*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2668668 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2226 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 03:05:15 πμ »
Πως στο καλο θεωρουμαι εργαζομενη αφου στην πραξη δεν ειμαι-με 3 ωρες τη βδομαδα ΙΕΚ, λεμε οτι ειναι εργασια; Πριν λιγο καιρο δεν ηταν που μονο απο 12 ωρες και πανω ακυρωναμε καρτα ανεργιας;;Σαφως και δε θελω να παρανομησω, αλλα αναρωτιεμαι...τελικα ποιος ειναι ο παρανομος εδω; :P



Αυτό που συμπεραίνω λοιπόν απ`όλα αυτά, είναι ότι επειδή η κάρτα διατηρείται για όσους επιδοτούνται και έχουν λιγότερα από 12 ένσημα τον μήνα, για αυτους που δεν επιδοτούνται δεν είναι πολύ τυπικοί, αναγνωρίζοντας ίσως την αδικία που υπάρχει. Βέβαια αυτό μεταβάλλεται από παράρτημα σε παράρτημα συνυπολογίζοντας και την άγνοια που υπάρχει με τη συχνή αλλαγή των νόμων.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:28:25 »

Αποσυνδεδεμένος janeite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2227 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 09:32:05 μμ »
ίσως το κατάλληλο θέμα να μην είναι αυτό για να γράψω... αλλά επειδή αναφέρθηκε προηγούμενες μέρες, το στέλνω εδώ.
τελικά έκανα σήμερα διακοπή της κάρτας ανεργίας (χωρίς επίδομα) λόγω των 3 ωρών στο ΙΕΚ... ταλαιπωρήθηκα λίγο, η υπάλληλος χτες μου είπε να μην το κόψω, της εξήγησα αναλυτικά όσα είχα διαβάσει εδώ (για ώρες και ασάφειες κτλ) κι ότι θέλω να είμαι νόμιμη (τρομάρα μου ::)), αλλά γιατί να μην έχω ασφάλεια για 4 μήνες... με έστειλε στην προϊσταμένη η οποία με πήρε και πήγαμε σε έναν άλλο υπάλληλο, ο οποίος μου είπε να πάω σήμερα με εγγράφως τις ώρες που δουλεύω, για να μου πει τελικά ότι μόνο με επίδομα μπορούσα να συνεχίσω, ενώ του είχα κάνει σαφές χτες ότι δεν έχω, και να με στείλει να διακόψω στην αρχική υπάλληλο με υπεύθυνη δήλωση, η οποία με κοίταγε με ύφος "μα γιατί να διακόψεις?" και ρώτησε "τι είπε η προϊσταμένη?" και είπε αρχικά ότι δεν γίνεται με υπεύθυνη δήλωση...τεσπα, εγραψα τον πόνο μου...
αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν έχουμε, όπως νομίζω αναφέρθηκε, μόνο τις επιλογές 1) αν θες να ασφαλιστείς ασφαλίσου στο οαεε, άσχετα αν φτάνει το ωρομίσθιο ή όχι για την όλη διαδικασία και 2) αν δεν θες και γίνεται,  πληρώσου με ΑΕΔ και μη μιλάς... και γιατί μετά να μην δικαιούται κάποιος βοήθημα (υπό προϋποθέσεις ωρών απασχόλησης)... και αν γίνονται γενικά ενέργιες διαμαρτυρίας (έστω π.χ. μία έγγραφη ερώτηση στον ΟΑΕΔ) και αν ναι, ποιες είναι αυτές...
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος kairi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2228 στις: Φεβρουάριος 26, 2013, 10:39:07 μμ »
Συνάδελφοι, μήπως ξέρει κάποιος τι έχει γίνει με τις ενστάσεις που έχουν γίνει στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ;;;;;;;;;;
Μας απαντούν εγγράφως ή σε κάθε ΙΕΚ μπορεί να γίνουν τροποποιήσεις στους πίνακες κατάταξης;;;;;;;;;;;
Δηλαδή διορθώνεται η αδικία ή τσάμπα μπαίνουμε στη διαδικασία της ένστασης;;;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2013, 01:12:39 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2229 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 01:28:18 πμ »
Οι ενστάσεις θα εξεταστούν όλες  μαζί απο τριμελή επιτροπή του ΙΝΕΔΙΒΙΜ σε ένα μήνα περίπου από τώρα και θα ανακοινωθούν στη σελίδα τους...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2013, 03:01:48 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:28:25 »

Αποσυνδεδεμένος kairi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2230 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 08:51:48 πμ »
Οι ενστάσεις θα εξεταστούν όλες  μαζί απο τριμελή επιτροπή του ΙΝΕΔΙΒΙΜ σε ένα μήνα περίπου από τώρα και θα ανακοινωθούν στη σελίδα τους...
σε ευχαριστω πολυ.
περιμενουμε λοιπον...

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2231 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 10:05:14 πμ »
Οι ενστάσεις θα εξεταστούν όλες  μαζί απο τριμελή επιτροπή του ΙΝΕΔΙΒΙΜ σε ένα μήνα περίπου από τώρα και θα ανακοινωθούν στη σελίδα τους...
Αυτό θα πει ταχύρρυθμες διαδικασίες! Και στα μισά του 6μηνου μπορεί να αλλάξει ο εκπαιδευτής δηλαδή ; τέλεια.

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2232 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 01:35:18 μμ »
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση που αφορά σύζυγο συναδέλφου. Η ίδια ανέλαβε μαζί με έναν άλλο εκπαιδευτή ένα εργαστηριακό μάθημα Η/Υ, το ίδιο και ο σύζυγος της, σε κάποιο ΙΕΚ. Το ΙΕΚ χρησιμοποιεί είτε το δικό του εργαστήριο Η/Υ ή δανείζεται το εργαστήριο ενός ΣΕΚ. Ωστόσο το ΣΕΚ απαιτεί από το ΙΕΚ εφόσον χρησιμοποιούν τα δικά του εργαστήρια ο ένας εκ των δύο διδασκόντων να είναι άτομο από το ΣΕΚ, αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ενώ είχαν ειδοποιήσει τον σύζυγο της συναδέλφου να αναλάβει μάθημα να μην τον προσλάβουν καθώς έπρεπε να φύγει ο ένας από τους δύο εκπαιδευτές και να τον αντικαταστήσει κάποιος από το ΣΕΚ.
Ερώτηση: Πόσο νόμιμο είναι αυτό; Ποια τα περιθώρια αντίδρασης του εκπαιδευτή καθώς ο χρόνος των ενστάσεων έχει παρέλθει αφενός, αφετέρου ωστόσο του αφαίρεσαν τις ώρες εκ των υστέρων. Υπάρχει κάποιο παραθυράκι του νόμου σε αυτό; Αναφέρομαι κυρίως στο να μη βγουν και πουν ότι έτσι κι αλλιώς δεν είναι υποχρεωμένοι να έχουν δύο εκπαιδευτές στο εργαστήριο και όλα καλά και όλα ωραία ή στο αν υπάρχει κάποια διάταξη για τα ΣΕΚ που να ορίζει ότι είναι νόμιμο το ΣΕΚ να έχει δικό του εκπαιδευτή εκεί.

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2233 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 02:15:40 μμ »
Ερώτηση: Πόσο νόμιμο είναι αυτό;
Κατά τη γνώμη μου είναι παράνομο πέρα για πέρα. Για τον απλούστατο λόγο ότι στον εκπαιδευτή είχε ανακοινωθεί, έστω προφορικά, ότι του ανατίθενται οι συγκεκριμένες ώρες. Και αυτό αποτελεί σύμβαση, έστω κι αν δεν έχει υπογραφεί. Οπότε το ΙΕΚ μπορεί είτε να αρνηθεί στο ΣΕΚ την απαίτησή του, η εαν θέλει μπορεί να έχει και 3 (η και 13) εκπαιδευτές ταυτόχρονα. Αν δεν θέλει να έχει πολλούς, τότε οπωσδήποτε υποχρεούται, απο την ανάθεση που έκανε, να τηρήσει τη (προφορική) συμφωνία ανάθεσης με το να καταβάλει στον εν λόγω εκπαιδευτή το συμφωνημένο ποσό, εστω κι αν αποφασίζει εκ των υστέρων ότι δεν χρειάζεται πλέον τις υπηρεσίες του.

Απάντηση: Τι σημασία έχει το πόσο νόμιμο είναι αυτό;
Η σωστή ερώτηση είναι: σε προφανή παρανομία πως μπορεί κανείς να αντιδράσει;

Κατά τη γνώμη μου δεν τίθεται θέμα ένστασης απο τον εκπαιδευτή, ενετίον της πρόσληψης, καθώς η πρόσληψη ήδη έγινε (με την προφορική ανάθεση). Ενσταση πρέπει να υποβάλλει το ΣΕΚ στην ανάθεση που ήδη έγινε στον εκπαιδευτή. Η αθέτηση αυτής της συμφωνίας, (απλά) χωρίς υπαιτιότητα του εκπαιδευτή, δεν αναιρεί το έγκυρο της συμφωνίας. Που πρέπει να εκτελεστεί-εφαρμοστεί.

Αλλά μόνο δικαστικός εξαναγκασμός θα αποκαταστήσει τη νομιμότητα. Και τέτοιος δρόμος είναι φυσικά η αγωγή. Αλλά επειδή το ποσό είναι μικρό σε σχέση με τα έξοδα, και το κράτος βασίζεται σ αυτό το γεγονός (θα επρεπε τα έξοδα να είναι μηδαμινά η ανύπαρκτα), και λίγες φορές και άλλοι κακοί ιδιώτες, θα συνιστούσα μια παράσταση στην επιθεώρηση εργασίας, ώστε να αλάβουν εκείνοι την δικαστική οδό. Και είναι γνωστό ότι ο παρανομών, όταν δει την επιθεώρηση εργασίας να θέλει να προχωρήσει (ανέξοδα για τον εργαζόμενο) στη δικαστική οδό, τότε συμμορφώνεται αμέσως και πάντα!
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος epas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2234 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 11:12:47 μμ »
grtt τα πράγματα είναι απλά πλέον. Υπάρχουν ΠΙΝΑΚΕΣ ΚΑΙ ΜΟΡΙΑ. Ο καθένας με την σειρά του, τελεία και παυλα. ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΣΤΑΣΗ και ΌΤΙ ΆΛΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΜΙΜΟ ΤΡΟΠΟ!!  ΑΥΤΑ.

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2235 στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 11:49:12 μμ »
ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΣΤΑΣΗ και ΌΤΙ ΆΛΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΜΙΜΟ ΤΡΟΠΟ!!  ΑΥΤΑ.
Ποιος πρέπει να κάνει ένσταση; Ο εκπαιδευτής η το ΣΕΚ;;;

Και φυσικά το πρόβλημα βρίσκεται στο:
σε προφανή παρανομία πως μπορεί κανείς να αντιδράσει;
αυτό πρέπει να απαντηθεί.

Μια ένσταση στο παραπάνω χωρίς δικαστική απειλή θα απορριφθεί οπωσδήποτε. Δεν γίνεται η μια υπηρεσία του υπουργείου να αναιρέσει την άλλη. Για ποιο λόγο να το κάνει όταν δεν απειλείται δικαστικά; Για να υποστηριχθεί το δίκαιο του εκπαιδευτή;

Εχει κανείς άλλη ιδέα;
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2236 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 10:46:44 πμ »
Το επόμενο στάδιο είναι έγγραφη αναφορά κατά αυτού που νομίζεις ότι σε αδίκησε στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ.
Στη συνέχεια πρέπει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ να τον καλέσει σε απολογία!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2013, 11:49:46 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος korina_gr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2237 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 11:50:31 πμ »
Εγώ πάντως πέτυχα περίπτωση εκπαιδευτή στον οποίο γνωρίζω ότι δόθηκαν 6 ώρες μαθήματος, καθότι πήρε την πρώτη θέση στην κατάταξη του μαθήματος και το πτυχίο του είναι του αμερικάνικου κολεγίου, που δεν αναγνωρίζεται από το ελληνικό κράτος.
Το συμπέρασμα είναι ότι εφόσον τα ΙΕΚ ελέγχουν τα χαρτιά... Οι διευθυντές εξακολουθούν και κάνουνε ότι τους συμφέρει και τοποθετούν τους γνωστούς τους πρώτους... Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν ελέγχει κάτι.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2013, 11:53:54 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2238 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 11:55:20 πμ »
Μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα από τι στιγμή που υποβάλεις ένσταση, οφείλουν να σε ενημερώσουν εγγράφως για αυτήν? 

Σύμφωνα με τους ειδήμονες του ΙΕΚ που ρώτησα, μου υπέδειξαν πως οφείλω να επιδείξω υπομονή 60, εξήντα, ημέρων, όπως προβλέπεται από το νόμο.  Ισχύει αυτό? (Μετά από 60 ημέρες, θα είναι στο παρά 5 για τη λήξη του 6μήνου, οπότε τι νόημα θα έχει, η ενδεχόμενη έγκριση της ένστασής μου?)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2013, 01:11:02 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος tosodula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την αγωνία!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #2239 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 12:45:54 μμ »
Παράθεση
Τι νόημα θα έχει, η ενδεχόμενη έγκριση της ένστασής μου?
Πως ίσως το επόμενο εξάμηνο ο έλεγχος γίνει λίγο πιο αυστηρός και πάψουν να γίνονται όσα διαβάζουμε καθημερινά εδώ μέσα και άλλα πολλά....
Θα μπορούσα να γράψω βιβλιαράκι με διάφορα ευτράπελα που είδα και άκουσα τον τελευταίο χρόνο αλλά και τώρα με το νέο σύστημα....(και ναι, έκανα κι εγώ ένσταση :) )
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2013, 01:12:05 μμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 378
Σύνολο: 382

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.