*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2674417 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4326 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 09:04:35 πμ »
καλημέρα. Να κάνω μια ερώτηση για τις προόδους. Υπάρχει κάποια φόρμα όσον αφορά τον τρόπο με τον οποίο βάζουμε τα θέματα;
Έχω ένα τμήμα μαγείρων , αγγλικά. Αλλά δεν έχω ξαναδιδάξει σε ιεκ, ο οδηγός σπουδών δεν περιέχει ούτε καν περιγραφή της διδακτέας ύλης για τα αγγλικά, όλο το προσωπικό έχει βγει σε διαθεσιμότητα, ο διευθυντής παραιτήθηκε και ο νέος (εδώ και δύο εβδομάδες) δεν έχει καμια εικόνα από ιεκ... Προσπαθεί πολύ σκληρά ο άνθρωπος...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:08:23 »

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4327 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 09:34:28 πμ »
Aφού είνα η πρώτη φορά που διδάσκεις σε ΙΕΚ θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματια στον κανονισμό http://www.gsae.edu.gr/el/epaggelmatiki-katartisi/i-e-k-institoyta-epaggelmatikis-katartisis/kanonismos-diek ιδιαίτερα στις παραγράφους ¨Αξιολόγηση γνώσεων, Βαθμολόγηση , Προόδοι " . Όσο για την ύλη η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα η απουσία βιβλίων . Για τις ξένες γλώσσες δεν υπάρχει καμία νύξη στις ερωτήσεις πιστοποίησης, οπότε επαφίεται πάνω σου εντελώς, να βρεις εσύ βιβλία που ισως σε βοηθήσουν ή αναφορές στο Ιντερνετ.. Ζήτα από τη διεύθυνση αν υπάρχουν περασμένα θέματα του μαθήματος σου αν έχουν ξανακανει την ειδικότητα.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4328 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 09:41:18 πμ »
Είναι νέα ειδικότητα.  :-\
Μου ειναι αρκετα ευκολο να βρω ύλη αλλα φοβαμαι μην ειμαι παρατυπη. Ευχαριστω για το λινκ

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4329 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 09:49:06 πμ »
δεν κάνει τιποτα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:08:23 »

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4330 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 10:35:49 πμ »
καλημέρα. Να κάνω μια ερώτηση για τις προόδους. Υπάρχει κάποια φόρμα όσον αφορά τον τρόπο με τον οποίο βάζουμε τα θέματα;
Έχω ένα τμήμα μαγείρων , αγγλικά. Αλλά δεν έχω ξαναδιδάξει σε ιεκ, ο οδηγός σπουδών δεν περιέχει ούτε καν περιγραφή της διδακτέας ύλης για τα αγγλικά, όλο το προσωπικό έχει βγει σε διαθεσιμότητα, ο διευθυντής παραιτήθηκε και ο νέος (εδώ και δύο εβδομάδες) δεν έχει καμια εικόνα από ιεκ... Προσπαθεί πολύ σκληρά ο άνθρωπος...

Τσέκαρε το επίπεδο που έχουν στη γλώσσα και προχώρα με βάση αυτό. Σε δεύτερη φάση κάνε λίγο ορολογία σχετική με την ειδικότητά τους, αλλά πρώτα δούλεψε καθαρά τη γλώσσα. Εγώ στη θέση τους θα τους έδινα π.χ. να διαβάσουν συνταγές στα αγγλικά.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4331 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 11:40:59 πμ »
ευχαριστω για τις απαντησεις. κυριως ανησυχώ για το αν υπάρχει κάποια φόρμα για τη μορφή του τεστ όπως σε γυμνάσια και λύκεια και υπάρξει πρόβλημα μετα με την βαθμολόγηση και την εγκυρότητα της εξέτασης

Αποσυνδεδεμένος phed13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4332 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 12:11:37 μμ »
Εκπαιδευτής Δ.Ι.Ε.Κ., ο οποίος ξεκίνησε να διδάσκει το Νοέμβριο του 2013 και δεν έχει κάνει ακόμα δήλωση επανέναρξης εργασιών στον Ο.Α.Ε.Ε. (δούλευε παλαιότερα ως ελ. επαγγελματίας αλλά έχει κάνει διακοπή), γνωρίζετε εάν επιβαρύνεται με πρόστιμο εάν κάνει τη δήλωση τώρα;

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4333 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 12:22:47 μμ »
Εκπαιδευτής Δ.Ι.Ε.Κ., ο οποίος ξεκίνησε να διδάσκει το Νοέμβριο του 2013 και δεν έχει κάνει ακόμα δήλωση επανέναρξης εργασιών στον Ο.Α.Ε.Ε. (δούλευε παλαιότερα ως ελ. επαγγελματίας αλλά έχει κάνει διακοπή), γνωρίζετε εάν επιβαρύνεται με πρόστιμο εάν κάνει τη δήλωση τώρα;
Προσωπικά μου είπαν να μην βάλω πολλαπλής επιλογής, αλλά 4-5 ερωτήσεις ανάπτυξης

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4334 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 12:34:03 μμ »
Εκπαιδευτής Δ.Ι.Ε.Κ., ο οποίος ξεκίνησε να διδάσκει το Νοέμβριο του 2013 και δεν έχει κάνει ακόμα δήλωση επανέναρξης εργασιών στον Ο.Α.Ε.Ε. (δούλευε παλαιότερα ως ελ. επαγγελματίας αλλά έχει κάνει διακοπή), γνωρίζετε εάν επιβαρύνεται με πρόστιμο εάν κάνει τη δήλωση τώρα;

Θα πρέπει να κάνεις έναρξη στην εφοριά με ημερομηνία την ημερομηνία που λέει η σύμβασή σου στα ΙΕΚ (Δηλαδή μέσα στο Νοέμβριο). Αυτό συνεπάγεται πρόστιμο και είναι και λογικό αφού ήδη περάσαν 3 μήνες. Όμως εξαρτάται από τον προϊστάμενο της εφορίας σου στο μητρώο. Αν του πας την σύμβασή από τα ΙΕΚ και του εξηγήσεις ότι τώρα πήρες τη σύμβαση και ότι δεν έχεις κόψει κάποια απόδειξη αυτό το διάστημα και ότι ακόμα δεν έχεις πληρωθεί και ότι τώρα σε ενημέρωσαν και σε υποχρεώνουν να πληρωθείς με ΤΠΥ τότε είναι πιθανό να μη σου βάλει πρόστιμο γιατί δεν υπήρχε δόλος. Επομένως καλό είναι να μιλήσεις με το μητρώο της εφορίας σου ή ακόμα καλύτερα να πας από κοντά να το συζητήσεις. 

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4335 στις: Ιανουάριος 10, 2014, 12:56:29 μμ »
ευχαριστω για τις απαντησεις. κυριως ανησυχώ για το αν υπάρχει κάποια φόρμα για τη μορφή του τεστ όπως σε γυμνάσια και λύκεια και υπάρξει πρόβλημα μετα με την βαθμολόγηση και την εγκυρότητα της εξέτασης

Μην ανησυχείς, δεν υπάρχει τίποτα συγκεκριμένο. Αν έχουν καλό επίπεδο βάλε τους κείμενο με ερωτήσεις (κάτι σαν reading), αν δεν έχουν, βάλε τις κλασσικές ασκήσεις με κενά κλπ

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4336 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 09:10:01 μμ »
Καλή χρονιά!

1.  Ξέρετε αν πρόκειται να βγει νέα προκύρηξη για το 2014Α ή αρκεί του 13Β?  Ξέρετε πότε θα βγει, διότι άκουσα το διευθυντή ενός ιεκ να λέει πως είναι προσεχώς
2.  Σύμφωνα με το κοινοποιηθέν ΦΕΚ για την ωριαία αντιμισθία των εκπαιδευτών, παρατηρώ πως έχουν αυξηθεί σε 18 Ε μπτκο και 20 Ε δδκρικό.  Είναι αληθή τα στοιχεία, γιατί με είχαν βεβαιώσει πως τελικά θα μειωνόντουσαν δραματικά και όχι θα αυξάνονταν.
3.  Με την πιστοποίηση των εκπαιδευτών τη έγινε?  Για την αίτηση του 14Α πρέπει να είναι ήδη πιστοποιημένοι, αλλιώς αποκλείονται?
4.  Η πληρωμή του 13Β πότε θα γίνει?  θα γίνει εντός 6μήνου όπως τα τελαυταία 6μηνα?

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4337 στις: Ιανουάριος 13, 2014, 11:06:14 πμ »
ΠΑΙΔΙΑ να ρωτησω ...ειμαι ανεργη εκτος του οτι εχω αυτες τις 3 ωρες στο ΙΕΚ. δικαιουμαι ανανεωση βιβλιαριου ΙΚΑ?

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4338 στις: Ιανουάριος 13, 2014, 11:35:16 πμ »
ΠΑΙΔΙΑ να ρωτησω ...ειμαι ανεργη εκτος του οτι εχω αυτες τις 3 ωρες στο ΙΕΚ. δικαιουμαι ανανεωση βιβλιαριου ΙΚΑ?
εξαρτάται αν έχεις συλλέξει 100 ημερομίσθια τον προηγούμενο χρόνο. Επίσης οι άνεργοι μέχρι 29 ετών δικαιούνται 1 χρόνο ασφάλιση. Βέβαια ρώτα στο ΙΚΑ για σίγουρα γιατί αλλάζουν αυτά συνεχώς.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4339 στις: Ιανουάριος 13, 2014, 12:02:29 μμ »
οχι δεννειχα καθολου ενσημα τον προηγουμενο χρονο  :-[

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 550
Σύνολο: 557

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.