*

Αποστολέας Θέμα: Εγκύκλιος Επιλαχόντων  (Αναγνώστηκε 48681 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Επιλαχόντων
« Απάντηση #252 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 04:00:40 μμ »
Συμφωνώ με geochem.Και ρωτώ κάτι ακόμα:είναι δυνατόν να μην είχαν υπολογίσει εμάς στις πιστώσεις ,αλλά να υπολόγισαν τους επιλαχόντες νηπιαγωγούς??που εδώ που τα λέμε κι αυτοί εκατόν κάτι άτομα ήταν,δεν ήταν ένας και δύο.Εδώ και 2 βδομάδες ζούμε από τη μιά μέρα στην άλλη.Είναι δυνατόν να επίκειται γ φάση αναπληρωτών και κλήση ωρομισθίων και για εμάς να μη γίνεται κουβέντα??Αυτό σίγουρα δεν έχει ξαναγίνει ποτέ.Μια τελευταία ερώτηση(αν και πιστεύω πως η απάντηση είναι αυτή που φοβάμαι):οι μέρες που έχουμε χάσει μέχρι τώρα αφαιρούνται και από τα μόρια για μετάθεση που θα πάρουμε στο τέλος της χρονιάς?? ???
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εγκύκλιος Επιλαχόντων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:29:30 »

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Επιλαχόντων
« Απάντηση #253 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 04:18:57 μμ »
νομίζω πως δεν αφαιρούνται.έχω την εντύπωση ότι θα θεωρηθούμε ότι είμαστε διορισμένοι απο 1 σεπτεμβρίου αλλά όχι μισθολογικά.δεν είμαι βέβαια σίγουρος και καλό θα ήταν να απαντήσει κάποιος που γνωρίζει.
σωστά μιλάς για την διάκριση που έγινε με τους νηπιαγωγούς αλλά και για την διάκριση που έγινε με τους άλλους διορισμένους μέσω ασεπ.λες και εμείς είμαστε UFO που εμφανισθήκαμε έτσι ξαφνικά.
όλοι μας πιστεύουμε ότι είναι αρχή ότι θα περάσει και ότι μετά όλα θα ναι καλά. αμ δε.φαντάζομαι με τι νοοτροπία μας αντιμετωπίζει η εκάστοτε πολιτική ηγεσία.
θα θελα να προτείνω να χρησιμοποιήσουμε τα sight της αλφαβήτα και αν στείλουμε καμιά επιστολή .όταν βλέπω τους αρμόδιους να δηλώνουν ότι όλα τα κενά καλύφθηκαν νιώθω πολύ βλάκας να κάθομαι σπίτι μου και να περιμένω πότε θα τελειώσει ο σεπτέμβρης για να μην πληρώσει το κράτος την μισθοδοσία σεπτεμβρίου για 271 εκπαιδευτικούς.αλλά ότι κάνουνε θα το εισπράξουν πίσω.όχι τα παιδιά που δεν φταίνε σε τίποτα αλλά όλοι αυτοί οι γραφειοκράτες της κακιας ώρας

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Επιλαχόντων
« Απάντηση #254 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 04:33:31 μμ »
νομίζω πως δεν αφαιρούνται.έχω την εντύπωση ότι θα θεωρηθούμε ότι είμαστε διορισμένοι απο 1 σεπτεμβρίου αλλά όχι μισθολογικά.δεν είμαι βέβαια σίγουρος και καλό θα ήταν να απαντήσει κάποιος που γνωρίζει.
σωστά μιλάς για την διάκριση που έγινε με τους νηπιαγωγούς αλλά και για την διάκριση που έγινε με τους άλλους διορισμένους μέσω ασεπ.λες και εμείς είμαστε UFO που εμφανισθήκαμε έτσι ξαφνικά.
όλοι μας πιστεύουμε ότι είναι αρχή ότι θα περάσει και ότι μετά όλα θα ναι καλά. αμ δε.φαντάζομαι με τι νοοτροπία μας αντιμετωπίζει η εκάστοτε πολιτική ηγεσία.
θα θελα να προτείνω να χρησιμοποιήσουμε τα sight της αλφαβήτα και αν στείλουμε καμιά επιστολή .όταν βλέπω τους αρμόδιους να δηλώνουν ότι όλα τα κενά καλύφθηκαν νιώθω πολύ βλάκας να κάθομαι σπίτι μου και να περιμένω πότε θα τελειώσει ο σεπτέμβρης για να μην πληρώσει το κράτος την μισθοδοσία σεπτεμβρίου για 271 εκπαιδευτικούς.αλλά ότι κάνουνε θα το εισπράξουν πίσω.όχι τα παιδιά που δεν φταίνε σε τίποτα αλλά όλοι αυτοί οι γραφειοκράτες της κακιας ώρας
Συμφωνώ σε όλα.Αυτό με την alfavita είναι πολύ καλή ιδέα.Πολύ ωραία μας "υποδέχονται"...
 Και είμαι σίγουρη ότι ούτε πεκ θα κάνουμε βέβαια...οταν και όποτε μας θυμηθούν θα πουν:προθεσμία να παρουσιαστείτε μέχρι αύριο(κόψτε το λαιμό σας πώς θα φτάσετε στο κάθε νησί) κι από μεθαύριο στα σχολεία και μάθημα...Οσοι βέβαια έχουν και την τύχη να πάνε σε περιφέρειες,θα κλείσουν όποια "τρύπα" έχει περισσέψει με τόσες προσλήψεις αναπληρωτών που θα έχουν προηγηθεί...το έχω ξαναπεί βέβαια,αλλά ποτέ δεν ένιωσα περισσότερο στη ζωή μου την απόλυτη σημασία της φράσης:"οι τελευταίοι τροχοί της αμάξης..."
 
 
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος MVERTIGO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Επιλαχόντων
« Απάντηση #255 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 05:02:09 μμ »
Τελικά το γενικό λογιστήριο έχει σχέση ή μας δουλεύουν ψιλό γαζί;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εγκύκλιος Επιλαχόντων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:29:30 »

Αποσυνδεδεμένος madi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Επιλαχόντων
« Απάντηση #256 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 05:15:18 μμ »
Πάντως σήμερα οι οικονομικές υπηρεσίες είχαν όντως απεργία. ..Αυτό βέβαια δεν δικαιολογεί την τόση καθυστέρηση, απλά το αναφέρω ως γεγονός. Το μεσημέρι κι εμένα μου είπαν να περιμένουμε τηλέφωνα (μπορεί να το είπαν για να με ξεφορτωθούν γιατί σήμερα τηλεφώνησα σε όλα σχεδόν τα τμήματα διορισμών)

Αποσυνδεδεμένος MVERTIGO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Επιλαχόντων
« Απάντηση #257 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 05:31:00 μμ »
Οι οικονομικές υπηρεσίες έχουν απεργία εδώ και 3 μέρες. Απλά θεωρώ τη δικαιολογία γελοία γιατί οι αιτήσεις μας έγιναν εδώ και 10 μέρες. Τότε στο τηλέφωνο μου είπαν ότι τα αποτελέσματα θα έβγαιναν την Τετάρτη ( 3 Σεπ. ). Από τότε περιμένουμε με τις βαλίτσες στο χέρι και με δύο παιδιά από τα οποία το μεγαλύτερο πρέπει να πάει στο νηπιαγωγείο.
Ακούς κύριε Ευριπίδη;
Αλήθεια, οι θέσεις μας δεν έχουν προβλεφθεί στην αρχική προκήρυξη; Δεν είμαστε επιπλέον διορισμοί, τις αρχικές θέσεις καλύπτουμε. 

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Επιλαχόντων
« Απάντηση #258 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 06:41:26 μμ »
απεργούν οι εφορίες γιατί το υπουργείο θέλει να τους φορολογήσει το λεγόμενο κουτάκι.είναι το κρυφό τους επίδομα το οποίο το παίρνουν κάθε μήνα έξτρα από μισθό.
κάθε υπουργείο έχει το λεγόμενο κουτάκι.το ξέρατε?εγώ τώρα το μαθα.
είναι τα μαύρα λεφτά που μοιράζουν κάποια υπουργεία.

Αποσυνδεδεμένος magmion

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • sky is the limit
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Επιλαχόντων
« Απάντηση #259 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 08:36:01 μμ »

όταν πάμε και μας πούνε ωράριο 8-4 υποχρεωτικά και χωρίς υπερωρίες πληρωμένες να δούμε τότε τι θα κάνουμε.

το ξέρω ότι θα φανώ λίγο χαζή αλλά εξήγησε μου σε παρακαλώ... :-[

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Επιλαχόντων
« Απάντηση #260 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 09:32:10 μμ »
όταν θα πας σ ένα σχολείο και δεν θα συμπληρώνεις ωράριο, τότε με βάση τη νέα εγκύκλιο για την ΠΔΣ  είσαι υποχρεωμένη να κάνεις ΠΔΣ. εύχομαι να μην σου τύχει για πολλούς λόγους.
θα πρέπει το πρόγραμμα να διαμορφωθεί με βάση τις ανάγκες των εκπαιδευτικών που θα εμπίπτουν σ αυτή την περίπτωση.αν την ίδια μέρα έχεις πρώτες ώρες και μετά ΠΔΣ θα δουλεύεις 8 με 4 .θα πρέπει ο διευθυντης του σχολείου να σου φτιάξει ειδικό πρόγραμμα όπου να ξεκινάς πχ στις 10 και να τελειώνεις στις 4.
βέβαια όταν θα πάμε εμείς΄τα προγράμματα ήδη θα έχουν βγεί οπότε μην εκπλαγείς αν δουλεύεις 8 με 4.
φαντάσου όμως το μπαχαλο που έχει να γίνει με τα ωράρια των εκπαιδευτικών γενικότερα.
είναι ο πιο ύπουλος τρόπος καταστρατήγησης του ωραρίου των εκπαιδευτικών.
η ολμέ έχει αντιδράσει χλιαρά έως τώρα.η θέση της είναι ότι το ωράριο ενός εκπαιδευτικού είναι 8 με 2 πέραν του οποίου αν μείνει θα πληρωθείς υπερωρία.
όπως καταλαβαίνεις για τα δύο πρώτα χρόνια δεν θα μιλήσει κανείς μας μέχρι να υπάρξει μονιμοποίηση.ότι κάνει η ολμέ και υπόλοιποι μόνιμοι.μετά τη διετία αν συνεχίσει να ισχύει αυτό το έκτρωμα θα γίνει ψιλοχαμός με διευθυντές και σχολικούς συμβούλους.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Επιλαχόντων
« Απάντηση #261 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 07:54:46 πμ »
αν την ίδια μέρα έχεις πρώτες ώρες και μετά ΠΔΣ θα δουλεύεις 8 με 4 .θα πρέπει ο διευθυντης του σχολείου να σου φτιάξει ειδικό πρόγραμμα όπου να ξεκινάς πχ στις 10 και να τελειώνεις στις 4.
βέβαια όταν θα πάμε εμείς΄τα προγράμματα ήδη θα έχουν βγεί οπότε μην εκπλαγείς αν δουλεύεις 8 με 4.

Δε νομιζω οτι θα γινει αυτο. Τα προγραμματα μπορει να εχουν ηδη βγει, αλλά αυτο θα το εχουν λαβει υποψιν, δηλ. θα εχουν φροντισει να μη βαλουν καποιον καθηγητη να ξεκινα απο τις 8 αν του εχουν δωσει ΠΔΣ μετα το σχολειο. Αυτο με το ωραριο δεν ειναι καινουριο, ετσι γινεται στα σχολεια εδω και χρονια! (π.χ. Σχεδιαστης της ΠΔΣ που εφευγε καθημερινα στις 15:00, δεν ειχε ποτε 1η ωρα μαθημα και μου ειχε πει οτι ειναι επειδη φευγει αργοτερα)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2008, 08:10:38 πμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Επιλαχόντων
« Απάντηση #262 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 02:48:02 μμ »
η πδσ ήταν προαιρετική για ένα μόνιμο.τώρα γίνεται υποχρεωτική.υπάρχει μεγάλη διαφορά σε αυτό

Αποσυνδεδεμένος magmion

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • sky is the limit
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Επιλαχόντων
« Απάντηση #263 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 05:22:28 μμ »
αυτό θα ισχύσει σε περίπτωση που δεν συμπληρώνεται το ωράριο και  μόνο σωστα?όχι ντε και καλά πρέπει να κάνουμε πδσ.  ??? αυτό που λες ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ εξακολουθει να μου δημιουργεί απορίες...και τι υποχρεωτικό είναι αυτό χωρίς αντιμισθία? πιστεύω ότι πρέπει να προωθήσουμε την μέθοδο της αλληλοδιδακτικής ;D ;D ;D
... και τα καημένα τα παιδιά τα δικά μας ποιος θα τα παίρνει από το σχολείο???η Μαρία η Πενταγιώτισσα???ωωωωχχχ πια ακόμη δεν μπήκαμε προβλήματα ....

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Επιλαχόντων
« Απάντηση #264 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 07:16:26 μμ »
η πδσ ήταν προαιρετική για ένα μόνιμο.τώρα γίνεται υποχρεωτική.υπάρχει μεγάλη διαφορά σε αυτό

Μα ακριβως επειδη γινεται υποχρεωτικη για συμπληρωση ωραριου, το 8-4 που λες δεν υφισταται! Απο τη στιγμη που ο νομος λεει οτι ο εκπαιδευτικος εργαζεται μεχρι 6 ωρες τη μερα, αν ο Διευθυντης του αναθεσει να δουλευει μεχρι τις 4, ειναι υποχρεωμενος να τον φερνει στο σχολειο οχι νωριτερα απο τις 10. Αρα υφισταται το 8-2, το 9-3, το 10-4... αλλά οχι το 8-4.

Το προβλημα για τους εκπαιδευτικους δεν ειναι οτι μπορει να τους βαλουν να εργαζονται 8 ωρες τη μερα (δεν προκειται, υπαρχει νομοθεσια!), ειναι οτι το 8-2 μπορει να γινει ξαφνικα 10-4, ακομη και για καθηγητες που δε θα επελεγαν να κανουν ΠΔΣ. (αν ηταν στο χερι τους να επιλεξουν, που πλεον δε θα ειναι... :( )

Αποσυνδεδεμένος MVERTIGO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Επιλαχόντων
« Απάντηση #265 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 08:06:21 μμ »
Το κακό είναι ότι όταν ( και αν ) έρθει η ώρα να πάμε στις θέσεις μας, όπου κι αν είναι αυτές, το μόνο που θα έχει απομείνει να κάνουμε θα είναι ΠΔΣ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162022
  • Σύνολο θεμάτων: 19238
  • Σε σύνδεση σήμερα: 634
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 536
Σύνολο: 555

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.