*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2712777 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #378 στις: Σεπτέμβριος 08, 2009, 11:39:48 μμ »
Και στα δύο παίρνουν, απλά στον ΟΑΕΔ προκηρύσσουν θέσεις με βάση την ειδικότητα, ενώ στον ΟΕΕΚ με βάση τα μαθήματα. Στη δεύτερη περίπτωση αν η ειδικότητά σου είναι συναφής με το μάθημα, ή προβλέπεται ανάθεση σ' αυτήν για το μάθημα  απ' τον κανονισμό σπουδών (σπάνιο) ή (το καλύτερο) αν έχεις γνωστό το διευθυντή του ΙΕΚ, τότε  μπορείς να υποβάλλεις αίτηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:25:53 »

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #379 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 12:16:37 πμ »
Ξέρει κάποιος αν η επιλογή για το χειμερινό εξάμηνο θα γίνει από τα μητρώα?

Όχι, κάθε Ι.Ε.Κ. έχει βγάλει τη δική του προκήρυξη όπως μπορείς να δείς στο site του OEEK.

thx ioannis

Αποσυνδεδεμένος elena86

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #380 στις: Σεπτέμβριος 09, 2009, 08:21:36 μμ »
Και στα δύο παίρνουν, απλά στον ΟΑΕΔ προκηρύσσουν θέσεις με βάση την ειδικότητα, ενώ στον ΟΕΕΚ με βάση τα μαθήματα. Στη δεύτερη περίπτωση αν η ειδικότητά σου είναι συναφής με το μάθημα, ή προβλέπεται ανάθεση σ' αυτήν για το μάθημα  απ' τον κανονισμό σπουδών (σπάνιο) ή (το καλύτερο) αν έχεις γνωστό το διευθυντή του ΙΕΚ, τότε  μπορείς να υποβάλλεις αίτηση.

ευχαριστώ πολύ....μου τα εξήγησες άψογα...ευχαριστώ...!!!!!!!! :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος ELENH 27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #381 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 02:52:38 μμ »
Μηπως γνωριζει κανεις αν υπάρχει κάποιο οφελος για τις νηπιαγωγους ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:25:53 »

Αποσυνδεδεμένος lykaugi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #382 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 03:02:10 μμ »
Νομίζω πως δεν υπάρχει κανένα. Εμένα με ειδοποίησαν ότι μου έδωσαν μια ώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2012, 12:03:26 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #383 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 09:56:34 μμ »
οφελος για μορια δεν εχουν τα ιεκ. ακουγονται διαφορα αλλα προς το παρον ειναι μονο φημες...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2012, 12:03:56 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος ELENH 27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #384 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 08:28:34 πμ »
Εμενα μου δωσαν 4 ωρες την εβδομαδα. Μηπως γνωριζετε τι ενσημα κολλανε και ποσο παει η ωρα?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2012, 12:04:21 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #385 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 09:03:09 μμ »
Είμαι σε δημόσια ΙΕΚ από το 1998 και ποτέ δεν έχω δει να αναρτούν σε ΚΑΝΕΝΑ ΙΕΚ πίνακες.
Έχω συνεργαστεί σε επτά (7) ΙΕΚ του ΟΕΕΚ και κανένα δεν έχει αναρτήσει αυτά τα 10 χρόνια πίνακες εκπαιδευτών. Το ίδιο και η Σιβιτανίδειος.

Δύο παράγραφοι έχει αρκετό ενδιαφέρον και αφορά εκπαιδευτικούς και προκηρύξεις γενικότερα.
Π.χ. η ΑΣΠΑΙΤΕ, ο ΟΕΕΚ, ο ΟΑΕΔ, η Σιβιτανίδειος σχολή, κλπ είναι υποχρεωμένες από τον νόμο και από την αρχή προσωπικών δεδομένων να κάνουν μνεία της δυνατότητας πρόσβασης των υποψηφίων σε στοιχεία που αφορούν τους λοιπούς συνυποψήφιους, προκειμένου να ασκήσουν το δικαίωμα προσβολής των σχετικών αποφάσεων ή πινάκων, σύμφωνα με τη νόμιμη διαδικασία.

Ο ΟΕΕΚ σωστά κάνει μνεία στην παράγραφο που λέει:

Παράθεση
δ)  Το  Ν.2472/97 , όπως  ισχύει , περί προστασίας  δεδομένων  προσωπικού  χαρακτήρα  και  τις  υπ’ αριθμ  17/2002  και 56/2003  αποφάσεις  της  Αρχής  Προστασίας  Δεδομένων Προσωπικού  Χαρακτήρα.
και
Παράθεση
Επισημαίνεται  ότι  υπάρχει  δυνατότητα  πρόσβασης  των υποψηφίων  στα στοιχεία  που  αφορούν  άλλους  συνυποψηφίους   χωρίς  την υποχρέωση  πρόσθετης  ενημέρωσης  των  ενδιαφερομένων  πλην  της  παρούσης (εφαρμογή  άρθρου  11 παρ 3 του Ν 2472/1997  και της  υπ’ αριθμ. 792/18-4-04  εγκυκλίου  της  Αρχής  Προστασίας  δεδομένων  προσωπικού  χαρακτήρα).

Μία κυρία από την Αρχή Προστασίας προσωπικών δεδομένων μου έστειλε με fax, (ύστερα από ερώτημά). τόσο τον νόμο όσο και τις σχετικές εγκυκλίους και αποφάσεις της Αρχής.
Με εξυπηρέτησε τάχιστα και ήταν ευγενικότατη.
Έχω τις καλύτερες των εντυπώσεων από την αρχή.

Δύο χρόνια μετά τίποτε δεν έχει αλλάξει στο αθάνατο ελληνικό δημόσιο της αναξιοκρατίας, της αυθαιρεσίας και της διαφθοράς. Βγήκαν τα αποτελέσματα για τα δημόσια ΙΕΚ και μια φίλη μου, που δεν επελέγη, εφοδιασμένη με τις αποφάσεις και εγκυκλίους της Αρχής Προσωπικών Δεδομένων, ζητάει απ' το διευθυντή του ΙΕΚ να λάβει γνώση των προσόντων των ανθυποψηφίων της που επελέγησαν. Ο διευθυντής αρκέστηκε να της αναφέρει  προφορικά  κάποιους τίτλους σπουδών των υποψηφίων αυτών, χωρίς να αναφέρει τα ονόματά τους, χωρίς να της επιτρέψει να δει τα δικαιολογητικά τους  και φυσικά χωρίς να εξηγήσει πως ακριβώς μοριοδότησε το σύνολο των προσόντων τους . Όταν η συνάδελφος του επέδειξε τις σχετικές αποφάσεις της Αρχής, η απάντησή του ήταν ότι  αυτές δεν ισχύουν για τα δημόσια ΙΕΚ, παρά το γεγονός ότι οι προκηρύξεις των ΙΕΚ κάνουν ρητή μνεία σ' αυτές. Αυτή είναι η σοβαρότητα της ελληνικής διοίκησης και μετά τα κόμματα που έχουν κυβερνήσει την Ελλάδα έχουν το θράσος να ζητούν την ψήφο των νέων που είναι άνεργοι ή ημιαπασχολούμενοι, επειδή δεν τα "προσκύνησαν" για να  ευεργετηθούν με τα γνωστά ρουσφετάκια.  
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2009, 09:08:37 μμ από ioannis00 »

Αποσυνδεδεμένος BlackAdder

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #386 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 09:16:28 μμ »
Πες στη φίλη σου να αφήσεις τα προφορικά κλπ.
Γραπτά να κάνει όλες τις ενέργειες της, με αριθμό πρωτοκόλου.
Μέσα σε 10 μέρες πρέπει να της απαντήσουν γραπτώς.
Εάν όχι πάει στο συνήγορο του πολίτη.

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #387 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 10:18:43 μμ »
Πες στη φίλη σου να αφήσεις τα προφορικά κλπ.
Γραπτά να κάνει όλες τις ενέργειες της, με αριθμό πρωτοκόλου.
Μέσα σε 10 μέρες πρέπει να της απαντήσουν γραπτώς.
Εάν όχι πάει στο συνήγορο του πολίτη.

Αυτό ισχύει για όλες τις δημόσιες υπηρεσίες;
Η ενέργεια μπορεί να γίνει και με email;

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #388 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 10:23:58 μμ »
Πες στη φίλη σου να αφήσεις τα προφορικά κλπ.
Γραπτά να κάνει όλες τις ενέργειες της, με αριθμό πρωτοκόλου.
Μέσα σε 10 μέρες πρέπει να της απαντήσουν γραπτώς.
Εάν όχι πάει στο συνήγορο του πολίτη.

Αυτό ισχύει για όλες τις δημόσιες υπηρεσίες;
Η ενέργεια μπορεί να γίνει και με email;
Δες πρώτα τι εστί ΣΤΠ και μετά αποφάσισε...
http://www.proslipsis.gr/cmCat_treePrd.php?&cm_catid=329&cm_prdid=8395

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #389 στις: Οκτώβριος 01, 2009, 01:21:55 μμ »
Συναδέλφισσες νηπιαγωγοί τι μαθήματα σας έδωσαν στα ΙΕΚ;; Εγω βρήκα ένα αλλά ζητούσε άτομο για το μάθημα των δραστηριοτήτων μουσικής (κάπως έτσι λεγόταν) και είχε και εργαστήριο. Μόνο το πτυχίο έφτανε για να με πάρουν ??? ???
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2012, 09:57:00 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #390 στις: Οκτώβριος 02, 2009, 11:33:11 πμ »
Είμαι σε δημόσια ΙΕΚ από το 1998 και ποτέ δεν έχω δει να αναρτούν σε ΚΑΝΕΝΑ ΙΕΚ πίνακες.
Έχω συνεργαστεί σε επτά (7) ΙΕΚ του ΟΕΕΚ και κανένα δεν έχει αναρτήσει αυτά τα 10 χρόνια πίνακες εκπαιδευτών. Το ίδιο και η Σιβιτανίδειος.

Δύο παράγραφοι έχει αρκετό ενδιαφέρον και αφορά εκπαιδευτικούς και προκηρύξεις γενικότερα.
Π.χ. η ΑΣΠΑΙΤΕ, ο ΟΕΕΚ, ο ΟΑΕΔ, η Σιβιτανίδειος σχολή, κλπ είναι υποχρεωμένες από τον νόμο και από την αρχή προσωπικών δεδομένων να κάνουν μνεία της δυνατότητας πρόσβασης των υποψηφίων σε στοιχεία που αφορούν τους λοιπούς συνυποψήφιους, προκειμένου να ασκήσουν το δικαίωμα προσβολής των σχετικών αποφάσεων ή πινάκων, σύμφωνα με τη νόμιμη διαδικασία.

Ο ΟΕΕΚ σωστά κάνει μνεία στην παράγραφο που λέει:

Παράθεση
δ)  Το  Ν.2472/97 , όπως  ισχύει , περί προστασίας  δεδομένων  προσωπικού  χαρακτήρα  και  τις  υπ’ αριθμ  17/2002  και 56/2003  αποφάσεις  της  Αρχής  Προστασίας  Δεδομένων Προσωπικού  Χαρακτήρα.
και
Παράθεση
Επισημαίνεται  ότι  υπάρχει  δυνατότητα  πρόσβασης  των υποψηφίων  στα στοιχεία  που  αφορούν  άλλους  συνυποψηφίους   χωρίς  την υποχρέωση  πρόσθετης  ενημέρωσης  των  ενδιαφερομένων  πλην  της  παρούσης (εφαρμογή  άρθρου  11 παρ 3 του Ν 2472/1997  και της  υπ’ αριθμ. 792/18-4-04  εγκυκλίου  της  Αρχής  Προστασίας  δεδομένων  προσωπικού  χαρακτήρα).

Μία κυρία από την Αρχή Προστασίας προσωπικών δεδομένων μου έστειλε με fax, (ύστερα από ερώτημά). τόσο τον νόμο όσο και τις σχετικές εγκυκλίους και αποφάσεις της Αρχής.
Με εξυπηρέτησε τάχιστα και ήταν ευγενικότατη.
Έχω τις καλύτερες των εντυπώσεων από την αρχή.

Δύο χρόνια μετά τίποτε δεν έχει αλλάξει στο αθάνατο ελληνικό δημόσιο της αναξιοκρατίας, της αυθαιρεσίας και της διαφθοράς. Βγήκαν τα αποτελέσματα για τα δημόσια ΙΕΚ και μια φίλη μου, που δεν επελέγη, εφοδιασμένη με τις αποφάσεις και εγκυκλίους της Αρχής Προσωπικών Δεδομένων, ζητάει απ' το διευθυντή του ΙΕΚ να λάβει γνώση των προσόντων των ανθυποψηφίων της που επελέγησαν. Ο διευθυντής αρκέστηκε να της αναφέρει  προφορικά  κάποιους τίτλους σπουδών των υποψηφίων αυτών, χωρίς να αναφέρει τα ονόματά τους, χωρίς να της επιτρέψει να δει τα δικαιολογητικά τους  και φυσικά χωρίς να εξηγήσει πως ακριβώς μοριοδότησε το σύνολο των προσόντων τους . Όταν η συνάδελφος του επέδειξε τις σχετικές αποφάσεις της Αρχής, η απάντησή του ήταν ότι  αυτές δεν ισχύουν για τα δημόσια ΙΕΚ, παρά το γεγονός ότι οι προκηρύξεις των ΙΕΚ κάνουν ρητή μνεία σ' αυτές. Αυτή είναι η σοβαρότητα της ελληνικής διοίκησης και μετά τα κόμματα που έχουν κυβερνήσει την Ελλάδα έχουν το θράσος να ζητούν την ψήφο των νέων που είναι άνεργοι ή ημιαπασχολούμενοι, επειδή δεν τα "προσκύνησαν" για να  ευεργετηθούν με τα γνωστά ρουσφετάκια.  


Πες στη φίλε σου να κάνει έγγραφη αναφορά-αίτημα και εαν δεν συμμορφωθούν να απευθυνθεί στο συνήγορο του πολίτη, σε ποιό ΔΙΕΚ συνέβη το γεγονός?

Αποσυνδεδεμένος katerina ioanna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #391 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 11:31:46 μμ »
Γνωρίζει κανείς αν ένας φιλόλογος μπορεί να δουλέψει σε ιεκ δημοσίου ή ιδιωτικού τομέα; Τι πρέπει να κάνει για να πρσληφθεί; Τι μαθήματα μπορεί να διδάξει;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161912
  • Σύνολο θεμάτων: 19237
  • Σε σύνδεση σήμερα: 520
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.