*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ανατροφής τέκνου  (Αναγνώστηκε 314326 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1260 στις: Φεβρουάριος 16, 2023, 04:20:37 μμ »
Συμφέρει εννοώντας να μην επιβαρύνω την υπηρεσία ή να μην «προκαλέσω» με την κίνηση μου για άδεια
αν και υπάρχει ανάγκη καθώς δεν έχω ποιος να μου κρατήσει το παιδί το οποιο θα μου δεχθούν σε βρεφικό μετά το Πάσχα…
Ευχαριστώ  παρα πολύ για την άμεση απάντηση!!
Εγώ θα πρότεινα την 3η επιλογή της vama,να ξεμπερδεύεις. Επισης επειδή θα πάει πρώτη φορά παιδικό κι αν καταλαβαίνω καλά είναι και πολύ μικρό,θα αρρωσταίνει συνεχώς,οπότε θα χρειαστείς πολλές άδειες ως το τέλος της χρονιάς.  Οπότε εκμετάλλευσου,αν υπάρχει δυνατότητα την άνευ 1 μήνα και μετά όταν χρειάζεσαι, παίρνεις αναρρωτικες και κανονικές, μην τις "καψεις"απο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:52:30 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 657
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1261 στις: Φεβρουάριος 16, 2023, 06:53:42 μμ »
Συμφέρει εννοώντας να μην επιβαρύνω την υπηρεσία ή να μην «προκαλέσω» με την κίνηση μου για άδεια
αν και υπάρχει ανάγκη καθώς δεν έχω ποιος να μου κρατήσει το παιδί το οποιο θα μου δεχθούν σε βρεφικό μετά το Πάσχα…
Ευχαριστώ  παρα πολύ για την άμεση απάντηση!!

Φένια, η υπηρεσία δεν επιβαρύνεται αν λείψεις λίγο ακόμα καθώς δεν σε είχε και πριν. Όσο για το να «προκαλέσεις» , γιατί; Ειδικά αφού όπως λες δεν έχεις ποιος να σου κρατήσει το μωρό. Ούτε η πρώτη είσαι και σίγουρα δεν θα είσαι η τελευταία. Δες ποια είναι η καλύτερη λύση για εσένα και μην έχεις ενοχές.

Η πιο απλή και εύκολη λύση είναι η άδεια άνευ αποδοχών . Αλλά αυτό σημαίνει ότι για ένα μήνα δεν θα υπάρχουν έσοδα. Δεν ξέρω αν αυτό μπορείς να το αντέξεις οικονομικά.
Η λύση του συνδυασμού αναρρωτικών και κανονικών αδειών σημαίνει ότι θα μείνεις σχεδόν χωρίς άδειες ,όπως επισημαίνει και η Jarvis. Πράγμα προβληματικό γιατί είμαστε στην αρχή της χρονιάς και έχεις μωρό.
Όπως έγραψα και πριν για τη λύση της αναρρωτικής 3 εβδομάδων , πρέπει να έχεις κάποιον γιατρό γνωστό που να δεχτεί να σου γράψει και θα περάσεις υγειονομική επιτροπή .

Αποσυνδεδεμένος Φενια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1262 στις: Φεβρουάριος 16, 2023, 09:58:12 μμ »
Έχετε δίκιο σε όλα.. άλλωστε παίρνω ότι δικαιούμαι γιατί δεν με παίρνει κάτι διαφορετικό στην περίπτωση μου. Πιο λογικό να κατασταλάξω στην άνευ αποδοχών γιατί θα μου χρειαστούν άδειες και με το παιδί, ειναι πολύ μωρό για να συμβεί κάτι και να μην μπορέσω να πάρω αναρρωτική.
Συνάδελφοι σας ευχαριστώ από καρδιάς..

Αποσυνδεδεμένος AssaVolos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1263 στις: Φεβρουάριος 28, 2023, 08:36:17 πμ »
Καλημερα

ειμαι διοικητικη υπαλληλος σε δνση

εχω παιδακι 2.5 ετων

θα ηθελα (δε με νοιαζουν τα χρηματα) να παρω 1 η 4 μηνες ανευ αποδοχων γονικη

η αιτηση ειναι ενα μηνα πριν? δηλαδη αν κανω σημερα θα βγω 28 μαρτιου?

χανω ενσημα/ασφαλιστικα/συνταξιοδοτικα κατι?

αν ναι , ας παρω εστω ενα μηνα αν ειναι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:52:30 »

Αποσυνδεδεμένος gpap93

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1264 στις: Αύγουστος 23, 2023, 08:31:04 μμ »
Καλησπέρα! Όταν είσαι εκπαιδευτικός σε άδεια ανατροφής όλα "μετράνε" κανονικά;
-διδακτικη εμπειρία για μισθολογική εξέλιξη
- ένσημα που λαμβάνονται υπόψη για σύνταξη

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mariannaxatzo@gmail.com

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1265 στις: Αύγουστος 23, 2023, 09:57:50 μμ »
Θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει τι ισχύει για την τρίμηνη άδεια ανατροφης λόγω δίδυμων ; Γνωρίζω ότι ανήκει στις άνευ αποδοχών αλλα είναι με αποδοχές. ηπρωτοβάθμια επιμένει ότι δεν μπορώ να κάνω διακοπή μετά το τέλος του 3ου μήνα και αναγκαστικά να συνεχιστεί η άνευ αποδοχών μέχρι 31/8

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1266 στις: Αύγουστος 24, 2023, 12:31:19 πμ »
Καλησπέρα! Όταν είσαι εκπαιδευτικός σε άδεια ανατροφής όλα "μετράνε" κανονικά;
-διδακτικη εμπειρία για μισθολογική εξέλιξη
- ένσημα που λαμβάνονται υπόψη για σύνταξη

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι, θεωρείται κανονική υπηρέτηση.

Αποσυνδεδεμένος AnnaKaterina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1267 στις: Οκτώβριος 07, 2023, 11:21:26 πμ »
 Γειά σας, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής: Με πήραν β φαση αλλά έχω άδεια λοχειας και ανατροφής. Επιστρέφω Μάρτιο απ ότι με πληροφόρησε η πρωτοβάθμια.
Όταν με το καλό τελειώσουν οι άδειες σε ποιο σχολείο θα επιστρέψω; Σε εκείνο που θα τοποθετηθώ τώρα;
Επίσης, τι ισχύει με την άνευ αποδοχών;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2023, 11:23:23 πμ από AnnaKaterina »

Αποσυνδεδεμένος VilBel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1268 στις: Ιανουάριος 03, 2024, 09:47:30 πμ »
Καλημέρα σε όλους/ες από νεοδιοριστη του 2023 με απορίες. Σήμερα βγήκα σε άδεια κύησης. Η άδεια λοχείας υπολογίζω ότι θα διαρκεί ως τις 3/5 εν μέσω διακοπών του Πάσχα. Συνεπώς επιστρέφω στο σχολείο στις 13/5 αμέσως μετά τις πασχαλινές διακοπές.

1) Στο διάστημα αυτό θα πληρώνομαι από την υπηρεσία ή πρέπει να κάνω αίτηση στο ΕΦΚΑ;

2) Μπορώ να πάρω έναν μηνα άδειας άνευ αποδοχών και να εξαντλήσω την κανονική μου άδεια για το διάστημα 13/5-30/6 ώστε να πάρω την 9μηνη ανατροφής από τον επόμενο Σεπτέμβριο;
Είναι δυνατή η χορήγηση της άνευ αποδοχών ΠΡΙΝ τη λήψη της 9μηνης άδειας ανατροφής;

Δυστυχώς δεν θα έχουμε βοήθεια με το παιδί και θα θέλαμε να κερδίσουμε χρόνο μέχρι να πάει σε βρεφονηπιακό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1269 στις: Ιανουάριος 03, 2024, 10:17:44 πμ »
Καλημέρα σε όλους/ες από νεοδιοριστη του 2023 με απορίες. Σήμερα βγήκα σε άδεια κύησης. Η άδεια λοχείας υπολογίζω ότι θα διαρκεί ως τις 3/5 εν μέσω διακοπών του Πάσχα. Συνεπώς επιστρέφω στο σχολείο στις 13/5 αμέσως μετά τις πασχαλινές διακοπές.

1) Στο διάστημα αυτό θα πληρώνομαι από την υπηρεσία ή πρέπει να κάνω αίτηση στο ΕΦΚΑ;

2) Μπορώ να πάρω έναν μηνα άδειας άνευ αποδοχών και να εξαντλήσω την κανονική μου άδεια για το διάστημα 13/5-30/6 ώστε να πάρω την 9μηνη ανατροφής από τον επόμενο Σεπτέμβριο;
Είναι δυνατή η χορήγηση της άνευ αποδοχών ΠΡΙΝ τη λήψη της 9μηνης άδειας ανατροφής;

Δυστυχώς δεν θα έχουμε βοήθεια με το παιδί και θα θέλαμε να κερδίσουμε χρόνο μέχρι να πάει σε βρεφονηπιακό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Όσοι μπορούν την 9μηνη την
παίρνουν από Σεπτέμβριο και η υπηρεσία το γνωρίζει αυτό, και φυσικά διευκολύνεις κιόλας. Οπότε είναι δεδομένο ότι όλοι παίρνουν ο,τι είδους άδεια μπορούν πριν από την 9μηνη. Κοιτα και για καμία αναρρωτική κολλητα με τη λήξη της λοχείας πρώτα (δεν ξέρω όμως τι δικαιούσαι ως νεοδιόριστη), μετά πάρε ο,τι δικαιούσαι από κανονική, 4 μέρες ασθένεια τέκνου, αν εχεις αιμοδοτικές, γενικώς ο,τι εχεις και δεν εχεις (εν ανάγκη δες αν κάνει και το σχολείο τα στραβά μάτια για 2-3 μέρες). Οι διευθυντές των σχολείων είναι συνηθισμένοι σε τέτοιες καταστάσεις και μπορούν να προτείνουν λύσεις.

Αποσυνδεδεμένος VilBel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1270 στις: Ιανουάριος 03, 2024, 10:28:07 πμ »
Όσοι μπορούν την 9μηνη την
παίρνουν από Σεπτέμβριο και η υπηρεσία το γνωρίζει αυτό, και φυσικά διευκολύνεις κιόλας. Οπότε είναι δεδομένο ότι όλοι παίρνουν ο,τι είδους άδεια μπορούν πριν από την 9μηνη. Κοιτα και για καμία αναρρωτική κολλητα με τη λήξη της λοχείας πρώτα (δεν ξέρω όμως τι δικαιούσαι ως νεοδιόριστη), μετά πάρε ο,τι δικαιούσαι από κανονική, 4 μέρες ασθένεια τέκνου, αν εχεις αιμοδοτικές, γενικώς ο,τι εχεις και δεν εχεις (εν ανάγκη δες αν κάνει και το σχολείο τα στραβά μάτια για 2-3 μέρες). Οι διευθυντές των σχολείων είναι συνηθισμένοι σε τέτοιες καταστάσεις και μπορούν να προτείνουν λύσεις.

Δυστυχώς εξάντλησα την αναρρωτική μου λόγω επαπειλούμενης. Θα μιλήσω και με τη ΔΔΕ εν καιρώ μήπως βρούμε λύση για το τέλος της χρονιάς.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1271 στις: Ιανουάριος 03, 2024, 10:41:00 πμ »
Από τις 13/5 μέχρι 31/5 είναι 15 εργάσιμες μέρες. Σχεδόν καλύπτονται με τις 10 μέρες κανονικής και τις 4 μέρες άδειας ασθένειας τέκνου.

Αν είσαι στη δευτεροβάθμια, ο Ιούνιος είναι ο μήνας τον ενδοσχολικών εξετάσεων και των πανελληνίων. Αν ζητήσουν από το σχολείο να είσαι εκεί, η μόνη λύση είναι η άδεια άνευ αποδοχών για ένα μήνα.

Αν είσαι στην πρωτοβάθμια έχεις μόνο 3 εβδομάδες να καλύψεις με άδεια, εκ των οποίων η 3η είναι χωρίς μαθητές. Αν έχεις ευέλικτο διευθυντή μπορεί να βοηθήσει.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1272 στις: Ιανουάριος 03, 2024, 12:09:49 μμ »
Δυστυχώς εξάντλησα την αναρρωτική μου λόγω επαπειλούμενης. Θα μιλήσω και με τη ΔΔΕ εν καιρώ μήπως βρούμε λύση για το τέλος της χρονιάς.

Όλες οι άδειες μηδενίζουν με το νέο έτος.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1273 στις: Ιανουάριος 03, 2024, 05:46:54 μμ »
Όσοι μπορούν την 9μηνη την
παίρνουν από Σεπτέμβριο και η υπηρεσία το γνωρίζει αυτό, και φυσικά διευκολύνεις κιόλας. Οπότε είναι δεδομένο ότι όλοι παίρνουν ο,τι είδους άδεια μπορούν πριν από την 9μηνη

Αν καταλαβαίνω σωστά  την 9 μήνη άδεια ανατροφής τέκνου δεν είναι υποχρεωτικό να την πάρουμε κολλητά με την άδεια λοχείας?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 167
Σύνολο: 168

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.