρεούται να καταβάλλει στον γονέα μηνιαίως, για κάθε τέκνο, ποσό ίσο με τον ελάχιστο νομοθετημένο μισθό, για τους 2 πρώτους μήνες της άδειας.
Η άδεια των προηγούμενων εδαφίων χορηγείται είτε συνεχόμενα είτε τμηματικά, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν είναι δυνατή η χορήγησή της για διάστημα μικρότερο του 1 μηνός. Για κάθε τέκνο, διάστημα 4 μηνών της άδειας του πρώτου εδαφίου λογίζεται ως χρόνος πραγματικής δημόσιας υπηρεσίας για κάθε συνέπεια. Η αίτηση για χορήγηση της άδειας των προηγούμενων εδαφίων υποβάλλεται τουλάχιστον, 1 μήνα πριν από την έναρξη της άδειας, εκτός εάν συντρέχουν έκτακτοι λόγοι, οι οποίοι καθιστούν αναγκαία την έναρξη της άδειας σε συντομότερο χρονικό διάστημα. Η αρμόδια υπηρεσία απαντά στην αίτηση του υπαλλήλου άμεσα και πάντως το αργότερο εντός 1 μηνός από την υποβολή της.

Άλλη περίπτωση είναι η ΤΡΙΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ ΤΕΚΝΟΥ;
(παρ.1, άρθρο 53, ν.3528/2007 Εγκύκλιος ΔΙΔΑΔ/Φ. 69/100/10431/03.04.2019)
Μόνο στην περίπτωση που δεν έχει εξαντληθεί η άδεια άνευ αποδοχών στο σύνολό της (5 έτη). Αφαιρείται από το υπόλοιπο αδείας άνευ αποδοχών. Χορηγείται με πλήρεις αποδοχές στην περίπτωση γέννησης 3ου παιδιού και άνω. Χορήγηση μέχρι το 8ο έτος ηλικίας του παιδιού σε συνεχές χρονικό διάστημα, υποχρεωτικά αμέσως μετά τη λήξη της άδειας λοχείας/άδειας ανατροφής είτε με την έναρξη του σχολικού έτους. Αν δικαιούται πάνω από ένα τρίμηνο, είναι δυνατή η χορήγηση των τριμήνων συνεχόμενα. Υποβολή αίτησης χορήγησης της άδειας τουλάχιστον ένα μήνα πριν την έναρξή της.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 22, 2021, 10:17:51 μμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος Elina16

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1094 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 09:53:34 πμ »
Καλημέρα,ναι,η 9μηνη άδεια των νεοδιόριστων για παιδί πάνω από 2 ετών κόπηκε ξαφνικά με εγκύκλιο που φυσικά όπως αποδεικνύεται δεν ήταν και πολύ σωστό….Κι εγώ τη δικαιούμουν τότε ως νεοδιόριστη ειδικής αλλα δεν την πήρα ποτε!Αυτο που λες για τα 5 έτη άνευ αποδοχών ισχύει,το διάβασα κι εγώ,απλά για μεταθεση αν θέλει καποιος ως χρόνος πραγματικής προϋπηρεσίας  αναγνωρίζεται μόνο είτε ένας μήνας άνευ αποδοχών που μπορεί να πάρει κάποιος για κάποιο σοβαρό προσωπικό λόγο,είτε άδεια ανατροφής άνευ μόνο ως 4 μήνες,μετά δεν αναγνωρίζεται ο παραπάνω χρόνος που μπορεί να θελήσει να πάρει κάποιος.Έτσι τουλάχιστον αναφέρεται στη φετινή εγκύκλιο μεταθέσεων όπως είπε η Emily.Αυτό έχω καταλάβει,όπως και για την τρίμηνη νομίζω ότι ισχύει για την απόκτηση τρίτου τέκνου αν δεν κάνω λάθος.Κι εγώ όμως δεν είμαι σίγουρη,γι αυτό και ρώτησα μήπως ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω.Λογικά ίσως οι δδε ξέρουν κάτι,οποτε θα πω στη γνωστή μου να επικοινωνήσει με τη δδε στην οποία ανήκει.Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες!

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1095 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 04:51:05 μμ »
Αυτο που λες για τα 5 έτη άνευ αποδοχών ισχύει,το διάβασα κι εγώ,απλά για μεταθεση αν θέλει καποιος ως χρόνος πραγματικής προϋπηρεσίας  αναγνωρίζεται μόνο είτε ένας μήνας άνευ αποδοχών που μπορεί να πάρει κάποιος για κάποιο σοβαρό προσωπικό λόγο,είτε άδεια ανατροφής άνευ μόνο ως 4 μήνες,μετά δεν αναγνωρίζεται ο παραπάνω χρόνος που μπορεί να θελήσει να πάρει κάποιος.

οκ, κατάλαβα. Άρα από την πρώτη περίπτωση μπορούμε μόνο ένα μήνα ή τέσσερις αν δε θελουμε να χαθεί χρόνος υπηρέτησης για μετάθεση. Ωστόσο γιατί χαρακτηρίζεται "άνευ αποδοχών"? Αφού αναφέρεται ρητά ότι η υπηρεσία που βαρύνεται με την υποχρέωση μισθοδοσίας του υπαλλήλου, υποχρεούται να καταβάλλει στον γονέα μηνιαίως, για κάθε τέκνο, ποσό ίσο με τον ελάχιστο νομοθετημένο μισθό, για τους 2 πρώτους μήνες της άδειας.

Έτσι τουλάχιστον αναφέρεται στη φετινή εγκύκλιο μεταθέσεων όπως είπε η Emily.Αυτό έχω καταλάβει,όπως και για την τρίμηνη νομίζω ότι ισχύει για την απόκτηση τρίτου τέκνου αν δεν κάνω λάθος.

Ξαναδιάβασε τι έγραψα, σε περίπτωση απόκτησης 3ου τέκνου χορηγείται με πλήρεις αποδοχές λέει, όχι ότι χορηγείται σε περίπτωση απόκτησης 3ου τέκνου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:50:10 »

Αποσυνδεδεμένος Elina16

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1096 στις: Δεκέμβριος 23, 2021, 05:20:03 μμ »
Τι να σου πω…Δεν ξέρω,είναι λίγο μπερδεμένο έτσι όπως γράφεται για το άνευ αποδοχών…Επισης ναι,το είδα καλύτερα αυτό που λες για την τρίμηνη.Θα προσπαθήσω με το νέο έτος να επικοινωνήσω και με τη δικη μου διδε μήπως και μου τα εξηγήσουν.Σ ευχαριστώ πολύ πάντως!

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1097 στις: Φεβρουάριος 01, 2022, 03:34:46 μμ »
Καλησπερα! Με τα νεα δεδομενα και την αποφαση του ΣΤΕ οι νεοδιοριστοι των οποιων τα τεκνα ειναι πλεον ανω των 4 ετων, αλλα κατα τον χρονο διορισμου ηταν κατω των 4, δικαιουνται την αδεια ανατροφης αν κανουν αιτηση τωρα; Γνωριζουμε κατι γι αυτο;

Αποσυνδεδεμένος Elina16

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1098 στις: Φεβρουάριος 01, 2022, 08:30:09 μμ »
Και μένα θα με ενδιέφερε να το μάθω αυτό…Αφορά πολύ κόσμο που αδικήθηκε με μια ξαφνική εγκύκλιο…Και ευτυχώς που κρίθηκε έτσι τελικά,το θέμα  είναι αν θα έχει αναδρομική ισχύ νομίζω.Με συναδέλφους που μίλησα πιστεύουν ότι ίσως έχουμε πιθανότητες.Θα δείξει σύντομα πιστεύω ώστε να κάνουμε τις κατάλληλες ενέργειες από δω και πέρα,π.χ.αίτηση στη Δευτεροβάθμια κτλ.Ελπίζω ότι σύντομα θα ξέρουμε περισσότερα ώστε να κινηθούμε ανάλογα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1099 στις: Φεβρουάριος 01, 2022, 11:49:41 μμ »
Είμαστε σε αναμονή για μία νέα εγκύκλιο του υπουργείου. Έγινε και επερώτηση στη βουλή από την αξ. αντιπολίτευση διότι αυτή καθυστερεί. Αναδρομικότητα δεν νομίζω. Θα δικαιωθεί όποιος προσέφυγε κατά πάγια τακτική. Λογικά δεν θα θέτει όριο τα δύο χρόνια  αλλά τα τέσσερα για δικαίωμα στην άδεια ανατροφής. Απαράδεκτη σε κάθε περίπτωση η συμπεριφορά της Κεραμέως απέναντι στους εκπαιδευτικούς με τις παράνομες νομοθετήσεις της για τον περιορισμό των αδειών.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1100 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 06:29:35 μμ »
Τελικά βγήκε/θα βγει νέα εγκύκλιος για την άδεια ανατροφής ή απλά ακυρώνεται η προηγούμενη λόγω ΣτΕ;;

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1101 στις: Φεβρουάριος 03, 2022, 09:26:02 μμ »
Ακυρώνεται λογω της απόφασης του ΣτΕ.

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 563
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1103 στις: Φεβρουάριος 04, 2022, 07:37:15 πμ »
https://www.esos.gr/arthra/76735/akyronetai-egkyklios-gia-ti-horigisi-adeias-anatrofis-me-apodohes-se-neodioristoys
Οι νεόδιοριστοι θα πάρουν αναδρομικά την άδεια ανατροφής; Και οσοι διοριστηκαν το 2020 στην ειδική που δεν την πήραν;

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1104 στις: Φεβρουάριος 04, 2022, 07:50:41 μμ »
Δείτε το παρακάτω λινκ. Δίνει απαντήσεις, νομίζω, στα ερωτήματά σας:

https://www.esos.gr/arthra/76699/adeies-anatrofis-neodioriston-ekpaideytikonenimerotikoy-simeioma-tis-nomikis-symvoyloy

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1105 στις: Φεβρουάριος 08, 2022, 05:20:58 μμ »
Τελικά την πήρε κάποιος ήδη αυτή την άδεια μετά τα νέα δεδομένα;
Θα γίνει κάποια κίνηση για αυτούς που την έχασαν λόγω της εγκυκλίου;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.