*

Αποστολέας Θέμα: Αληθινή Ιστορία  (Αναγνώστηκε 14585 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος quantum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Education is what remains after one has forgotten
    • Προφίλ
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 22, 2008, 07:24:30 μμ »
Προφανώς και μιλούσα για όσους έχουν και άλλες επιλογές, οι οποίοι είναι και οι περισσότεροι

Αλήθεια αυτός ο Ωρομισθιόπουλος που περιγράφεις θα γίνει αύριο καθηγητής? τι θα διδάξει στα παιδιά? αξιοπρέπεια? όταν ο ίδιος δεν σέβεται τον εαυτό του και ζητιανεύει για μια ώρα παραπάνω αντί να πάει σε κάποια εταιρία να δουλέψει?

πολλοι θα το θελαμε να ειμαστε σε καποια εταιρεια, αλλα ειναι πολυτελεια για κατοικο επαρχιακης πολης.
κ οχι, δεν εχουν ολοι τη δυνατοτητα να μετακομισουν σε μεγαλα αστικα κεντρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:57:32 »

Αποσυνδεδεμένος quantum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Education is what remains after one has forgotten
    • Προφίλ
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 22, 2008, 07:33:04 μμ »
Ναι εγώ προτιμάω να δουλεύω και όχι να κάθομαι μέχρι να μπω στο δημόσιο. Το ότι κάνω ΑΕΠΠ σε φροντιστήριο και είμαι μαθηματικός μάλλον σημαίνει ότι κάνω καλά τη δουλειά μου γιατί διαφορετικά θα με είχαν σχολάσει. Αυτή είναι η ελεύθερη αγορά, δίνεις εξετάσεις κάθε μέρα και λύνεις τα καθημερινά προβλήματα που παρουσιάζονται με τις ικανότητές σου και όχι δείχνοντας στους άλλους το αντίγραφο του πτυχίου σου λες και στη θέα του θα λύθουν όλα τα προβλήματα. Άσε που οι μισοί απόφοιτοι πληροφορικής σήμερα δεν έχουν ιδέα από πληροφορική και ο λόγος είναι ότι μπήκαν σε μια σχολή γιατί πίστευαν ότι θα βρουν εύκολα δουλειά χωρίς να τους αρέσει απαραίτητα αυτή η επιστήμη.
    Δουλεύω σε 2 φροντιστήρια και επειδή οι ώρες είναι πολλές έψαχναν και 2ο καθηγητή. Το πιστεύετε ότι δεν έβρισκαν? Κανείς δεν ερχόταν με αποτέλεσμα να πάρει τις ώρες ένας φίλος μου επίσης μαθηματικός ο οποίος έχει μεταπτυχιακό στην πληροφορική. Α ξέχασα να σας πω ήρθαν να διδάξουν και 2 "πληροφορικοί" με πτυχία και μεταπτυχιακά που το έπαιζαν επιστήμονες και σε 2 εβδομάδες είχαν φύγει.

ΜΑθηματικός????

Ακόμη και στα φροντιστήρια ΑΕΠΠ κάνουν μαθηματικοί??? είναι δυνατόν??? έλεος...

Αποσυνδεδεμένος Mugen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20 ...και καταϊδρωμένο
    • Προφίλ
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 22, 2008, 08:01:00 μμ »
Χμμμμ πολύ σωστά και όλοι αυτοί που δεν τα καταφέρνουν στις "καθημερινές εξετάσεις" που δίνεις και εσύ και όλοι αυτοί που αργούν κάπως να δείξουν τι αξίζουν και όλοι αυτοί που η δουλεία τους αργεί να φανεί γιατί έχουν άλλο τρόπο διαδασκαλίας και όλοι αυτοι τέλος πάντων δεν γουστάρουν να δίνουν κάθε μέρα εξετάσεις και να βαθμολογούνται απο τον θεό εργοδότη τους ΟΛΟΙ αυτοί στον Καιάδα σωστά?
Γιατί άλλωστε στο δημόσιο σχολείο υπάρχουν μόνο αυτοί που θέλουν να αράξουν, κανένας που να παίρνει σοβαρά την δουλεία του και να μοχθεί  και να παλεύει γι αυτό... σωστα? ΚΑΙ αυτοί στον Καιάδα...

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 23, 2008, 11:46:21 πμ »
Ναι εγώ προτιμάω να δουλεύω και όχι να κάθομαι μέχρι να μπω στο δημόσιο. Το ότι κάνω ΑΕΠΠ σε φροντιστήριο και είμαι μαθηματικός μάλλον σημαίνει ότι κάνω καλά τη δουλειά μου γιατί διαφορετικά θα με είχαν σχολάσει. Αυτή είναι η ελεύθερη αγορά, δίνεις εξετάσεις κάθε μέρα και λύνεις τα καθημερινά προβλήματα που παρουσιάζονται με τις ικανότητές σου και όχι δείχνοντας στους άλλους το αντίγραφο του πτυχίου σου λες και στη θέα του θα λύθουν όλα τα προβλήματα. Άσε που οι μισοί απόφοιτοι πληροφορικής σήμερα δεν έχουν ιδέα από πληροφορική και ο λόγος είναι ότι μπήκαν σε μια σχολή γιατί πίστευαν ότι θα βρουν εύκολα δουλειά χωρίς να τους αρέσει απαραίτητα αυτή η επιστήμη.
    Δουλεύω σε 2 φροντιστήρια και επειδή οι ώρες είναι πολλές έψαχναν και 2ο καθηγητή. Το πιστεύετε ότι δεν έβρισκαν? Κανείς δεν ερχόταν με αποτέλεσμα να πάρει τις ώρες ένας φίλος μου επίσης μαθηματικός ο οποίος έχει μεταπτυχιακό στην πληροφορική. Α ξέχασα να σας πω ήρθαν να διδάξουν και 2 "πληροφορικοί" με πτυχία και μεταπτυχιακά που το έπαιζαν επιστήμονες και σε 2 εβδομάδες είχαν φύγει.

ΜΑθηματικός????

Ακόμη και στα φροντιστήρια ΑΕΠΠ κάνουν μαθηματικοί??? είναι δυνατόν??? έλεος...

δεν έχω κάτι με σένα προσωπικά αλοίμονο!!! καλά κάνεις και μπράβο σου!!!
εγώ κάνω ιδιαίτερα ΑΕΠΠ και οι περισσότεροι συμφοιτητές μου δεν μπορούν να αναλάβουν πανελλήνιες γιατί όπως καλά τα λες κ εσύ δεν έχουν τα
κότσια να ασχοληθούν και να διαβάσουν... αρκούνται στο ecdl... όταν όμως πας σε φροντiστήριο και σου ζητάνε τουλ. 3 χρόνια προϋπηρεσία πως να δουλέψεις... ποιός θα σου δώσει αυτή την προϋπηρεσία...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:57:32 »

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 23, 2008, 06:10:33 μμ »
Ναι εγώ προτιμάω να δουλεύω και όχι να κάθομαι μέχρι να μπω στο δημόσιο.
Ειλικρινά πιστεύεις ότι καθόμαστε;
Οι περισσότεροι κάνουν δυο και τρεις δουλειές.

Παράθεση
Το ότι κάνω ΑΕΠΠ σε φροντιστήριο και είμαι μαθηματικός μάλλον σημαίνει ότι κάνω καλά τη δουλειά μου γιατί διαφορετικά θα με είχαν σχολάσει.
Τον πρώτο χρόνο που σε προσέλαβαν (είτε σε αυτό το φροντιστήριο είτε αλλού) πιστεύεις ότι άξιζε να σε προσλάβουν; Με ποιο κριτήριο σε προσέλαβαν; Επειδή δεν είχαν άλλους;

Παράθεση
Άσε που οι μισοί απόφοιτοι πληροφορικής σήμερα δεν έχουν ιδέα από πληροφορική και ο λόγος είναι ότι μπήκαν σε μια σχολή γιατί πίστευαν ότι θα βρουν εύκολα δουλειά χωρίς να τους αρέσει απαραίτητα αυτή η επιστήμη.
Μήπως θα έπρεπε να πουν το ίδιο οι μαθηματικοί για σένα;
Τι θα έλεγες αν άκουγες ότι δεν έχεις ιδέα από Μαθηματικά και ότι βρήκες δουλειά σαν Πληροφορικός για να βρεις εύκολα δουλειά;

Παράθεση
    Δουλεύω σε 2 φροντιστήρια και επειδή οι ώρες είναι πολλές έψαχναν και 2ο καθηγητή. Το πιστεύετε ότι δεν έβρισκαν? Κανείς δεν ερχόταν με αποτέλεσμα να πάρει τις ώρες ένας φίλος μου επίσης μαθηματικός ο οποίος έχει μεταπτυχιακό στην πληροφορική. Α ξέχασα να σας πω ήρθαν να διδάξουν και 2 "πληροφορικοί" με πτυχία και μεταπτυχιακά που το έπαιζαν επιστήμονες και σε 2 εβδομάδες είχαν φύγει.
Χάρη τους κάνεις που είσαι σε 2; Μήπως τα λεφτά είναι λίγα; Μήπως για αυτό το λόγο έφυγαν και οι 2 πληροφορικοί;

Θα πω και γω μια αληθινή ιστορία.
Ο Ωρομισθιοπουλάκης μόλις απολύθηκε από το στρατό, άρχισε με όρεξη να ψάχνει δουλειά. Έχοντας τελειώσει σχολή Πληροφορικής, πίστευε ότι μπορούσε να βρει εύκολα δουλειά σύμφωνα με τα λεγόμενα άλλων. Βάζει λοιπόν τα καλά του και πάει στην πρώτη του συνέντευξη.
-Δεν έχεις προϋπηρεσία;;; Ααα αυτό δε γίνεται! Θα έπρεπε να έχεις φίλε μου.
-Μα τι λέτε; Μόλις ολοκλήρωσα τη θητεία μου στο στρατό! Να, έκανα και πρακτική.
-Χα, τι είναι αυτά που λες; Προϋπηρεσία πριν από τη λήψη του πτυχίου δε μετράει!
-Τουλάχιστον μπορώ να δουλέψω για λίγους μήνες και να δείτε αν αξίζω τελικά ή όχι.
-Χμμ, καλή ιδέα. Μπορώ να σε προσλάβω για δυο μήνες χωρίς να πληρώνεσαι. Έτσι επειδή θα μάθεις και κάποια πράγματα από την εταιρία μου.
Μετά θα σε βάλω σε μια θέση λογιστή γιατί η λογίστρια μας θα γεννήσει σε δύο μήνες. Ο μισθός θα είναι ο βασικός και οι βενζίνες δικές σου. Υπάρχει περίπτωση να πετάγεσαι και στις γύρω περιοχές. Αφού τα πας καλά εκεί βλέπουμε αν θα συνεχίσει η συνεργασία μας, σύμφωνα πάντα με τις ανάγκες της εταιρίας.

Πάει λοιπόν ο Ωρομισθιοπουλάκης και τα λέει στο φίλο του. "Υπομονή ρε φίλε, έχεις τελειώσει καλή σχολή. Κάπου θα βρεις." Του λέει ο φίλος. Για μήνες έψαχνε αλλά όλοι του ζητούσαν προϋπηρεσία και έφτασαν μέχρι και σε σημείο να του πουν ότι πρέπει να σφουγγαρίζει. Μέχρι και προϋπηρεσία στο δημόσιο του ζήτησαν. "Η καθαρίστρια και ο λογιστής έχουν καταργηθεί πλέον. Αφού μπορεί να τα κάνει και ο μισθωτός", λέει στον εαυτό του και γελάει.  "Τόσα χρόνια σπουδές και έξοδα και με ρίχνουν τόσο χαμηλά", σκέφτεται κοιτάζοντας στον ουρανό απογοητευμένος. Κάποια στιγμή σκέφτηκε ότι η καλύτερη λύση είναι να τρέξει στους δρόμους ως ωρομίσθιος γιατί ίσως κάποια στιγμή να καταφέρει να κάνει τη δουλειά που αυτός θέλει και όχι να γλύφει αφεντικά...

Αποσυνδεδεμένος quantum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Education is what remains after one has forgotten
    • Προφίλ
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 24, 2008, 01:18:27 πμ »
Ειλικρινά πιστεύεις ότι καθόμαστε;
Οι περισσότεροι κάνουν δυο και τρεις δουλειές.
Δε μίλησα προσωπικά για κάποιον αλλά υπάρχουν πολλοί που προτιμούν να υποαπασχολούνται παρά να δουλέψουν σε μια δουλειά πλήρους ωραρίου.

Παράθεση
Τον πρώτο χρόνο που σε προσέλαβαν (είτε σε αυτό το φροντιστήριο είτε αλλού) πιστεύεις ότι άξιζε να σε προσλάβουν; Με ποιο κριτήριο σε προσέλαβαν; Επειδή δεν είχαν άλλους;
Προφανώς με προσέλαβαν λόγω του βιογραφικού μου, και στη συνέχεια έμειναν ευχαριστημένοι από τη δουλειά που έκαναν, αλλά δεν καταλαβαίνω που το πας

Παράθεση
Παράθεση
Άσε που οι μισοί απόφοιτοι πληροφορικής σήμερα δεν έχουν ιδέα από πληροφορική και ο λόγος είναι ότι μπήκαν σε μια σχολή γιατί πίστευαν ότι θα βρουν εύκολα δουλειά χωρίς να τους αρέσει απαραίτητα αυτή η επιστήμη.
Μήπως θα έπρεπε να πουν το ίδιο οι μαθηματικοί για σένα;
Τι θα έλεγες αν άκουγες ότι δεν έχεις ιδέα από Μαθηματικά και ότι βρήκες δουλειά σαν Πληροφορικός για να βρεις εύκολα δουλειά;
Όταν αντιστρέφεις ένα επιχείρημα θα πρέπει να εξετάζεις αν μπορεί να αντιστραφεί.Εγώ είπα ότι υπάρχουν πολλοί που πήγαιναν τα τελευταία χρόνια πληροφορική όχι γιατί τους άρεσε αλλά επειδή πίστευαν ότι θα βρουν δουλειά εύκολα. Το αμφισβητείς αυτό? Όλοι αυτοί λοιπόν προφανώς και δεν έχουν ιδέα από πληροφορική γιατί νομίζουν ότι μόνο με το πτυχίο "καθάρισαν" και δεν έχουν καμία όρεξη ή ενδιαφέρον να διαβάσουν περισσότερο.
  Αντιθέτως στους μαθηματικούς δε συμβαίνει το ίδιο, ξέρεις εσύ κανέναν που να δηλώνει μαθηματικό για άμεση επαγγελματική αποκατάσταση? Προφανώς όσοι μπαίνουν εκεί μπαίνουν γιατί το επέλεξαν, οι υπόλοιποι είναι μειοψηφία. Άρα βλέπεις ότι το επιχείρημά σου δεν ευσταθεί.

Παράθεση
Χάρη τους κάνεις που είσαι σε 2; Μήπως τα λεφτά είναι λίγα; Μήπως για αυτό το λόγο έφυγαν και οι 2 πληροφορικοί;
Την πρώτη χρονιά έπαιρνα 8 ευρώ καθαρά, τώρα μετά από 3 χρόνια μου δίνουν 11 καθαρά, τα θεωρείς λίγα?

Παράθεση
Θα πω και γω μια αληθινή ιστορία.
.................
Η ιστορία που είπες δεν μου φαίνεται και πολύ αληθινή.
Όποιος έχει προσόντα και ξέρει βρίσκει κάποια δουλειά αργά ή γρήγορα, μπορεί η πρώτη δουλειά που θα βρει να μην είναι πολύ καλή αλλά αν γράψει 2-3 χρόνια καλή προυπηρεσία μετά μπορεί να βρει μια καλή δουλειά.
  Φυσικά αν είναι κακομαθημένος και δεν θέλει να μπει σε αυτή τη διαδικασία κυνηγάει ώρες σε ολοήμερα και ΠΔΣ μπας και διοριστεί καμιά μέρα

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 24, 2008, 01:37:33 πμ »
Την πρώτη χρονιά έπαιρνες 8 ευρώ καθαρά. Μπορεί να ήσουν τυχερός. Σήμερα έχουν αλλάξει τα πράγματα. Εγώ όμως έχω κουραστεί να ψάχνω για μια δουλειά που δε θα υπάρχει εκμετάλευση. Όπως είπες, αν γράψει 2-3 χρόνια καλή προυπηρεσία μετά μπορεί να βρει μια καλή δουλειά. . Τώρα το μπορεί καμιά φορά έχει δύο σημασίες (Έχει τη δυνατότητα ή ίσως). Δε μπορώ να ρισκάρω πλέον σε αφεντικά που από τη μια στιγμή στην άλλη θα κρίνουν το μέλλον μου. Η ιστορία είναι πραγματική, όσο και αν φαίνεται υπερβολική. Α, και κάτι άλλο, αυτός που τρέχει από σχολείο σε σχολείο σίγουρα δεν είναι κακομαθημένος.
Πάντως ο τρόπος σκέψης σου μου θυμίζει κάποιον. Έχεις στείλει μόνο επτά μηνύματα αλλά νιώθω σαν να σε ξέρω από παλιά. Δεν ξέρω γιατί.

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 24, 2008, 12:43:22 μμ »
Όποιος έχει προσόντα και ξέρει βρίσκει κάποια δουλειά αργά ή γρήγορα, μπορεί η πρώτη δουλειά που θα βρει να μην είναι πολύ καλή αλλά αν γράψει 2-3 χρόνια καλή προυπηρεσία μετά μπορεί να βρει μια καλή δουλειά.
  Φυσικά αν είναι κακομαθημένος και δεν θέλει να μπει σε αυτή τη διαδικασία κυνηγάει ώρες σε ολοήμερα και ΠΔΣ μπας και διοριστεί καμιά μέρα
[/quote]
Μην εισαι τοσο απολυτος,δεν ξερεις ο καθενας που εχει επιλεξει να ειναι ωρομισθιος τι εχει περασει στον ιδιωτικο τομεα.Εχοντας τα προσοντα οπως λες ,ειχα βρει την πρωτη μου δουλεια σε ΚΞΓ και για να αποκτησω προυπηρεσια δεχτηκα και δουλεψα για 2 χρονια χωρις ενσημα(βλακεια μου μεν,αλλα δεν γινοτανε αλλιως να ξεκινησω).Μετα απο 8 χρονια εργασιας σε 3 ΚΞΛ εφτασα να πω οτι κριμα που ο καθε μ-----ς εργοδοτης καθεται στο κεφαλι αυτων με τα προσοντα και θυσαυρισει χωρις να κουναει ουτε το δαχτυλακι του και κοιταει να φαει τον ιδρωτα του καθε καθηγητη.Γιατι κοψε κατι αργιες ,γιορτες,χριστουγεννα,τριων ιεραρχων,χιονια,εγω με 8 χρονια προυπηρεσια ,παντρεμενη,με 2 παιδια και με 19 ωρες την εβδομαδα επαιρνα 480 ευρω!!! Και μιλαμε για μεγαλο φροντιστηριο στη Θεσ/νικη με 5 παραρτηματα και 11 καθηγητες!!Τουλαχιστον ξερω τωρα που αρχισα ωρομισθια οτι κανεις δεν με κοροιδευει και δεν με εκμεταλευεται επειδη εχει τον παρα..Και σε πληροφορω οτι δεν ειμαι καθολου κακομαθημενη,εκανα 160 χλμ την μερα για να παω στο σχολειο μου,δεν κυνηγαω ωρες,απλως περιμενω και ελπιζω να με ξανακαλεσουνε,και ναι καποια μερα θα διοριστω!!
Με συγχωρεις για το αποτομο του υφους αλλα ειμαι ηδη 35 χρονων με 2200 ενσημα απο ΙΚΑ (ειχα δουλεψει και σε αλλες δουλειες πριν) και αυτη την προσπαθεια που ξεκινησα με την ωρομισθια δεν μπορω να την αφησω να χλευαστει..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2008, 01:02:05 μμ από X.K. »
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 24, 2008, 01:37:37 μμ »
Τουλαχιστον ξερω τωρα που αρχισα ωρομισθια οτι κανεις δεν με κοροιδευει και δεν με εκμεταλευεται επειδη εχει τον παρα..

κατσε γιατι μου φαινεται δουλευομαστε τωρα...δεν κοροιδευει κανενας και δεν εκμεταλλευεται τους ωρομισθιους ; σας πληρωνουν οσο αξιζει η δουλεια σας και στην ωρα που πρεπει παντα ε; και γιατι λοιπον χαρακτηριζεται απο ολους τους φορεις η ωρομισθια ομηρια και αισχος και ζητειται η καταργηση της; αφου ειστε ευχαριστημενοι να την διατηρησουμε λοιπον...εγω θεωρω οτι η εκμεταλλευση απο ορισμενα φροντιστηριο δεν  διαφερει σε τιποτα απο την εκμεταλλευση του υπουργειου...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2008, 01:39:18 μμ από thlemaxos355 »

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 24, 2008, 02:00:51 μμ »
Τουλαχιστον ξερω τωρα που αρχισα ωρομισθια οτι κανεις δεν με κοροιδευει και δεν με εκμεταλευεται επειδη εχει τον παρα..

κατσε γιατι μου φαινεται δουλευομαστε τωρα...δεν κοροιδευει κανενας και δεν εκμεταλλευεται τους ωρομισθιους ; σας πληρωνουν οσο αξιζει η δουλεια σας και στην ωρα που πρεπει παντα ε; και γιατι λοιπον χαρακτηριζεται απο ολους τους φορεις η ωρομισθια ομηρια και αισχος και ζητειται η καταργηση της; αφου ειστε ευχαριστημενοι να την διατηρησουμε λοιπον...εγω θεωρω οτι η εκμεταλλευση απο ορισμενα φροντιστηριο δεν  διαφερει σε τιποτα απο την εκμεταλλευση του υπουργειου...
H διαφορα ειναι οτι στην ωρομισθια ξερεις απο την αρχη ποσα θα παρεις,τι δικαιουσαι.Στον ιδιωτικο ξερεις τι δικαιουσαι αλλα οχι ποσα θα παρεις.Οσο για την πληρωμη ,2 μηνες μετα την υπογραφη της συμβασης πληρωθηκα για τον πρωτο μηνα και ηδη απο τις 11 Ιουλιου με εχουνε ξεχρεωσει . Μην με παρεξηγεις που υπερασπιζομαι ετσι την ωρομισθια,καταλαβαινω οτι δεν ειναι ιδανικη κατασταση,ειναι ομως ενας τροπος να φτασεις στο διορισμο,γι'αυτο κανεις τα ξινα γλυκα και συνεχιζεις...Φιλη ΠΕ 06 ,με 3 χρονια ωρομισθια και 1 αναπληρωτρια (λογικα) ειναι τωρα στο 40% για μονιμο διορισμο. Υπαρχει λοιπον κατι στο τελος για ανταμοιβη
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 24, 2008, 02:33:01 μμ »
Σε ποια ιδιωτική εταιρεία παίρνεις την ώρα 7 ευρώ καθαρά; Οι περισσότεροι που ξέρω σαν προγραμματιστές οι οποίοι δουλεύουν σε ιδιωτική εταιρεία παίρνουν 800-900 ευρώ. Αυτή η εκμετάλλευση είναι μεγαλύτερη από αυτήν την ωρομισθίας! Γιατί να τους κανω τη χάρη; Οι διορισμένοι εκπαιδευτικοί δουλεύοντας το 1/3 των ωρών εβδομαδιαίως απ'τα ωράρια των εταιρειών, παίρνουν περισσότερα απ'το να δούλευαν σε εταιρεία, εκτός αν είχαν εμπειρία οπότε θα έπαιρναν λίγο περισσότερα. Να δουλέψω σε εταιρεία, αλλά να τηρείται το ωράριο της σύμβασης. Αυτό ποτέ δε γίνεται!!! Να φύγεις 5 η ώρα;;; Θα είσαι ο χειρότερος υπάλληλος! Εγώ, όπως και πολλοί άλλοι, θα το παλέψω σαν ωρομίσθια και όσο αντέξω...στο τέλος θα ξέρω ότι το πάλεψα και ας μη μου βγήκε. Και όποιος βγαίνει και λέει οτι οι ωρομίσθιοι είναι ωρομίσθιοι επειδή βαριούνται να δουλέψουν...απλά απαξιώ!!!

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 24, 2008, 03:59:34 μμ »
Τουλαχιστον ξερω τωρα που αρχισα ωρομισθια οτι κανεις δεν με κοροιδευει και δεν με εκμεταλευεται επειδη εχει τον παρα..

κατσε γιατι μου φαινεται δουλευομαστε τωρα...δεν κοροιδευει κανενας και δεν εκμεταλλευεται τους ωρομισθιους ; σας πληρωνουν οσο αξιζει η δουλεια σας και στην ωρα που πρεπει παντα ε; και γιατι λοιπον χαρακτηριζεται απο ολους τους φορεις η ωρομισθια ομηρια και αισχος και ζητειται η καταργηση της; αφου ειστε ευχαριστημενοι να την διατηρησουμε λοιπον...εγω θεωρω οτι η εκμεταλλευση απο ορισμενα φροντιστηριο δεν  διαφερει σε τιποτα απο την εκμεταλλευση του υπουργειου...
Δεν είπαμε ότι γουστάρουμε που είμαστε ωρομίσθιοι.
Απλά επενδύουμε για να διοριστούμε κάποια στιγμή. Άμα επενδύσουμε στον ιδιωτικό τίποτα δεν είναι σίγουρο. Μπορεί να πάρεις περισσότερα από έναν μόνιμο εκπαιδευτικό μπορεί όμως και τίποτα.
Σωστά, η εκμετάλευση δε διαφέρει με αυτή του υπουργείου. Αλλά μέχρι σε ένα σημείο.
Όταν γίνω μόνιμος, τότε θα φανεί η διαφορά με τον ιδιωτικό τομέα.

Αποσυνδεδεμένος angeor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 24, 2008, 05:56:48 μμ »
Αϊνστανάκο...
άκου ακόμα μια ιστοριούλα...
1η χρονιά...
5μέρες/βδομάδα σε ολοήμερα εκτός πόλης εντός νομού από Φεβρουάριο και μετά
τα απογεύματα σε δυο φροντιστήρια με την ψυχή στο στόμα και τα σαββατοκύριακα

2η χρονιά
4 μέρες/βδομάδα σε ολοήμερα εκτός νομού 170 περίπου χλμ. πάνε έλα από Οκτώβρη και μετά
τα απογεύματα μετά τις 7.30 που επέστρεφα, φροντιστήριο και μάθημα μέχρι τις 12 το βράδυ και τα σαββατοκύριακα
Ιδιαίτερα μαθήματα για ecdl, φτιάξιμο κανενός υπολογιστή κτλ. ΟΛΕΣ τις υπόλοιπες "ελεύθερες" ώρες

3η χρονιά
4 μέρες/βδομάδα σε ολοήμερα εκτός νομού 110 χλμ. (πιο κοντά,εεε? χλίδα) πάνε έλα από Σεπτέμβρη και  μετά
Σεπτέμβρη - Νοέμβρη 8-10.30 άνοιγα το κεκ στο οποίο δούλευα, σφαίρα από εκεί στο κτελ, ταξιδάκι, μάθημα στο ολοήμερο μέχρι τις 4.15, αναχώρηση από το γείτονα νομό στις 5.00 και άφιξη στο κτελ στις 6.05, 6.15 - 10 ξανά στο κεκ, και κάθε παρασκευή βράδυ ΑΕΠΠ σε φροντιστήριο.
Τον ωραίο Νοέμβρη τρώω την περιποιημένη απόλυσή μου από το κεκ ένα απόγευμα Δευτέρας, γιατί φυσικά ενώ έβγαζα τη δουλειά που έπρεπε να βγάλω δε μπορούσα να είμαι διαθέσιμη όποια στιγμή ήθελε το μπος.
Οκ, λέω, θα ψάξω σε άλλα φροντιστήρια, έχοντας ένα βιογραφικό πλούσιο σε προϋπηρεσία, αυτοπεποίθηση για τη δουλειά μου και καλές συστάσεις από τα πρώην μπος...οκ, λέω (παρεπιπτόντως από τα προηγούμενα φροντιστήρια είχε τεθεί δίλλημμα ολοήμερα ή εμείς. έτσι αποχωρούσα κιουρία)...
Έτσι, αποστολή βιογραφικών, στο καπάκι τηλ. για συνεντεύξεις...και μόλις άκουγαν ότι δε θα μπορώ να είμαι ατάκα κι επί τόπου ότι ώρα και όποια μέρα με θελήσουν, στράβωνε η κατάσταση...
Για καλή μου τύχη, έκατσαν δυο ιδιαίτερα ΑΕΠΠ και βγήκε κακήν κακώς η χρονιά...

4η χρονιά
Είναι αυτή που έπεται...

Αν, λοιπόν, αυτή σου φαίνεται η ιστορία μιας Ωρομισθιπουλίτσας που φοβάται να δουλέψει ή δεν μπορεί να κάνει τίποτε παραπάνω από παιχνιδάκια σε παδιά δημοτικού είσαι γελασμένος... Απλά φίλε μου, υπάρχουν και κάποιοι άνθρωποι που γουστάρουν να κάνουν μάθημα σε σχολεία, γιατί έτυχε στο δρόμο τους να εμπνευστούν από καθηγητές που τους χάρισαν την ψυχή τους και καταφέραν να περάσουν σε μια σχολή που ονειρευόντουσαν από παιδάκια, χωρίς να κάνουν ούτε μια ώρα φροντιστήριο...
Έτσι, αυτοί οι άνθρωποι είναι στο σεργιάνι για να μαζέψουν κάνα μόριο για να μη σβήσει αυτή η γαμ.... ελπίδα από τα σχολεία μας...

Φιλικά,
απλά δεν είναι ανάγκη να βάζουμε όλους τους ανθρώπους στο ίδιο τσουβάλι, είναι άδικο...

Αποσυνδεδεμένος quantum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Education is what remains after one has forgotten
    • Προφίλ
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 24, 2008, 07:01:06 μμ »

 Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, σε αυτά που είπα εννοούσα μόνο τους απόφοιτους πληροφορικούς. Οι απόφοιτοι καθηγητικών σχολών προφανώς έχουν σαν μόνη διέξοδο την εκπαίδευση οπότε λογικό είναι να θέλου να μπουν σε σχολείο. Οι πληροφορικοί όμως έχουν και άλλες διεξόδους. Επίσης από ότι ξέρω οι περισσότερες σχολές πληροφορικής έχουν από ελάχιστα εώς καθόλου παιδαγωγικά μαθήματα και δεν είναι σχολές με καθηγητική κατεύθυνση. Δε λέω ότι οι μαθηματικοί ή οι φυσικοί ξέρουν παραπάνω παιδαγωγικά από τους πληροφορικούς, αλλά όταν επιλέγουν τη σχολή τους ξέρουν ότι κατά πάσα πιθανότητα θα απασχοληθούν στην εκπαίδευση. Αντιθέτως οι πληροφορικοί έχουν άλλο προσανατολισμό. Για αυτό λοιπόν λέω ότι μου κάνει εντύπωση ότι ενώ έχουν και άλλες διεξόδους κάποιοι προσπαθούν με νύχια και με δόντια να χωθούν στην εκπαίδευση. Δε νομίζω πως είναι πολλοί αυτή που αγαπάνε την εκπαίδευση ή έχουν σαν όνειρο να γίνουν καθηγητές, απλά θεωρούν ότι θα βολευτούν εκεί.
      Η άποψή μου είναι ότι στην αγορά εργασίας υπάρχουν ακόμα δουλειές για πληροφορικούς απλά οι απαιτήσεις είναι μεγάλες και οι περισσότεροι δε μπορούν να ανταπεξέλθουν, γιατί δεν τους αρέσει και τόσο πολύ η επιστήμη τους ούτε ασχολούνται πολύ με αυτήν. Για αυτούς η επιστήμη τους ήταν απλά ένα χαρτί που θα τους εξασφάλιζε σίγουρη δουλειά. Όπως είναι τώρα οι δάσκαλοι. Απλά στην πορεία  άλλαξαν οι συσχετίσεις στον εργασιακό τομέα και ζόρισαν τα πράγματα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.