*

Αποστολέας Θέμα: Δίλημμα  (Αναγνώστηκε 5544 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Δίλημμα
« στις: Ιούλιος 31, 2008, 05:00:02 μμ »
Έχω το εξής δίλημμα.Δεδομένου ότι τώρα τελείωσα τη σχολή, δεν ξέρω αν πρέπει να αφοσιωθώ αποκλειστικά στο διάβασμα για τον ΑΣΕΠ ή αν θα πρέπει να ψάξω για κάποια δουλειά...Επειδή δεν θα ήθελα να βρω κάτι άσχετο με αυτό που σπούδασα, σκέφτομαι να ψάξω σε ιδιωτικά νηπιαγωγεία. Αυτό όμως σημαίνει ότι θα σχολάω αργα το μεσημέρι, μετά θα θέλω να ξεκουραστώ και λίγο, οπότε ο χρονος που θα μένει για διάβασμα θα είναι μόνο το απόγευμα και το πιο πιθανόν είναι να μην προλαβαίνω να βγαίνω ούτε για ένα καφέ. Από την άλλη σκέφτομαι ότι αν δουλέψω σε νηπιαγωγείο, δε θα βασιστω μόνο στην θεωρία των βιβλίων, αλλά στην πραγματικότητα της τάξης, θα έχω τις δικές μου εμπειρίες, τις οποίες αν συνδέσω με την θεωρία, νομίζω ότι θα έχω περισσότερες πιθανότητες στον ΑΣΕΠ.

Ποια είναι οι δική σας άποψη;Τι με συμβουλεύεται να κάνω;όταν είχατε τελειώσει τη σχολή τι κάνετε;
Και κάτι ακόμα, προφανώς πολλές από εσάς ήδη δουλεύετε και διαβάζεται ταυτόχρονα, πώς τα καταφέρνετε;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2008, 02:34:21 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΔΙΛΥΜΜΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:32:56 »

Αποσυνδεδεμένος billmaniat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΛΥΜΜΑ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 31, 2008, 05:03:51 μμ »
ΔΙΛΛΗΜΑ

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΛΥΜΜΑ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 31, 2008, 05:20:46 μμ »
ΔΙΛΛΗΜΑ

Εσύ το έγραψες σωστά τώρα δηλαδή? Για δες μήπως είναι  ΔΙΛΗΜΜΑ ?

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΛΥΜΜΑ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 31, 2008, 05:23:29 μμ »


Δ Ι Λ Η Μ Μ Α
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΔΙΛHΜΜΑ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:32:56 »

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΛHΜΜΑ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 31, 2008, 05:32:57 μμ »
Ωραία βοήθεια βρε παιδιά...ήταν η απάντηση που έψαχνα...!
Το διόρθωσα το λάθος μου....

Αποσυνδεδεμένος BIBH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΛHΜΜΑ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 31, 2008, 05:40:09 μμ »
Συμβουλή μου είναι να στρωθείς στο διάβασμα! ;)
All in all it's just another brick in the wall...

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΛHΜΜΑ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 31, 2008, 05:40:51 μμ »
Ωραία βοήθεια βρε παιδιά...ήταν η απάντηση που έψαχνα...!
Το διόρθωσα το λάθος μου....

Η απόφαση είναι καθαρά δική σου!!!

Σκέψου αν μπορείς να δουλέψεις και να διαβάσεις ταυτόχρονα!!!
Το κάθε άτομο έχει το δικό του τρόπο!!!
Εγώ για παράδειγμα δεν μπορώ χωρίς δουλειά, οπότε τα κάνω και τα δύο και κουράζομαι λίγο παραπάνω!! Ε και τι έγινε???
Όλη μέρα με ένα βιβλίο θα είμαι??

Εσύ μπορεί να θελεις άλλα πράγματα!!! Οπότε είναι λίγο δύσκολο το δίλημμα που θέτεις!!!

ξεκίνα το διάβασμα και ψάξε και δουλειά... αν σου κάτσει δουλειά το σκέφτεσαι μετά... αν θα δουλέψεις,θα διαβάσεις ή και τα δύο!!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΛHΜΜΑ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 31, 2008, 05:46:15 μμ »
Έχω το εξής δίλημμα.Δεδομένου ότι τώρα τελείωσα τη σχολή, δεν ξέρω αν πρέπει να αφοσιωθώ αποκλειστικά στο διάβασμα για τον ΑΣΕΠ ή αν θα πρέπει να ψάξω για κάποια δουλειά...Επειδή δεν θα ήθελα να βρω κάτι άσχετο με αυτό που σπούδασα, σκέφτομαι να ψάξω σε ιδιωτικά νηπιαγωγεία. Αυτό όμως σημαίνει ότι θα σχολάω αργα το μεσημέρι, μετά θα θέλω να ξεκουραστώ και λίγο, οπότε ο χρονος που θα μένει για διάβασμα θα είναι μόνο το απόγευμα και το πιο πιθανόν είναι να μην προλαβαίνω να βγαίνω ούτε για ένα καφέ. Από την άλλη σκέφτομαι ότι αν δουλέψω σε νηπιαγωγείο, δε θα βασιστω μόνο στην θεωρία των βιβλίων, αλλά στην πραγματικότητα της τάξης, θα έχω τις δικές μου εμπειρίες, τις οποίες αν συνδέσω με την θεωρία, νομίζω ότι θα έχω περισσότερες πιθανότητες στον ΑΣΕΠ.

Ποια είναι οι δική σας άποψη;Τι με συμβουλεύεται να κάνω;όταν είχατε τελειώσει τη σχολή τι κάνετε;
Και κάτι ακόμα, προφανώς πολλές από εσάς ήδη δουλεύετε και διαβάζεται ταυτόχρονα, πώς τα καταφέρνετε;

Εγω θα σου προτεινα να ασχοληθεις με διαβασμα παιδιων των πρωτων ταξεων του δημοτικου ή τη δημιουργικη απασχοληση παιδιων προσχολικης ηλικιας, δεδομενου οτι ο διαγωνισμος του ΑΣΕΠ προκειται να γινει σε λιγους μηνες.
Με τη δουλεια αυτη, θα εχεις το πρροσωπικο σου χαρτζιλικι, θα ασχοληθεις με κατι σχετικο με το πτυχιο σου και τελος θα εχεις το χρονο και πιο ξεκουραστο μυαλο για να διαβασεις περισσοτερο και πιο ποιοτικα.
Αποψη μου, πως αν μπεις σε ιδιωτικα νηπιαγωγεια ή παιδικους σταθμους θα αφιερωνεις πολυ χρονο και ενεργεια και δεν θα εχεις κουραγιο και υπομονη να συγκεντρωθεις στο διαβασμα.
Πριν απο 2 χρονια, ημουν και γω σε αναλογη περιπτωση (Ιουλιο πηρα το πτυχιο και το Γεναρη εγινε ο διαγωνισμος), ασχοληθηκα με παιδια του δημοτικου και διαβαζα για τον Ασεπ. Καταφερα να ειμαι στους διοριστεους του ΑΣΕΠ της β' φουρνιας, δουλεψα τη σχολικη χρονια που περασε ως αναπληρωτρια και τωρα περιμενω την τοποθετηση μου ως μονιμη.
Πιστευω να καταφερα να ξεκαθαρισω λιγο το τοπιο για σενα. Απο κει και περα οτι και αν αποφασισεις σου ευχομαι κουραγιο, υπομονη και καλη επιτυχια στο διαγωνισμο.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΛHΜΜΑ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 31, 2008, 06:41:58 μμ »
εγω παλι που ειμαι στη θεση σου προσανατολιζομαι στο να βρω ιδιωτικο νηπιαγωγειο...για να εφαρμοσω οσα εμαθα και να διαβαζω παραλληλα και θεωρητικα...πχ αν κανω μια θεματικη προσσεγιση με το τμημα μου θα διαβασω και το θεωρητικο σκελος που αφορα τις θεματικες προσεγγισεις και θα μου μεινει κατι στο μυαλο..Τωρα βεβαια θα μας που αλλοι πιο 'παλιοι" τις αποψεις τους...

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΛHΜΜΑ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 31, 2008, 09:24:41 μμ »
Αν και μάλλον θα είναι αρκετά δύσκολο και κουραστικό να τα συνδυάσεις, ίσως θα σου ήταν χρήσιμη η εμπειρία του ιδιωτικού νηπιαγωγείου και για να δεις τη θεωρία στην πράξη και για να "ξεσηκώσεις" ιδέες για την οργάνωση του χώρου, της διδασκαλίας, του χρόνου, της συνεργασίας με τους γονείς κ.λ.π. από ένα πλαίσιο που ήδη λειτουργεί αποτελεσματικά. Γιατί του χρόνου που θα διοριστείς, ίσως να βρεθείς σε ένα νηπιαγωγείο που θα πρέπει να το οργανώσεις εσύ, οπότε λίγη πείρα θα σε ωφελήσει. Όπως και να 'χει, καλή επιτυχία και καλό κουράγιο.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΛHΜΜΑ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 04, 2008, 01:44:55 μμ »
Παράθεση
Η απόφαση είναι καθαρά δική σου!!!
Σίγουρα η απόφαση είναι καθαρά δική μου, αλλά είμαι τόσο μπερδεμένη, που ήθελα να ακούσα και άλλες απόψεις.
Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι ότι ο ΑΣΕΠ θα γίνει Δεκέμβρη, άντε Ιανουάριο, μετά τη κάνω;δεν θα μπορώ να βρω δουλειά τότε...και συμφωνώ μαζί σου ότι δεν μπορώ να κάθομαι, άσε που έχω παρατηρήσει ότι λειτουργώ καλύτερα όταν είμαι σε πίεση και πρέπει να κάνω πολλά πράγματα μαζί, αλλιώς χαλαρώνω και σκέφτομαι ότι έχω χρόνο. Από την άλλη προβληματίζομαι γιατί δεν ξέρω τι συνθήκες θα αντιμετωπίσω στο ιδιωτικό.
Παράθεση
Εγω θα σου προτεινα να ασχοληθεις με διαβασμα παιδιων των πρωτων ταξεων του δημοτικου ή τη δημιουργικη απασχοληση παιδιων προσχολικης ηλικιας,
Επειδή έχω γυρίσει στο πατρικό μου, δηλαδή στα Τρίκαλα, εδώ δεν είναι τόσο διαδεδομένη η άποψη αυτή, δεν θα εμπιστευτούν μία νηπιαγωγό για να διαβάσει παιδιά δημοτικού, θα προτιμήσουν δασκάλα...και κυρίως δεν έχω ακούσει κάποιον να λέει για δημιουργική απασχόληση παιδιών προσχολικής ηλικίας,είναι κάτι που θέλει πολύ πολύ ψαξιμο και διασυνδέσεις με άτομα "υψηλού" μορφωτικού επιπέδου και που να έχουν παιδιά σε τέτοια ηλικία. Δε νομίζω ότι κάποιος άλλος θα ενδιαφερόταν για κάτι τέτοιο.Σίγουρα όμως αυτό θα ήταν το καλύτερο.....
Παράθεση
θα αφιερωνεις πολυ χρονο και ενεργεια και δεν θα εχεις κουραγιο και υπομονη να συγκεντρωθεις στο διαβασμα.
Αυτό είναι που φοβάμαι περισσότερο...
Παράθεση
προσανατολιζομαι στο να βρω ιδιωτικο νηπιαγωγειο...για να εφαρμοσω οσα εμαθα και να διαβαζω παραλληλα και θεωρητικα...πχ αν κανω μια θεματικη προσσεγιση με το τμημα μου θα διαβασω και το θεωρητικο σκελος που αφορα τις θεματικες προσεγγισεις και θα μου μεινει κατι στο μυαλο..
\
Παράθεση
χρήσιμη η εμπειρία του ιδιωτικού νηπιαγωγείου και για να δεις τη θεωρία στην πράξη και για να "ξεσηκώσεις" ιδέες για την οργάνωση του χώρου, της διδασκαλίας, του χρόνου, της συνεργασίας με τους γονείς κ.λ.π. από ένα πλαίσιο που ήδη λειτουργεί αποτελεσματικά.
Ακριβώς το ίδιο σκέφτομαι, υπάρχουν όμως και τα κατά που έχουμε ήδη πει...

Σας ευχαριστώ πάντως όλες...

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΛHΜΜΑ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 04, 2008, 01:47:02 μμ »
Και κάτι άσχετο, vassiliki_85 σε μία άλλη συζήτηση διάβασα ότι και εσύ τελείωσες στο ΤΕΠΑΕΣ Ρόδου. Πότε ακριβώς;

Αποσυνδεδεμένος sylvia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΛHΜΜΑ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 04, 2008, 01:57:50 μμ »
Γειά και απο μένα...

Είμαι και εγώ νηπιαγωγός και σε καταλαβαίνω....προσωπικά λέω να αφιερώσεις όλο τον Αύγουστο στο ΔΕΠΠΣ για να βγάλεις αυτή την ύλη, βγαίνει πολύ άνετα σε μήνα, είναι εύκολο και ευχάριστοστο διάβασμα....παράλληλα φυσικά θα κάνεις αιτήσεις σε ιδιωτικά νηπιαγωγεία και αν βρείς δουλειά να τα συνδυάσεις. Αν καταφέρεις να βγάλεις καλή ύλη τον Αύγουστο μετά θα σου φύγει ένα βάρος....αυτό τουλάχιστον έκανα εγώ.....είχα βγάλει την ύλη το καλοκαίρι και όταν ξεκίνησα δουλειά(την είχα ήδη) είχα και ιδιαίτερα τα απογεύματα οπότε διάβαζα ΜΟΝΟ σκ, αλλά και πάλι τα κατάφερανα διοριστώ....σίγουρα θα κουραστείς και θέλει υπομόνή αλλά λίγοι μήνες είναι, θα περάσουν. Η αλήθεια είναι οτι θες λιγο καιρό να προσαρμοστείς στη δουλειά φρέσκια απο τη σχολή αλλά η εμπειρία φυσικά και θα σου κάνει καλό στον ΑΣΕΠ, απο διδασκαλίες μέχρι πρακτικά θέματα για την αντιμετώπιση προβλημάτων στην τάξη......

όπως και νά'χει σου έυχομαι καλή αρχή.....το φόρουμ πάντως ήταν τρομερή βοήθεια για μένα!

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΔΙΛHΜΜΑ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 04, 2008, 02:05:07 μμ »
Άν και ανήκω σε άλλη ειδικότητα (Φιλόλογος) θα σου εξηγήσω την δική μου ώς τώρα εμπειρία. Πήρα πτυχίο το 2002, εντωμεταξύ είχα βρεί ήδη οκτάωρη δουλειά σε μία εταιρεία..Έπρεπε να βγάζω τα έξοδά μου. Δεν είχαμε και οικονομική άνεση σαν οικογένεια. Δεν ήθελα τότε να ακούω για ασέπ, επαναπαύθηκα στη νέα μου (άσχετη) δουλειά, γύριζα το απόγευμα τότε κουρασμένη και όπως καταλαβαίνεις το άφησα το αντικείμενο και με άφησε..Πέρασαν 6 χρόνια, πέρσι παντρεύτηκα και πρίν 2 μήνες σκέφτηκα: Τί κάνω τώρα; Πού θα δουλέψω; Η δουλειά που είχα και έχω ακόμη, δεν είναι αυτό που ονειρεύτηκα.Αποφάσισα λοιπόν να δώσω για πρώτη φορά φέτος.Τα πράγματα είναι δύσκολα όπως καταλαβαίνεις..Δουλεύω 7:00-15:15, γυρίζω σπίτι με πονοκέφαλο, τακτοποιώ το σπίτι όπως-όπως (ευτυχώς μαγειρεύει ο άντρας μου) και διαβάζω όσο μπορώ καθημερινές και κυρίως Σαβ/κα..Έχω μετανιώσει που δεν αφοσιώθηκα στον ασέπ, όσο ήμουν μικρότερη και χωρίς οικογενειακές υποχρεώσεις..Βέβαια, τίποτα δεν γίνεται τυχαία..Τώρα είμαι πιό ώριμη σαφώς από τότε και ξέρω τί θέλω..Αυτό που θα σε συμβούλευα, εφόσον ο ασέπ είναι σε περίπου 4 μήνες, μην βρείς ακόμη δουλειά..Διάβασε όσο μπορείς και μετά βλέπεις..(Εκτός κι αν υπάρχει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα..) Η απόφαση είναι δική σου..Σου εύχομαι ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ! :D
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158549
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 525

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.