*

Αποστολέας Θέμα: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;  (Αναγνώστηκε 175698 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #70 στις: Ιανουάριος 30, 2008, 01:18:02 μμ »
Σου παραθέτω μερικά links που ίσως σου δώσουν κάποια ιδέα για να ξεκινήσεις:

http://e-aitisi.sch.gr/eniaios_diorismwn_07/PE18.36.html (Ενιαίος πίνακας διορισμών 2007 του κλάδου)
http://e-aitisi.sch.gr/eniaiosd_2007/PE18.36.html (Ενιαίος πίνακας αναπληρωτών 2007 του κλάδου)
http://e-aitisi.sch.gr/oromisthioi_2007/PE18.36/ (Πίνακες ωρομισθίων ανά περιφέρεια)
http://www.ete.gr (Ένωση τεχνολόγων εκπαιδευτικών - έχουν και forum)
http://www.ete.gr/deltio_tupou/2007/10-18.pdf (Ενδιαφέρον άρθρο για τις προσλήψεις τεχνολόγων)
http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_education/21-1st-2nd-anathesi-2006.htm (Αναθέσεις μαθημάτων όλων των κλάδων από την ιστοσελίδα της Φυσικής Αγωγής)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:25:49 »

Αποσυνδεδεμένος goodman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #71 στις: Ιανουάριος 30, 2008, 01:31:15 μμ »
Σε ευχαριστω πολυ για τα κατατοπιστικα links.
Το ψαξιμο και η αναγνωση των σχετικων πληροφοριων συνεχιζεται, αλλα με ενδιαφερουν αρχικα, πολυ βασικες πληροφοριες:

1. Το site της ete.gr βλεπω γραφει για πτυχιουχους ασετεμ/σελετε. Οποιος δεν εχει τετοιο πιστοποιητικο (πχ ο απλος τεχνολογος τροφιμων), δεν ανηκει σε αυτους? Γενικα ειδα ενα προσανατολισμο σε μηχανικους μονο.
2. Οι πινακες του e-aitisi γραφουν ΠΕ18.36. Οι τεχνολογοι τροφιμων - αποφοιτοι Τει, γραφονται εκει, κι ας γραφει ΠΕ ως κατηγορια?

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #72 στις: Ιανουάριος 30, 2008, 01:51:35 μμ »
Εγώ έχω πιο βασικές απορίες. Δλδ πόσο εύκολο/δύσκολο είναι να φτάσει σήμερα ένας τεχνολόγος τροφίμων στον διορισμό; κατά την γνώμη σας πόσα χρόνια κατά μέσο όρο μπορεί να πάρει αυτό; η παιδαγωγική κατάρτιση είναι απαραίτητη λόγω του συναγωνισμού ή μπορεί να τα καταφέρει κάποιος και χωρίς αυτήν; συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για τις δυνατότητες στους νομούς Αχαϊας, Αιτωλοακαρνανίας, Ιωαννίνων και Ημαθίας. Μήπως μπορείτε να μου δώσετε μερικές γενικές πληροφοριές παρακαλώ;

Αποσυνδεδεμένος eleni76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 20, 2008, 02:37:35 μμ »
Καλησπέρα, είμαι Τεχνολόγος Έργων Υποδομής ΠΕ17, και θα κάνω φέτος για πρώτη φορά αίτηση!
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την προϋπηρεσία αν ξέρει κανείς!
Είμαι ωρομίσθια στο ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ. Μετράει σαν προϋπηρεσία ή οχι?

Έχω καμιά ελπίδα να κάνω αίτηση γενικότερα?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2012, 01:48:23 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:25:49 »

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #74 στις: Μάιος 23, 2008, 09:47:01 μμ »
Καλησπέρα, είμαι Τεχνολόγος Έργων Υποδομής ΠΕ17, και θα κάνω φέτος για πρώτη φορά αίτηση!
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την προϋπηρεσία αν ξέρει κανείς!
Είμαι ωρομίσθια στο ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ. Μετράει σαν προϋπηρεσία ή οχι?

Έχω καμιά ελπίδα να κάνω αίτηση γενικότερα?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :)

Καλησπέρα.

Σαφώς και δεν μετράει η προϋπηρεσία σου στη Β/θμια εκπαίδευση. Πρέπει να είναι σε Β/θμια και όχι σε Γ/θμια.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2012, 01:49:12 μμ από Lasid »
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος nassia_85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #75 στις: Μάιος 27, 2008, 10:09:03 μμ »
Καλησπέρα!
Είμαι απόφοιτος της Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε του τμήματος Εκπ. Πολιτικών Έργων Υποδομής. Πήρα το πτυχίο τον Οκτώβριο του 2007. Ισχύει ότι προτεραιότητα έχει αυτός που πήρε το πτυχίο τα προηγούμενα έτη;
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιος πίνακας που να λέει σε ποιες περιοχές υπάρχουν ΕΠΑΛ με την ειδικότητα μου;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2012, 01:06:11 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #76 στις: Μάιος 28, 2008, 08:13:23 πμ »
Ναι ,ισχύει η προτεραιότητα του παλιού όπως άλλωστε σε κάθε ειδικότητα στον πίνακα με τη μηδενική προϋπηρεσία. Παρ'όλ'αυτά, όταν αρχίσεις με το καλό να συγκεντρώνεις μόρια, τότε θα μπεις σε σειρά βάσει αυτών.
Όσο για το δεύτερο θέμα που έθεσες, βρίσκεται κάπου στο site του ΥΠΕΠΘ. Θα το ψάξω και σ'ενημερώνω.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #77 στις: Μάιος 28, 2008, 08:40:31 πμ »
Τη βρήκα και αναφέρει αναλυτικά όλες τις ειδικότητες που λειτουργούν και που ακριβώς βρίσκονται τα ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ:
http://archive.minedu.gov.gr/el_ec_category1823.htm

Αφού περιηγηθείς στις ενότητες ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ, μπες στα στατιστικά στοιχεία και έπειτα στο σχολικό έτος 2007-2008. Εκεί είναι ο συγκεντρωτικός πίνακας.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2012, 11:11:23 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος suzana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #78 στις: Μάρτιος 11, 2009, 01:03:20 μμ »
Καλημέρα σας,
Είμαι χημικός μηχανικός, δεν έχω ασχοληθεί στο παρελθόν με τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, γιαυτό έχω απορίες σχετικά με το αν μπορώ να εργαστώ ως αναπληρώτρια στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και ποτε βγαίνουν προκυρήξεις και πως θα ενημερωθώ για αυτές και την αίτησή μου. Κάθε βοήθεια χρήσιμη!!
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος moca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 11, 2009, 09:30:22 μμ »
suzana καλησπέρα,
 θα πρέπει να έχεις παιδαγωγική κατάρτιση (ΑΣΠΑΙΤΕ, μεταπτυχιακό σε παιδαγωγικά κλπ.) αρχικά για να έχεις περισσότερες πιθανότητες και να μελετήσεις λίγο τους πίνακες στο e-aitisi για να δεις περίπου τι γίνεται με τα μόρια των συναδέρφων σου, σε ποια περιοχή υπάρχει ζήτηση κλπ.
 Δεν γνωρίζω τι γίνεται στον κλάδο σου, αλλά με πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις κάτι θα βγάλουμε.
Πάντως προέχει η παιδαγωγική κατάρτιση και πάλι....για αναπληρώτρια είναι δύσκολα τα πράγματα με την μια
Δεν γνωρίζω αν έχεις μόρια ΑΣΕΠ, ΑΣΠΑΙΤΕ κλπ οπότε δεν μπορώ να σου πω και πολλά. Για ό,τι άλλο εδώ είμαστε...

Αποσυνδεδεμένος suzana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #80 στις: Μάρτιος 12, 2009, 01:01:11 πμ »
Δεν έχω ούτε δώσει ποτέ ΑΣΕΠ, ούτε έχω μεταπτυχιακό σε παιδαγωγικά ούτε ΑΣΠΑΙΤΕ. Βλεπω τους πίνακες με τα μόρια στο e-aitisi που μου είπες και ευχαριστώ γιατί δε το ήξερα, αλλά δεν ξέρω και να υπολογίζω τα δικά μου. απο ότι καταλαβα πάντως, μεταπτυχιακό που έχω και διδακτορικό ασχετο από παιδαγωγικά δε θα με βοηθήσουν σε τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος moca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #81 στις: Μάρτιος 12, 2009, 10:13:45 πμ »
 Με το μεταπτυχιακό και το διδακτορικο που έχεις θα βοηθηθείς μόνο στις αιτήσεις για ΣΔΕ-Σχολεία Δεύετερης Ευκαιρίας. Οι αιτήσεις γίνονται με ανακοίνωση σε άλλη ημερομηνία από των αναπληρωτών και έχει συνέντευξη- δλδ υπάρχουν κάποια προβλήματα διαφάνειας, αλλά τουλάχιστον τα μόρια μαστερ κ διδακτορικού δεν μπορούν να στα "φάνε" οπότε θα είσαι ψηλά στους δικούς τους πίνακες κ θα έχεις ελπίδες. Εκεί μετράνε κ ξένες γλώσσες, δημοσιεύσεις κλπ κλπ. Πάντως και εκεί μιλάμε κυρίως για ωρομισθία......
 Στους πίνακες που είδες θα είσαι σε αυτόν της μηδενικής προυπηρεσίας σε σειρά σύμφωνη με την ημερομηνία κτήσης πτυχίου. Θα πρέπει να κάνεις αίτηση σε ΑΣΠΑΙΤΕ για παιδαγωγική κατάρτιση για να ανέβεις αισθητά στον πίνακα και με προυπηρεσία ή μόρια ΑΣΕΠ θα μεταφερθείς στον πίνακα με προυπηρεσία. Πριν που σου είπα να μελετήσεις τους πίνακες, είχα στο μυαλό μου κ τους πίνακες ωρομίσθιων, οπότε και βλέπεις σε ποια περιφέρεια δηλώνουν πολλοί ή λίγοι και που παίρνουν περισσότερα μόρια κλπ για να κινηθείς κατάλληλα...θέλει λίγο ψάξιμο....
ελπίζω να βοήθησα λίγο...

Αποσυνδεδεμένος suzana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #82 στις: Μάρτιος 12, 2009, 11:47:49 πμ »
Βεβαίως και βοήθησες και ευχαριστώ πολύ! θα κοιτάξω όλα αυτά που μου είπες και είναι νέα στοιχεία για μένα, και άμα έχω καινούριες απορίες θα επανέλθω!  :)

Αποσυνδεδεμένος M.N.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #83 στις: Μάιος 15, 2009, 11:33:24 μμ »
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΚΤΑΤΑΞΗΣ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ;
ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟ 1989 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΟΥΤΕ ΣΕΛΕΤΕ, ΕΙΜΑΙ ΟΜΩΣ ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΕΙΑ .ΕΧΩ ΕΛΠΙΔΕΣ;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2009, 11:39:57 μμ από Lenazagor »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 622
Σύνολο: 622

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.