*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2668800 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3976 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 12:03:05 μμ »
Καλημέρα!Είμαι καθηγήτρια Αγγλικων κ είχα κάνει αίτηση στα ΙΕΚ και ως καθηγήτρια κ ως μαθήτρια σε ειδικότητα που μου άρεσε.Παρόλο που με δέχτηκαν κ στα δυο,αποφάσισα να μην δεχτώ σαν καθηγήτρια διότι οι ώρες ήταν ελαχιστες κ δεν με σύμφερε να χάσω την κάρτα ανεργίας μου,οπότε τώρα είμαι μαθήτρια.Για τα Αγγλικά που έχουμε σαν μάθημα μου ζητάνε τώρα να δώσω εξετάσεις για να πάρω απαλλαγή!!!Ετσι κάνανε λέει σ'αυτούς που είχαν proficiency κ δεν τους έιχε τυχει περίπτωση πτυχιούχου αγγλικης φιλολογίας! το θεωρώ κοροιδία να με ελέγχουν για τα Αγγλικά μου!Δηλαδή μου επιτρέπουν να διδάξω αλλα ως μαθήτρια πρέπει να το αποδείξω;;Ξέρει κάποιος τι μπορώ να κάνω;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:52:52 »

Αποσυνδεδεμένος tassosmer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3977 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 12:11:42 μμ »
Καλημέρα!Είμαι καθηγήτρια Αγγλικων κ είχα κάνει αίτηση στα ΙΕΚ και ως καθηγήτρια κ ως μαθήτρια σε ειδικότητα που μου άρεσε.Παρόλο που με δέχτηκαν κ στα δυο,αποφάσισα να μην δεχτώ σαν καθηγήτρια διότι οι ώρες ήταν ελαχιστες κ δεν με σύμφερε να χάσω την κάρτα ανεργίας μου,οπότε τώρα είμαι μαθήτρια.Για τα Αγγλικά που έχουμε σαν μάθημα μου ζητάνε τώρα να δώσω εξετάσεις για να πάρω απαλλαγή!!!Ετσι κάνανε λέει σ'αυτούς που είχαν proficiency κ δεν τους έιχε τυχει περίπτωση πτυχιούχου αγγλικης φιλολογίας! το θεωρώ κοροιδία να με ελέγχουν για τα Αγγλικά μου!Δηλαδή μου επιτρέπουν να διδάξω αλλα ως μαθήτρια πρέπει να το αποδείξω;;Ξέρει κάποιος τι μπορώ να κάνω;;;

Ξέρω ότι από lower και πάνω δέχονται για απαλλαγή αλλιώς δίνεις εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος gt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3978 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 12:15:32 μμ »
Συγνώμη μάλλον δεν είμαι σαφής!!Οταν λέω οτι μου ζητούν εξετάσεις εννοώ μια ωριαία εξέταση μόνη μου τώρα μέσα στην εβδομάδα με ποσοστό 75% επιτυχίας για να πάρω απαλλαγή!!

Αποσυνδεδεμένος tassosmer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3979 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 12:25:43 μμ »
Συγνώμη μάλλον δεν είμαι σαφής!!Οταν λέω οτι μου ζητούν εξετάσεις εννοώ μια ωριαία εξέταση μόνη μου τώρα μέσα στην εβδομάδα με ποσοστό 75% επιτυχίας για να πάρω απαλλαγή!!

Κανονικά δίνουν όλοι μαζί. Απλά αν κάποιος δεν μπορέσει να δώσει μαζί με τους άλλους δίνει ξεχωριστά. Ο κανονισμός λειτουργίας έχει το ακόλουθο κείμενο :

1. Σε περίπτωση που υποψήφιος καταρτιζόμενος διαθέτει πιστοποίηση στη χρήση Η/Υ και πιστοποιητικό γλωσσομάθειας επιπέδου τουλάχιστον Β2, απαλλάσσεται από τις αντίστοιχου επιπέδου σχετικές Θ.Ε., εκτός αν άλλως ορίζεται από τον Οδηγό Σπουδών. Ο υποψήφιος καταρτιζόμενος δεν απαλλάσσεται από την ειδική ορολογία σε ξένη γλώσσα, με εξαίρεση τα αναφερόμενα στην επόμενη παράγραφο 2.
2. Δίνεται στους καταρτιζόμενους η δυνατότητα απαλλαγής από Θ.Ε., στις οποίες διαθέτουν πιστοποιημένο προσόν, μη εξαιρουμένης της Θ.Ε. πρακτικής άσκησης, κατόπιν αίτησής τους, η οποία εξετάζεται από τη Γ.Γ.Δ.Β.Μ. / Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.

Γνώμη μου είναι να μιλήσεις με τη γενική γραμματεία δια βίου μάθησης και να αιτηθείς την απαλλαγή σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:52:52 »

Αποσυνδεδεμένος gt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3980 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 12:33:25 μμ »
Ευχαριστώ πολύ!!Μάλλον το καλύτερο είναι να τηλ στα κεντρικά γιατί αυτοί δεν ξέρουν κ πολλά!!

Αποσυνδεδεμένος ecal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω τον κόσμο...πώς να μαθαίνει!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3981 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 12:36:37 μμ »
Τα μαθήματα ξεκίνησαν από την Δευτέρα. Στο συγκεκριμένο ΙΕΚ, κάθε Παρασκευή θα επαναλαμβάνεται το πρόγραμμα μίας ημέρας. Έτσι, την πρώτη Παρασκευή θα επαναληφθεί της Δευτέρας, την μεθεπόμενη Παρασκευή της Τρίτης κ.ο.κ. για να καλυφθεί η ύλη.

Αν τυχόν γνωρίζει κάποιος και του/της έχουν δώσει τη φόρμα με τα στοιχεία..στο:
ΤΡΟΠΟΙ ΠΛΗΡΩΜΗΣ
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ
τι βάζουμε όσοι έχουμε ασφάλεια ΙΚΑ (και είμαστε άνεργοι προς το παρόν;)

Ασφάλιση με ΙΚΑ; ή Έκδοση ΑΕΔ; (όπως κάναμε πέρσι;)

Ο διευθυντής είναι καινούργιος. Δε ξέρει πολλά κ..ρωτούσε εμένα!!!

Αν είσαι άνεργη και απλά έχεις την ασφαλιστική κάλυψη ΙΚΑ από προηγούμενη σύμβαση εργασίας, θα δηλώσεις "Έκδοση ΑΕΔ".

Αποσυνδεδεμένος balder

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3982 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 01:01:25 μμ »
Παντως παιδια μου εκανε τρομερη εντυπωση που ατομα που στις λιστες επας οαεδ εχουν ελαχιστα μορια, εμφανιζονται στα ιεκ να εχουν τρομερο αριθμο μοριων, αλλα επισης και το αντιθετο! Πολυ παραξενο.

Αποσυνδεδεμένος Minnie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3983 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 01:02:19 μμ »
Ευχαριστώ ecal!
Και στην περίπτωση που έχω ασφαλιστική κάλυψη ΙΚΑ (έστω κάποια ένσημα την εβδομάδα) πάλι ΑΕΔ δηλώνω;
Είναι τσεκαρισμένο αυτό;

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3984 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 01:09:35 μμ »
Συγνώμη μάλλον δεν είμαι σαφής!!Οταν λέω οτι μου ζητούν εξετάσεις εννοώ μια ωριαία εξέταση μόνη μου τώρα μέσα στην εβδομάδα με ποσοστό 75% επιτυχίας για να πάρω απαλλαγή!!

ε και σιγα δωστο τι πειράζει; Χτύπα ένα 100% ετσι για να τους βουλωσεις τα στοματα
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3985 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 01:32:27 μμ »
Παντως παιδια μου εκανε τρομερη εντυπωση που ατομα που στις λιστες επας οαεδ εχουν ελαχιστα μορια, εμφανιζονται στα ιεκ να εχουν τρομερο αριθμο μοριων, αλλα επισης και το αντιθετο! Πολυ παραξενο.

Στην πρώτη περίπτωση υπάρχουν πίνακες με κάθε προηγούμενο προσόν, που ανανεώνονται με βάση το τι νέο στέλνουμε. Στη δεύτερη περίπτωση "ό,τι δηλώσεις είσαι" οπότε κάποιοι δηλώσαν ό,τι ήθελαν, αλλά μένει αν δούμε το αν θα υπάρξουν αλλαγές στην κατάταξη.

Αποσυνδεδεμένος ecal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω τον κόσμο...πώς να μαθαίνει!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3986 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 01:38:19 μμ »
Παντως παιδια μου εκανε τρομερη εντυπωση που ατομα που στις λιστες επας οαεδ εχουν ελαχιστα μορια, εμφανιζονται στα ιεκ να εχουν τρομερο αριθμο μοριων, αλλα επισης και το αντιθετο! Πολυ παραξενο.

Υπάρχουν διαφορετικές μοριοδοτήσεις! Κάθε πολιτική μοριοδότησης, στοχεύει σε διαφορετικά προσόντα εκπαιδευτών, αν όχι στα ίδια (εφαρμόζοντας διαφορετικό βάρος ανάλογα με τον τύπο εκπαίδευσης και προγράμματος).

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3987 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 01:42:39 μμ »
δλδ εχετε αρχισει να υπογραφετε συμβασεις? ελεγχθηκαν τα χαρτια σας? διοτι εγω δεν καταλαβα αν ελεγχθηκαν απο τους ιδιους ή αν θα σταλλουν στα κεντρικ.α...

Αποσυνδεδεμένος ecal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω τον κόσμο...πώς να μαθαίνει!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3988 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 01:44:39 μμ »
Και στην περίπτωση που έχω ασφαλιστική κάλυψη ΙΚΑ (έστω κάποια ένσημα την εβδομάδα) πάλι ΑΕΔ δηλώνω;
Είναι τσεκαρισμένο αυτό;

Αν ισχύουν αυτά που πρέπει να υπογράψεις με Υ.Δ. (σχετικά με το εισόδημα σου για το 2013), τότε πάλι ΑΕΔ δηλώνεις.

Αποσυνδεδεμένος balder

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3989 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 01:47:30 μμ »
Συμφωνω μονο εν μερη με αυτο που λες. Υπαρχουν καποιες περιπτωσεις οι οποιες ειναι τρομακτικα διαφορετικες.
Γινεται δηλαδη ατομα με ελαχιστα μορια σε οαεδ (κατω απο 1000) και μικροι σε ηλικια, να βαρανε 50αρες και βαλε στα ιεκ; Θα μου πεις ο οαεδ δεν αναγνωριζει την διδακτικη σε ιεκ. Συφωνοι, αλλα τοτε πως ο αλλος επαιρνε (και μαλιστα σε σχετικα λιγα χρονια μεσα) ωρες στα ιεκ για να φτασει να μαζεψει τοσα μορια, ενω ειναι καταφανες πως δεν εχει ουτε μεταπτυχιακο-διδακτορικο-εργασιακη εμπειρια (γιατι αμα ειχε θα του αναγνωριζε και ο οαεδ);
Επισης πως γινεται ατομα να εχουν χιλιαδες μορια σε οαεδ και ελαχιστα σε ιεκ, αφου τα ιεκ αναγνωριζουν καθε ειδους επαγγελματικη και διδακτικη προυπηρεσια;
Αρα ειναι μεν διαφορετικα, αλλα οχι και τοσο και κατα την αποψη μου δεν θα επρεπε να υπαρχουν τοσο τρομακτικα μεγαλες διαφορες. Μπορει βεβαια να κανω και λαθος
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2013, 01:51:20 μμ από balder »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159621
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 420
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.