*

Αποστολέας Θέμα: Πληροφορίες για τις περιοχές διορισμού  (Αναγνώστηκε 62251 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για τις περιοχές διορισμού
« Απάντηση #112 στις: Ιούλιος 28, 2022, 09:19:38 μμ »
Σας ευχαριστούμε για τις απαντήσεις. 
Σαλαμίνα που περιλαμβάνεται στην Α Πειραιά το έχει κάνει κάποιος σε καθημερινή βάση; ,  χωρίς αυτοκίνητο.
Χωρίς αυτοκίνητο δεν παλεύεται το πηγαινε-ελα Σαλαμίνα.
Υπάρχουν όμως γκρουπακια, συνηθως από "Σκλαβενίτη" ή και από κάπου αλλού ίσως, οπότε βολεύεται η κατασταση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορίες για τις περιοχές διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:39:34 »

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για τις περιοχές διορισμού
« Απάντηση #113 στις: Ιούλιος 28, 2022, 09:20:04 μμ »
Χωρίς αυτοκίνητο/μηχανη δεν παλεύεται το πηγαινε-ελα Σαλαμίνα.
Υπάρχουν όμως γκρουπακια, συνηθως από "Σκλαβενίτη" ή και από κάπου αλλού ίσως, οπότε βολεύεται η κατασταση.

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για τις περιοχές διορισμού
« Απάντηση #114 στις: Ιούλιος 28, 2022, 09:49:48 μμ »


Όταν λέμε Σκλαβενίτη εννοούμε από ποιον Σκλαβενίτη;  Σε ποια περιοχή;  (δεν το έχουμε με την Αττική  ;D)
Δεν έχει αυτοκινητο/ μηχανή,  ίσως να μπορεί ο σύντροφος της να της δίνει το δικό του κάποιες μέρες. 
Ωστόσο τουλάχιστον ξέρω από συγγενή δικό μου που πηγαίνει Σαλαμίνα μια φορά την εβδομάδα (άσχετη δουλειά με εκπαιδευτικου)  ότι το εισιτήριο  με αυτοκίνητο  έχει γίνει ασύμφορο πλέον για Σαλαμίνα. Αν βρει άλλους και μοιράζονται τα έξοδα Οκ.   
Από χιλιομετρικης-οικονομικης απόψεως είναι προτιμότερο Σαλαμίνα ή π. χ. Ραφήνα,  Κορωπί,  Μαραθωνας,  Κερατέα;

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για τις περιοχές διορισμού
« Απάντηση #115 στις: Ιούλιος 28, 2022, 11:09:47 μμ »
Γνωρίζει κανείς κάτι για το δυσπρόσιτο στην Γρανίτσα Ευρυτανίας?

Εγώ είμαι από το Καρπενήσι οπότε αν θες άλλες λεπτομέρειες στείλε μου πμ.
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορίες για τις περιοχές διορισμού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:39:34 »

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για τις περιοχές διορισμού
« Απάντηση #116 στις: Ιούλιος 28, 2022, 11:20:19 μμ »
Όταν λέμε Σκλαβενίτη εννοούμε από ποιον Σκλαβενίτη;  Σε ποια περιοχή;  (δεν το έχουμε με την Αττική  ;D)
Δεν έχει αυτοκινητο/ μηχανή,  ίσως να μπορεί ο σύντροφος της να της δίνει το δικό του κάποιες μέρες. 
Ωστόσο τουλάχιστον ξέρω από συγγενή δικό μου που πηγαίνει Σαλαμίνα μια φορά την εβδομάδα (άσχετη δουλειά με εκπαιδευτικου)  ότι το εισιτήριο  με αυτοκίνητο  έχει γίνει ασύμφορο πλέον για Σαλαμίνα. Αν βρει άλλους και μοιράζονται τα έξοδα Οκ.   
Από χιλιομετρικης-οικονομικης απόψεως είναι προτιμότερο Σαλαμίνα ή π. χ. Ραφήνα,  Κορωπί,  Μαραθωνας,  Κερατέα;
Σκλαβενίτης στο Κερατσίνι, δες το Google maps.
Για τα άλλα μέρη που ρωτάς εξαρτάται σε ποια περιοχή της Αθήνας μένεις, πάλι Google maps.
Σαλαμίνα χάνεις χρόνο με το καραβάκι, 30' σχεδόν το πέρασμα μαζί με την αναμονη.

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για τις περιοχές διορισμού
« Απάντηση #117 στις: Ιούλιος 29, 2022, 02:09:27 μμ »
Σκλαβενίτης στο Κερατσίνι, δες το Google maps.
Για τα άλλα μέρη που ρωτάς εξαρτάται σε ποια περιοχή της Αθήνας μένεις, πάλι Google maps.
Σαλαμίνα χάνεις χρόνο με το καραβάκι, 30' σχεδόν το πέρασμα μαζί με την αναμονη.

Ευχαριστούμε για τις πληροφοριες!  :)

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για τις περιοχές διορισμού
« Απάντηση #118 στις: Ιούλιος 29, 2022, 03:13:50 μμ »
Καλησπέρα, αν καταληξω εντέλει στη ΔΕ Φθιώτιδας, μπορεί να βρεθώ στο Λειανοκλάδι και όχι στη Λαμία δυστυχώς που είναι το ΕΕΕΕΚ  . Από κοινωνικά κριτήρια, έχω μόνο τα μόρια του γάμου αυτή την στιγμή.Επειδή δε διαθετω μεταφορικό μέσο, θα ήθελα να ρωτησω αφενός αν υπάρχει μέσο για να προσεγγίζεις καθημερινά το Ενεεεγυλ Λαμίας από τη Λαμία και κατά ποσό επίσης υπάρχουν ενοικιαζόμενα σπίτια  στο Λειανοκλάδι (επειδή στο ίντερνετ δε βρήκα κάτι). Ευχαριστώ πολύ.

Από όσο θυμάμαι, και εφ' όσον δεν έχει διαφοροποιηθεί κάτι, υπήρχε αστικό λεωφορείο που συνέδεε τη Λαμία με το Λιανοκλάδι, και τερμάτιζε στο σιδηροδρομικό σταθμό του. Οπότε, αν εξακολουθεί να υπάρχει, μπορείτε να νοικιάσετε σπίτι στη Λαμία για θεωρητικά χαμηλότερες τιμές, μεγαλύτερη δυνατότητα επιλογής, και διαβίωση κατά τον ελεύθερο χρόνο σε μια μεγαλύτερη πόλη. Κάντε ένα τηλεφώνημα στο αστικό ΚΤΕΛ και ρωτήστε αν υπάρχει ακόμα η γραμμή, και ποιες ώρες έχει δρομολόγια το χειμώνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2022, 03:15:27 μμ από Scout »

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για τις περιοχές διορισμού
« Απάντηση #119 στις: Ιούλιος 30, 2022, 04:01:51 μμ »
Από όσο θυμάμαι, και εφ' όσον δεν έχει διαφοροποιηθεί κάτι, υπήρχε αστικό λεωφορείο που συνέδεε τη Λαμία με το Λιανοκλάδι, και τερμάτιζε στο σιδηροδρομικό σταθμό του. Οπότε, αν εξακολουθεί να υπάρχει, μπορείτε να νοικιάσετε σπίτι στη Λαμία για θεωρητικά χαμηλότερες τιμές, μεγαλύτερη δυνατότητα επιλογής, και διαβίωση κατά τον ελεύθερο χρόνο σε μια μεγαλύτερη πόλη. Κάντε ένα τηλεφώνημα στο αστικό ΚΤΕΛ και ρωτήστε αν υπάρχει ακόμα η γραμμή, και ποιες ώρες έχει δρομολόγια το χειμώνα.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση  :) . Έμαθα από συνάδελφο που μένει στη Λαμία ότι δεν υπάρχει πλέον σύνδεση με το αστικό  - θα το διερευνησω και εγώ βέβαια επειδή ανακάλυψα και σύνδεση με το τρένο - αλλά μου είπε ότι υπάρχουν πολλά γκρουπακια εκπαιδευτικων. Φυσικά είναι η τρίτη θέση που μπορώ να βρεθώ στη Φθιώτιδα, έχουμε και άλλες 2 (πρωτοβάθμια και δευτεροβαθμια) εντός Λαμίας...οπότε ίσως σταθώ τυχερή και το σχολείο είναι στη Λαμία. Καλή συνέχεια και αν περιμένετε διορισμό, καλή τοποθέτηση και σε εσάς   :-*
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος elean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για τις περιοχές διορισμού
« Απάντηση #120 στις: Ιούλιος 30, 2022, 05:12:48 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση  :) . Έμαθα από συνάδελφο που μένει στη Λαμία ότι δεν υπάρχει πλέον σύνδεση με το αστικό  - θα το διερευνησω και εγώ βέβαια επειδή ανακάλυψα και σύνδεση με το τρένο - αλλά μου είπε ότι υπάρχουν πολλά γκρουπακια εκπαιδευτικων. Φυσικά είναι η τρίτη θέση που μπορώ να βρεθώ στη Φθιώτιδα, έχουμε και άλλες 2 (πρωτοβάθμια και δευτεροβαθμια) εντός Λαμίας...οπότε ίσως σταθώ τυχερή και το σχολείο είναι στη Λαμία. Καλή συνέχεια και αν περιμένετε διορισμό, καλή τοποθέτηση και σε εσάς   :-*
Εξυπηρετούν και τα δρομολόγια του κτελ Φθιώτιδος τη διαδρομή προς και από Λιανοκλάδι. Υπάρχουν και πρωινά και μεσημεριανά δρομολόγια, τουλάχιστον μετά τις 10 Σεπτεμβρίου. Θα πρότεινα διαμονή στη Λαμία, γιατί βρίσκεις πιο καλά και οικονομικά σπίτια και έχεις καλύτερη ποιότητα ζωής.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2022, 05:14:35 μμ από elean »

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για τις περιοχές διορισμού
« Απάντηση #121 στις: Ιούλιος 31, 2022, 12:15:24 πμ »
Εξυπηρετούν και τα δρομολόγια του κτελ Φθιώτιδος τη διαδρομή προς και από Λιανοκλάδι. Υπάρχουν και πρωινά και μεσημεριανά δρομολόγια, τουλάχιστον μετά τις 10 Σεπτεμβρίου. Θα πρότεινα διαμονή στη Λαμία, γιατί βρίσκεις πιο καλά και οικονομικά σπίτια και έχεις καλύτερη ποιότητα ζωής.

Πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, εύχομαι ο,τι καλύτερο και σε εσάς.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για τις περιοχές διορισμού
« Απάντηση #122 στις: Αύγουστος 01, 2022, 07:01:50 πμ »
Μερικές πληροφορίες για ενδεικτικές τιμές ενοικίων σε πόλεις για φοιτητές. Μπορεί να φανεί χρήσιμο και για εκπαιδευτικούς:

https://www.kathimerini.gr/economy/local/561979738/ayximena-enoikia-kai-mikri-diathesimotita-gia-foititiki-stegi/

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για τις περιοχές διορισμού
« Απάντηση #123 στις: Αύγουστος 02, 2022, 02:04:41 μμ »
Συγχαρητήρια στους διορισθέντες!
Το ανεβάζω ξανά  για όσους θέλουν να δουν ενδεικτικές τιμές ενοικίων σε πόλεις, καθώς είναι επίκαιρο:

Πηγή: Καθημερινή

https://www.kathimerini.gr/economy/local/561979738/ayximena-enoikia-kai-mikri-diathesimotita-gia-foititiki-stegi/

Αποσυνδεδεμένος nnvir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για τις περιοχές διορισμού
« Απάντηση #124 στις: Αύγουστος 02, 2022, 03:38:01 μμ »
Γεια σας. Έχετε κάποια πληροφορία για Σποράδες? Δεν ξέρω σε ποιο νησί θα τοποθετηθώ, χρειάζομαι πληροφορίες για σπίτια και παιδίατρο γιατί θα έχω μαζί και το 2χρονο γιο μου. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για τις περιοχές διορισμού
« Απάντηση #125 στις: Δεκέμβριος 06, 2022, 08:58:11 μμ »
Γνωρίζει κανείς κάτι για Σκύρο;Είναι καλά απο συγκοινωνία;βρίσκεις εύκολα σπίτι;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159629
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 455
Σύνολο: 469

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.