*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2674766 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Triantafullou06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5824 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 11:35:26 μμ »
Θα ήθελα οποίος συνάδελφος γνωρίζει να μου απαντήσει εάν τα πτυχία των εκπαιδευτών στα ΙΕΚ ελέγχονται από κάπου. Έχω σοβαρή υπόνοια ότι συνάδελφός δεν έχει το πτυχίο. Δεν ξέρω αν αυτό γίνεται εν γνώση του διευθυντή και τον καλύπτει ή αν στη χειρότερη έχει προσκομίσει πλαστό χαρτι και δεν θέλω να προβω σε κάποια ενέργεια γιατί έχει και 2 παιδιά ο άνθρωπος και δεν ξέρω τι κυρώσεις θα εχει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:05:27 »

Αποσυνδεδεμένος csemis10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5825 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 11:45:34 μμ »
Θα ήθελα οποίος συνάδελφος γνωρίζει να μου απαντήσει εάν τα πτυχία των εκπαιδευτών στα ΙΕΚ ελέγχονται από κάπου. Έχω σοβαρή υπόνοια ότι συνάδελφός δεν έχει το πτυχίο. Δεν ξέρω αν αυτό γίνεται εν γνώση του διευθυντή και τον καλύπτει ή αν στη χειρότερη έχει προσκομίσει πλαστό χαρτι και δεν θέλω να προβω σε κάποια ενέργεια γιατί έχει και 2 παιδιά ο άνθρωπος και δεν ξέρω τι κυρώσεις θα εχει.
Να κανεις ενσταση στις επικειμενες κρισεις π θα εχουμε ...
Συναδελφος που ειχε πλαστο πτυχιο του εγινε καταγγελια εχασε τη θεση τ κ εχει γινει αγωγη απο το δημοσιο για επσιτροφη ολων των μισθων ... ακυρωθηκε ολη η προυπηρεσια λογω παλστου πτυχιου π θεωρηθηκε παλστο κ το μεταπτυχιακο γτ θεωρηθηκε πλαστο το πτυχιο ...
ψακτο τετοια φαινομενα πρεπει να εκλείψουν ... διοτι χρονια βασιλευεαν ...

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5826 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 11:51:30 μμ »
Θα ήθελα οποίος συνάδελφος γνωρίζει να μου απαντήσει εάν τα πτυχία των εκπαιδευτών στα ΙΕΚ ελέγχονται από κάπου. Έχω σοβαρή υπόνοια ότι συνάδελφός δεν έχει το πτυχίο. Δεν ξέρω αν αυτό γίνεται εν γνώση του διευθυντή και τον καλύπτει ή αν στη χειρότερη έχει προσκομίσει πλαστό χαρτι και δεν θέλω να προβω σε κάποια ενέργεια γιατί έχει και 2 παιδιά ο άνθρωπος και δεν ξέρω τι κυρώσεις θα εχει.

Ένσταση και άμεσα.
Βέβαια έχε υπόψιν αν δεν το γνωρίζεις πως υπάρχει πλήρη διαβάθμιση και μπορεί κάποιος να εργάζεται ως εμπειρογνώμων έχοντας αντίστοιχη ωρομισθία.
Βέβαια πως θα ανταπεξέλθει στον ανταγωνισμί με τόσα προσόντα που υπάρχουν πλέον.... 8)

Αποσυνδεδεμένος Triantafullou06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5827 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 12:00:06 πμ »
Δεν είναι εμπειροτεχνης. Μια δηλώνει απόφοιτος ΙΕΚ, μια ΕΠΑΛ, μια ΤΕΙ. Επιστροφή μισθών δε νομίζω ότι γίνεται σε περίπτωση που δεν υπερβαίνει κάποιο ποσό μιας και όντως έχει εργασθεί για αυτά τα χρήματα... Ακύρωση προϋπηρεσίας σίγουρα. Επίσης σε περίπτωση πλαστού πτυχίου τον βαραίνουν κατηγορίες πλαστογραφίας. Έχω σκεφτεί να κάνω ένσταση αλλά θα με βαραίνει να ξέρω ότι εγώ τον έθαψα...  :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:05:27 »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5828 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 12:12:39 πμ »
Δεν είναι εμπειροτεχνης. Μια δηλώνει απόφοιτος ΙΕΚ, μια ΕΠΑΛ, μια ΤΕΙ. Επιστροφή μισθών δε νομίζω ότι γίνεται σε περίπτωση που δεν υπερβαίνει κάποιο ποσό μιας και όντως έχει εργασθεί για αυτά τα χρήματα... Ακύρωση προϋπηρεσίας σίγουρα. Επίσης σε περίπτωση πλαστού πτυχίου τον βαραίνουν κατηγορίες πλαστογραφίας. Έχω σκεφτεί να κάνω ένσταση αλλά θα με βαραίνει να ξέρω ότι εγώ τον έθαψα...  :-\
Επιστροφή μισθών δύσκολο...
Εκτός και αν προβλέπεται,δεν το γνωρίζω.
Κάνε ένσταση.

Αποσυνδεδεμένος Evip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5829 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 12:29:49 μμ »
Κάνε ένσταση.  Έχω βαρεθεί να μιλάνε όλοι για προσόντα και όταν γίνει έλεγχος δεν έχουν ούτε τα μισά και για κάποιο λόγο έχουν μόνιμα τις περισσότερες ώρες.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5830 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 01:11:20 μμ »
Να μην σε βαραίνει καθόλου. Εμένα με βαραίνει καμιά φορά περισσότερο να ξέρω ότι υπάρχουν αξιολόγοι συνάδελφοι που έχουν όρεξη και  δεν διδάσκουν στα ΙΕΚ επειδή κάποιοι έχουν πλαστά πτυχία και πλαστές προϋπηρεσίες κατ'επέκταση. Από όσο γνωρίζω επιστρέφονται τα χρήματα. Έχουν γίνει αυτά και ακόμα γίνονται. Η άποψη μου είναι να κάνεις ένσταση αν σιγουρευτείς ότι όντως δηλώνει ψεύτικα χαρτιά. Ψυχοφθόρο βεβαια είναι να μπλέκεις σε τέτοιες ιστορίες. Γιατί αυτός που έχει τα πλαστά, έχει και τις άνωθεν άκρες. Οι άκρες θα τον ξεβράσουν βεβαια αλλά οι άκρες θα παραμείνουν. Ατομικά δεν λύνονται αυτά τα ζητήματα. Το σύστημα των ΙΕΚ πρέπει να αλλάξει τελείως για να διορθωθεί. Εκτιμώ βέβαια πως η κατάσταση έχει γίνει ελαφρώς καλύτερη.

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5831 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 02:27:16 μμ »
Θα ήθελα οποίος συνάδελφος γνωρίζει να μου απαντήσει εάν τα πτυχία των εκπαιδευτών στα ΙΕΚ ελέγχονται από κάπου. Έχω σοβαρή υπόνοια ότι συνάδελφός δεν έχει το πτυχίο. Δεν ξέρω αν αυτό γίνεται εν γνώση του διευθυντή και τον καλύπτει ή αν στη χειρότερη έχει προσκομίσει πλαστό χαρτι και δεν θέλω να προβω σε κάποια ενέργεια γιατί έχει και 2 παιδιά ο άνθρωπος και δεν ξέρω τι κυρώσεις θα εχει.

Αυτό είναι πολύ σοβαρή καταγγελία.Εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε παιδιά γιατί κάποια τέτοια ατομάκια μας τρώνε τις θέσεις!Αίσχος!Επίσης θέλω να σου πω να μη κολλάς πουθενά..Τις προάλλες με πήρε τηλέφωνο επώνυμα  ένας κύριος από δημόσια διοικηση και με ρώτησε αν ο λόγος που είχα αρνηθεί πέρυσι σε ΙΕΚ δημόσιο θέση είναι ο λόγος που ανέφερε ο διευθυντής..Σκέψου τι θα γινόταν αν έλεγα πως δε με ενημέρωσε ποτέ ή οτι δεν αρνήθηκα τη θέση ακόμα και αν δεν ίσχυε εφόσον δεν είχε γραπτό κείμενο ο διευθυντής!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2015, 02:31:18 μμ από άνοιξη »

Αποσυνδεδεμένος Triantafullou06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5832 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 05:03:33 μμ »
Ένσταση κάνω μετά τις αιτήσεις εκπαιδευτών σωστά?
Μπορεί απόφοιτος ΙΕΚ χωρίς επαγγελματική εμπειρία και χωρίς πιστοποιήση να διδάξει σε δημόσια ΙΕΚ?

Αποσυνδεδεμένος puffpuff27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5833 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 05:11:01 μμ »
Ξέρω συνάδελφο Αισθητικό απόφοιτο ΙΕΚ χωρίς πιστοποίηση και με μηδαμινή επαγγελματική εμπειρία που δίδασκε σε εργαστηριακά μαθήματα τμημάτων αισθητικής. Δεν ξέρω αν ισχύει για όλες τις ειδικότητες αυτό, μιλάω μόνο για την αισθητική. Μάλιστα η συγκεκριμένη ήξερε πολύ περισσότερα πράγματα και ήταν άριστη στην οργάνωση σε σχέση με άλλους συναδέλφους των ΤΕΙ που έχουν επαγγελματική εμπειρία και κάνουν τις γλάστρες.

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5834 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 10:20:23 μμ »
Θεωρητικά μπορεί κανείς να διδάξει χωρίς επαγγελματική εμπειρία και πιστοποίηση, απλά ο ανταγωνισμός είναι τέτοιος που μόνο κάποιες πολύ συγκεκριμένες ειδικότητες που λίγοι τις έχουν, μπορούν να διδάξουν χωρίς τέτοια προσόντα.

Επιπλέον μάλλον δυστυχώς αν κάποιος καταθέσει πλαστό πτυχίο δεν θα γίνει αντιληπτός, το ΑΣΕΠ για παράδειγμα ελέγχει τα πτυχία, οι διευθυντές των ΙΕΚ λίγο δύσκολο, πράγμα που σημαίνει ότι ο οποιοσδήποτε μπορεί να εκτυπώσει στον εκτυπωτή του ένα πλαστό πτυχίο. (Καλά δε το συζητάμε για αμερικάνικα πτυχία, με μερικά δολάρια μπορεί κανείς να αγοράσει στο διαδίκτυο ό,τι πτυχίο θέλει, μια αναζήτηση είναι αρκετή να το διαπιστώσει κανείς)...

Απλά για να μπει κανείς στη διαδικασία θα πρέπει να είναι σίγουρος ότι το πτυχίο που επικαλείται κάποιος είναι πλαστό. Αν όντως είναι έτσι ασφαλώς και πρέπει να γίνει καταγγελία, δηλαδή οι υπόλοιποι που σπουδάσαμε χρόνια ολόκληρα, που ακόμα και σήμερα κυνηγάμε επιμορφώσεις σε ΚΕΚ κλπ, για να έχουμε μερικά μόρια παραπάνω, είμαστε κορόιδα και μερικοί είναι έξυπνοι;;;

Αποσυνδεδεμένος steliosft

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5835 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 10:24:53 μμ »
Συνάδελφε σκίστον.  >:( Σε μικρά μικρά κομμάτια. Ξέρεις πόσοι με δύο παιδιά και κανονικά προσόντα είναι άνεργοι; Κάποτε πρέπει να εκλείψουν οι γυμνοσάλιαγκες. Μπας και γίνουμε σοβαρή χώρα! Αλλά τι περιμένεις στη χώρα που και υπουργοί (θυμάστε, τον αναπληρωτή ΥΠΕΞ του Γ.Π) έχουν πλαστά πτυχία;

Αποσυνδεδεμένος steliosft

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5836 στις: Σεπτέμβριος 15, 2015, 10:26:54 μμ »
Κανένα νέο με τις αιτήσεις για φέτος;

Αποσυνδεδεμένος dlqr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5837 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 01:12:41 πμ »
Αυτό είναι πολύ σοβαρή καταγγελία.Εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε παιδιά γιατί κάποια τέτοια ατομάκια μας τρώνε τις θέσεις!Αίσχος!Επίσης θέλω να σου πω να μη κολλάς πουθενά..Τις προάλλες με πήρε τηλέφωνο επώνυμα  ένας κύριος από δημόσια διοικηση και με ρώτησε αν ο λόγος που είχα αρνηθεί πέρυσι σε ΙΕΚ δημόσιο θέση είναι ο λόγος που ανέφερε ο διευθυντής..Σκέψου τι θα γινόταν αν έλεγα πως δε με ενημέρωσε ποτέ ή οτι δεν αρνήθηκα τη θέση ακόμα και αν δεν ίσχυε εφόσον δεν είχε γραπτό κείμενο ο διευθυντής!!

Κ εμένα με πήρε τηλέφωνο απο τους ελεγκτές επιθεωρητές δημόσιας διοίκησης κ μου είπε γιατί δεν με πήραν πέρσι. Του είπα δεν με ειδοποίησε κανένας κ μου είπε ότι ο διευθυντής είπε ότι αρνήθηκα, διάστημα που ήμουν άνεργος μάλιστα και πως το άτομο που πήραν είχε 7 μόρια λιγότερα απο εμένα. Οι προσλήψεις μάλιστα γίνανε πέρσι πριν απο την ανακοίνωση των τελικών αποτελεσμάτων μετά τις ενστάσεις. Μάλιστα με ξαναπήρε και μου ζήτησε εγγράφως αυτά που είπα και μου είπε ότι γίνετε χαμός σε όλα τα δημόσια ΙΕΚ με τις προσλήψεις και πως έχουν βρει πολλά παρόμοια περιστατικά. Αυτό για κάποιους που μιλάνε για διαφάνεια. Οι διευθυντές παίρνουν όποιον θέλουν και κανεις δεν το μαθαίνει ποτέ. Γιατί δεν δημοσιοποιούνται οι προσλήψεις έστω και στο διαύγεια. Απλά βγάζουν μια λίστα και απο εκεί και πέρα κανεις δεν ξέρεις ποιος δουλεύει και ποιος όχι? Μακάρι να το συνεχίσουν μέχρι τέλους και να μην σταματήσουν λόγο εκλογών
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2015, 01:18:57 πμ από dlqr »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 571
Σύνολο: 577

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.