*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2674876 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gianna9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5558 στις: Νοέμβριος 05, 2014, 11:18:31 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε πως γίνεται κάποιος συνάδελφός μου να έχει 50 μόρια στη μοριοδότηση των ΔΙΕΚ και 32 μόρια στα αντίστοιχα του ΟΑΕΔ. Γίνεται αυτό εξαιτίας της "ανανέωσης κάρτας παρανόμως"; Και γω γίνεται να κάνω κάτι για αυτό; Ευχαριστώ

Καλημέρα
αν δεν κάνω λάθος, είναι διαφορετική η μοριοδοτηση στα ΔΙΕΚ και στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ, οπότε δικαιολογείται η διαφορά στα μόρια.     

http://www.inedivim.gr/attachments/article/604/20140902-prosk-diek.pdf
http://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy-files/krithria-epiloghs-epal.pdf
..αξίζεις φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:13:14 »

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5559 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 12:47:44 πμ »
Να ρωτήσω κι εγώ:
Επιτρέπεται να έχει ώρες κάποιος και σε Ιδιωτικό και σε Δημόσιο ΙΕΚ; (αν του δώσουν εννοείται...


Αποσυνδεδεμένος mop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5560 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 01:35:26 μμ »
Στα ΙΕΚ είναι και θα είναι δυστυχώς σύμβαση έργου. Μπορεί να έχει σε κάποιες περιπτώσεις ένσημα η σύμβαση έργου αλλά δεν έχουν τα ένσημα αυτά εισφορές ΟΑΕΔ, άρα δε μετράνε για επίδομα. Έγινε μάχη για ένσημα στα ΙΕΚ και οι κύριοι μας έδωσαν ανάπηρα ένσημα σύμβασης έργου αντί να μας δώσουν σύμβαση εργασίας με κανονικά ένσημα. Επίσης τα εισοδήματα από ΙΕΚ εξακολουθούν να πηγαίνουν στα εισοδήματα από ελευθέρια επαγγέλματα (καθότι σύμβαση έργου), κάτι που προφανώς φορολογικά κρύβει κινδύνους. Με άλλα λόγια, όσο υπογράφουμε συμβάσεις έργου και όχι εργασίας, τίποτα δε μπορεί να βελτιωθεί ουσιαστικά.

What? Πηγαίνουν στον κωδικό 507; Είναι σίγουρο;

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5561 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 01:52:42 μμ »
Στον 507 πήγαιναν και εκεί θα ξαναπάνε. Σύμβαση έργου είναι και όχι εισοδήματα από μισθωτές υπηρεσίες. Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ θα μας ξαναστείλει το ωραίο έγγραφο για να συμπληρώσουμε μόνοι μας το 507 και το 605 (ο παρακρατηθείς φόρος) θα είναι ήδη συμπληρωμένο. Το ξέρω..απαράδεκτο..επικίνδυνο για να ξεπεράσει το 507 το όριο των 5000. Ελπίζω να σταματήσει το παραμύθι της σύμβασης έργου από την επόμενη κυβέρνηση και να υπογράφουμε επιτέλους συμβάσεις εργασίας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:13:14 »

Αποσυνδεδεμένος laourasp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδεύτρια
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5562 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 11:13:27 μμ »
Ναι ακριβώς μέχρι πέρυσι έτσι ήταν με τον φόρο στο πεδίο 605  προσυμπληρωμένο. Θα δούμε για φέτος.

Αποσυνδεδεμένος #mpourmpoulithra#

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5563 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 02:19:00 μμ »
Καλησπέρα σας!

Να κάνω και εγώ με την σειρά μου μια ερώτηση.
Τι γίνεται ακριβώς με τα 5000 ευρώ ακαθάριστα αν τα ξεπεράσεις από υπηρεσίες στα δ.ιεκ?  ( σημείωση οτι ταυτόχρονα με τα ιεκ ήμουν και σε ένα 50ωρο του κδβμ)
Πρέπει να εγγραφούμε στο τεβε μετά?
Επειδή εγώ στο έτος 2014 τα ξεπερνάω ρώτησα την υπεύθυνη του ιεκ μου και μου λέει να μην ανησυχώ γιατί φέτος είμαστε με ένσημα. Δεν κατάλαβα, γινόταν και χαμός και έφυγα.

Ανησυχώ γιατί από την στιγμή που τα έχω ξεπεράσει, τα 5000 ευρώ ( μικτά πάντα) λέτε τον Μάιο του 2015 όταν θα υποβάλλουμε το εκκαθαριστικό μας, να μου έρθει καμία ''ποινή '' απο την εφορία?

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5564 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 07:25:33 μμ »
Καλησπέρα σας!

Να κάνω και εγώ με την σειρά μου μια ερώτηση.
Τι γίνεται ακριβώς με τα 5000 ευρώ ακαθάριστα αν τα ξεπεράσεις από υπηρεσίες στα δ.ιεκ?  ( σημείωση οτι ταυτόχρονα με τα ιεκ ήμουν και σε ένα 50ωρο του κδβμ)
Πρέπει να εγγραφούμε στο τεβε μετά?
Επειδή εγώ στο έτος 2014 τα ξεπερνάω ρώτησα την υπεύθυνη του ιεκ μου και μου λέει να μην ανησυχώ γιατί φέτος είμαστε με ένσημα. Δεν κατάλαβα, γινόταν και χαμός και έφυγα.

Ανησυχώ γιατί από την στιγμή που τα έχω ξεπεράσει, τα 5000 ευρώ ( μικτά πάντα) λέτε τον Μάιο του 2015 όταν θα υποβάλλουμε το εκκαθαριστικό μας, να μου έρθει καμία ''ποινή '' απο την εφορία?
Για τον ίδιο λόγο εγώ αρνήθηκα τις ώρες από τα ΚΔΒΜ φέτος. Δεν είναι ξεκάθαρη η διαδικασία και είναι λίγο επικίνδυνο από το πουθενά να βρεθείς να χρωστάς κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5565 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 11:30:21 πμ »
Έχω πει ότι αρνήθηκα να δουλέψω ένα 2ωρο στο ΙΕΚ, αφού παίρνω επίδομα ανεργίας. Προσέξτε όμως. Το πρώτο μάθημα θα το έκανα 7/11. Του λέω: "Αν δεχόμουν, ποια θα ήταν η ημερομηνία πρόσληψης στη σύμβαση;" Μου απάντησε: " Μάλλον αρχές Οκτώβρη για όλους". Δηλαδή "αν δεχόμουν", του λέω, " ο ΟΑΕΔ θα μπορούσε να μου ζητήσει το επίδομα Οκτωβρίου πίσω". " Δεν ξέρω", μου λέει.
Δηλαδή εκεί στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ δεν τους ενδιαφέρει τίποτα! Τη γραφειοκρατία τους να φέρνουν σε πέρας και από εκεί και πέρα ο καθένας (άμοιρος εκπαιδευτής) ας τα βγάλει πέρα μόνος του!

Αποσυνδεδεμένος thCnd

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5566 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 04:54:22 μμ »
Καλησπέρα,
με είχαν καλέσει χθες για κάποιες ώρες πληροφορικής στα ΙΕΚ και σήμερα μου τις ακύρωσαν.Το υπουργείο λέει αποφάσισε να μην διδάσκονται ως γενικά μαθήματα στα δημόσια ΙΕΚ η πληροφορική και τα αγγλικά και κατά συνέπεια οι ώρες των εκπαιδευομένων από 23 να γίνουν 20.Έχετε κάποια πληροφόρηση; :(

Αποσυνδεδεμένος T.J.P.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5567 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 10:13:30 πμ »
Καλημέρα σας,
Κάποιοι κάναμε ενστάσεις για τα απότελέσματα της κατατάξης.
Έχει μάθει κανείς αν εξετάστηκαν...
Αν ναι ανακοινώθηκαν κάπου...

Αποσυνδεδεμένος dlqr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5568 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 11:26:35 πμ »
Καλημέρα σας,
Κάποιοι κάναμε ενστάσεις για τα απότελέσματα της κατατάξης.
Έχει μάθει κανείς αν εξετάστηκαν...
Αν ναι ανακοινώθηκαν κάπου...

Η ένσταση  προσωπικά που είχα κάνει εξετάστηκε τα τα μόρια περάστηκαν στα τελικά αποτελέσματα. Αν μπεις στο σύστημα και δεις τα τελικά αποτελέσματα αυτά μπορεί να έχουν αλλάξει. 

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5569 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 11:32:08 πμ »
παιδια το νεο εξαμηνο καλουν απο την αρχη εκπαιδευτες ή κρατουν αυτους που εχουν?
επισης απο τις παρακατω ειδικοτητες ποιες εχουν αγγλικα, ξερει κανεις?
Ναυτιλία
Μακιγιάζ
Αγροτουρισμός
Βοηθός βρεφονηπιοκομών
Στέλεχος μηχανογραφημενου λογιστηρίου
Βοηθός φαρμακείου
Συντηρητής έργων τέχνης
Κομμωτικη
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2014, 11:33:47 πμ από catwoman »

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5570 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 12:29:33 μμ »
Η ένσταση  προσωπικά που είχα κάνει εξετάστηκε τα τα μόρια περάστηκαν στα τελικά αποτελέσματα. Αν μπεις στο σύστημα και δεις τα τελικά αποτελέσματα αυτά μπορεί να έχουν αλλάξει.

πριν 2 εβδομαδες που μιλησα, μου ειπαν οτι υπολογιζαν τωρα να εχουν βγει τα αποτελεσματα αλλα οπως φαινεται ακομη τις ελεγχουν , ειναι μεγαλος ο αριθμος των ενστασεων πανω απο 300 . θα βγει ανακοινωση στο site του ΙΝΕΔΙΒΙΜ.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5571 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 08:33:02 πμ »
Επειδή μαθαίνω ότι υπάλληλοι των ΙΕΚ δίνουν ανακριβείς πληροφορίες σχετικά με τη φύση των συμβάσεων των εκπαιδευτών, κάτι που για κάποιους μπορεί να αποδειχτεί οδυνηρό, παραθέτω το παρακάτω. Και βέβαια, πέρα από αυτά που γράφω εγώ, οι εκπαιδευτές καλό είναι να ρωτάμε ένα λογιστή ή ένα υπεύθυνο στέλεχος από τα κεντρικά του ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Ισχύουν λοιπόν τα εξής:

Ο,τιδήποτε ανήκει στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ (ΣΕΚ,ΙΕΚ,ΣΔΕ,ΚΔΒΜ,ΟΔΥΣΣΕΑΣ,ΣΧΟΛΕΣ ΓΟΝΕΩΝ) είναι σύμβαση έργου! Δεν είναι μισθωτή απασχόληση! Μας αρέσει δε μας αρέσει...που δε μας αρέσει φυσικά!

Αυτό σημαίνει ότι:
1. Πληρώνεσαι μόνο με ΤΠΥ (ο ήδη έχων μπλοκάκι) ή με ΤΛΥ (πρώην ΑΕΔ).
2α. Όλα τα εισοδήματα από ΤΛΥ που σου εκδίδει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ πάνε στον κωδ. 507 στη φορολ.δήλωση (εισοδήματα από ελευθέρια επαγγέλματα). Είναι ο κωδικός που αφορά το όριο των 5000 ευρώ μικτά. Είναι ένας κωδικός πολύ επικίνδυνος φορολογικά, ο οποίος θα μας τσάκιζε οικονομικά το 2014 ( με 100 ευρώ στον 507 θα πληρώναμε 500 ευρώ εφορία ως προκαταβολή φόρου), αν δεν είχαν κάνει μία ρύθμιση που μας γλύτωσε, μετά από διαμαρτυρίες των φοροτεχνών. Σημειωτέον ότι η ρύθμιση αυτή δεν έχει ακόμα ανανεωθεί για το επόμενο έτος.
2β. Δεν είναι ξεκάθαρο πού θα πάνε τα εισοδήματα με ΙΚΑ από τα ΙΕΚ/ΣΕΚ. Στα εισοδήματα από μισθωτές υπηρεσίες ή στον κωδ. 507;
3. Όποιος έχει πάνω από 5000 ευρώ μικτά στον κωδ.507 στο εκκαθαριστικό των εισοδημάτων του 2014, αναγκάζεται να ανοίξει μπλοκάκι (ΤΠΥ-ΟΑΕΕ) προκειμένου να μπορέσει να πληρωθεί εντός του 2015 από οποιαδήποτε σύμβαση έργου. Και θα πρέπει να πληρώσει ΟΑΕΕ από την ημερομηνία έναρξης της σύμβασης έργου για την οποία θέλει να πληρωθεί.
4. Ένσημα όπως τα ξέρουμε όταν δουλεύουμε σε φροντιστήρια ή σε ιδιωτικά ΙΕΚ ή ΚΔΒΜ (ένσημα πλήρους ή μερικής μισθωτής απασχόλησης) δεν υπάρχουν.
5. Υπάρχουν ένσημα σύμβασης έργου (που δεν μετράνε για επίδομα ανεργίας) μόνο στα ΣΕΚ και ΙΕΚ και μόνο για όσους πληρώνονται με ΤΛΥ και δεν είναι μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι. Αυτό δεν αλλάζει σε τίποτα τα παραπάνω (1), (2), (3) και (4) που ανέφερα.
6. Ένα μόνο παραθυρο υπάρχει μάλλον ( όπως φαίνεται στις προκηρύξεις αλλά ακόμα δεν το έχουμε δει στην πράξη ) να αποφύγεις τον ΟΑΕΕ και ας έχεις υπερβεί το όριο των 5000. Αυτό το παράθυρο ισχύει μόνο για τα ΣΕΚ και τα ΙΕΚ. Αν έχεις το έργο που ασκείς στα ΣΕΚ/ΙΕΚ ως συγκύριο επάγγελμα. Αν δηλαδή αποδείξεις στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ ότι το κύριο επάγγελμά σου κατά τη διάρκεια της σύμβασης έργου είναι άλλο. Αυτό το αποδεικνύεις με βεβαίωση εργοδότη. Τώρα το πόσες μέρες απασχόλησης το μήνα στον άλλον εργοδότη θέλουν για να αποφύγεις τον ΟΑΕΕ  είναι άγνωστο.

Αυτά ισχύουν για το αμαρτωλό ΙΝΕΔΙΒΙΜ!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2014, 01:13:37 μμ από pipis75 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159852
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 588
Σύνολο: 599

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.