*

Αποστολέας Θέμα: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;  (Αναγνώστηκε 172719 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #210 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 02:01:48 μμ »
mple_papia καλώς ήρθες στο pde.

Οι προσλήψεις αναπληρωτών στις τεχνικές ειδικότητες δε νομίζω ότι έφταναν στον πίνακα χωρίς προϋπηρεσία.
Πέρυσι δεν προσλήφθηκαν ούτε καν όσοι είχαν προϋπηρεσία. Φέτος οι προσλήψεις θα είναι ακόμα λιγότερες!
Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να αποκτήσεις προϋπηρεσία είναι να δηλώνεις ωρομίσθιος, μήπως και σε πάρουν.
Δεν ξέρω που μένεις, αλλά σε νησιά ίσως είναι πιο εύκολο να προσληφθείς έστω για λίγες ώρες Πρόσθετης Διδακτικής Στήριξης.

Το 2006 ήταν εντελώς διαφορετικά τα δεδομένα των προσλήψεων, επειδή ήταν διαφορετικοί και οι νόμοι.
Η οικονομική κρίση έφερε συγχωνεύσεις τμημάτων, αυξήσεις στα ελάχιστα όρια μαθητών στις τάξεις και
το χειρότερο από όλα είναι ότι φέτος η Β ΕΠΑΛ λειτουργεί σε τομείς, δηλαδή μηχανολόγοι, οχημάτων, ψυκτικοί όλοι σε ένα τμήμα!

Η προϋπηρεσία σε ΙΕΚ δεν μετράει στους πίνακες αναπληρωτών. Τα ΕΠΑΛ ανήκουν στην τυπική εκπαίδευση.
Τα ΙΕΚ ανήκουν στη μη τυπική εκπαίδευση. Λειτουργούν με δική τους προκήρυξη και προσλαμβάνουν από δικούς τους πίνακες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:45:51 »

Αποσυνδεδεμένος Kwnmaris26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #211 στις: Ιούλιος 29, 2019, 11:25:44 πμ »
Καλησπέρα ειμαι απόφοιτος ΤΕΙ Πειραιά λογιστικής ! Ήθελα να τα ρωτησω για να διοριστεί κάποιος σε επαλ ως καθηγητης τι πρέπει να κανει

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #212 στις: Ιούλιος 30, 2019, 10:36:59 πμ »
Kwnmaris26 καλώς ήρθες στο pde.

Μετακίνησα το ερώτημά σου στο σωστό θέμα, όπου θα βρεις αρκετές πληροφορίες για αυτό.
Ωστόσο, πολλά έχουν αλλάξει από τότε που δημιουργήθηκε το θέμα, ακόμα και ο νόμος πρόσληψης.

Μετά τις συγχωνεύσεις ειδικοτήτων καθηγητών, οι απόφοιτοι ΤΕΙ και ΑΕΙ γίνατε ΠΕ80 Οικονομικών.
Εξακολουθεί να είναι απαραίτητη η παιδαγωγική επάρκεια. Κάνε αίτηση στο ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ.
Τα πράγματα είναι δύσκολα για να μπει κάποιος στην εκπαίδευση χωρίς προϋπηρεσία.
Τα πτυχία, μεταπτυχιακά, ξένες γλώσσες, γνώση υπολογιστών και τα σεμινάρια μοριοδοτούνται.

Αποσυνδεδεμένος Kwnmaris26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #213 στις: Ιούλιος 31, 2019, 12:18:54 μμ »
Γεια σας ειμαι απόφοιτος ΤΕΙ λογιστής Πειραιά θελω να ασχοληθώ νε την εκπαίδευση σε επαλ η ΙΕΚ γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:45:51 »

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #214 στις: Ιούλιος 31, 2019, 12:43:26 μμ »
Στο προηγούμενο μήνυμα σου έγραψα τι πρέπει να κάνεις, ώστε ίσως να έχεις κάποια προοπτική να διδάξεις σε ΕΠΑΛ.

Για τα ΙΕΚ υπάρχει ξεχωριστός πίνακας εδώ: https://www.pde.gr/index.php?board=65.0

Αποσυνδεδεμένος vagus venato

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #215 στις: Δεκέμβριος 04, 2019, 08:09:47 μμ »
Καλησπέρα σας. Είμαι ΔΥ και ενδιαφέρομαι να προσληφθώ ως ωρομίσθιος στην ειδικότητά μου. Δυστυχώς στη πόλη μου έχει ΕΠΑΛ με τομέα υγείας, δεν έχει όμως το αντίστοιχο τμήμα της ειδικότητάς μου. Είμαι στο 18.04. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν προβλέπεται από τη νομοθεσία να δημιουργούνται νέα τμήματα με τις προτάσεις των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και τις εισηγήσεις των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας? Με απλά λόγια. Στην αίτηση αναπληρωτών και ωρομισθίων που κάνουμε κάθε χρόνο εάν δηλώσω τη περιοχή μου, υπάρχει περίπτωση μετά από πρόταση της Δευτεροβάθμιας προς το υπουργείο να δημιουργηθεί τμήμα αντίστοιχο της ειδικότητας μου? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2019, 08:18:37 μμ από vagus venato »
Όσο ζω...μαθαίνω και όσο μαθαίνω...ζω!!

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #216 στις: Δεκέμβριος 04, 2019, 10:35:05 μμ »
Οι νέες ειδικότητες στα ΕΠΑΛ δεν ξεκινούν να λειτουργούν, επειδή υπάρχουν αιτήσεις από υποψήφιους ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς. Χρειάζεται αιτιολογημένη πρόταση από τον σύλλογο διδασκόντων, η οποία προωθείται στη ΔΔΕ. Τελικά η πρόταση γίνεται από τη ΔΔΕ προς το υπουργείο Παιδείας (ίσως ιεραρχικά μέσω της Περιφερειακής Διεύθυνσης).
Αυτές οι εγκρίσεις δεν γίνονται πάντα εύκολα και απαιτείται χρόνος για να ιδρυθούν νέες ειδικότητες σε ένα ΕΠΑΛ.

Προτείνω να κάνεις αίτηση και σε όμορους νομούς, αν θέλεις να πάρεις κάποιες ώρες διδασκαλίας.
Οι ΠΕ18.04 αισθητικής έχουν γίνει πλέον ΠΕ87.03.

Αποσυνδεδεμένος vagus venato

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #217 στις: Δεκέμβριος 06, 2019, 11:30:04 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Η αιτιολογημένη πρόταση της ΔΔΕ πάνω σε ποια ανάγκη βασίζεται ώστε να θεωρηθεί ικανή προς υλοποίηση? Δηλαδή, π.χ. η δημιουργία τμήματος με παρουσία 15 μαθητών, όταν μόνο 2 ΕΠΑΛ ημερήσια σε όλη τη περιφέρεια διαθέτουν την ειδικότητα αυτή, όπως π.χ. η ειδικότητα βοηθών νοσηλευτή που έχει σε κάθε νομό, δεν δικαιολογούν τη δημιουργία τμήματος? Ειδικότητα μου η 87.04 ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ. ΕΚ παραδρομής έγραψα λάθος.
Όσο ζω...μαθαίνω και όσο μαθαίνω...ζω!!

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #218 στις: Δεκέμβριος 06, 2019, 03:23:24 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Η αιτιολογημένη πρόταση της ΔΔΕ πάνω σε ποια ανάγκη βασίζεται ώστε να θεωρηθεί ικανή προς υλοποίηση? Δηλαδή, π.χ. η δημιουργία τμήματος με παρουσία 15 μαθητών, όταν μόνο 2 ΕΠΑΛ ημερήσια σε όλη τη περιφέρεια διαθέτουν την ειδικότητα αυτή, όπως π.χ. η ειδικότητα βοηθών νοσηλευτή που έχει σε κάθε νομό, δεν δικαιολογούν τη δημιουργία τμήματος? Ειδικότητα μου η 87.04 ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ. ΕΚ παραδρομής έγραψα λάθος.
Μας μπέρδεψες με το ΠΕ18.04. Η ειδικότητά σου δεν έχει τόσο μεγάλη απορρόφηση εκπαιδευτικών και αποφοίτων μαθητών στην αγορά εργασίας, όπως η ειδικότητα βοηθών νοσηλευτή. Σαφώς πρώτα πρέπει να υπάρχει βούληση. Αν δε θέλουν να δημιουργηθεί αυτή η ειδικότητα δεν θα το προτείνουν. Αν υπάρχει μόνιμος ΠΕ87.04 αυτό σίγουρα είναι σημαντικό κριτήριο, αλλά σαφώς πρέπει να υπάρχει ικανός αριθμός μαθητών για να μπορεί να λειτουργήσει μια ακόμα ειδικότητα στο σχολείο. Γιατί δεν περνάς από το ΕΠΑΛ να μιλήσεις με τους συναδέλφους του τομέα υγείας, να δεις πώς το βλέπουν ως ιδέα; Αν δεις ότι υπάρχει θετική ανταπόκριση, ζήτησε να μιλήσεις μετά και με τον διευθυντή του ΕΠΑΛ που σίγουρα θα έχει σφαιρική εικόνα για το αν μπορεί να δημιουργηθεί νέα ειδικότητα στο σχολείο και μάλιστα στον τομέα υγείας.

Αποσυνδεδεμένος vagus venato

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #219 στις: Δεκέμβριος 10, 2019, 07:39:49 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Το ίδιο σκέφτηκά να κάνω και εγώ. Από κοντά θα πρέπει να πάω. Διαφορετικά, μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω και να μείνουμε σε αυτές. Ευχαριστώ και πάλι.
Όσο ζω...μαθαίνω και όσο μαθαίνω...ζω!!

Αποσυνδεδεμένος Vittoria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #220 στις: Μάιος 02, 2020, 01:59:03 μμ »
Kαλημέρα!
Είμαι ΠΕ84, έκανα τα χαρτιά μου στη 2ΓΕ, ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε, με τις υπάρχουσες συνθήκες αν γίνονται προσλήψεις έστω και ωρομίσθιων από τους πίνακες μηδενικής, και αν υπάρχει κάποιος τρόπος να δω μέχρι που είχε φτάσει ο πίνακας τις προηγούμενες χρονιές.

Ευχαριστώ.


Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #221 στις: Μάιος 02, 2020, 02:16:55 μμ »
Καλησπέρα Vittoria.

Αυτή τη στιγμή δεν γίνονται καθόλου προσλήψεις, αφού τα σχολεία είναι κλειστά. Θεωρώ ότι προσλήψεις θα έχουμε ξανά από τον Σεπτέμβριο. Ωστόσο, δεν γνωρίζουμε σίγουρα αν το Σεπτέμβρη αν οι προσλήψεις θα γίνουν από τους πίνακες της 2ΓΕ.

Συνήθως δεν προσλαμβάνονται πλέον ωρομίσθιοι. Οι προσλήψεις είναι πλήρους ή μειωμένου ωραρίου.
Στους πίνακες της 2ΓΕ δεν θα υπάρχουν πίνακες μηδενικής προϋπηρεσίας.
Φέτος, στις 28 Φεβρουαρίου έγινε μία πρόσληψη ΠΕ84 πλήρους ωραρίου από τον πίνακα μηδενικής (σειρά πίνακα 48).
Μπορείς να το δεις εδώ:

https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2020/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82_%CE%93%CE%95%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%97_%CE%94%CE%95_%CE%A4%CE%91%CE%9A%CE%A4_2%CE%B7_20200228_int.rar

Αποσυνδεδεμένος Vittoria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #222 στις: Μάιος 02, 2020, 03:01:32 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Επομένως μηδενικής και μη θα είμαστε όλοι μαζί σε έναν πίνακα βάσει της μοριοδότησης ε; Αυτοί που δεν έχουμε προϋπηρεσία μάλλον είναι ανούσιο να ελπίζουμε;

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #223 στις: Μάιος 02, 2020, 04:19:58 μμ »
Ναι, η κατάταξη στους πίνακες της 2ΓΕ θα γίνεται με βάση το άθροισμα μορίων από Προϋπηρεσία (με μέγιστο 120) μορίων από ακαδημαϊκά προσόντα (με μέγιστο 120) και με μόρια από κοινωνικά κριτήρια. Θα είστε όλοι μαζί στον ίδιο πίνακα με όσα μόρια συγκεντρώνει ο καθένας συνολικά.

Είσαι σε μια ειδικότητα στην οποία φέτος κλήθηκαν όλοι όσοι είχαν προϋπηρεσία και 48 άτομα που δεν είχαν προϋπηρεσία.
Θεωρώ ότι μπορείς να ελπίζεις. Αυτό θα φανεί από το πόσες προσλήψεις αναπληρωτών θα γίνουν από τον Σεπτέμβρη και αν θα γίνουν από τους παλιούς πίνακες ή από τους πίνακες της 2ΓΕ. Αν έχεις αρκετά ακαδημαϊκά προσόντα έχεις ελπίδες και με τη 2ΓΕ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159603
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 419
Σύνολο: 439

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.