*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ανατροφής τέκνου  (Αναγνώστηκε 312785 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fotiboukou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1246 στις: Σεπτέμβριος 06, 2022, 11:32:37 μμ »
"Υποχρεωτικο ωραριο το μηνα (π.χ 23 ωρες επι 4 εβδομαδες)
Ολο αυτο επι 9 μηνες μας δινει ενα αποτελεσμα Α
Επειτα προσθετετε αθροιστικα τις ωρες που ειχατε μειωμενο . Π.χ εχετε υποχρεωτικο ωραριο 23 και κανατε 21 την εβδομαδα. Επι ποσους μηνες κανατε το μειωμενο. Αυτο το αποτελεσμα που θα βγαλει ειναι το Β . Επειτα κανετε την πραξη (Α-Β)/Α. Το αποτελεσμα που βλεπετε ειναο το ποσοστο του 9μηνου σε ωρες που απομενει το σωστο. Χονδρικα για 8 μηνες μειωμενου ωραριου χανεται 1 μηνα απο αδεια ανατροφης. "

Καλησπέρα! Μπορείτε να με βοηθήσετε και να μου πείτε σε ποιο σημείο της εγκυκλίου που επικαλείστε αναφέρεται ο συγκεκριμένος τύπος ή γίνεται αναφορά για την τροποποίηση του τύπου με το 1452... κλπ
Εχω σοβαρο πρόβλημα με τη διεύθυνσή μου και ετοιμάζομαι για ένσταση.. Θα ήθελα να το διατυπώσω κατάλληλα.

Σας ευχαριστώ!
Καλησπερα συγνωμη για την αργοπορημενη απαντηση. Οντως υπαρχει μεγαλη συγχιση εκ μερους των υπαλληλων για απλες λογικες εφαρμογες νομων και τυπων.
Η αδεια ανατροφης 9μηνη αναφερεται μεσα στον 4210/2013.
Οι εκπαιδευτικοι αναφερει παιρνουν 2 ωρες μειωμενου ή 9 μηνες. Η παρερμηνεια παντα γινεται στον τυπο που εχει εκδωθει στο εγγραφο με ΑΔΑ ΒΙΦΓ9-4ΘΑ / 5-5-2014 στον οποιο τυπο αναφερεται (1452 ωρες - χ)/1452....οπου χ αναφερει σε πλαισιο ειναι το αθτοισμα των ωρων μειωμενου που εχει παρει ο υπαλληλος ... το 1452 αντιστοιχει σε 8ωρο δημοσιου υπαλληλου για 9 μηνες.  Εδω πολλες διευθυνσεις ειναι σαν να μην θελουν να κατανοησουν οτι ο εκπαιδευτικος δεν παιρνει 2 ωρες μειωμενου την ημερα αλλα την εβδομαδα. Αυτοι κανουν την πραξη σαν να ειναι 2 ωρες την ημερα με αποτελεσμα να τσεκουρωνεται το υπολοιπο. Παρακατω στο ιδιο εγγραφο βεβαια αναφερεται οτι αν υοαρχει αλλο ωραριο υπαλληλου τοτε ο τυπος υπολογιζεται ως εξης.

Υποχρεωτικο ωραριο το μηνα (π.χ 23 ωρες επι 4 εβδομαδες)
Ολο αυτο επι 9 μηνες μας δινει ενα αποτελεσμα Α
Επειτα προσθετετε αθροιστικα τις ωρες που ειχατε μειωμενο . Π.χ εχετε υποχρεωτικο ωραριο 23 και κανατε 21 την εβδομαδα. Επι ποσους μηνες κανατε το μειωμενο. Αυτο το αποτελεσμα που θα βγαλει ειναι το Β . Επειτα κανετε την πραξη (Α-Β)/Α. Το αποτελεσμα που βλεπετε ειναο το ποσοστο του 9μηνου σε ωρες που απομενει το σωστο. Χονδρικα για 8 μηνες μειωμενου ωραριου χανεται 1 μηνα απο αδεια ανατροφης.

Πολλες διευθυνσεις προσπαθουν να παιξουν με συντελεστες. Κανενας συντελεστης δεν υπαρχει σε νομο... κανενας ομως.

Να προσθεσω επισης οτι η ηλικια που αναφερουν οι διευθυνσεις ειναι σε εγκυκλιο της πρωτοβαθμιας αν θυμαμαι καλα 105387/Ε3/21/8/2020  η οποια απο το ΣΤΕ  κριθηκε αντισυνταγματικη. Το γνωριζουν οι διευθυνσεις . Η αδεια ανατροφης χορηγειται εως να φτασει το παιδι 4 ετων . Δεν υπαρχει πουθενα η ηλικια του πςιδιου την ημερα διορισμου κ.τ.λ.
Η αποφαση του Στε εδω

https://www.esos.gr/arthra/76699/adeies-anatrofis-neodioriston-ekpaideytikonenimerotikoy-simeioma-tis-nomikis-symvoyloy

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:58:18 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1247 στις: Σεπτέμβριος 07, 2022, 09:08:00 πμ »
"Υποχρεωτικο ωραριο το μηνα (π.χ 23 ωρες επι 4 εβδομαδες)
Ολο αυτο επι 9 μηνες μας δινει ενα αποτελεσμα Α
Επειτα προσθετετε αθροιστικα τις ωρες που ειχατε μειωμενο . Π.χ εχετε υποχρεωτικο ωραριο 23 και κανατε 21 την εβδομαδα. Επι ποσους μηνες κανατε το μειωμενο. Αυτο το αποτελεσμα που θα βγαλει ειναι το Β . Επειτα κανετε την πραξη (Α-Β)/Α. Το αποτελεσμα που βλεπετε ειναο το ποσοστο του 9μηνου σε ωρες που απομενει το σωστο. Χονδρικα για 8 μηνες μειωμενου ωραριου χανεται 1 μηνα απο αδεια ανατροφης. "

Καλησπέρα! Μπορείτε να με βοηθήσετε και να μου πείτε σε ποιο σημείο της εγκυκλίου που επικαλείστε αναφέρεται ο συγκεκριμένος τύπος ή γίνεται αναφορά για την τροποποίηση του τύπου με το 1452... κλπ
Εχω σοβαρο πρόβλημα με τη διεύθυνσή μου και ετοιμάζομαι για ένσταση.. Θα ήθελα να το διατυπώσω κατάλληλα.

Σας ευχαριστώ!

σελ. 7 ....2ο κουτι στην παρακατω εγκυκλιο αναφερει ρητα αν ο συναδελφος εχει διαφορετικο ημερησιο ωραριο πολλαπλασιαζουμε με αυτο.
Αριθμ. Πρωτ.:
ΔΙΔΑΔ/Φ.51/ 590 /οικ. 14346

γραφει πως γινεται η μετατροπη των ωρων....σε αυτο αναφερεται και ο 4210/2013

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwiHjIzigYL6AhUDi_0HHSkaBzAQFnoECAUQAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.poeota.gr%2Foldsite%2F_download%2F14346-2008.pdf&usg=AOvVaw3hS1QpCoorzjSZiJB9lo-_
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2022, 09:20:05 πμ από nikolopol »

Αποσυνδεδεμένος Fotiboukou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1248 στις: Σεπτέμβριος 15, 2022, 11:15:18 μμ »
Σε συνέχεια όλων των παραπανω δεν έγινε δεκτό το αίτημα για υπολογισμό άδειας με τον νέο τύπο. Ούτε η ένσταση έγινε δεκτή καθώς με παραπέμπουν σε μια εγκύκλιο του 2006, αν και φαίνεται αυτή του 2014 να είναι πιο πρόσφατη και με οδηγία για υπολογισμό της άδειας με βάση την εγκύκλιο του ΥΠΕΣ για τις άδειας, του 2008. Κοινώς δεν υπάρχει ελπίδα...ούτε με το καλό.

Αποσυνδεδεμένος Ruby

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1249 στις: Σεπτέμβριος 19, 2022, 12:52:16 πμ »
Συγγνώμη για την ηλίθια ερώτηση, αλλά η άδεια ανατροφής είναι με αποδοχές κανονικά;
Μόλις πήρα χαμπάρι ότι μπορεί να τη δικαιούμαι. Έχω ένα παιδάκι 2,5 χρονών περίπου αλλά ως αναπληρώτρια είχα κάνει χρήση μειωμένου ωραρίου για 14 μήνες περίπου. Μπορώ να αιτηθώ να την πάρω για κάποιους μήνες;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2022, 01:17:13 πμ από Ruby »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:58:18 »

Συνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1250 στις: Σεπτέμβριος 19, 2022, 12:57:27 πμ »
Συγγνώμη για την ηλίθια ερώτηση, αλλά η άδεια ανατροφής είναι με αποδοχές κανονικά;
Μόλις πήρα χαμπάρι ότι τη δικαιούμαι. Έχω ένα παιδάκι 2,5 χρονών περίπου αλλά ως αναπληρώτρια είχα κάνει χρήση μειωμένου ωραρίου για 14 μήνες περίπου. Μπορώ να αιτηθεί να την πάρω για κάποιους μήνες;

Εννοείται ότι είναι με αποδοχές. Σε διαφορετική περίπτωση λέγεται άδεια άνευ αποδοχών.
Βεβαίως και να αιτηθείς να την πάρεις. Δυστυχώς δεν ξέρω πόση δικαιούσαι αλλά υπάρχουν άλλοι συνάδελφοι που τα γνωρίζουν καλύτερα και θα σε ενημερώσουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2022, 01:00:01 πμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος Ruby

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1251 στις: Σεπτέμβριος 19, 2022, 05:16:25 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση.  Όντως τη δικαιούμαι,  έστειλα τα χαρτιά στη ΔΙΔΕ σήμερα και περιμένω να μου υπολογίσουν πόση βγαίνει.

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1252 στις: Σεπτέμβριος 20, 2022, 10:48:11 μμ »
Διευκρινίσεις επί διατάξεων για τη χορήγηση αδειών  ΑΔΑ:6Ζ6846ΜΤΛ6-5ΩΩ

ΑΔΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ ΤΕΚΝΟΥ ΣΕ ΝΕΟΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟ/Η ΥΠΑΛΛΗΛΟ 

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2022, 10:50:30 μμ από dimitris75 »

Αποσυνδεδεμένος piko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1253 στις: Σεπτέμβριος 25, 2022, 10:38:09 μμ »
Μετά το περας της άδεια ανατροφής τέκνου σε ειδοποιούν από τη πρωτοβάθμια ή πρέπει να πάρω τηλέφωνο πως γινεται?Ρωταω γιατί όταν έκανα αίτηση για την άδεια ούτε καν με πηραν τηλέφωνο για το αν εγκρίθηκε.

Συνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1254 στις: Σεπτέμβριος 26, 2022, 12:28:31 πμ »
Μετά το περας της άδεια ανατροφής τέκνου σε ειδοποιούν από τη πρωτοβάθμια ή πρέπει να πάρω τηλέφωνο πως γινεται?Ρωταω γιατί όταν έκανα αίτηση για την άδεια ούτε καν με πηραν τηλέφωνο για το αν εγκρίθηκε.
Δεν νομίζω ότι παίρνουν τηλέφωνο ποτέ για το αν έχει εγκριθεί ή όχι η άδεια ανατροφής . Θεωρείται δεδομένο ότι έχει εγκριθεί.  Μετά το πέρας της άδειας, θα πρέπει την επόμενη εργάσιμη μέρα να παρουσιαστείς στο σχολείο που ανήκεις.
Δεν πρόκειται να σε ειδοποιήσει κανείς. Φυσικά μπορείς  να πάρεις τηλέφωνο στη διεύθυνση και να ρωτήσεις για να βεβαιωθείς.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1255 στις: Οκτώβριος 03, 2022, 09:11:10 μμ »
Δυο ερωτήσεις:
1) Πηγαίνεις σε ένα σχολείο και κάνεις ανάληψη υπηρεσίας ενώ ξέρεις ότι θα φύγεις με άδεια στο καπάκι. Αυτό είναι ηθικό απέναντι στους μαθητές που θα μείνουν χωρίς καθηγητή  μέχρι να τρέξει πάλι όλο το σύστημα; Είναι υπεύθυνη στάση εκπαιδευτικού ή είναι στάση κάποιου που το μόνον που τον νοιάζει είναι η θεσούλα στο δημόσιο και δεν δίνει δεκάρα για το σχολείο και τους μαθητές;

Το "σύστημα" να φροντίσει να μην παίρνει 3 μήνες για να "ξανατρέξει". Και ξέρεις πως γίνεται αυτό; με το να έχεις άφθονους προσληφθέντες αναπληρωτές ΑΠΟ ΠΡΙΝ έτοιμους να καλύψουν κενά στην περιοχή, ολιγοήμερα ή πολύμηνα, ακόμα κι αν αυτό σημαίνει ότι κάποιοι θα "κάθονται" άπρακτοι περιμένοντας κενό να καλύψουν. Εν ολίγης, να φροντίσει το "σύστημα" να μην είναι τσιγκούνικο και να μετράει τα κουκιά ένα-ένα και μισό-μισό.

Αποσυνδεδεμένος Geogal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1256 στις: Οκτώβριος 19, 2022, 11:18:17 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα. Στην πρωτοβαθμια που ανήκω με υποχρεώνουν να εντάξω την άδεια ανατροφής τριτου τεκνου σε άδεια ανατροφής ανευ αποδοχών μέχρι 31/8. Είναι σωστό. Τι μπορώ να κάνω;

Αποσυνδεδεμένος Φενια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1257 στις: Φεβρουάριος 15, 2023, 11:34:02 μμ »
Συναδέλφοι καλησπέρα! Νεοδιόριστη του 2022 και η άδεια ανατροφής λήγει μέσα Μαρτίου. Τι άδεια με συμφέρει να κάνω χρήση για 3 βδομάδες περίπου ως το Πάσχα;

Συνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1258 στις: Φεβρουάριος 16, 2023, 03:31:11 μμ »
Τι εννοείς συμφέρει;  Το θέμα είναι και τι μπορείς να πάρεις. Δεν είναι πάντα θέμα επιλογής. Εγώ μπορώ να σκεφτώ τις παρακάτω επιλογές:

1ον: Μπορείς να πάρεις αναρρωτική. Θέλει γιατρό γνωστό και θα περάσεις από επιτροπή.
2ον: Ένα συνδυασμό κανονικών και αναρρωτικών αδειών. Θέλει συνεργασία και καλή θέληση από τον διευθυντή σου.
3ον: Άδεια άνευ αποδοχών 1 μήνα.

Μετά το Πάσχα θα επιστρέψεις; Γιατί και μετά είναι αρκετό το χρονικό διάστημα.

Εγώ ,που τελείωνε η άδειά μου μέσα Νοεμβρίου και είχα ένα μήνα περίπου μέχρι τα Χριστούγεννα, "διάλεξα" την κουρτίνα Νο3.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2023, 03:36:42 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος Φενια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1259 στις: Φεβρουάριος 16, 2023, 03:53:35 μμ »
Συμφέρει εννοώντας να μην επιβαρύνω την υπηρεσία ή να μην «προκαλέσω» με την κίνηση μου για άδεια
αν και υπάρχει ανάγκη καθώς δεν έχω ποιος να μου κρατήσει το παιδί το οποιο θα μου δεχθούν σε βρεφικό μετά το Πάσχα…
Ευχαριστώ  παρα πολύ για την άμεση απάντηση!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 568
Σύνολο: 594

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.