*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2668493 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος παπαπαστ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6790 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 05:46:29 μμ »
Ο εκνευρισμός δυστυχώς  δεν αφήνει κάποιον πριν να τρολάρει το οτιδήποτε σαν απάντηση,να κάνει τον κόπο να διαβάσει και να καταλάβει την άποψη του άλλου.Απλά γράφει ,οπότε κατανοητό να είναι εκτός θέματος.
Όσο για σένα Κγιάννη που απαντάς με πάσα σε μένα μέσω του εκνευρισμένου, θα ήθελα να απαντήσεις  στον συνάδελφο Μαρκο που ρωτάει ,αν θα θεωρείται πιστοποιήμενος γιατί είναι στο μητρώο(μάλλον ο άνθρωπος δεν πρόλαβε να πάρει πιστοποίηση αν και έσταξε και την ταρίφα).Κανονικά η προκήρυξη τον βάζει μαζί σου .Εσύ όμως μάλλον θα έχεις αντίρρηση?Παίξε μπάλα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:16:43 »

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6791 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 05:49:23 μμ »
 Ρε παπα πως σε λένε παράτα μας, σαν και εσένα λαμόγια δέκα φορές και να γίνουν το χρόνο δε θα δώσουν εξετάσεις
 

Αποσυνδεδεμένος παπαπαστ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6792 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 06:07:07 μμ »
Σου πεσε βαρύς ο φόρος εισοδήματος και λες ότι θέλεις.

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6793 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 06:17:34 μμ »
άκου τι σου λέω εγώ !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:16:43 »

Αποσυνδεδεμένος irisiris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6794 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 06:39:37 μμ »
οπως ολα τα χρονια οι διευθυντες θα μοιρασουν τις ωρες κατα βουληση. φυσικα θα προηγηθουν οι πιστοποιημενοι αλλα προκειμενου να ικανοποιησουν οσους θελουν και εφοσον δεν υπαρχει καμια αποφαση για το ποσες ωρες παιρνει ο καθενας ολοι θα εξυπηρετηθουν...

Αποσυνδεδεμένος geo_vanni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6795 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 09:07:18 μμ »
καλησπερα και απο μενα!
να ρωτησω κατι, οποιος ξερει ας πει...
σκεφτομαι να κανω τα χαρτια μου για τα ΔΙΕΚ ΑΤΤΙΚΗΣ αλλα ειμαι απο Κρητη, ειμαι 17.06 ειδικοτητα και εχω εμπειρια 1 χρονο σε ιεκ
εχω ασπαιτε, 2 γλωσσες αριστα, ecdl, και 260 ωρες επιμορφωσεις.
εχω καμια τυχη η μπα? ευχαριστω εκ των προτερων!

Αποσυνδεδεμένος sofiaaek

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6796 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 09:17:45 μμ »
καλησπερα και απο μενα!
να ρωτησω κατι, οποιος ξερει ας πει...
σκεφτομαι να κανω τα χαρτια μου για τα ΔΙΕΚ ΑΤΤΙΚΗΣ αλλα ειμαι απο Κρητη, ειμαι 17.06 ειδικοτητα και εχω εμπειρια 1 χρονο σε ιεκ
εχω ασπαιτε, 2 γλωσσες αριστα, ecdl, και 260 ωρες επιμορφωσεις.
εχω καμια τυχη η μπα? ευχαριστω εκ των προτερων!
εσυ  καντα  και ποτε  δεν ξερεις.....

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6797 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 10:02:58 μμ »
Ο εκνευρισμός δυστυχώς  δεν αφήνει κάποιον πριν να τρολάρει το οτιδήποτε σαν απάντηση,να κάνει τον κόπο να διαβάσει και να καταλάβει την άποψη του άλλου.Απλά γράφει ,οπότε κατανοητό να είναι εκτός θέματος.
Όσο για σένα Κγιάννη που απαντάς με πάσα σε μένα μέσω του εκνευρισμένου, θα ήθελα να απαντήσεις  στον συνάδελφο Μαρκο που ρωτάει ,αν θα θεωρείται πιστοποιήμενος γιατί είναι στο μητρώο(μάλλον ο άνθρωπος δεν πρόλαβε να πάρει πιστοποίηση αν και έσταξε και την ταρίφα).Κανονικά η προκήρυξη τον βάζει μαζί σου .Εσύ όμως μάλλον θα έχεις αντίρρηση?Παίξε μπάλα.
Το ποιός είναι εκτός θέματος και ποιός πετάει χαρταετό φαίνεται. Σου το ξαναλέω για μία ακόμη φορά εσύ μετράς ψήφους και ποσοστά και χαράζεις πολιτική. Σου το ξαναγράφω αν έκανες αγώνα απλά να μοριοδοτηθεί η πιστοποίηση τότε θα ήταν για το κοινό καλό. Και οι συνάδελφοι σου που μας απαξιώνεις όλο το διάστημα να μην αδικηθούν αλλά και οι υπόλοιποι να έχουν ίσες ευκαρίες καθώς ο έμπειρος και με πολλά χρόνια προϋπηρεσία δεν είχε να φοβηθεί τίποτα. Και κάτι τελευταίο επειδή η ζωή κάνει κύκλους και επειδή είσαι καλός στα μαθηματικά να θυμάσαι τον μαγικό αριθμό 3% που κυνηγούσες. Μπορεί τώρα από θέση ισχύος να κάνεις αγώνες εις βάρος άλλων αλλά καλά να ειμαστε και πολύ σύντομα μα πάρα πολύ σύντομα τον ίδιο αριθμό θα ξανακυνηγάς. 

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6798 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 10:17:32 μμ »
καλημέρα,


 Τελικά όσοι είμαστε εγγεγραμένοι στο παλιό εισαγωγικό μητρώο εκπαιδευτών ενηλίκων σύμφωνα με την προκήρυξη θεωρούμαστε πιστοποιημένοι;

http://www.eoppep.gr/index.php/el/search-for/adult-educators
Πληκτολόγησε το επίθετό σου εδώ με κεφαλαία γράμματα. Αν σε βγάζει είσαι πιστοποιημένος. Αν όχι δεν είσαι.

Ακόμη σκούζουν οι απιστοποίητοι; Mα τί άλλο θέλουν, το χατίρι τους έκαναν! Μήπως θέλετε η προκήρυξη να γράφει και τα όνόματά σας;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2015, 10:20:49 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος cat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6799 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 10:41:57 μμ »
Τα ιδιωτικά. ΙΕΚ μετράνε στην προκήρυξη? Ξέρει κανείς? Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος geo_vanni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6800 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 10:58:19 μμ »
το μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης μετραει η οχι??

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6801 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 01:16:57 πμ »
Λογικά, η όποια ευρωπαϊκή υπόδειξη υπάρχει περί υποχρεωτικής επάρκειας, θα υπάρχει σε κάποιον σχετικό Κοινοτικό Κανονισμό της ΕΕ. (Σιγά μην την προωθούσαν οι δικοί μας...).

Προσωπικά, κάνοντας ένα γρήγορο search στην κείμενη νομοθεσία [βλ. ν. 3879/10, υπ' αριθ. ΓΠ/20082 ΥΑ (ΦΕΚ Β 2844, 23.10.2012), κ.λπ.] η υποχρεωτική επάρκεια δεν αναφέρεται ως Ευρωπαϊκή Οδηγία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, του Συμβουλίου της ΕΕ ή έστω του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, η μη ενσωμάτωση της οποίας δύναται να επιφέρει πρόστιμο ως τέτοια. Μπορεί και κάτι να μην είδα... Η όποια ενσωμάτωση Οδηγίας, πάντως, αναφέρεται ρητώς όταν μεταγράφεται στο εθνικό δίκαιο. Βλ. επί παραδείγματι: http://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Anazitisi-Nomothetikou-Ergou?criteria=%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B1%CF%82&type=0_0_0_0_0

Σημ.: Είμαστε και στη 2η θέση (από την αρχή αυτή τη φορά!) μεταξύ των 28 χωρών της ΕΕ, όσον αφορά στη μεταγραφή του ενωσιακού δικαίου κι έτσι, τελευταία, τα πρόστιμα προς την Ελλάδα έχουν μειωθεί αξιοσημείωτα, όσον αφορά αυτό! Βλ.: http://www.ggk.gov.gr/?page_id=1452 . Είμαστε και σε κάτι, μεταξύ των πρώτων (από την αρχή!), σ' αυτή την Ευρωπαϊκή Ένωση... ;D Κι αυτό οφείλεται σε Ελληνίδα Καθηγήτρια που, το 2010, άφησε προσωρινά την καριέρα της στο Yale University των ΗΠΑ για να εργασθεί ως μετακλητή στο ελληνικό Δημόσιο! Respect!

Από την άλλη, η διαδικασία Πιστοποίησης της Εκπαιδευτικής Επάρκειας βασίζεται, μεταξύ άλλων, σε Αποφάσεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου & του Συμβουλίου, οι οποίες όμως δεν έχουν τόσο άμεση σχέση με την υποχρέωση επάρκειας, παρά με τη χρηματοδότηση των επιχειρησιακών προγραμμάτων ή δίνουν γενικές κατευθυντήριες γραμμές για τη Διά Βίου Μάθηση. Τα γράφω αυτά για να υπάρχει σφαιρική ενημέρωση.

Βλ. π.χ. την Απόφαση εδώ: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/?uri=celex:32006D1720
τις τρεις πρώτες από τις Αποφάσεις, εδώ: http://www.epdm.gr/index.php?obj=5f11b27f131494a1
και για το εν γένει Θεσμικό Πλαίσιο του ΕΠ ΕΔΒΜ, εδώ: http://www.edulll.gr/?page_id=9322

Να σημειώσω τέλος ότι όταν η επίμαχη διάταξη περί επάρκειας αναφέρεται σε «δημόσιους πόρους», ο νομοθέτης φαίνεται να συμπεριλαμβάνει τόσο εθνικούς όσο και ευρωπαϊκούς πόρους. (Επειδή είχα αλλού μια σχετική κουβέντα...). Γι’ αυτό η διάταξη αφορά τόσο ΚΔΒΜ (ευρωπαϊκοί πόροι), όσο ΣΔΕ, ΙΕΚ, ΣΕΚ (εθνικοί, ή και ευρωπαϊκοί σε σύμπραξη).

Ευχαριστώ, συνάδελφε,  για τις πληροφορίες αυτές. Υπήρχε μία φήμη ότι υπάρχει υποχρεωτική Οδηγία της ΕΕ για τη πιστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ. Με αυτά που έγραψες μπήκα στο νόημα.
Εδώ είναι το θέμα: Δεν θέλω να πληρώνομαι/χρηματοδοτούμε από την ΕΕ, γιατί το ελληνικό Κράτος πάλι θα με αφήνει απλήρωτο ενώ θα μου ζητά πιστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ.
Εγώ απορώ αν ξέρει η ΕΕ που πήγαν οι προχρηματοδοτήσεις των έργων ΣΔΕ/ΙΕΚ και αν ξέρει ότι μας έχουν απλήρωτους ακόμη.
Στην τελική, το ελληνικό Κράτος ας βρει λεφτά, όπως πολύ καλώς βρίσκει και για τους άλλους εργαζομένους, και ας χρηματοδοτεί τις δομές αυτές μόνο από κρατικούς πόρους για να πληρωνόμαστε με μία κανονικότητα.
Όλοι οι πολίτες έχουμε τα ίδια δικαιώματα και τις ίδιες υποχρεώσεις!

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2015, 01:20:00 πμ από joinJ »

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6802 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 04:14:42 πμ »
http://www.eoppep.gr/index.php/el/search-for/adult-educators
Πληκτολόγησε το επίθετό σου εδώ με κεφαλαία γράμματα. Αν σε βγάζει είσαι πιστοποιημένος. Αν όχι δεν είσαι.

Ακόμη σκούζουν οι απιστοποίητοι; Mα τί άλλο θέλουν, το χατίρι τους έκαναν! Μήπως θέλετε η προκήρυξη να γράφει και τα όνόματά σας;
Φανταζομαι οτι με το απιστοποιητοι αναφερεσαι σε παλιους εκπαιδευτες που δεν εχουν δωσει εξετασεις κ περνανε απευθειας.. Κ οχι σε ολους εμας που ειχαμε την ατυχια κ κοπηκαμε. δε βλεπω κανεναν σας να αναφερεται στην ποιοτητα των βαθμολογητων του εοππεπ που ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΚΑΝ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΕΝΗΛΙΚΩΝ (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΟΧΟΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥ ΤΙΤΛΟΥ ΣΠΟΥΔΩΝ)

Αποσυνδεδεμένος voltaire11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6803 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 07:03:14 πμ »
1)Γνωρίζει κανείς σε ποιο πεδίο μπορώ να συμπληρώσω τις ώρες από ΚΕΚ ΟΑΕΔ ;

2)Αν για παράδειγμα κάποιος έχει στην Αθμια, 36μηνες και 110μερες προυπηρεσια...
αυτο λογικα βγαινει καπου στις 3640 ωρες περιπου ( 1μηνας=100ωρες, 1 ημερα=4ωρες)
αρα αφου το 1 ετος αντιστοιχει σε 750ωρες, έχουμε γυρω στα 4,8 ΕΤΗ... οποτε περιπου 5 ΕΤΗ, σωστα;

3)Αν στην τυπικη εκπαιδευση, βγει πχ η προϋπηρεσία στα 2,2 ΕΤΗ, η στρογυλλοποίηση γίνεται σίγουρα ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ; δλδ 3 ΕΤΗ;

4) Στην προκήρυξη αναφερει οτι η καταθεση των δικαιολογητικων, πρεπει να γίνεται απο εμας αυτοπροσωπως κλπ, και αναρωτιεμαι δλδ αν καποιος τη δεδομενη στιγμη ειναι σε αλλη πολη για προσωπικους λογους, δεν μπορει απλα να στειλει ταχυδρομικα τον φακελο;;;;

(Περσι είχα βάλει την προυπηρεσία απο φροντιστήρια στην Μη τυπικη εκπαίδευση...(μαζι με ΚΕΚ ΟΑΕΔ) )
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2015, 07:45:25 πμ από voltaire11 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159606
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 449
Σύνολο: 465

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.