*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2668847 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7448 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 09:29:26 μμ »
Μετά και τα σημερινά απλά περιμένω την πιστοποιήση να την βάλω στην κορνίζα να την καμαρώνω  ;D Συνάδελφοι κουράγιο μόνο αυτό τίποτα άλλο. Επίσης, πλέον νομίζω ότι και ο τελευταίος κατάλαβε ότι οι άνθρωποι μας δουλεύουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ όλο το καλοκαίρι. Να τα θυμάστε γιατί έτσι όπως παέι η δουλειά σε κανένα μήνα θα έχουμε το καθιερωμένο ραντεβού στις κάλπες. Τα υπόλοιπα έχουμε ημέρες να τα συζητάμε. Πάντως σήμερα έκανε προσλήψεις αναπληρωτών και παράλληλα στις ίδιες ειδικότητες για ίδιες περιοχές έβγαλε έναν απίστευτα μεγάλο αριθμό υπεράριθμων εκπαιδευτικών. Πλέον δεν μπορώ να τους παρακολουθήσω. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:23:52 »

Αποσυνδεδεμένος leontokardos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7449 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 09:44:27 μμ »
Η συμπλήρωση ωραρίου απο μόνιμους στα ΙΕΚ είχε συμπεριληφθεί,ως διαδικασία, στην πρώτη προκήρυξη για τα ΙΕΚ φέτος.Μετά, για κάποιον λόγο, αυτή η διαδικασία αφαιρέθηκε απο την ανακοινοποίηση της προκύρυξης.Προφανώς, αυτοί οι μόνιμοι δεν βρήκαν "στέγη" σε κάποιο σχολείο και τώρα τελικά οδεύουν προς τα ΙΕΚ είτε για συμπλήρωση είτε για πλήρες ωράριο. Προφανώς και δεν υπάρχει πλήρης ταύτιση των ωρών που μπορούν αυτοί να πάρουν καθώς και το τοπίο των αναθέσεων των μαθημάτων στα ΙΕΚ είναι θολό.Επειδή όμως θα πρέπει πάση θυσία να κάνουν αυτές τις ώρες, προσωπικά πιστεύω ότι θα βάλουν πόδι και σε σχετικά με την ειδικότητά τους μαθήματα. Αυτό σημαίνει άμεσα συρρίκνωση των διαθέσιμων ωρών για τους ωρομίσθιους που καρτερικά περιμένουν κάποιες ώρες. Αυτά τα ολίγα, κωμικοτραγικά θα έλεγα, απο ένα Υπουργείο Παιδείας που δεσμεύθηκε να πάρει πίσω τους διαθέσιμους των ΕΠΑΛ και τώρα τους στέλνει στα ΙΕΚ χωρίς καμία πιστοποίηση, εκτός προκήρυξης και σε πολλές περιπτώσεις χωρίς καμία διδακτική εμπειρία σε αυτόν τον χώρο... 

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7450 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 09:49:20 μμ »
Ο διάλογος με τους μόνιμους δεν οδηγεί πουθενά στο συγκεκριμένο θεμα. Τα βλέπουν τα πραγματα απο αλλη οπτική γωνία και δεν τους κατηγορώ. Εχω αμέτρητους φίλους μόνιμους και όταν βρεθείς σε κοινή παρέα πραγματικά καταλαβαίνεις οτι ζούνε σε αλλο κόσμο και πάντα θα ρίξουν και μια ευχή για την μονιμοποίηση μας. Απλά νομίζω δεν φταίνε αυτοί για αυτό αλλα η πολιτική της κάθε κυβέρνησης. Το μοναδικό που τους κατηγορώ ειναι το οτι δεν παραδέχονται οτι ευνοούνται με τη συγκεκριμένη προκήρυξη. Η υψηλή μοριοδότηση μήπως οφείλεται και στο γεγονός οτι χτύπησαν Φούλ επαγγελματική εμπειρία λόγω δημοσίου και παράλληλα Φούλ διδακτική λόγω ωρών διδασκαλίας κάτι το οποίο βέβαια δεν μπορεί να φανεί; Ελπιζω να μην έγινε κάτι τέτοια αλλα δεν μπορώ να εξηγήσω την τοσο υψηλή τους μοριοδοτηση
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2015, 09:51:36 μμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7451 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 09:58:43 μμ »
Η συμπλήρωση ωραρίου απο μόνιμους στα ΙΕΚ είχε συμπεριληφθεί,ως διαδικασία, στην πρώτη προκήρυξη για τα ΙΕΚ φέτος.Μετά, για κάποιον λόγο, αυτή η διαδικασία αφαιρέθηκε απο την ανακοινοποίηση της προκύρυξης.Προφανώς, αυτοί οι μόνιμοι δεν βρήκαν "στέγη" σε κάποιο σχολείο και τώρα τελικά οδεύουν προς τα ΙΕΚ είτε για συμπλήρωση είτε για πλήρες ωράριο. Προφανώς και δεν υπάρχει πλήρης ταύτιση των ωρών που μπορούν αυτοί να πάρουν καθώς και το τοπίο των αναθέσεων των μαθημάτων στα ΙΕΚ είναι θολό.Επειδή όμως θα πρέπει πάση θυσία να κάνουν αυτές τις ώρες, προσωπικά πιστεύω ότι θα βάλουν πόδι και σε σχετικά με την ειδικότητά τους μαθήματα. Αυτό σημαίνει άμεσα συρρίκνωση των διαθέσιμων ωρών για τους ωρομίσθιους που καρτερικά περιμένουν κάποιες ώρες. Αυτά τα ολίγα, κωμικοτραγικά θα έλεγα, απο ένα Υπουργείο Παιδείας που δεσμεύθηκε να πάρει πίσω τους διαθέσιμους των ΕΠΑΛ και τώρα τους στέλνει στα ΙΕΚ χωρίς καμία πιστοποίηση, εκτός προκήρυξης και σε πολλές περιπτώσεις χωρίς καμία διδακτική εμπειρία σε αυτόν τον χώρο...


ΔΕΝ διεκδικώ καμια "πατρότητα" σκέψης..ούτε κανάς Κύρος Γρανάζης των Παλιών , λατρεμμένων,  Μίκυ Μάους είμαι...


..Ωστόσο , σε Ανύποπτο (;;...) χρόνο ..μηνάκια πριν τό' χα δει, όπως κι άλλοι Συνάδελφοι..


Τουλάχιστο , ως προς Μπόλικους Εκπαιδευτικούς Επαγγελματικής - Τεχνικής Εκπαίδευσης  , που είχαν στείλει Κυνικά , σχεδόν στον αγύριστο , προηγούμενες Κυβερνήσεις...


... Ώστε (ΣΩΣΤΑ) να τους αποκαταστήσουν οι "καινούργιοι" ... και ΑΜΕΣΩΣ η βου' φορά καμμένη "αριστερά" , να τους ΞΕΦΟΡΤΩΣΕΙ στα Δ.Ι.Ε.Κ.


και νταξ' και "ΟΚ" ....

Η Δική μου Ειδικότητα ΔΕΝ "απειλείται" από αυτή τη (κυριολεκτικά) Μεταφόρτωση ... μα Πώς λέγαμε .. "το πλοίο της αγάπης" ως φαντάρια;;...  Μα έτσι!..


ΟΦΕΙΛΩ , όμως να ΔΩ και να ΠΩ  τη "διόρθωση" Σκληρού Κυβερνητικού Κυνισμού , με φρέσκο Κυνισμό...

Αυτά...


Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:23:52 »

Αποσυνδεδεμένος leontokardos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7452 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 10:07:40 μμ »
Το κάθε ΙΕΚ οφείλει απο Δευτέρα να ανακοινώσει τα μαθήματα που θα αναλάβουν οι μόνιμοι. Και το λέω αυτό διότι υπάρχουν ΙΕΚ όπως είναι του Ευόσμου, όπου οι ώρες που επρόκειται να ανατεθούν σε μόνιμους ξεπερενούν τις 200 την εβδομάδα. Αυτό με απόλυτα μαθηματικά μετφράζεται περίπου σε 10 ειδικότητες (η κάθε ειδικότητα κάνει κατά μ.ο. 25 ώρες την εβδομάδα).

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7453 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 10:12:05 μμ »
ΙΕΚ έχει βγάλει ανακοίνωση οτι τη Δευτέρα θα δοθεί από τη ΓΓΔΒΜ το χρονοδιάγραμμα κατάρτισης. Αναμένουν οδηγίες ανάθεσης.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7454 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 10:45:53 μμ »
Το κάθε ΙΕΚ οφείλει απο Δευτέρα να ανακοινώσει τα μαθήματα που θα αναλάβουν οι μόνιμοι. Και το λέω αυτό διότι υπάρχουν ΙΕΚ όπως είναι του Ευόσμου, όπου οι ώρες που επρόκειται να ανατεθούν σε μόνιμους ξεπερενούν τις 200 την εβδομάδα. Αυτό με απόλυτα μαθηματικά μετφράζεται περίπου σε 10 ειδικότητες (η κάθε ειδικότητα κάνει κατά μ.ο. 25 ώρες την εβδομάδα).

"παρεμπιπτόντως":

Υπάρχουν Ειδικότητες Δ.Ι.Ε.Κ. , μπόλικες - μεταξύ των οποίων και η δική μου- που ΔΕΝ "βλάπτονται" , από το (ξαναλέω) ΞΕΦΟΡΤΩΜΑ Μονίμων , Αναπληρωτών , Ορθά Δικαιωμένων πρώην "διαθέσιμων" στα Καθ' Ημάς..


Υπάρχουν  Ο Μ Ω Σ   Ειδικότητες Δ.Ι.Ε.Κ. , μπόλικες - μεταξύ των οποίων και Δικές σας , μπόλικων Συναδέλφων Δω Μέσα και "εκεί .. Έξω.." - που βλάπτονται , από το (ξαναλέω) ΞΕΦΟΡΤΩΜΑ Μονίμων , Αναπληρωτών , Ορθά Δικαιωμένων πρώην "διαθέσιμων" στα Καθ' Ημάς..


...

Μαζί με όσα "άλλα" επεσήμανα , σε προ ώρας ποστ....




..Το λέω καιρούλη πλέον...

Όσο κοιτάζουμε με τις "συνθήκες" της στιγμής ...αμμ.. που οι στιγμές και οι συνθήκες αλλάζουν , με βάση την "καλή" ή "κακή" ισορροπία και "θέση" μας ... εκείνη τη στιγμή...

..Στο ντιπ Ατομικό...

να οι άχαροι Κοινωνικοί Αυτοματισμοί , Μεταξύ Μας , που "απλά" αλλάζουν "επίδικο" και "αντίπαλο" από βδομάδα σε βδομάδα και ο κυρ εκάστοτε Υπουργείος και Κράτος Βολεύεται μια χαρά ... απ' τη ΜΙΑ Εισπρακτικά με 120άρια σε απλήρωτους και από την άλλη , επιλέγοντας Υπάρχουν Ειδικότητες Δ.Ι.Ε.Κ. , μπόλικες - μεταξύ των οποίων και η δική μου- που ΔΕΝ "βλάπτονται" , από το (ξαναλέω) ΞΕΦΟΡΤΩΜΑ Μονίμων , Αναπληρωτών , Ορθά Δικαιωμένων πρώην "διαθέσιμων" στα Καθ' Ημάς..targets  ΝΥΝ ή Μελλοντικών Υποψήφιων Ψηφοφόρων...

.."απαντώντας" στους άξαφνα "ευαίσθητους" Φορτσάκηδες και Κ.Ο. ΠΑΣΟΚ , που επίσης κουρεύουν κατά το δυνατό γουλί κομματική Υπεραξία , από τα Ζητήματά μας...


........

Κι έτσι κύλησαν άχαρα , προς σπαστικά και ΒΛΑΠΤΙΚΑ μεταξύ μας , Μηνάκια "Δικών Μας" ανταγωνισμών Δωμέσα και "Εκεί Έξω"...

ΚΙ έτσι θα εισπράξουμε το "λογαριασμό" και η Τυπική , Κυρίαρχη "πολιτική" θα εισπράξει ... ελπίζω πως ΟΧΙ , από τα targets της...

Αυτά..

Θ.

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7455 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 11:19:40 μμ »
Aπό την περιοχή που με κάλεσαν δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα διάθεσης εκπαιδευτικών στα ΙΕΚ ή κατάργησης τάξεων ΕΠΑΛ...Μάλλον κάτι άλλο είναι-χωρίς να ξέρω σίγουρα το λέω.

Αυτό που θέλω να μάθω εγώ είναι αν οι αναθέσεις μαθημάτων θα μοιραστούν σε καθηγητές, όπως έγινε πχ στον Πειραιά ή αν θα πάνε όλα στον πρώτο κι αφού εξαντλήσει το 10ωρο προχωρήσουν. Ξέρει κανείς;
Με καλέσανε  απο ΙΕΚ και μου προτείνανε ενα δίωρο (διερευνητικό  τηλεφώνημα) αναγκαστικά όπως μου είπαν επειδή ειμαι πιστοποιημένη και τις άλλες ωρες θα τις πάρουν μη πιστοποιημένοι .

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7456 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 11:32:05 μμ »
Με καλέσανε  απο ΙΕΚ και μου προτείνανε ενα δίωρο (διερευνητικό  τηλεφώνημα) αναγκαστικά όπως μου είπαν επειδή ειμαι πιστοποιημένη και τις άλλες ωρες θα τις πάρουν μη πιστοποιημένοι .

Αρα θα τις μοιρασουν. Δηλαδη τι αναγκαστικά; Xάρη σου κανουν; Ωραίος τρόπος!
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7457 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 11:38:27 μμ »
Η συμπλήρωση ωραρίου απο μόνιμους στα ΙΕΚ είχε συμπεριληφθεί,ως διαδικασία, στην πρώτη προκήρυξη για τα ΙΕΚ φέτος.Μετά, για κάποιον λόγο, αυτή η διαδικασία αφαιρέθηκε απο την ανακοινοποίηση της προκύρυξης.Προφανώς, αυτοί οι μόνιμοι δεν βρήκαν "στέγη" σε κάποιο σχολείο και τώρα τελικά οδεύουν προς τα ΙΕΚ είτε για συμπλήρωση είτε για πλήρες ωράριο. Προφανώς και δεν υπάρχει πλήρης ταύτιση των ωρών που μπορούν αυτοί να πάρουν καθώς και το τοπίο των αναθέσεων των μαθημάτων στα ΙΕΚ είναι θολό.Επειδή όμως θα πρέπει πάση θυσία να κάνουν αυτές τις ώρες, προσωπικά πιστεύω ότι θα βάλουν πόδι και σε σχετικά με την ειδικότητά τους μαθήματα. Αυτό σημαίνει άμεσα συρρίκνωση των διαθέσιμων ωρών για τους ωρομίσθιους που καρτερικά περιμένουν κάποιες ώρες. Αυτά τα ολίγα, κωμικοτραγικά θα έλεγα, απο ένα Υπουργείο Παιδείας που δεσμεύθηκε να πάρει πίσω τους διαθέσιμους των ΕΠΑΛ και τώρα τους στέλνει στα ΙΕΚ χωρίς καμία πιστοποίηση, εκτός προκήρυξης και σε πολλές περιπτώσεις χωρίς καμία διδακτική εμπειρία σε αυτόν τον χώρο...
Ξαναείπαμε αφαιρέθηκε γιατί αρχικά ζητούσε από τους μόνιμους να κάνουν αίτηση για το ποιοι ήθελαν να πάνε στα ΙΕΚ, δεν υπήρχε η αναμενόμενη εκδήλωση ενδιαφέροντος αφαιρέθηκε, κ αποφασίστηκε άνωθεν να τοποθετηθούν αυτοδίκαια.

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7458 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 11:41:58 μμ »
Με καλέσανε  απο ΙΕΚ και μου προτείνανε ενα δίωρο (διερευνητικό  τηλεφώνημα) αναγκαστικά όπως μου είπαν επειδή ειμαι πιστοποιημένη και τις άλλες ωρες θα τις πάρουν μη πιστοποιημένοι .
Εγώ θα σου πρότεινα να πας από εκεί και να το κουβεντιάσεις το ζήτημα αρχικά ήρεμα έτσι ώστε να βρεθεί μια λύση. Δεν σου κάνει κανένας χάρη πας με βάση την προκήρυξη, αν δεις ότι πάνε να σε "ξεπετάξουν" για να βολέψουν τους δικούς τους κάνε φασαρία, (πχ εσένα σου δίνουν 2 ώρες και στους άλλους 6 είναι αδικία), γιατί πρέπει να γνωρίζεις ότι η πολιτική των περισσότερων ιεκ είναι το μοίρασμα των ωρών σε πολλούς εκπαίδευτές. Αν σε όλους κρατήσουν την ίδια πολιτική τότε είναι δικό σου ζήτημα τι θα κάνεις και τι θα απαιτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7459 στις: Νοέμβριος 20, 2015, 11:46:50 μμ »
Αρα θα τις μοιρασουν. Δηλαδη τι αναγκαστικά; Xάρη σου κανουν; Ωραίος τρόπος!
Απαραδεκτος τρόπος .Απάιτησαν και κάποια άλλα πράγματα αλλά τη Δευτέρα θα πάρω τηλέφωνο στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ γιατί μου φαίνονται πολύ περίεργα.Βασικά απο οτι κατάλαβα θέλουν να βολέψουν τους δικούς τους και αν μου γίνει επίσημη ανάθεση να αρνηθώ.

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7460 στις: Νοέμβριος 21, 2015, 12:00:34 μμ »
Καλά ε μερικοί έχετε ξεφύγει..τι κοινωνικοί αυτοματισμοί είναι αυτοί..μη μιλάτε καθόλου!  ;D
α συγνώμη ξέχασα τα "εύσημα": παίζει να είστε και "ρατσιστές"   :P χαχαχαχαχα
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2015, 12:17:30 μμ από joinJ »

Αποσυνδεδεμένος ajordan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #7461 στις: Νοέμβριος 21, 2015, 01:02:42 μμ »
Καλημέρα!Ξέρει κανείς αν θα αναρτηθούν τα ονόματα αυτών που τελικά θα απασχοληθούν στα ΙΕΚ και αν ναι πού;Αν όχι, πώς μπορεί να μάθει κανείς πώς έχει γίνει η επιλογή;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159627
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 441
Σύνολο: 455

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.