*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2716276 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foinix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να γεννηθεί η ελπίς!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1176 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 08:47:25 μμ »
Συνήθως τον πρώτο και το δεύτερο του πίνακα Η2 δεν τους παρακάμπτουν. Πιο κάτω είναι που γίνεται το μπάχαλο. Επίσης, αλοίμονο, δεν είναι όλοι οι διευθυντές ΙΕΚ το ίδιο. Σίγουρα κάποιοι θα είναι πιο σωστοί, δεν μπορεί...
ναι τον παρακαμπτουν...Ημουν 2ος  πηραν το 24ο,μαλλωσαμε και το επομενο εξαμηνο πηρα ωρες.

και πως έμαθες ότι πήραν τον 24ο;;;; αν είμαι δεύτερη πως θα μάθω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:32:58 »

Αποσυνδεδεμένος foinix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να γεννηθεί η ελπίς!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1177 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 08:49:27 μμ »
Συνήθως τον πρώτο και το δεύτερο του πίνακα Η2 δεν τους παρακάμπτουν. Πιο κάτω είναι που γίνεται το μπάχαλο. Επίσης, αλοίμονο, δεν είναι όλοι οι διευθυντές ΙΕΚ το ίδιο. Σίγουρα κάποιοι θα είναι πιο σωστοί, δεν μπορεί...
ναι τον παρακαμπτουν...Ημουν 2ος  πηραν το 24ο,μαλλωσαμε και το επομενο εξαμηνο πηρα ωρες.

και πως έμαθες ότι πήραν τον 24ο;;;; αν είμαι δεύτερη πως θα μάθω ότι πήραν κάποιο άλλο;; ::) ::) ::)
μπορεί να να χαζό αυτό που ρωτάω αλλά σιγά ποιος θα μενημερώσει για το τι γίνετααι;;;

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1178 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 10:03:54 μμ »
Συνήθως τον πρώτο και το δεύτερο του πίνακα Η2 δεν τους παρακάμπτουν. Πιο κάτω είναι που γίνεται το μπάχαλο. Επίσης, αλοίμονο, δεν είναι όλοι οι διευθυντές ΙΕΚ το ίδιο. Σίγουρα κάποιοι θα είναι πιο σωστοί, δεν μπορεί...
ναι τον παρακαμπτουν...Ημουν 2ος  πηραν το 24ο,μαλλωσαμε και το επομενο εξαμηνο πηρα ωρες.

και πως έμαθες ότι πήραν τον 24ο;;;; αν είμαι δεύτερη πως θα μάθω ότι πήραν κάποιο άλλο;; ::) ::) ::)
μπορεί να να χαζό αυτό που ρωτάω αλλά σιγά ποιος θα μενημερώσει για το τι γίνετααι;;;

Τον πίνακα Η2, δλδ αυτό που δείχνει την κατάταξη των εκπαιδευτών (ανα ειδικότητα) έχεις δικαίωμα να ζητήσεις να τον δεις, πολλοί το κάνουν, μη μασήσεις αν σου πουν ότι δεν έχουν αντίγραφο κλπ κλπ, να απαιτήσεις να τον δεις. Για τον Η3 (αυτόν που δείχνει τους προσληφθέντες) δεν είμαι σίγουρη ότι μπορείς να τον δεις, αλλά αν δεις ότι είσαι ψηλά στην κατάταξη και δεν σε έχουν πάρει, φαντάζομαι ότι μπορείς να ρωτήσεις ποιον πήραν! 

Αποσυνδεδεμένος foinix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να γεννηθεί η ελπίς!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1179 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 03:25:48 πμ »
θα προσπαθήσω να τεστάρω τις γνώσεις που μου δίνεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:32:58 »

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1180 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 12:23:53 μμ »
Από την εμπειρία μου σε ΙΕΚ τα τελευταία δύο χρόνια ως εκπαιδευτής έχω να παρατηρήσω τα εξής:

- Αν και τυπικά  ίσως υπάρχουν κάποια υποτυπώδη κριτήρια πρόσληψης (πτυχία, μεταπτυχιακά, διδακτική εμπειρία κλπ), ουσιαστικά ο κάθε διευθυντής ΙΕκ διορίζει όποιον θέλει βάση γνωριμιών, μέσων, τηλεφωνημάτων από πολιτικούς κλπ. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν διευθυντές ΙΕΚ που κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

- Το σύστημα προσλήψεων είναι αισχρό. Ο κάθε εκπαιδευτής υποχρεούται δυο φορές το χρόνο να φάει τουλάχιστον δυο ολόκληρες μέρες προσκομίζοντας πληθώρα δικαιολογητικών (πτυχία, τίτλους επιμόρφωσης, βιογραφικά, εργασιακή εμπειρία), ο έλεγχος των οποίων μπορεί να είναι από πολύ αυστηρός μέχρι ανύπαρκτος, ανάλογα με το ΙΕΚ.

- Το καλύτερο θα ήταν να υπάρχει ένα σύστημα κεντρικής ηλεκτρονικής υποβολής δικαιολογητικών είτε μέσω διαδικτύου και αποστολής ταχυδρομικά των δικαιολογητικών, ή έστω όπως στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ σε ένα ΙΕΚ και από εκεί να επιλέγει ο κάθε εκπαιδευτής τα ΙΕΚ που θα θελε να διδάξει και τα μαθήματα αυτών. Επιπλέον καλό θα ήταν να υπάρχει και μια ποσόστωση για συναδέρφους που δεν έχουν διδακτική εμπειρία, γιατί υπάρχουν εκπαιδευτές με δέκα και παραπάνω χρόνια προϋπηρεσίας και χιλιάδες ώρες στο ενεργητικό τους, καθιστώντας πρακτικά αδύνατη την πρόσληψη νέων εκπαιδευτών που δεν έχουν προϋπηρεσία (σε περίπτωση εφαρμογής αντικειμενικών κριτηρίων πρόσληψης)..

Το οικονομικό είναι μια πονεμένη ιστορία που ανήκει σε άλλο θέμα...!

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1181 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 12:34:59 μμ »
Από την εμπειρία μου σε ΙΕΚ τα τελευταία δύο χρόνια ως εκπαιδευτής έχω να παρατηρήσω τα εξής:

- Αν και τυπικά  ίσως υπάρχουν κάποια υποτυπώδη κριτήρια πρόσληψης (πτυχία, μεταπτυχιακά, διδακτική εμπειρία κλπ), ουσιαστικά ο κάθε διευθυντής ΙΕκ διορίζει όποιον θέλει βάση γνωριμιών, μέσων, τηλεφωνημάτων από πολιτικούς κλπ. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν διευθυντές ΙΕΚ που κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

- Το σύστημα προσλήψεων είναι αισχρό. Ο κάθε εκπαιδευτής υποχρεούται δυο φορές το χρόνο να φάει τουλάχιστον δυο ολόκληρες μέρες προσκομίζοντας πληθώρα δικαιολογητικών (πτυχία, τίτλους επιμόρφωσης, βιογραφικά, εργασιακή εμπειρία), ο έλεγχος των οποίων μπορεί να είναι από πολύ αυστηρός μέχρι ανύπαρκτος, ανάλογα με το ΙΕΚ.

- Το καλύτερο θα ήταν να υπάρχει ένα σύστημα κεντρικής ηλεκτρονικής υποβολής δικαιολογητικών είτε μέσω διαδικτύου και αποστολής ταχυδρομικά των δικαιολογητικών, ή έστω όπως στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ σε ένα ΙΕΚ και από εκεί να επιλέγει ο κάθε εκπαιδευτής τα ΙΕΚ που θα θελε να διδάξει και τα μαθήματα αυτών. Επιπλέον καλό θα ήταν να υπάρχει και μια ποσόστωση για συναδέρφους που δεν έχουν διδακτική εμπειρία, γιατί υπάρχουν εκπαιδευτές με δέκα και παραπάνω χρόνια προϋπηρεσίας και χιλιάδες ώρες στο ενεργητικό τους, καθιστώντας πρακτικά αδύνατη την πρόσληψη νέων εκπαιδευτών που δεν έχουν προϋπηρεσία (σε περίπτωση εφαρμογής αντικειμενικών κριτηρίων πρόσληψης)..

Το οικονομικό είναι μια πονεμένη ιστορία που ανήκει σε άλλο θέμα...!
κατι λεει στο site του ιδεκε στο χρονοδιαγραμμα για τα ΔΙΕΚ για την αναρτηση πινακων..........για να δουμε

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1182 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 07:11:41 μμ »
Από την εμπειρία μου σε ΙΕΚ τα τελευταία δύο χρόνια ως εκπαιδευτής έχω να παρατηρήσω τα εξής:

- Αν και τυπικά  ίσως υπάρχουν κάποια υποτυπώδη κριτήρια πρόσληψης (πτυχία, μεταπτυχιακά, διδακτική εμπειρία κλπ), ουσιαστικά ο κάθε διευθυντής ΙΕκ διορίζει όποιον θέλει βάση γνωριμιών, μέσων, τηλεφωνημάτων από πολιτικούς κλπ. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν διευθυντές ΙΕΚ που κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

- Το σύστημα προσλήψεων είναι αισχρό. Ο κάθε εκπαιδευτής υποχρεούται δυο φορές το χρόνο να φάει τουλάχιστον δυο ολόκληρες μέρες προσκομίζοντας πληθώρα δικαιολογητικών (πτυχία, τίτλους επιμόρφωσης, βιογραφικά, εργασιακή εμπειρία), ο έλεγχος των οποίων μπορεί να είναι από πολύ αυστηρός μέχρι ανύπαρκτος, ανάλογα με το ΙΕΚ.

- Το καλύτερο θα ήταν να υπάρχει ένα σύστημα κεντρικής ηλεκτρονικής υποβολής δικαιολογητικών είτε μέσω διαδικτύου και αποστολής ταχυδρομικά των δικαιολογητικών, ή έστω όπως στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ σε ένα ΙΕΚ και από εκεί να επιλέγει ο κάθε εκπαιδευτής τα ΙΕΚ που θα θελε να διδάξει και τα μαθήματα αυτών. Επιπλέον καλό θα ήταν να υπάρχει και μια ποσόστωση για συναδέρφους που δεν έχουν διδακτική εμπειρία, γιατί υπάρχουν εκπαιδευτές με δέκα και παραπάνω χρόνια προϋπηρεσίας και χιλιάδες ώρες στο ενεργητικό τους, καθιστώντας πρακτικά αδύνατη την πρόσληψη νέων εκπαιδευτών που δεν έχουν προϋπηρεσία (σε περίπτωση εφαρμογής αντικειμενικών κριτηρίων πρόσληψης)..

Το οικονομικό είναι μια πονεμένη ιστορία που ανήκει σε άλλο θέμα...!
κατι λεει στο site του ιδεκε στο χρονοδιαγραμμα για τα ΔΙΕΚ για την αναρτηση πινακων..........για να δουμε

Αν δημοσιοποιηθούν οι μοριοδοτήσεις θα γελάσει ο κάθε πικραμένος. Αυτό που θα δούμε στα σίγουρα θα είναι το ίδιο άτομο σε διαφορετικά ΙΕΚ να έχει λάβει διαφορετική μοριοδότηση. Αυτό θα καταδείξει πλέον με τον πιο προφανή τρόπο το πόσο προβληματικό είναι το υπάρχον σύστημα μοριοδότησης. Εν αναμονή λοιπόν του μάχαλου αλλά και μιας προοπτικής διόρθωσης του όλου συστήματος... Πάντα θετική σκέψη ;)
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος foinix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να γεννηθεί η ελπίς!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1183 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 07:13:11 μμ »
μου φτιάξατε το κέφι ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος elenX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1184 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 01:15:19 μμ »
 Ενημέρωσαν σήμερα απο τα ΙΕΚ κανέναν  αν έχει πάρει μάθημα;  Αυριο  νομίζω θα ανακοινωθούν και οι πίνακες των εκπαιδευτών.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1185 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 01:31:15 μμ »
Ενημέρωσαν σήμερα απο τα ΙΕΚ κανέναν  αν έχει πάρει μάθημα;  Αυριο  νομίζω θα ανακοινωθούν και οι πίνακες των εκπαιδευτών.
κανενα, ισως πηραν μονιμους..............εμεις οι ωρομισθιοι :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος foinix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να γεννηθεί η ελπίς!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1186 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 07:30:48 μμ »
έχω αηδιάσει με τη διαφάνεια την υπερβολική...

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1187 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 08:56:36 μμ »
Ενημέρωσαν σήμερα απο τα ΙΕΚ κανέναν  αν έχει πάρει μάθημα;  Αυριο  νομίζω θα ανακοινωθούν και οι πίνακες των εκπαιδευτών.
μια συναδελφος που τηλεφωνησε σημερα και ρωτησε για τα αποτελεσματα της ειπαν για παρασκευη

Αποσυνδεδεμένος elenX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1188 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 10:11:55 πμ »
Την Παρασκευή θα γίνει η ενημέρωση στα ΙΕΚ των ήδη επιλεγέντων εκπαιδευτών. Βάση του χρονιδιαγράμματος του ΙΔΕΚΕ σήμερα αναρτόνται οι πίνακες στα ΙΕΚ αυτών που έχουν επιλεγεί οπότε πρέπει να γίνει και η ενημέρωση τους...

Αποσυνδεδεμένος mtoura

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1189 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 10:53:33 πμ »
Σε ΙΕΚ επαρχιακής πόλης που έκανα εγώ αίτηση, σήμερα που τηλεφώνησα μου είπανε την Παρασκευή ότι θα βγούνε. Δεν έχουνε την κατάσταση με τους πλεονάζοντες μόνιμους εκπαιδευτικούς από την δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 805
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 772
Σύνολο: 784

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.