*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2667941 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5908 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 01:27:26 πμ »
Με Ασέπ τάχα...χα,χα,χα...με δουλεύεις φαντάζομαι...ναι όλοι με μέσο....χαλαρά....

Καποιοι παρακαλάμε να γίνει ΑΣΕΠ...όπως και να μοριοδοτηθεί η εκπαιδευτική επάρκεια ενηλίκων σε όλα αυτά γιατί κάποιοι διαβάζαμε-ζουμε συνέχεια κι επιτέλους πρέπει να εκτιμηθεί. Το όλοι με μέσο που το λες δεν έχεις ιδέα τί γίνεται μάλλον-μην απαξιώνεις κόσμο που έχει ξεκ...θεί στο διάβασμα και έχει πολλά προσόντα. ΑΣΕΠ να γίνει κι αύριο-κανένα πρόβλημα. Μακάρι.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:55:56 »

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5909 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 01:34:17 πμ »
Σου φαίνεται ότι θέλω να λέμε ψέματα? Μήπως το αντίθετο λέω? Αντί για μισόλογα να μιλάμε καθαρά?

Εγώ δεν ξέρω τι γίνονταν στα ΣΔΕ παλιά. Μπορεί να έχεις και δίκιο.
Αλλά από τη στιγμή που πετάς μία κουβέντα, δεν πρέπει κάπως να το αιτιολογήσεις και να εξηγήσεις τι εννοείς?
Από τη στιγμή που δεν την αιτιολογείς κουβέντα του αέρα είναι.
Αν δουλεύεις τόσο καιρό στην εκπαίδευση και δεν ξέρεις....υπάρχει θέμα. Αδιαφορείς....Άστο...ρώτα και θα μάθεις...Και τώρα και πάντα τα ίδια υπήρχαν...δεν θα επεκταθώ. Και ο κάθε ανίδεος ξέρει...τώρα αν αποκτήσαν κάποιοι προυπηρεσία και τώρα είναι τάχα καθαροί τί να πώ;.... ;D ;D ;D ;D ;D Στα ΣΔΕ αναφέρομαι. Καληνύχτα και περαστικά μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2015, 01:36:29 πμ από anemona »

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5910 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 01:35:33 πμ »
Αν δουλεύεις τόσο καιρό στην εκπαίδευση και δεν ξέρεις....υπάρχει θέμα. Αδιαφορείς....Άστο...ρώτα και θα μάθεις...Και τώρα και πάντα τα ίδια υπήρχαν...δεν θα επεκταθώ. Και ο κάθε ανίδεος ξέρει...τώρα αν αποκτήσαν κάποιοι προυπηρεσία και τώρα είναι τάχα καθαροί τί να πώ;.... ;D ;D ;D ;D ;D Καληνύχτα και περαστικά μας.
Σε μένα δεν είδα να απαντάς. Τί εχεις να πεις λοιπόν;
stuDYING...!

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5911 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 01:39:51 πμ »
Καποιοι παρακαλάμε να γίνει ΑΣΕΠ...όπως και να μοριοδοτηθεί η εκπαιδευτική επάρκεια ενηλίκων σε όλα αυτά γιατί κάποιοι διαβάζαμε-ζουμε συνέχεια κι επιτέλους πρέπει να εκτιμηθεί. Το όλοι με μέσο που το λες δεν έχεις ιδέα τί γίνεται μάλλον-μην απαξιώνεις κόσμο που έχει ξεκ...θεί στο διάβασμα και έχει πολλά προσόντα. ΑΣΕΠ να γίνει κι αύριο-κανένα πρόβλημα. Μακάρι.
Ναι συμφωνώ. Διαφάνεια στα ΣΔΕ και ΙΕΚ.Και Ασέπ και πίνακας και εκεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:55:56 »

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5912 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 01:46:56 πμ »
Ναι συμφωνώ. Διαφάνεια στα ΣΔΕ και ΙΕΚ.Και Ασέπ και πίνακας και εκεί.

H εκπαιδευτική επάρκεια ενηλίκων λοιπόν προαπαιτούμενο για όποιον θέλει να διδάξει σε ενήλικες . Πίνακας με όσους πέρασαν την εξέταση και μετά οι υπόλοιποι που δε μπήκαν στον κόπο να δώσουν εξετάσεις (αν και πολλοί είχαν την απαιτούμενη προυπηρεσία σε ενήλικες).  Διαφάνεια υπάρχει εδώ και 5 χρόνια στα ΣΔΕ. ΑΣΕΠ άμεσα καθώς πολλοί δεν έχουμε προλάβει να δώσουμε αφού πήραμε πτυχίο μετά το 2008
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5913 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 01:51:13 πμ »
Αν δουλεύεις τόσο καιρό στην εκπαίδευση και δεν ξέρεις....υπάρχει θέμα. Αδιαφορείς....Άστο...ρώτα και θα μάθεις...Και τώρα και πάντα τα ίδια υπήρχαν...δεν θα επεκταθώ. Και ο κάθε ανίδεος ξέρει...τώρα αν αποκτήσαν κάποιοι προυπηρεσία και τώρα είναι τάχα καθαροί τί να πώ;.... ;D ;D ;D ;D ;D Στα ΣΔΕ αναφέρομαι. Καληνύχτα και περαστικά μας.

Και που να ξέρω τι γίνονταν στα ΣΔΕ παλιά βρε anemona? Τι είναι αυτά που λες?
Αυτό κάνω που λες. Ρωτάω για να μάθω και βλέπω ότι οι περισσότεροι μιλάνε μόνο με αοριστίες και μισόλογα.
Ή ακόμη χειρότερα πιστεύουν ότι μόνο αυτοί είναι καθαροί και όλοι οι άλλοι βρώμικοι.
Όντως περαστικά.

ΥΓ.
Εσύ τελικά έχεις δουλέψει ποτέ σε ΙΕΚ ή όχι?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2015, 01:55:59 πμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5914 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 08:32:52 πμ »
Πώς βγαίνουν οι 12 ώρες που λες? Είναι κρυφό? Γιατί δεν μου λες να το μάθω. Πρέπει να είμαι κορόιδο που έχω πλήρες ωράριο... Καλά λέω ότι φοβάστε και τη σκιά σας και μιλάτε μόνο με μισόλογα.

Πανυγήρι τα ΣΔΕ? Συμμετέχεις δηλαδή σε πανηγύρι? Ποιος μας πήρε χαμπάρι?
Μίλα καθαρά και συγκεκριμένα και άσε τα παραληρήματα και τις ασυναρτησίες.

Για να μην το κουράζουμε και χαλάμε το νήμα, και επειδή δεν μου αρέσει να απαντάω σε ανοησίες και ασυναρτησίες, θα σου πω τα εξής:

1) Αν θέλεις να μιλήσεις σοβαρά χωρίς ανοησίες είσαι ευπρόσδεκτος. Αν και μου δείχνεις "λίγος" για σοβαρή κουβέντα.
2) Αν πιστεύεις ότι οι μόνιμοι είναι γλειώδη, πράσινα ανθρωπάκια με κερατάκια και σε εμποδίζουν να διοριστείς, μπορείς να συνεχίσεις να το πιστεύεις. Ακόμη και να με ενδιέφερε τι πιστεύεις, δεν θα μπορούσα να σε βοηθήσω. Καλύτερα να ανοίξεις άλλο νήμα όμως για να μην χαλάμε αυτό.
3) Αν έχεις κάτι προσωπικό μαζί μου, έλα να το λύσουμε με pm. Χωρίς μύγες και μυγιάσματα. Καθαρά λόγια.

Ξέρεις ποιο είναι το επάγγελμά μου και νομίζεις ότι το όνειρο ζωής όλων όσων συζητάνε εδώ μέσα είναι να "διοριστεί" και μετά να παλεύει σε ποιο σχολείο θα πάρει απόσπαση για να τα ξίνει περισσότερο ή λιγότερο;
Τόσο τελικά κόμπλεξ έχουν μερικοί για το πως τους βλέπει ο κόσμος γιατί έχει κατάλαβει πια τι γίνεται στο χώρο της εκπαίδευσης;
Πρέπει να πούμε το άσπρο μαύρο για να μην παρεξηγηθούν κάποιοι;
Ευτυχώς όμως δεν είναι όλοι οι μόνιμοι έτσι.
Είμαστε σε φορουμ για τα ΙΕΚ και καλό είναι να μιλάμε για αυτά, για το προσωπικό του, για την μριοδότηση, για τα ωρομίσθια για τα προγράμματα και ότι τα αφορούν.
Απλά είπα ότι οι μόνιμοι παρακαλάνε για να πάνε σε ΣΔΕ γιατί τα ξύνουν εκεί αλλά το ΙΕΚ τους χαλάει γιατί θέλει παραπάνω δουλειά και προετοιμασία.
Είναι αποψή μου και δεν αλλάζει όσο και να σε χαλάει.

Επάνω σε αυτό δεν σε είδα να σχολιάζεις. Πες ότι στα ΣΔΕ πάω για να προσφέρω να κουραστώ παραπάνω και να δουλέψω 23 ώρες!
Θα γελάνε όσοι ξέρουν.
Εξάλλου αφού με θεωρείς λίγο μη μου απαντάς.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2015, 08:59:18 πμ από rainbowman »

Αποσυνδεδεμένος Evip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5915 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 09:29:25 πμ »
Καλημέρα σε όλους,
Παρακαλώ μην μαλώνετε για το ποιός έχει ΑΣΕΠ κτλ. Θεωρώ ότι από την στιγμή που έχετε πτυχίο δημοσίου εκπαιδευτικου φορέα πρέπει όλοι να έχουμε τις ίδιες ευκαιρίες. Τρέξτε όλοι να πάρετε την πιστοποίηση. Γιατί. Αν δεν πήγαινε κανένας τι θα γινόταν ποιος θα δίδασκε Ρωτάτε αν εμείς με τρία παιδιά και το μόνο εισόδημα την εργασία στα ιεκ μας περισσεύουν 120 ευρώ . Έζησα και δούλεψα 14 χρόνια στο Λονδίνο το πράμα αυτό με το να συγκεντρώνω πιστοποίηση κάτι από εδώ και εκεί δεν το έχω ζήσει. Σου δίνουν την θέση (εγώ ως υπεύθυνος χημικός εργαστηρίου καλλυντικών σε πολυεθνική εταιρεία, με δημοσιεύσεις σε περιοδικά, με συνεργασία σε περιοδικά, με βοηθούς φοιτητές για να τους εκπαιδευσω, κτλ) και γιατί να με υποχρεώσει να δώσω εξετάσεις έδω και εκεί και παραπέρα.
Όσο αφορά το μέσο ναι ισχύει και το βιώνω και κάποια στιγμή αν διαβάσετε κάποιο άρθρο για διπλό και τρι θεσίτες, που δεν έχουν ιδέα από έργαστήρια και δεν μπήκαν στον κόπο να δημιουργήσουν ένα για την καλύτερη μόρφωση των μαθητών και τους πρήζαν στην θεωρία εγώ θα είμαι. Υπάρχουν βέβαια και εκπαιδευτικοί με συνείδηση και τους συν χαίρω στο δικό μου ιεκ όμως πολύ λίγοι.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5916 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 09:39:33 πμ »
Παρακαλώ παραμείνετε στο θέμα, χωρίς αντιπαραθέσεις!

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5917 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 09:40:30 πμ »
Σου δίνω εγώ μια πολύ ωραία απάντηση κυρία, και να σου ζήσουν τα παιδάκια, εφόσον έχεις αυτα τα προσόντα όπως λές θα ειναι παιχνιδάκι η πιστοποίηση για εσας..ή δεν ειναι? Αν δεν είναι σημαίνει ότι τα προσόντα σου δεν θεωρούνται επαρκή και ο φορέας που στα παρείχε ειναι για τα μπάζα.
Ασχέτως αυτού....
Το θέμα δεν ειναι οι πιστοποιήσεις , οι ρεκλες , και ποιός δουλευει πολύ η λίγο.
Το θεμα ειναι οτι στα ΙΕΚ εχουν "λουφάξει" βαρίδια για το εκπαιδευτικό σύστημα, και το σύστημα ειναι τόσο στρεβλό που δεν φτιάχνεται πλέον.
Η κατάργηση του θεσμού των ΙΕΚ πρέπει να ξεκινήσει εκ των εσω , τα παλληκάρια του ΥΠΕΠΘ την εχουν αράξει και σας βλέπουν και γελάνε.
Εικοσι ολόκληρα χρονάκια συνεχίζεται το ίδιο πανηγύρι, ίσως ειναι καιρός μάζι με την ΝΔ να καταργήσουμε και τα ΙΕΚ. Αντικατασταση τους απο τριχρονες σχολές  ενταγμένες στο εκπαιδευτικό συστημα που να απασχολούν μόνιμο προσωπικό με ικανοποιητικές απολαβές, ειναι πλέον επιβεβλημένο.
Η κατάρτιση του ΟΤΕΚ των 2μηνων και τριμηνων σεμιναρίων δεν εχει σχέση με τα τριχρονα ΙΕΚ , μην σας αποπροσανατολιζουν οι συμβουλατορες του τζαμπα καθηγητες για απατη σχολές.
Ενημερώστε τους σπουδαστες τι σημαινει ΙΕΚ όταν βέβαια το κατανοήσετε πρώτασ εσεις οι ίδιοι , σας συμφέρει μακροπρόθεσμα, και ωθηστε τους ωστε να ξεκινησουν αγωνα για μονιμο προσωπικό και πτυχία με αντίκρυσμα στην αγορά..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2015, 09:43:04 πμ από MUSTANG »

Αποσυνδεδεμένος Evip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5918 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 09:49:30 πμ »
Σέ ευχαριστώ για τη απάντηση. Αν θεωρείς ότι τα προσόντα μου είναι για τα μπάζα από ελληνικό φορέα και αρνούμε να δώσω 120 ευρώ για την πιστοποίηση τι να σου πω
Τρέξτε να τα ακουμπήσετε εσείς εμένα δεν μου περισσεύουν αυτή την στιγμή

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5919 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 09:55:46 πμ »
Σέ ευχαριστώ για τη απάντηση. Αν θεωρείς ότι τα προσόντα μου είναι για τα μπάζα από ελληνικό φορέα και αρνούμε να δώσω 120 ευρώ για την πιστοποίηση τι να σου πω
Τρέξτε να τα ακουμπήσετε εσείς εμένα δεν μου περισσεύουν αυτή την στιγμή
Εσεις αυτό καταλάβατε κυρία οτι είπα? Απο όλα αυτά που εχουν πει τόσος κόσμος περί της απάτης των ΙΕΚ εσεις αυτό κατανοήσατε?

Αποσυνδεδεμένος Evip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5920 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 10:16:52 πμ »
Καταλαβαίνω τι εννοείς. Νομίζεις δεν ενημερώνω δεν φωνάζω για ένα καλύτερο αύριο για αυτούς τους μαθητές δεν έχω μαλώσει με διευθυντές,  υπό διευθυντές νομίζεις με στήριξε κανένας επί δύο χρόνια μαλώνω για την δημιουργεία  εργαστηρίου για την συμμετοχή των μαθητών και όλοι με βάζουν φρένο ότι δεν είναι αναγκαίο δεν ένα υποχρέωσή μας να μεταβιβάσουμε τις γνώσεις μας σε αυτούς τους μαθητές μέχρι και για την εργασία μου έχω απειληθεί
Όταν εκπαιδευτικός μου τυπώνει από το ίντερνετ συνταγή για το εργαστήριο χημείας με μέλι και γιαούρτι πρέπει το σύστημα να αλλάξει από παντού οι πιστοποιήσεις και τα χαρτιά δεν αλλάζουν το σύστημα σε βολεύουν

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5921 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 10:22:18 πμ »
Καταλαβαίνω τι εννοείς. Νομίζεις δεν ενημερώνω δεν φωνάζω για ένα καλύτερο αύριο για αυτούς τους μαθητές δεν έχω μαλώσει με διευθυντές,  υπό διευθυντές νομίζεις με στήριξε κανένας επί δύο χρόνια μαλώνω για την δημιουργεία  εργαστηρίου για την συμμετοχή των μαθητών και όλοι με βάζουν φρένο ότι δεν είναι αναγκαίο δεν ένα υποχρέωσή μας να μεταβιβάσουμε τις γνώσεις μας σε αυτούς τους μαθητές μέχρι και για την εργασία μου έχω απειληθεί
Όταν εκπαιδευτικός μου τυπώνει από το ίντερνετ συνταγή για το εργαστήριο χημείας με μέλι και γιαούρτι πρέπει το σύστημα να αλλάξει από παντού οι πιστοποιήσεις και τα χαρτιά δεν αλλάζουν το σύστημα σε βολεύουν
Αρα επανερχεσαι σε αυτά που έχω πει ήδη..το όπλο για καλύτερες αποδοχές και αξιοπρεπείς συνθήκες εργασίας περνάει μεσα απο τους μαθητές, αυτοι πρεπει να κινητοποιηθούν. Αυτο βεβαια δεν απευθύνεται σε εσενα προσωπικά αλλα σε όλους οσουν δουλευουν σε ΙΕΚ. Στο καποδιστριακό τα πρωτάκια στήνουν αντισκηνα ακόμα δεν αρχισαν τα μαθήματα, δεν μπορεί αυτό να γίνει και στα ΙΕΚ, πρέπει να φωνάξουμε το ΚΚΕ για τα αυτονόητα?
Αυτά που λές πάντως ειναι εγκληματικά, ότι δεν εχεις υποχρέωση να μεταβιβάσεις τις γνώσεις σου...ειναι απιστευτα αυτα που διαβάζω. Οι τύποι θέλουν εισαγγελέα. και ποινική προσφυγή για παράβαση καθήκοντος, εχουν ξεφύγει τελείως τα πράγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2015, 10:31:47 πμ από MUSTANG »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 255
Σύνολο: 268

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.