*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2670412 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nikoletta Karasmani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10080 στις: Αύγουστος 17, 2018, 05:28:59 μμ »
Καλημέρα σας.

Μήπως θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος; Πως μπορώ να μετατρέψω την προϋπηρεσία της Α/θμιας σε έτη;

Οι βεβαιώσεις προϋπηρεσίας είναι όλες σε μήνες!!

Η προϋπηρεσία από τη Β'βάθμια (φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για τη Α'βάθμια) μας δίνεται σε έτη/μήνες/ημέρες.
Πρέπει να πρώτα να γίνει η "μετατροπή" σε ώρες και μετά μια δεύτερη μετατροπή σε έτη με βάση όμως τώρα την Υπουργική Απόφαση ΓΠ/20082/2012 - ΦΕΚ 2844/Β/23-10-2012 όπου ορίζονται τα εξής:

"6.Η αναγωγή της διδακτικής πείρας του μη μόνιμου εκπαιδευτικού προσωπικού σε έτη πλήρους απασχόλησης γίνεται ως εξής:
α) Για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση, 750 διδακτικές ώρες αντιστοιχούν σε ένα έτος πλήρους απασχόλησης.
β) Για τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, τα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας (Σ.Δ.Ε.), τα φροντιστήρια Μέσης Εκπαίδευσης και τα Κέντρα Ξένων Γλωσσών, 650 διδακτικές ώρες αντιστοιχούν σε ένα έτος πλήρους απασχόλησης.
γ) Για την τριτοβάθμια εκπαίδευση, 210 διδακτικές ώρες αντιστοιχούν σε ένα έτος πλήρους απασχόλησης.
δ) Για τα Ι.Ε.Κ., Κ.Ε.Κ., ΚΕ.Μ.Ε., Εργαστήρια Ελευθέρων Σπουδών, Κέντρα Ενδοεπιχειρησιακής Κατάρτισης ή άλλους φορείς μη τυπικής εκπαίδευσης, 500 διδακτικές ώρες αντιστοιχούν σε ένα έτος πλήρους απασχόλησης."


https://www.e-nomothesia.gr/kat-ekpaideuse/deuterobathmia-ekpaideuse/ya-gp-20082-2012.html

Για το πρώτο βήμα (απόκτηση προϋπηρεσίας σε ώρες) υπάλληλος στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ προτείνει να μετρήσουμε πόσες εβδομάδες περιελάμβανε η σύμβαση μας κι αυτό να το πολλαπλασιάσουμε με τις ώρες που είχαμε ανά εβδομάδα. Π.χ. 30 εβδομάδες x 20 ώρες ανά εβδομάδα = 600 ώρες.
Για το 2ο βήμα: σύνολο ωρών / 750 (για Α'βάθμια) π.χ. 900 ώρες / 750 = 1,2 που στρογγυλοποιείται στη μονάδα.

Δικαιολογητικά που χρειάζονται:
1. βεβαίωση προϋπηρεσίας όπου αναγράφονται σίγουρα η διάρκεια σύμβασης (από...έως...) και οι ώρες ανά εβδομάδα
2. υπεύθυνη δήλωση όπου μπορεί να γράφει το εξής:
"Εργάστηκα ως αναπληρωτής/τρια πλήρους/μειωμένου ωραρίου στην πρωτοβάθμια/δευτεροβάθμια εκπαίδευση από ... έως ... με ... ώρες ανά εβδομάδα, όπως αποδεικνύεται και από τη βεβαίωση προϋπηρεσίας που έχω επισυνάψει. Το σύνολο των ωρών για το εν λόγω χρονικό διάστημα είναι ... ώρες."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:34:31 »

Αποσυνδεδεμένος klados_PE19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10081 στις: Αύγουστος 17, 2018, 06:33:03 μμ »
Καλημέρα σας.

Μήπως θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος; Πως μπορώ να μετατρέψω την προϋπηρεσία της Α/θμιας σε έτη;

Οι βεβαιώσεις προϋπηρεσίας είναι όλες σε μήνες!!
είναι πάρα πολύ απλό: έστω ότι η προϋπηρεσία σου είναι 4 μ και 24 ημ. Πρώτα διαιρείς τις ημέρες με το 30 ----24/30=0.8 στο παράδειγμα μας. Στην συνέχεια προσθέτεις τον δεκαδικό που έβγαλες στους μήνες σου (εδώ 4+0.8=4,8 μήνες). και στο τέλος διαιρείς το προηγούμενο αριθμό με το 12 -----> στο παράδειμα 4,8/12=0,4 έτη. Όλα τα παραπάνω φυσικά ισχύουν αν εργάζεσαι με πλήρες ωράριο.

Αποσυνδεδεμένος Nikoletta Karasmani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10082 στις: Αύγουστος 17, 2018, 11:22:02 μμ »
είναι πάρα πολύ απλό: έστω ότι η προϋπηρεσία σου είναι 4 μ και 24 ημ. Πρώτα διαιρείς τις ημέρες με το 30 ----24/30=0.8 στο παράδειγμα μας. Στην συνέχεια προσθέτεις τον δεκαδικό που έβγαλες στους μήνες σου (εδώ 4+0.8=4,8 μήνες). και στο τέλος διαιρείς το προηγούμενο αριθμό με το 12 -----> στο παράδειμα 4,8/12=0,4 έτη. Όλα τα παραπάνω φυσικά ισχύουν αν εργάζεσαι με πλήρες ωράριο.

Αν αναφέρεστε στην προκήρυξη για τα ΔΙΕΚ τότε νομίζω ότι δεν είναι πολύ ακριβής αυτός ο τρόπος καθώς ζητείται η μετατροπή από ώρες σε έτη με βάση την Υ.Α. ΓΠ/20082/2012 - ΦΕΚ 2844/Β/23-10-2012.

Αποσυνδεδεμένος klados_PE19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10083 στις: Αύγουστος 18, 2018, 01:20:25 πμ »
Αν αναφέρεστε στην προκήρυξη για τα ΔΙΕΚ τότε νομίζω ότι δεν είναι πολύ ακριβής αυτός ο τρόπος καθώς ζητείται η μετατροπή από ώρες σε έτη με βάση την Υ.Α. ΓΠ/20082/2012 - ΦΕΚ 2844/Β/23-10-2012.
ναι, μάλλον έχεις δίκιο. Πάντως ο τρόπος μου είναι πιο σωστός. Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτες τις οδηγίες για υπολογισμό προυπηρεσίας σε έτη από ΙΕΚ. (Να μετατρέπουμε τους μήνες σε ώρες και ξανά-μανά κατα προσσέγγιση σε έτη. -το 750 πως τους ήρθε;-) Σαν να λέμε Θεσσαλονίκη-Αθήνα μέσω Κρήτης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:34:31 »

Αποσυνδεδεμένος margarita37

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10084 στις: Αύγουστος 18, 2018, 06:37:41 μμ »
Μεχρι ποτε να εχω ετοιμα τα χαρτια να τα καταθεσω στα ιεκ και τι χαρτια χρειαζονται

Αποσυνδεδεμένος GALAZOULIS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10085 στις: Αύγουστος 18, 2018, 10:58:42 μμ »
Μεχρι ποτε να εχω ετοιμα τα χαρτια να τα καταθεσω στα ιεκ και τι χαρτια χρειαζονται

Προτείνω να διαβάσετε την προκήρυξη...τα έχει όλα αναλυτικά....Αν δεν καταλάβετε κάτι κοιτάξτε τα προηγούμενα μηνύματα στο φόρουμ και αν πάλι δεν  βρείτε την απάντηση , τότε επανέρχεστε με νέα ερώτηση...

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10086 στις: Αύγουστος 19, 2018, 11:30:20 πμ »
πώς υπολογίζω την επαγγελματική προϋπηρεσία? σε ημερολογιακά έτη?
επίσης, εάν βγαίνουν δεκαδικά, στρογγυλοποιώ? γιατί δεν μπορώ να βάλω δεκαδικά.

Αποσυνδεδεμένος σισσυ4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10087 στις: Αύγουστος 19, 2018, 02:29:42 μμ »
Σε τι αλλα ετη θα μπορουσες να υπολογισεις την ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ προυπηρεσια?
Προφανως και στρογγυλοποιεις οταν δεν γινονται δεκτα τα δεκαδικα ψηφια...σαν να απανταμε σε ερωτησεις μαθητων αισθανομαι  ομως...

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10088 στις: Αύγουστος 19, 2018, 04:16:54 μμ »
Σε τι αλλα ετη θα μπορουσες να υπολογισεις την ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ προυπηρεσια?
Προφανως και στρογγυλοποιεις οταν δεν γινονται δεκτα τα δεκαδικα ψηφια...σαν να απανταμε σε ερωτησεις μαθητων αισθανομαι  ομως...

Τότε μην απαντάς αγαπητή. Ας απαντήσει κάποιος περισσότερο ευγενικός και με κόσμιο ύφος.
Εγώ πάλι απορώ σε τι ωφελούν οι νευριασμένες απαντήσεις σας στις εν καιρώ  - κατά τη γνώμη σας πάντα - αφελείς ή άστοχες ερωτήσεις.
Σε φόρουμ βρισκόμαστε και προκύπτουν ζητήματα που καθένας από εμάς ανάλογα με την κρίση και την αντίληψή του τα επεξεργάζεται διαφορετικά. Όποιος έχει τη γνώση και την καλή διάθεση ας πληροφορεί. Όλα τα υπόλοιπα δε νομίζω ότι προσφέρουν κάτι.

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10089 στις: Αύγουστος 19, 2018, 05:30:34 μμ »
Για την επαγγελματική προυπηρεσία θέλει λέει βεβαίωση του ασφαλιστικού φορέα.
Είχα πάει στο ΙΚΑ της περιοχής και μου είπαν πως μόνο ένσημα μπορούν να τυπώσουν και πως για αυτή τη βεβάιωση θέλουν να τους πω για ποια προκήρυξη του ΑΣΕΠ θέλω να κάνω αίτηση.Τι πορώ να κάνω;

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10090 στις: Αύγουστος 19, 2018, 05:39:45 μμ »
Για την επαγγελματική προυπηρεσία θέλει λέει βεβαίωση του ασφαλιστικού φορέα.
Είχα πάει στο ΙΚΑ της περιοχής και μου είπαν πως μόνο ένσημα μπορούν να τυπώσουν και πως για αυτή τη βεβάιωση θέλουν να τους πω για ποια προκήρυξη του ΑΣΕΠ θέλω να κάνω αίτηση.Τι πορώ να κάνω;
Εγώ το παίρνω απλά ζητώντας από το ΙΚΑ βεβαίωση για ΑΣΕΠ δεν με ρωτάνε ποτέ για ποια προκήρυξη.

Αποσυνδεδεμένος voltaire11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10091 στις: Αύγουστος 20, 2018, 04:18:33 πμ »
Μπορει καποιος να απαντησει πως μετατρεπουμε μηνες κ ωρες στην Αθμια πχ;

Πχ αν εχουμε 5μ και 18ημερες.
Τοτε 5*100= 500ωρες
Τι κανουμε ομως οσο αφορα τις ημερες; τις πολλαπλασιαζουμε με κατι;

Η ερωτηση αφορα πληρες ωραριο αλλα αν ξερει κανεις κ για μειωμενο ας απαντησει

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10092 στις: Αύγουστος 20, 2018, 07:22:50 πμ »
Μπορει καποιος να απαντησει πως μετατρεπουμε μηνες κ ωρες στην Αθμια πχ;

Πχ αν εχουμε 5μ και 18ημερες.
Τοτε 5*100= 500ωρες
Τι κανουμε ομως οσο αφορα τις ημερες; τις πολλαπλασιαζουμε με κατι;

Η ερωτηση αφορα πληρες ωραριο αλλα αν ξερει κανεις κ για μειωμενο ας απαντησει

Θα σου πω πώς το έκανα εγώ. οι βεβαιώσεις προϋπηρεσίας που πήρα, έγραφαν πάνω μήνες και ημέρες πλήρους απασχόλησης. υπολόγισα πόσες εβδομάδες είναι η κάθε βεβαίωση - σύμβαση, και μετά το αποτέλεσμα το πολλαπλασίασα με το 22 που αντιστοιχεί στο πλήρες ωράριο του εκπαιδευτικού ανά εβδομάδα  (στη β -βάθμια). Το αποτέλεσμα ήταν οι ώρες που έχω δουλέψει.
Είδα πόσες φορές χωράει το 650 στο αποτέλεσμά μου, και έτσι έβγαλα τα έτη. Στην περίπτωσή σου, θα δεις πόσες φορές χωράει το 750. Στο τέλος στρογγυλοποιείς, είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω ανάλογα με το δεκαδικό που θα έχεις.

Όσον αφορά τις επιπλέον ημέρες, βλέπεις πόσες εβδομάδες είναι (στρογγυλοποιημένα) και κάνεις την ίδια διαδικασία.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2018, 07:26:11 πμ από jellyfish »

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10093 στις: Αύγουστος 20, 2018, 10:19:03 πμ »
Για την επαγγελματική προυπηρεσία θέλει λέει βεβαίωση του ασφαλιστικού φορέα.
Είχα πάει στο ΙΚΑ της περιοχής και μου είπαν πως μόνο ένσημα μπορούν να τυπώσουν και πως για αυτή τη βεβάιωση θέλουν να τους πω για ποια προκήρυξη του ΑΣΕΠ θέλω να κάνω αίτηση.Τι πορώ να κάνω;

Δε χρειάζεται να ταλαιπωρείσαι, όπως γράφει και η προκήρυξη μπορείς να κάνεις μια απλή υπεύθυνη δήλωση που να αναφέρεις τη διάρκεια της εργασίας, το είδος και τα στοιχεία του εργοδότη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159748
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 377
Σύνολο: 391

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.