*

Ψηφοφορία

Πώς κρίνετε το να προηγούνται οι 3τεκνοι έναντι των άλλων αναπληρωτών κατά 20%;

Σωστό - Δίκαιο
Λάθος - Άδικο
Δε γνωρίζω - Δεν απαντώ

Αποστολέας Θέμα: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!  (Αναγνώστηκε 23724 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 05, 2008, 08:42:13 μμ »

Λαικισμός θα μου πείτε.


Να προσθέσω ότι η έκφραση "λαϊκισμός" χρησιμοποιείται ΜΟΝΟ από ανθρώπους που δεν βιώνουν οι ίδιοι τα προβλήματα που η αναφορά τους προκαλεί τη χρήση της ανωτέρω έκφρασης.

Ή για να το πω πιο λαϊκά, την έκφραση αυτή θα την ακούσεις μόνο από "χορτάτους".
Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:07:34 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 05, 2008, 08:45:06 μμ »
Φίλη μου : ο πατέρας  έπαθε πριν 8 χρόνια ένα ξεγυρισμένο εγκεφαλικό και από τότε όχι στη δουλειά δεν μπορεί να πάει............ούτε στην τουαλέτα.
                η μητέρα είναι συνταξιούχος νοσηλεύτρια
                ο αδερφός  δουλεύει περιστασιακά.

Ορκίζεται με το καλό τον Οκτώβρη.
Ε αυτό το κορίτσι..........και κατ'επέκταση και η οικογένειά του...........δεν πρέπει να βοηθηθεί?

Σε διορίζει κανένας σε τόπο των συμφερόντων σου,όπως απαιτούν οι n-τεκνοι, γιατί οι γονείς σου δεν είναι φραγκάτοι?
Σε διορίζει κανένας γιατί έχασες γονιό και ήρθαν τα πάνω-κάτω στη ζωή σου?


Λαικισμός θα μου πείτε.


Να προσθέσω ότι η έκφραση "λαϊκισμός" χρησιμοποιείται ΜΟΝΟ από ανθρώπους που δεν βιώνουν οι ίδιοι τα προβλήματα που η αναφορά τους προκαλεί τη χρήση της ανωτέρω έκφρασης.

Ή για να το πω πιο λαϊκά, την έκφραση αυτή θα την ακούσεις μόνο από "χορτάτους".


Η λέξη λαικισμός,χρησιμοποιείται από "διανοούμενους" αντί για τη λέξη κατινιά.
Βλέπεις άμα είσαι απ'έξω απ'το χορό...........έχεις την πολυτέλεια να είσαι υπερ άνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 05, 2008, 08:47:23 μμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος canella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 05, 2008, 08:59:45 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι όταν δεν έχεις μια σταθερη δουλεια όπως καλή ωρα εγώ αν και παντρεμένη το σκεφτομαι να κανω παιδί. Εκτος του οικονομικού είναι και όλο αυτό το τρεναρισμα με τις εξετασεις του ασεπ. Αντεχεις οικονομικά να διαβαζεις και να μη δουλευεις; Ξεκινας να βαλεις μπρος για να μεινεις εγκυος ενω οι εξετασεις είναι σε λιγους μήνες; ΕΛΕΟΣ! και το κερασακι στην τουρτα ερχεται με τους διορισμους όπου τελικα που καταλήγουμε; 60% με προυπηρεσια και 40% με ασεπ.Τελικα και εμεις με τις λιγοτερες υποχρεωσεις έχουμε τα δικά μας. Το όλο συστημα ειναι αισχος διότι και αυτοι με τα τρια παιδια σίγουρα βλέπουν τη δικια τους οψη του νομισματος και πραγματικά και αυτοι έχουν τα δίκια τους.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 05, 2008, 09:19:18 μμ »
Τώρα όλοι αυτοί οι N-τεκνοι..........περιμένουν το διορισμό για να ζήσουν τα n παιδιά τους?
Αλλιώς είναι για φυλακή?
Δηλαδή μια πολυμελής οικογένεια τα βγάζει πέρα με τα 1500 ευρώ του ενός άντε τα 3000 το πολύ στην περίπτωση που δουλεύουν και οι 2 γονείς?
Με τόσες υποχρεώσεις?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:07:34 »

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 05, 2008, 09:56:28 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί "τρωγόμαστε" μεταξύ μας..Οι πολύτεκνοι φταίνε π.χ. για τις 600 θέσεις φιλολόγων;; Να τα "βάζουμε" με τους ανθρώπους που μας φταίνε και όχι κάθε παραμονή εκλογών να τα ξεχνάμε όλα και να τρέχουμε από πίσω τους! Μπορεί στις επόμενες εκλογές να μην τους ψηφίσει κανείς;; Και αφήστε τις οικογένειες με τα πολλά παιδιά στην ησυχία τους! Γιατί είμαι σίγουρη πως αν βρισκόσαστε στη θέση τους θα λέγατε άλλα!! Και για να μή βιαστεί κανείς να βγάλει συμπεράσματα..Δεν έχω παιδιά ακόμη..Και κατάφερα και σπούδασα με πολλά οικογενειακά προβλήματα και στερήσεις..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 05, 2008, 10:04:58 μμ »
ρε παιδια εγω έχω 2 παιδια. Ειμαι 3 φορες επιτυχουσα ΑΣΕΠ αλλ α επειδη μενω σε νησι δεν μπορω να δουλέψω σαν αναπληρωτρια εκτος και αν ξενιτευτω και αφησω οικογενεια και παιδια για 1-2 χρονια (στο νησι δουλευω ωρομισθια) τρεχω και απο το πρωι ως το βραδυ για να κανω ιδιαιτερα διοτι με 250 ευρω το μηνα δεν βγαινει... αν τωρα αποπλανησω τον αντρα μου (που δεν θελει αλλο παιδι) και κανω και ένα τριτο μπας και διοριστω ευκολοτερα , θα με παρεξηγησει κανεις?? ;D ;D ;D ;D
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος canella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 05, 2008, 10:26:31 μμ »
Που καταληγουμε τελικά; Εγω εδω και καιρο κατεληξα ότι το συστημα της επετηριδας ηταν καλυτερο από αυτό που ισχυει τωρα. Ή να διοριζονται όλοι μεσω ασεπ ή να διοριζονται με επετηριδα. Αυτα τα κολπα του υπουργείου όπως αναφερθηκε και πιο πάνω με τις λιγοτερες θέσεις και τους πολλαπλους πινακες δε βγαζει πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος l.d.k.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 05, 2008, 10:48:58 μμ »
Smaraqdi ποιος έχει εμπάθεια για τα νέα παιδιά; Απλώς είναι μια πραγματικότητα ότι στη συγκεκριμένη διαδικασία του ΑΣΕΠ δεν μιλάμε επί ίσοις όροις. Και δόξα τω θεώ τα παιδιά μας δεν τα ταϊζει καμιά πεθερά. Τρέχουμε κι εμείς όπως όλοι όλη μέρα. Κοντεύετε να μας βάλετε το σημάδι των Εβραίων στο μπράτσο. Και συγχαρητήρια πολύ πετυχημένο το ανέκδοτο....

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 06, 2008, 06:49:16 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί "τρωγόμαστε" μεταξύ μας..Οι πολύτεκνοι φταίνε π.χ. για τις 600 θέσεις φιλολόγων;; Να τα "βάζουμε" με τους ανθρώπους που μας φταίνε και όχι κάθε παραμονή εκλογών να τα ξεχνάμε όλα και να τρέχουμε από πίσω τους! Μπορεί στις επόμενες εκλογές να μην τους ψηφίσει κανείς;; Και αφήστε τις οικογένειες με τα πολλά παιδιά στην ησυχία τους! Γιατί είμαι σίγουρη πως αν βρισκόσαστε στη θέση τους θα λέγατε άλλα!! Και για να μή βιαστεί κανείς να βγάλει συμπεράσματα..Δεν έχω παιδιά ακόμη..Και κατάφερα και σπούδασα με πολλά οικογενειακά προβλήματα και στερήσεις..

Σε αυτά έχω να πω ότι είναι κυρίως θέμα ιεράρχησης προτεραιοτήτων στο σύστημα. Εφόσον το σύστημα (κακώς) θεωρεί τη θέση στο Δημόσιο σαν κοινωνική παροχή προς τον διοριζόμενο και ΟΧΙ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΗ (που υποχρεούται μόνο να πληρώνει τα έξοδα του "καφενείου"), τότε πρέπει να ιεραρχηθεί ποιός υποψήφιος προς διορισμό έχει περισσότερη ανάγκη, αφού αυτό το νόημα έχει (υποτίθεται) η κοινωνική παροχή.

Επ αυτού νομίζω ότι αξίζει να γίνει μεγάλη συζήτηση γιατί φαινομενικά είναι πολύ απλό να καθορίσουμε ποιός έχει μεγαλύτερη ανάγκη, και λιγότερους πόρους για διαβίωση, στερείται υποστηρικτικού περιβάλλοντος κτλ. Επίσης αξίζει να γίνει συζήτηση για το αν πρέπει να επιλέγονται εκπαιδευτικοί με (όποια) "κοινωνικά" κριτήρια, ή πρέπει να υπολογίζεται μόνο η επάρκειά τους για την εργασία που πρέπει να επιτελέσουν, και φυσικά όχι με μια στιγμιαία εξέταση, αλλά με διαρκή έλεγχο (προς αποφυγή του φαινομένου "καφενείου").

Τώρα βέβαια, το ότι όλη η συζήτηση είναι για το ποιός θα πρωτοπρολάβει να χωθεί από την πόρτα ή τα παράθυρα, και αυτό το θέμα δείχνει κάτι (ή δείχνει πολλά) και αξίζει να συζητηθεί, αφού οι διάφορες συντεχνιακές μικρότητες βλάπτουν γενικότερα, καθόσον ο εκπαιδευτικός είναι (ή οφείλει να είναι) πρότυπο, και όχι μόνο για τους μαθητές του.

Στην πράξη όμως διαπιστώνεται ότι το σύστημα επιλέγει (λόγω "αφέλειας" των κυβερνούντων;) να ιεραρχήσει χαμηλότερα έναν που δεν έχει εργασία, δεν έχει άλλους πόρους διαβίωσης, δεν έχει οικογένεια ή άλλο υποστηρικτικό περιβάλλον, και άρα πραγματικά χρειάζεται βοήθεια, σε σχέση με έναν που προφανώς έχει και πόρους, και πολυπληθή οικογένεια, και προφανώς υποστηρικτικό περιβάλλον. Βέβαια, να πούμε και το οφθαλμοφανές, ο υψηλότερα ιεραρχούμενος διαθέτει και περισσότερες ψήφους...

Και να το ξαναπώ, το ότι στη συζήτηση / ιεράρχηση αυτή δεν λαμβάνεται πουθενά υπόψη η ποιότητα της υπηρεσίας που θα παρέχει στο σχολείο ο διοριζόμενος, αυτό τα λέει όλα για τη "χώρα" που ζούμε...
Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 06, 2008, 09:45:47 μμ »
Θα συμφωνησω για ακομη μια φορα μαζι σου. Η θεση στο δημοσιο δεν νομιζω οτι μπορει να λυσει το δημογραφικο προβλημα. Το να εχεις ή οχι παιδια δεν μπορει να αποτελει προσον για να σε προσλαβουν. Ειναι μια προσωπικη σου επιλογη.

Δεν θα ηθελα να μπω σε αντιπαραθεση με τριτεκνους ή πολυτεκνους. Πιστευω οτι θα επρεπε να παιρνουν περισσοτερα λεφτα και επιδοματα και να εχουν υποστηριξη απο το κρατος.

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 06, 2008, 10:19:45 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί "τρωγόμαστε" μεταξύ μας..Οι πολύτεκνοι φταίνε π.χ. για τις 600 θέσεις φιλολόγων;; Να τα "βάζουμε" με τους ανθρώπους που μας φταίνε και όχι κάθε παραμονή εκλογών να τα ξεχνάμε όλα και να τρέχουμε από πίσω τους! Μπορεί στις επόμενες εκλογές να μην τους ψηφίσει κανείς;; Και αφήστε τις οικογένειες με τα πολλά παιδιά στην ησυχία τους! Γιατί είμαι σίγουρη πως αν βρισκόσαστε στη θέση τους θα λέγατε άλλα!! Και για να μή βιαστεί κανείς να βγάλει συμπεράσματα..Δεν έχω παιδιά ακόμη..Και κατάφερα και σπούδασα με πολλά οικογενειακά προβλήματα και στερήσεις..

Σε αυτά έχω να πω ότι είναι κυρίως θέμα ιεράρχησης προτεραιοτήτων στο σύστημα. Εφόσον το σύστημα (κακώς) θεωρεί τη θέση στο Δημόσιο σαν κοινωνική παροχή προς τον διοριζόμενο και ΟΧΙ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΗ (που υποχρεούται μόνο να πληρώνει τα έξοδα του "καφενείου"), τότε πρέπει να ιεραρχηθεί ποιός υποψήφιος προς διορισμό έχει περισσότερη ανάγκη, αφού αυτό το νόημα έχει (υποτίθεται) η κοινωνική παροχή.

Επ αυτού νομίζω ότι αξίζει να γίνει μεγάλη συζήτηση γιατί φαινομενικά είναι πολύ απλό να καθορίσουμε ποιός έχει μεγαλύτερη ανάγκη, και λιγότερους πόρους για διαβίωση, στερείται υποστηρικτικού περιβάλλοντος κτλ. Επίσης αξίζει να γίνει συζήτηση για το αν πρέπει να επιλέγονται εκπαιδευτικοί με (όποια) "κοινωνικά" κριτήρια, ή πρέπει να υπολογίζεται μόνο η επάρκειά τους για την εργασία που πρέπει να επιτελέσουν, και φυσικά όχι με μια στιγμιαία εξέταση, αλλά με διαρκή έλεγχο (προς αποφυγή του φαινομένου "καφενείου").

Τώρα βέβαια, το ότι όλη η συζήτηση είναι για το ποιός θα πρωτοπρολάβει να χωθεί από την πόρτα ή τα παράθυρα, και αυτό το θέμα δείχνει κάτι (ή δείχνει πολλά) και αξίζει να συζητηθεί, αφού οι διάφορες συντεχνιακές μικρότητες βλάπτουν γενικότερα, καθόσον ο εκπαιδευτικός είναι (ή οφείλει να είναι) πρότυπο, και όχι μόνο για τους μαθητές του.

Στην πράξη όμως διαπιστώνεται ότι το σύστημα επιλέγει (λόγω "αφέλειας" των κυβερνούντων;) να ιεραρχήσει χαμηλότερα έναν που δεν έχει εργασία, δεν έχει άλλους πόρους διαβίωσης, δεν έχει οικογένεια ή άλλο υποστηρικτικό περιβάλλον, και άρα πραγματικά χρειάζεται βοήθεια, σε σχέση με έναν που προφανώς έχει και πόρους, και πολυπληθή οικογένεια, και προφανώς υποστηρικτικό περιβάλλον. Βέβαια, να πούμε και το οφθαλμοφανές, ο υψηλότερα ιεραρχούμενος διαθέτει και περισσότερες ψήφους...

Και να το ξαναπώ, το ότι στη συζήτηση / ιεράρχηση αυτή δεν λαμβάνεται πουθενά υπόψη η ποιότητα της υπηρεσίας που θα παρέχει στο σχολείο ο διοριζόμενος, αυτό τα λέει όλα για τη "χώρα" που ζούμε...
+1
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #81 στις: Αύγουστος 07, 2008, 08:25:59 πμ »
Το δίκαιο είναι σχετικό..Κανονικά θα έπρεπε να ενισχύονται οι γονείς με ένα καλό επίδομα της τάξεως των 200 ευρώ τουλάχιστον μηνιαίως το κάθε παιδί (ανάλογα βέβαια και με την οικονομική κατάσταση της οικογένειας). Δηλαδή ο έχων 2,3,4 παιδιά να λαμβάνει 400,600,800 ευρώ αντίστοιχα μηνιαίως! Άν γινόταν όμως αυτό, θα έπρεπε να αυξηθούν οι συντάξεις, το επίδομα ανεργίας, οι μισθοί κ.ο.κ. Γιατί φυσικά θα ήθελαν ανάλογο μερίδιο απ'τη πίτα οι συνταξιούχοι, οι άνεργοι και όλοι οι εργαζόμενοι γενικότερα..Οπότε λοιπόν αφού όλα αυτά είναι "ταινία επιστημονικής φαντασίας" για τα ελληνικά δεδομένα, μοιράζονται θέσεις στο δημόσιο που συμφέρει περισσότερο το κράτος. Σκέφτεται λοιπόν το κράτος: Εφόσον δεν θέλω να δίνω επιδόματα έτσι, απ'το να προσλάβω άλλους καλύτερα να προσλάβω πολύτεκνους να γλυτώσω τα επιδόματα και αυτοί να μην πληρώνονται και να κάθονται αλλά να δουλεύουν..Και να τους έχω και μόνιμα υποχρεωμένους.Αυτή είναι η ουσία όσον αφορά τους πολύτεκνους. Δεν πρέπει λοιπόν να μας απασχολεί γιατί ωφελούνται αυτοί, αλλά γιατί δεν δίνονται ευκαιρίες και σε περισσότερους.Έχω διαφωνήσει με πολλούς που λένε: Οι καθηγητές & οι δάσκαλοι πάνε 4-5 ώρες στο σχολείο, Χριστούγεννα-Πάσχα-Αργίες-Καλοκαίρι κάθονται και πέρνουν 1000-1200 ευρώ, ενώ άλλοι με 10-15 χρόνια οκτάωρης δουλειάς χωρίς τις παραπάνω αργίες παίρνουν με το ζόρι 800 ευρώ και μην αναφέρουμε και τις πενιχρές συντάξεις..Τί πρέπει λοιπόν να γίνει; Να μειωθούν τα δικά μας δικαιώματα ή να αυξηθούν οι μισθοί & οι συντάξεις για να είναι όλοι ευχαριστημένοι;Σκεφτείτε λοιπόν τη γενικότερη κατάσταση που επικρατεί και μην σκέφτεστε μονόπλευρα..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος THELEA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #82 στις: Αύγουστος 07, 2008, 01:06:19 μμ »
είναι η πρώτη φορά που φράφω στο forum.θέλω να σας εκθέσω μια απορία σχετικά με τους τρίτεκνους-πολύτεκνους και ελπίζω όποιος γνωρίζει να μου απαντήσει γιατί αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα επιβίωσης.
Είμαι φιλόλογος κι έχω τρία παιδιά, 11, 7 και 4 χρονών. Δεν έχω δουλέψει ποτέ ως αναπληρώτρια παρά μόνο ένα χρόνο σε Π.Δ.Σ λόγω οικογενειακών-προσωπικών προβλημάτων .Εδώ και δύο χρόνια έχω πάρει διαζύγιο κι έχω την επιμέλεια των παιδιών(ο πρώην είναι εξαφανισμένος. Όπως καταλαβαίνετε η οικονομική κατάστασή μου είναι πολύ δύσκολη. Μου είπαν ότι επειδή ακριβώς είμαι χωρισμένη με τρία παιδιά θεωρούμαι πολύτεκνη και ότι μπορώ να διοριστώ, χωρίσ να συμμετάσχω στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Ισχύει κάτι τέτοιο;Σας παρακάλω όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #83 στις: Αύγουστος 07, 2008, 01:14:38 μμ »
Είμαι φιλόλογος κι έχω τρία παιδιά, 11, 7 και 4 χρονών. Δεν έχω δουλέψει ποτέ ως αναπληρώτρια παρά μόνο ένα χρόνο σε Π.Δ.Σ λόγω οικογενειακών-προσωπικών προβλημάτων .Εδώ και δύο χρόνια έχω πάρει διαζύγιο κι έχω την επιμέλεια των παιδιών(ο πρώην είναι εξαφανισμένος. Όπως καταλαβαίνετε η οικονομική κατάστασή μου είναι πολύ δύσκολη. Μου είπαν ότι επειδή ακριβώς είμαι χωρισμένη με τρία παιδιά θεωρούμαι πολύτεκνη και ότι μπορώ να διοριστώ, χωρίσ να συμμετάσχω στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Ισχύει κάτι τέτοιο;Σας παρακάλω όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλώς ήλθες! Ναι, ισχύει. Από την εγκύκλιο για τους πολυτέκνους:

2.  Ο γονέας χωρίς σύζυγο, ο οποίος έχει τη γονική μέριμνα και επιμέλεια των τέκνων του και είναι μόνος υπόχρεος σε διατροφή αυτών, θεωρείται πολύτεκνος, εφόσον έχει τρία τέκνα από τον ίδιο ή διαφορετικούς γάμους ή νομιμοποιηθέντα ή νομίμως αναγνωρισθέντα ή υιοθετημένα ή εκτός γάμου γεννηθέντα, τα οποία είναι άγαμα και δεν έχουν συμπληρώσει το εικοστό τρίτο (23ο) έτος της ηλικίας τους ή σπουδάζουν σε αναγνωρισμένες τριτοβάθμιες σχολές πανεπιστημιακής και τεχνολογικής εκπαίδευσης και αναγνωρισμένα εκπαιδευτικά ιδρύματα της ημεδαπής ή της αλλοδαπής ή εκπληρώνουν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις και δεν έχουν συμπληρώσει το εικοστό πέμπτο (25ο) έτος της ηλικίας τους. Στα τέκνα αυτά συνυπολογίζονται και όσα έχουν οποιαδήποτε αναπηρία σε ποσοστό εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και άνω, ισοβίως, ανεξαρτήτως ηλικίας.
http://srv1-dide.les.sch.gr/files/Teachers/Diorismoi/egkyklios_polyteknon2008_2009.doc

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162192
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 685
Σύνολο: 702

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.