*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2673749 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6734 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 10:11:22 πμ »
Μα και γιατί να μην προηγηθεί από εμένα το νέο; Λογικό δεν είναι να πρόλαβε να πάρει περισσότερα χαρτάκια, να έχει μεγαλύτερο ντοσιέ; Εγώ ο νέος (το "νέος" σχηματικά και αφορά όλους) πώς έχω την απαίτηση να έχω είτε ανάλογο ντοσιέ είτε να έχω τα ίδια μόρια/πιθανότητες πρόσληψης έχοντας όμως μικρότερο ντοσιέ και σαφώς μικρότερο τρέξιμο; Αυτό δεν το καταλαβαίνω και μου φαίνεται ανθρωποφαγικό ειλικρινά. Δηλαδή οκ να κυνηγήσουμε τον παράνομο, τον έχοντα όμως μεγάλο ντοσιέ γιατί να τον κυνηγήσουμε; Και γιατί να απαιτήσουμε να μη μετρήσει το χ κριτήριο, όπως η πιστοποίηση, επειδή εμείς πολύ απλά δεν το έχουμε και μας αφήνει εκτός προσλήψεων;

Κι έπειτα λες ακόμη είναι η μειοψηφία (μειονότητα το σωστό, γιατί δεν έχουμε ψηφοφορία). Και ρωτώ: εγώ το έμαθα το 2006 και προφανώς η πιστοποίηση ήταν παλιότερη. Μιλάμε λοιπόν για 10+ χρόνια. Δεν ήταν αρκετός χρόνος να τρέξεις; Γιατί ζητάς κατάργηση ή έστω πάγωμα μέχρι να πιστοποιηθείς κι εσύ; Περιμένω ειλικρινή απάντηση.
Το 2005 ή και το 2006 οι πιστοποιημένοι ήταν μειοψηφία όπως είναι και τώρα.Καλά είναι να μην ρίχνουμε το βάρος  στο απλό χαρτάκι της πιστοποίησης και να σκεφθούμε ότι κάποιος άλλος προηγήθηκε από μας πολύ απλά γιατί είχε γεμάτα Ντοσιέ με χαρτάκια -προσόντα, σεμινάρια ,πτυχία,πιστοποιήσεις στην δουλειά του,επαγγελματική κατάρτιση.Και φυσικά δεν αποκλείεται τέτοιοι άνθρωποι με πολλά προσόντα να είχαν παρακολουθήσει και σεμινάρια που γίνονταν για το θεσμό της Εκπαίδευσης Ενηλίκων.


The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:29:20 »

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6735 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 10:20:52 πμ »
Την τροπολογία για την αναβολή της πιστοποίησης για 2017 την διαβάσατε ?Ετσι για να με ακούτε .Αυτό ήταν το  σωστό και αυτό έγινε.
Το δικαίωμα στην εργασία δεν είναι όποιος πρόλαβε και είχε τον παρά  θα αφήσει τον άλλο στην απέξω.Ελπίζω όλοι οι συνάδελφοι που δεν ανήκαν στην κατηγορία των πιστοποιημένων  Εκπαιδευτών και είναι σίγουρα η πλειοψηφία να χάρηκε με αυτή την εξέλιξη.Και σε άλλους αγώνες μαζί.

Τρίζουν τα κόκκαλα του Κωλοκοτρώνη και του Διάκου από τον αγώνα σου.

Αποσυνδεδεμένος παπαπαστ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6736 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 10:48:25 πμ »
Να ξεκαθαρίσω ότι δεν έγραψα ποτέ να μην μοριοδοτηθεί η πιστοποίηση .Από την αρχή η θέση μου ήταν να μην δημιουργήσει η πιστοποίηση στεγανά και αποκλεισμούς στην εργασία ανάμεσα τους υποψήφιους δηλ.όχι ξεχωριστούς καταλόγους.
Μόνο για τον Άνεργο θέλω να ισχύσει η προτεραιότητα, γιατί πάνω από όλα ως Εκπαιδευτές Ενηλίκων θα πρέπει να έχουμε ενσυναίσθηση  και να μη μας διακατέχει το σύνδρομο της ανθρωποφαγίας.Άλλωστε στην τάξη λειτουργούμε και ως πρότυπα είτε το θέλουμε είτε όχι.Δεν επιτρέπεται να μην υποστηρίζουμε το fair play.
Προσπάθησες πήρες το χαρτάκι της πιστοποίησης ας μοριοδοτηθείς γιαυτό .Αλλά από το 2006 όμως υπάρχουν άλλοι που γέμισαν και με άλλα χαρτιά τα ντοσιέ τους ,γιατί να απαξιωθούν και να μείνουν στη απέξω.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6737 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 10:54:14 πμ »
Να ξεκαθαρίσω ότι δεν έγραψα ποτέ να μην μοριοδοτηθεί η πιστοποίηση .Από την αρχή η θέση μου ήταν να μην δημιουργήσει η πιστοποίηση στεγανά και αποκλεισμούς στην εργασία ανάμεσα τους υποψήφιους δηλ.όχι ξεχωριστούς καταλόγους.
Μόνο για τον Άνεργο θέλω να ισχύσει η προτεραιότητα, γιατί πάνω από όλα ως Εκπαιδευτές Ενηλίκων θα πρέπει να έχουμε ενσυναίσθηση  και να μη μας διακατέχει το σύνδρομο της ανθρωποφαγίας.Άλλωστε στην τάξη λειτουργούμε και ως πρότυπα είτε το θέλουμε είτε όχι.Δεν επιτρέπεται να μην υποστηρίζουμε το fair play.
Προσπάθησες πήρες το χαρτάκι της πιστοποίησης ας μοριοδοτηθείς γιαυτό .Αλλά από το 2006 όμως υπάρχουν άλλοι που γέμισαν και με άλλα χαρτιά τα ντοσιέ τους ,γιατί να απαξιωθούν και να μείνουν στη απέξω.
Ε ας μετρήσουν... είπα να μη μετρήσουν; Εδώ όμως τόσες μέρες βλέπω μόνο η πιστοποίηση εοππεπ καίει.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:29:20 »

Αποσυνδεδεμένος παπαπαστ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6738 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 10:55:50 πμ »
Rainb...e.t.c δεν ξέρω ποιανού κόκαλα τρίζουν ,εκείνο που ξέρω είναι ότι εγώ για ένα κοκαλάκι στην Εκπαίδευση δεν θα κάνω ποτέ καταγγελία στο συνάδελφο μου ,που δεν γνωρίζω πια ανάγκη το έκανε να κρύψει κάτι .

Αποσυνδεδεμένος priva77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6739 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 11:49:24 πμ »
τελικα οι πιστοποιημένοι θα προηγούνται φετος η όχι στους πίνακες?

Αποσυνδεδεμένος vagbel2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6740 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 11:56:24 πμ »
Συνάδελφοι νομίζω ότι άλλο είναι το νόημα της τροπολογίας περί παρατάσεως μέχρι το 01/09/2017, που κατατέθηκε προς ψήφιση. Και εξηγούμαι. Ο τωρινός νόμος λέει (διότι η κατατεθείσα τροπολογία δεν ψηφίστηκε ακόμα, άρα δεν είναι νόμος του Κράτους) ότι μόνο οι πιστοποιημένοι εκπαιδευτές θα μπορούν να διδάσκουν σε δομές της μη τυπικής εκπαίδευσης από 01/09/2015. Επειδή, όμως, οι πιστοποιημένοι είναι σχετικά λίγοι, υπήρχε μία δυσκολία στο πως θα μπορέσουν πάρουν τα ΙΕΚ, ΣΕΚ, ΣΔΕ εκπαιδευτές-καθηγητές ωρομισθίους, διότι όλοι οι μη πιστοποιημένοι αποκλείονταν σαφώς από τις 01/09/2015 και εντεύθεν (με βάση το νόμο που ισχύει τώρα που συζητάμε). Σκέφθηκαν, λοιπόν, στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ (υποθέτω), να δημιουργήσουν δύο αξιολογικούς πίνακες (πιστοποιημένων και μη), εκ των οποίων θα προηγούνταν απολύτως οι πιστοποιημένοι εκπαιδευτές (όπως αναφέρει σαφώς και η προκήρυξη). Ακριβώς εδώ είναι το νομικό πρόβλημα κατά τη γνώμη μου. Είναι δυνατόν κάποιος με βάση τον τωρινό ισχύοντα νόμο (όριο της 01/09/2015), να προσβάλλει την προκήρυξη του ΙΝΕΔΙΒΙΜ επικαλούμενος το ότι αφού «μόνο οι πιστοποιημένοι από 01/09/2015 μπορούν να διδάσκουν σε δομές της μη τυπικής εκπαίδευσης, με ποιο δικαίωμα κύριοι του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, προσλαμβάνετε, και μη πιστοποιημένους (από τον δεύτερο πίνακα), έστω και αφού όλοι οι πιστοποιημένοι (του πρώτου αξιολογικού πίνακα) έχουν προσληφθεί?? Και τούτο διότι ρητώς απαγορεύεται από 01/09/2015, να προσλαμβάνονται οι μη έχοντες πιστοποίηση». Με αυτή τη νέα προς ψήφιση ρύθμιση (παράταση έως 01/09/2017), νομίζω ότι πάνε να «φυλαχτούν» στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ από κάποια τέτοιου είδους «κακοτοπιά». Δεν αναιρείται σε τίποτε η προκήρυξη του ΙΝΕΔΙΒΙΜ σχετικά με τους δύο αξιολογικούς πίνακες (πιστοποιημένων και μη), απλά απεναντίας ισχυροποιείται και δίδεται και νομότυπα πλέον το δικαίωμα να προσλαμβάνονται και μη πιστοποιημένοι, αφού όμως, τελειώσουν οι πιστοποιημένοι (που είναι σχετικά λίγοι σε αριθμό). Μένει να δούμε στην πράξη, αν θα επαναδιατυπωθούν τα κριτήρια εκ νέου από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ (περί προτεραιότητας ή μη των πιστοποιημένων εκπαιδευτών, έναντι των μη πιστοποιημένων εκπαιδευτών), πιθανώς με μία νέα ορθή επανάληψη της προκήρυξης. Αν τούτο δεν γίνει και τα κριτήρια μείνουν ως έχουν, τότε ισχύουν απολύτως όσα σας αναφέρω παραπάνω. Πιστεύω να μη σας κούρασα. Και πάνω απ’όλα: να μη βιάζονται ορισμένοι να… χαρούν και να μάθουν να διαβάζουν και πίσω από τις γραμμές. Το τελευταίο σαν φιλική συμβουλή. Καλή συνέχεια…και είδωμεν!

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6741 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 01:25:08 μμ »
Συνάδελφοι νομίζω ότι άλλο είναι το νόημα της τροπολογίας περί παρατάσεως μέχρι το 01/09/2017, που κατατέθηκε προς ψήφιση. Και εξηγούμαι. Ο τωρινός νόμος λέει (διότι η κατατεθείσα τροπολογία δεν ψηφίστηκε ακόμα, άρα δεν είναι νόμος του Κράτους) ότι μόνο οι πιστοποιημένοι εκπαιδευτές θα μπορούν να διδάσκουν σε δομές της μη τυπικής εκπαίδευσης από 01/09/2015. Επειδή, όμως, οι πιστοποιημένοι είναι σχετικά λίγοι, υπήρχε μία δυσκολία στο πως θα μπορέσουν πάρουν τα ΙΕΚ, ΣΕΚ, ΣΔΕ εκπαιδευτές-καθηγητές ωρομισθίους, διότι όλοι οι μη πιστοποιημένοι αποκλείονταν σαφώς από τις 01/09/2015 και εντεύθεν (με βάση το νόμο που ισχύει τώρα που συζητάμε). Σκέφθηκαν, λοιπόν, στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ (υποθέτω), να δημιουργήσουν δύο αξιολογικούς πίνακες (πιστοποιημένων και μη), εκ των οποίων θα προηγούνταν απολύτως οι πιστοποιημένοι εκπαιδευτές (όπως αναφέρει σαφώς και η προκήρυξη). Ακριβώς εδώ είναι το νομικό πρόβλημα κατά τη γνώμη μου. Είναι δυνατόν κάποιος με βάση τον τωρινό ισχύοντα νόμο (όριο της 01/09/2015), να προσβάλλει την προκήρυξη του ΙΝΕΔΙΒΙΜ επικαλούμενος το ότι αφού «μόνο οι πιστοποιημένοι από 01/09/2015 μπορούν να διδάσκουν σε δομές της μη τυπικής εκπαίδευσης, με ποιο δικαίωμα κύριοι του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, προσλαμβάνετε, και μη πιστοποιημένους (από τον δεύτερο πίνακα), έστω και αφού όλοι οι πιστοποιημένοι (του πρώτου αξιολογικού πίνακα) έχουν προσληφθεί?? Και τούτο διότι ρητώς απαγορεύεται από 01/09/2015, να προσλαμβάνονται οι μη έχοντες πιστοποίηση». Με αυτή τη νέα προς ψήφιση ρύθμιση (παράταση έως 01/09/2017), νομίζω ότι πάνε να «φυλαχτούν» στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ από κάποια τέτοιου είδους «κακοτοπιά». Δεν αναιρείται σε τίποτε η προκήρυξη του ΙΝΕΔΙΒΙΜ σχετικά με τους δύο αξιολογικούς πίνακες (πιστοποιημένων και μη), απλά απεναντίας ισχυροποιείται και δίδεται και νομότυπα πλέον το δικαίωμα να προσλαμβάνονται και μη πιστοποιημένοι, αφού όμως, τελειώσουν οι πιστοποιημένοι (που είναι σχετικά λίγοι σε αριθμό). Μένει να δούμε στην πράξη, αν θα επαναδιατυπωθούν τα κριτήρια εκ νέου από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ (περί προτεραιότητας ή μη των πιστοποιημένων εκπαιδευτών, έναντι των μη πιστοποιημένων εκπαιδευτών), πιθανώς με μία νέα ορθή επανάληψη της προκήρυξης. Αν τούτο δεν γίνει και τα κριτήρια μείνουν ως έχουν, τότε ισχύουν απολύτως όσα σας αναφέρω παραπάνω. Πιστεύω να μη σας κούρασα. Και πάνω απ’όλα: να μη βιάζονται ορισμένοι να… χαρούν και να μάθουν να διαβάζουν και πίσω από τις γραμμές. Το τελευταίο σαν φιλική συμβουλή. Καλή συνέχεια…και είδωμεν!

Επιτέλους μια σωστή και τεκμηριωμένη άποψη!

Τελικά διαβάζοντας τις αναρτήσεις βλέπω πως οι ίδιοι οι καθηγητές των ΙΕΚ έχουν τη νοοτροπία του μαθητή που
α) σε κάθε διαγώνισμα ή τεστ που του προτείνεται λέει ΟΧΙ
β) προτείνει ομαδική κοπάνα από ένα διαγώνισμα για να ακυρωθεί το διαγώνισμα
γ) όποτε δε θέλει να συμμετάσχει σε μία δραστηριότητα του σχολείου που παρεπιπτώντος απαιτεί χρήματα, επειδή θέλει να διαθέσει αλλού το χρόνο του, πάντα λέει ότι δεν έχει τα χρήματα
Καλό είναι να ωριμάσουμε σαν εκπαιδευτικοί. Σε κανέναν από εμάς που δώσαμε για την πιστοποίηση του ΕΟΠΠΕΠ δεν ήταν ευχάριστη η διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος MATOYLA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6742 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 02:50:01 μμ »
Συνάδελφοι νομίζω ότι άλλο είναι το νόημα της τροπολογίας περί παρατάσεως μέχρι το 01/09/2017, που κατατέθηκε προς ψήφιση. Και εξηγούμαι. Ο τωρινός νόμος λέει (διότι η κατατεθείσα τροπολογία δεν ψηφίστηκε ακόμα, άρα δεν είναι νόμος του Κράτους) ότι μόνο οι πιστοποιημένοι εκπαιδευτές θα μπορούν να διδάσκουν σε δομές της μη τυπικής εκπαίδευσης από 01/09/2015. Επειδή, όμως, οι πιστοποιημένοι είναι σχετικά λίγοι, υπήρχε μία δυσκολία στο πως θα μπορέσουν πάρουν τα ΙΕΚ, ΣΕΚ, ΣΔΕ εκπαιδευτές-καθηγητές ωρομισθίους, διότι όλοι οι μη πιστοποιημένοι αποκλείονταν σαφώς από τις 01/09/2015 και εντεύθεν (με βάση το νόμο που ισχύει τώρα που συζητάμε). Σκέφθηκαν, λοιπόν, στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ (υποθέτω), να δημιουργήσουν δύο αξιολογικούς πίνακες (πιστοποιημένων και μη), εκ των οποίων θα προηγούνταν απολύτως οι πιστοποιημένοι εκπαιδευτές (όπως αναφέρει σαφώς και η προκήρυξη). Ακριβώς εδώ είναι το νομικό πρόβλημα κατά τη γνώμη μου. Είναι δυνατόν κάποιος με βάση τον τωρινό ισχύοντα νόμο (όριο της 01/09/2015), να προσβάλλει την προκήρυξη του ΙΝΕΔΙΒΙΜ επικαλούμενος το ότι αφού «μόνο οι πιστοποιημένοι από 01/09/2015 μπορούν να διδάσκουν σε δομές της μη τυπικής εκπαίδευσης, με ποιο δικαίωμα κύριοι του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, προσλαμβάνετε, και μη πιστοποιημένους (από τον δεύτερο πίνακα), έστω και αφού όλοι οι πιστοποιημένοι (του πρώτου αξιολογικού πίνακα) έχουν προσληφθεί?? Και τούτο διότι ρητώς απαγορεύεται από 01/09/2015, να προσλαμβάνονται οι μη έχοντες πιστοποίηση». Με αυτή τη νέα προς ψήφιση ρύθμιση (παράταση έως 01/09/2017), νομίζω ότι πάνε να «φυλαχτούν» στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ από κάποια τέτοιου είδους «κακοτοπιά». Δεν αναιρείται σε τίποτε η προκήρυξη του ΙΝΕΔΙΒΙΜ σχετικά με τους δύο αξιολογικούς πίνακες (πιστοποιημένων και μη), απλά απεναντίας ισχυροποιείται και δίδεται και νομότυπα πλέον το δικαίωμα να προσλαμβάνονται και μη πιστοποιημένοι, αφού όμως, τελειώσουν οι πιστοποιημένοι (που είναι σχετικά λίγοι σε αριθμό). Μένει να δούμε στην πράξη, αν θα επαναδιατυπωθούν τα κριτήρια εκ νέου από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ (περί προτεραιότητας ή μη των πιστοποιημένων εκπαιδευτών, έναντι των μη πιστοποιημένων εκπαιδευτών), πιθανώς με μία νέα ορθή επανάληψη της προκήρυξης. Αν τούτο δεν γίνει και τα κριτήρια μείνουν ως έχουν, τότε ισχύουν απολύτως όσα σας αναφέρω παραπάνω. Πιστεύω να μη σας κούρασα. Και πάνω απ’όλα: να μη βιάζονται ορισμένοι να… χαρούν και να μάθουν να διαβάζουν και πίσω από τις γραμμές. Το τελευταίο σαν φιλική συμβουλή. Καλή συνέχεια…και είδωμεν!

Δε νομίζω ότι η τροπολογία γίνεται για να χουν το δικαίωμα να προσληφθούν και οι μη πιστοποιημένοι ,αυτο το ξέρουμε ήδη από την παρούσα προκύρηξη που δεν τους αποκλείει... απλώς η παράταση, αν ψηφιστεί  θα ναι για να μην αδικηθούν και  κάποιοι που δεν τα κατάφεραν να εξεταστούν.....όπως και να το κάνουμε οι εξετάσεις έγιναν μόνο δυο φορές μέχρι τώρα...αφού απο δω και πέρα η πιστοποίηση θα ναι απαραίτητη να γίνονται συχνά εξετάσεις για να μπορέσουν να εξεταστουν όλοι όσοι θέλουν.....δηλαδή τι όποιος πρόλαβε, πρόλαβε και άνθρωποι με πολλά προσόντα θα περιμένουν τον ΕΟΠΠΕΠ πότε θα του καπνίσει να ξανακάνει εξετάσεις; για φέτος είναι δύσκολο να γίνει κάποια αλλαγή για τους μη πιστοποιημένους...θα δείξει..

Αποσυνδεδεμένος vagbel2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6743 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 03:02:58 μμ »
Αυτό που λέω στο μήνυμά μου είναι ότι είναι καθαρή παρανομία(?) [παρατυπία?] της προκήρυξης που επιτρέπει σε μη πιστοποιημένους εκπαιδευτές να προσληφθούν καθ'υπέρβαση (αφου εξαντληθούν πρώτα οι ήδη κατέχοντες την πιστοποίηση), όταν ο ίδιος εν ισχύ νόμος με όριο την 1/9/2015, το αποκλείει ρητώς. Αυτό, μάλλον, φοβούνται στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και πάνε να καλύψουν τα νώτα τους και γι'αυτό αλλάζουν και το χρονικό περιορισμό και τον παρατείνουν κατά δύο χρόνια (1/9/2017). Εν τω μεταξύ, θα πιστοποιηθούν κι άλλοι συνάδελφοι και η λίστα των πιστοποιημένων φυσικά θα μεγαλώσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2015, 03:47:06 μμ από vagbel2015 »

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6744 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 03:37:21 μμ »
Από όσα έχω καταλάβει από αυτή τη ζωή ένα πραγμα.

Οι άνθρωποι με τα πολλά προσόντα
1. ΣΕΒΟΝΤΑΙ τον ΚΟΠΟ των συναδέλφων τους που έδειξαν ΣΥΝΕΠΕΙΑ και ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ πηγαίνοντας στις εξετάσεις πιστοποίησης.
2. Αναγνωρίζουν την σημασία της ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ και δεν την σαμποτάρουν.

3. Δείχνουν συνέπεια και ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟ και προσπαθούν να τηρούν τις προθεσμίες έτσι ώστε να προλάβουν να πιστοποιηθουν.

Δεν μπορώ να διανοηθω και να πιστέψω ότι οι άνθρωποι με πραγματικά πολλά προσόντα (αληθινά όχι από αυτά που κερδίζονται με κόλπο) θα έδειχναν ποτέ ασυνέπεια, αντιεπαγγελματισμο, ανωριμότητα όπως κάνουν πολλοί εδώ μέσα όλον αυτόν τον καιρό. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι άνθρωπος που έχει με κόπο αποκτήσει πραγματικά πολλά προσόντα θα έκανε αγώνα για να μην ισχύσει η πιστοποίηση την στιγμή που συνάδελφοί του πήγαν να δώσουν εξετάσεις γνωρίζοντας ότι από 1/9/2015 είναι απαραίτητη η πιστοποίηση.

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι άνθρωπος με πραγματικά πολλά προσόντα περιμένει να τον σώσει ο Φίλης για να είναι στα ΙΕΚ, αντί να παλέψει με την ΑΞΙΑ του.

Ή τα προσόντα του δεν είναι πολλά και με την ΑΞΙΑ του αποκτουμενα ή δεν είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6745 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 03:41:29 μμ »
Αυτό που λέω στο μήνυμά μου είναι ότι είναι καθαρή παρανομία(?) [παρατυπία?] της προκήρυξης που επιτρέπει σε μη πιστοποιημένους εκπαιδευτές να προσληφθούν καθ'υπέρβαση (αφου εξαντληθούν πρώτα οι ήδη κατέχοντες την πιστοποίηση), όταν ο ίδιος εν ισχύ νόμος με όριο την 1/9/2015, το αποκλείει ρητώς. Αυτό, μάλλον, φοβούνται στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και πάνε να καλύψουν τα νώτα τους και γι'αυτό αλλάζουν και το χρονικό περιορισμό και τον παρατείνουν κατά δύο χρόνια (1/9/2015). Εν τω μεταξύ, θα πιστοποιηθούν κι άλλοι συνάδελφοι και η λίστα των πιστοποιημένων φυσικά θα μεγαλώσει.
Εγώ ετοιμάζω κείμενο για να στείλω ΕΕ και συνήγορο του πολίτη (ειδικά από το δεύτερο ευελπιστώ πάρα πολλά … μέχρι τώρα ότι έστειλα μου απάντησαν ότι δεν είναι στην αρμοδιότητά τους) δε μπορεί να μας κοροϊδεύουν έτσι να βγάζουν μια παπαρία και να μην το εφαρμόζουν και εμείς σαν χαζοί να πληρώνουμε και να αγωνιζόμαστε για ένα σκουπίδι χαρτί, ποιος εγγυάται ότι τηα εφαρμοστεί μετά τις 1.9.2017 ;
 

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6746 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 03:52:42 μμ »
Την προυπηρεσία από δευτεροβάθμια την καταχωρούμε σε ώρες και το σύστημα τη μετατρέπει σε έτη/μόρια;
Για τις βεβαιώσεις με ώρες, βρήκα ότι είναι 750 για την πρωτοβάθμια και 650 για τη δευτεροβάθμια. Πώς μετατρέπω όμως τους μήνες σε ώρες;

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6747 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 03:57:56 μμ »
απο ΔΙΕΚ πάτρας βρηκα αυτό για την επίμορφωση 1.3β , μηπως βοηθήσει.

Επιμορφώσεις σχετικά με τον θεσμό της επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης θεωρούνται εκείνες που αναφέρονται π.χ. στο θεσμικό πλαίσιο της επαγγελματικής κατάρτισης στην Ελλάδα, την σύνδεση κατάρτισης και απασχόλησης, τον θεσμό της μαθητείας και πρακτικής άσκησης, την επαγγελματική κατάρτιση στην Ευρώπη και δεν αφορούν για την προσωπική επαγγελματική κατάρτιση του υποψηφίου π.χ. επιμόρφωση εκπαιδευτικού πληροφορικής σε γλώσσα προγραμματισμού.(1.3β).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159822
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 353
Σύνολο: 361

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.